«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի աստիճաններով բարձրանում ենք հինգերորդ հարկ՝ ցմահ դատապարտվածների հարկաբաժին։ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ռեկտորի հրամանով ձևավորված հանձնաժողովի անդամներին բանտի աշխատակիցները հրավիրում են համակարգչային սենյակ, որտեղ օրվա որոշակի ժամեր աշխատում են ցմահ բանտարկյալ 4 ուսանողները։ 2009 թ-ից անազատության մեջ գտնվող Մանուկ Սահակյանը մեկն է նրանցից։ Նա բուհ է ընդունվել 2005 թ.-ին, 4-րդ կուրսում դատապարտվել, ապա 2015-ին նորից վերականգնվել նույն բուհում՝ մեքենաշինության ֆակուլտետում։ «Նեռու» ՍՊԸ տնօրեն, տեխնիկական գիտությունների թեկնածու Ներսես Հակոբյանի նախագահությամբ հանձնաժողովը սկսեց դիպլոմային պաշտպանությունը։ Տեր Գրիգորը պաշտպանությունը բացեց Տերունական աղոթքով։
«Ես Մանուկ Սահակյանն եմ, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի 4-րդ կուրսի ուսանող, ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ 6-րդ կուրսի (նկատի ունի բանտում անցկացրած 6 տարիները-հեղ.) ցմահ դատապարտյալ։ Ինձ հանձնարարված է եղել նախագծել 1000 տոննա տարողությամբ սառնարան, որի մեջ պիտի պահվի բանջարեղեն». ցմահ բանտարկյալն այսպես սկսեց դիպլոմային աշխատանքի պաշտպանությունը՝ անդրադառնալով սննդի պահպանման թեմային թե բնապահպանական, թե սոցիալական առումով։
Տեխնոլոգիական սառնարանների նախագծման ու կառուցման անհրաժեշտությունն ուսանողը կարևորեց քաղաքային աղբանոցներում ամեն օր հայտնվող սննդի համատեքստում։ Իսկ աղբավայրերը լուրջ բնապահպանական խնդիր են նաև այն առումով, որ տարեկան սննդի այրման հետևանքով 33 մլրդ տոննա մեթան է արտադրվում ։ «Իսկ եթե ճիշտ կազմակերպվեր սննդի օգտագործումը, ապա հնարավոր կլիներ կերակրել 850 մլն սովյալներին»,- ներկայացնելով իր աշխատանքի նախաբանն՝ ասաց Մանուկ Սահակյանը։ Ապա ցույց տվեց իր նախագծած սառնարանի գծագիրը։ Հանձնաժողովը հարցեր տվեց ուսանողին, ապա խորհրդակցեց ու որոշեց 100 բալանոց համակարգում նրա աշխատանքը գնահատել 94 բալ։
Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի ուսումնական գծով պրոռեկտոր, դոկտոր, պրոֆեսոր Սուրեն Աղբալյանը նշեց, որ սա առաջին դեպքն է Հայաստանում, երբ պետական բուհը, այն էլ` ինժեներական թեքումով, քրեակատարողական հիմնարկում իրականացնում է դատապարտյալի դիպլոմային աշխատանքի պաշտպանություն։ «Կարծում եմ, որ յուրաքանչյուր մարդ իրավունք ունի կրթություն ստանալ անկախ գտնվելու վայրից։ Եվ համակարգը, փառք Աստծո, այդ հնարավորությունն ապահովում է։ Սա մարդասիրական լուրջ քայլ է»։
Դիպլոմային աշխատանքի ղեկավար պարոն Փարիկյանը նկատեց, որ կոլեկտիվ աշխատանքի արդյունք է այն, որ ցմահ դատապարտյալը դիպլոմային է պաշտպանում. «Բայց այս ամենը չէր կարող լինել, եթե չլիներ Մանուկի մոտ այն նվիրվածությունը, նպատակասլացությունը, որ տեսնում եմ։ Ես հոգեպես բավարարված եմ»։
Մանուկը պատմեց, որ բոլոր փորձերը, նախագծերը, ամեն ինչ կատարվել է խցում, օգնել են խցակիցները։ Նա շնորհակալություն հայտնեց բուհի դասախոսներին, աշխատակազմին, քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցներին, հոգեբան Օֆելյա Չարչյանին ու պարոն Աբաջյանին։ «Բոլորին եմ շնորհակալ։ 10 տարի անց պիտի ասեմ՝ հպարտ եմ, որ Պոլիտեխնիկի ուսանող եմ, չեմ կարող ասել ինչքան ժամանակ կանցնի, որ դուք մի օր ասեք, որ հպարտ եք, որ իմ պես ուսանող ունեք։ Ամենամեծ շնորհակալությունը պիտի հայտնեմ պարոն Փարկյանին։ Ես իրեն համարում եմ լույս բերող մարդ»,- ասաց Մանուկ Սահակյանը՝ նշելով, որ հնարավորության դեպքում մեծ ցանկություն ունի շարունակելու ուսումն ու աշխատելու։
Պրոռեկտոր Աղբալյանն ընդգծեց, որ օրենքը թույլ չի տալիս ճարտարագիտական ուղղվածությամբ մագիստրոսական կրթությունը շարունակել տարածության վրա, պատճառը լաբորատոր բազան է, որ անհնար է տարածության վրա ուսանել։ Նա տեղեկացրեց, որ 2016 թ-ից ճյուղային տնտեսություն և կառավարում մասնագիտություններով հնարավորություն է լինելու մագիստրոսական ծրագիր անել։ Ուստի այդ ժամանակ Մանուկ Սահակյանը մեքենաշինության բնագավառի տնտեսագիտության կամ կառավարման ուղղությամբ հնարավորություն կստանաս շարունակել ուսումը։
Ցմահներին ամեն շաբաթ այցելող Տեր Գրիգորը պատմեց, որ ունեն 4 ուսանող ցմահ դատապարտյալ, նրանցից 2-ն ունեն աշխատանքային պայմանգրեր և աշխատում են։ «Դուք ավելին եք անում, քան ինժեների մասնագիտություն սովորեցնելը։ Դուք օգնում եք այս մարդկանց այս ծանր վիճակում ապրել և հույսը չկորցնել։ Իրենք ուզում են ապրել, իրենք իրենց կյանքի վրա խաչ չեն քաշել։ Երբ շատերն իմանում են, որ ցմահ դատապարտված մարդը սովորում է, աշխատում է, ասում են՝ ինչին է պետք ուսումը։ Պետք է, որովհետև իրենք պիտի սովորեն, ապրեն... Եթե իսկապես հավանեցիք Մանուկին, հնարավորություն մտածեք, որ նա աշխատի։ Չլինի, որ սա մի էպիզոդ էր իր կյանքում, եղավ, անցավ։ Ցավում եմ, որ իր ընկերներն ներկա չէին, ոգևորիչ կլիներ նաև նրանց համար. միգուցե 4 ուսանողը դառնար 14։ Շնորհակալություն, որ պայքարում ես ապրելու համար։ Ապրես տղաս»,- ասաց Տեր հայրը։
Վերջում պատասխանելով «Հետքի» հարցին՝ Մանուկ Սահակյանն ասաց. «Մարդկանց մոտ տպավորություն է, որ մարդը ցմահ ազատազրկվում է, ուրեմն վերջ, նա մահանում է։ Բայց մարդը, իմ կարծիքով, մահանում է, երբ նրանից խլում ես նպատակը»։

Мы поднимаемся на пятый этаж уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен”, где содержатся пожизненно заключенные. Сотрудники тюрьмы приглашают членов комиссии, сформированной по приказу ректора Национального политехнического университета Армении, в компьютерный кабинет, где в определенные часы дня работают четверо пожизненно осужденных студентов. Один из них – Манук Саакян, который находится в заключении с 2009 г. В ВУЗ он поступил в 2005-ом. На четвертом курсе был осужден, а в 2015-ом восстановился на факультете машиностроения того же ВУЗа. Комиссия под председательством директора ООО “Неру”, кандидата технических наук Нерсеса Акопяна приступила к защите дипломной работы. Ее предварила молитва отца Григора.
“Я – Манук Саакян, студент 4-го курса Национального политехнического университета Армении, пожизненно осужденный 6-го курса (это проведенные в тюрьме 6 лет. – Авт.) УИУ “Нубарашен”. Мне было поручено спроектировать холодильник вместимостью 1000 тонн, в котором должны храниться овощи”,- так начал защиту своей дипломной работы осужденный.
Необходимость проектирования и строительства технологических холодильников студент обусловил каждодневным появлением остатков еды на городских мусорных свалках. Последние представляет серьезную экологическую проблему, так как вследствие сжигания пищевых продуктов ежегодно в атмосферу выбрасывается 33 млрд тонн метана. “Между тем правильное использование продуктов питания позволило бы накормить 850 млн голодающих”,- отметил Манук Саакян. Затем он показал чертеж спроектированного им холодильника. Члены комиссии задали студенту вопросы, а после совещания приняли решение оценить его работу на 94 балла по 100-балльной системе.
Проректор по учебной части НПУА, профессор Сурен Агбалян отметил, что это первый случай в Армении, когда государственный ВУЗ, да еще с техническим уклоном, осуществляет в уголовно-исполнительном учреждении защиту дипломной работы осужденного: “Я думаю, что каждый человек имеет право получить образование, независимо от места своего нахождения. И слава Богу, что система дает такую возможность. Это серьезный гуманный шаг”.
Руководитель дипломной работы г-н Парикян подчеркнул, что защита дипломной работы пожизненно осужденным является результатом коллективной работы. “Но всего этого могло и не быть, если б не целеустремленность Манука, его преданность поставленной цели”,-сказал руководитель.
Манук рассказал, что все проекты и вся работа выполнялись в камере, а помогали ему сокамерники. Он выразил благодарность преподавателям университета, сотрудникам УИУ, психологу Офелии Чарчян и г-ну Абаджяну. “Я благодарен всем. Через 10 лет я буду гордиться тем, что был студентом Политехнического. Не могу сказать, сколько времени должно пройти, чтобы и вы сказали, что гордитесь таким студентом, как я. Самую большую благодарность я хочу выразить г-ну Парикяну. Я считаю его человеком, который несет свет”,- сказал Манук Саакян, добавив, что при возможности очень хотел бы продолжить учебу и работать.
Проректор Агбалян отметил, что закон не позволяет учиться в магистратуре по инженерной специальности на расстоянии. Причина в лабораторной базе, которая не предоставляет такую возможность. Проректор сообщил, что с 2016 г. может появиться магистерская программа по специальностям “Отраслевая экономика” и “Управление”. И тогда Манук Саакян сможет продолжить учебу по экономике и управлению в сфере машиностроения.
Отец Григор, который каждую неделю посещает пожизненно осужденных, рассказал, что в УИУ есть четверо пожизненно осужденных студентов.
Двое из них уже работают. “То, что вы делаете, больше, чем просто обучение специальности инженера. Вы помогаете людям, находящимся в очень тяжелой ситуации, жить и не терять надежду. Они хотят жить. Они не поставили крест на своей жизни... Если Манук действительно понравился вам, создайте возможность, чтобы он работал. Нельзя, чтобы это стало всего лишь эпизодом в его жизни. Мне жаль, что его друзья не присутствовали на защите, это бы их очень воодушевило. И возможно, мы бы имели не четырех, а 14 студентов. Спасибо, что ты борешься за жизнь. Молодец, сынок!” - сказал отец Григор.
В заключение Манук Саакян, отвечая на вопрос Hetq.am, заметил: “Людям кажется, что если человек осужден к пожизненному заключению, значит он должен умереть. Но человек, на мой взгляд, умирает тогда, когда его лишают цели”.