Վարդենիսի գյուղացիները կնքվելու, ամուսնանալու և մահանալու իրավունք չունեն
Արագածոտնի մարզի Վարդենիս գյուղի մշակովի «հողերը դարձել են ասֆալտ»: Վարդենիսում մարդիկ հող քիչ են մշակում, որովհետև տեխնիկա չկա: Համայնքի ղեկավար Կամո Պետրոսյանը նշում է, որ «մեխանիզացված պարկի» գաղափարն այլևս գոյություն չունի: Գյուղում 30 տարվա վաղեմության տրակտորներ են մնացել, որոնք, սակայն, նույնպես շարքից դուրս են եկել: Մեքենաների պարկը, թեկուզ մի քանի գյուղի համար նախատեսված, մեծ օգնություն կլիներ Ապարանի այս գյուղերին. և’ հողերը կմշակվեին, և’ ժողովուրդը եկամուտ կստանար, և քիչ արտագնա աշխատանքի մեկնողներ կլինեին:
Ապարանից 3 կմ հեռավորությամբ գտվող այս գյուղում 604 բնակիչ է ապրում: Հաշվապահ Բալաբեկ Պետրոսյանն ասում է, որ գրեթե ամեն տնից «խոպանչի» կա Ռուսաստանի Դաշնությունում:
| Բալաբեկ Պետրոսյան | Կամո Պետրոսյան |
Գյուղի վարչատարածքում եղած 2000 հա հողից չնչին մասն է մշակվում. 700 հա վարելահողից՝ միայն 70 հա-ն: «Հողը դարձել է ասֆալտ: Մարդը չի կարող մշակել»,-ասում է Կամո Պետրոսյանը:
Դրանից բացի, գյուղում երիտասարդներին պահող հետաքրքրություններ չկան: Համայնքային կենտրոնն ավերակ է: «Ապարանում 7 ամիսը ձմեռ է, պետք է համայնքային մշակութային կենտրոնը կառուցվի, որ մարդիկ զբաղմունք ունենան ,-ասում է գյուղապետ Կ. Պետրոսյանը, -համայնքային կենտրոնում կարող է գործել պարի, ասմունքի և այլ խմբակները: Գյուղերից ավելի տաղանդավոր երեխեք են դուրս գալիս, քան քաղաքից: Արամայիս Սահակյանն ասում էր՝ ասֆալտը այսքան տարի ոչ մի տաղանդավոր մարդ չի տվել: Հողի վրա է այդ մարդը ձևավորվում»:
| Վարդենիս գյուղը |
Վարդենիսցիներն իրենց հայտնի համագյուղացիների անուններն են շեշտում, երբ պատմում են իրենց գյուղի և դրա արժանիքների, մաքուր օդի և քաղցրահամ ջրի մասին: Թվարկված «հայտնիների» ցուցակում է ՌԴ գործարար Արթուր Ջանիբեկյանը, ԱԺ նախկին նախագահ Տիգրան Թորոսյանը: Արթուր Ջանիբեկյանի աջակցությամբ Վարդենիսի եկեղեցին է վերանորոգվել: ՌԴ գործարար Շահեն Աղաբաբյանը գազիֆիկացման համար ներդրում է կատարել և հասնում է գյուղացիների հրատապ հոգսերին, իր մոտ աշխատանքի է տեղավորում վարդենիսցիներին: Ծնունդով ապարանցի պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանը անցյալ տարի Վարդենիսին և շրջակա 19 գյուղերին 1-ական մլն դրամ է բաժանել, տարբեր հարցերով օգնում է նաև հարևան Չքնաղ գյուղում ծնված Քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը: Տիգրան Թորոսյանը, ասում են, «գնացել մոռացել է» իրենց:
| Վերանորոգված եկեղեցին |
Համայնքային կենտրոնը գյուղի զարգացման ծրագրի առաջնահերթություններից է, որի համար դեռևս ֆինանսական միջոցները Վարդենիսը չունի:
Գյուղի 15 մլն դրամ կազմող բյուջեով հազար ու մի հոգս պետք է հոգալ: Վարդենիսին կոյուղացում է պետք: «Մեկի կռանտի ջուրը մյուսի տան բակ է գնում, էսօր տաշտի մեջ ենք լողանում, քարե դար է»,-ասում է Կամո Պետրոսյանը:
Վարդենիսի գազիֆիկացումը տարիներ շարունակ ձգձգվել է: Գյուղացիները հույս ունեն, որ այս ձմեռ գոնե գազ կունենան: Մնացել է 500 մ գազատարի անցկացումը: Համայնքի բյուջեից այս տարի 2 կմ ջրագիծ են քաշելու, փողոցային լուսավորություն կանցկացնեն և հանդիսությունների սրահ կառուցելու նպատակ ունեն: Կկարողանան, թե չէ՝ հայտնի չէ: «Ձեռք մեկնող» է պետք:
«Հարսնիք անելու, ննջեցյալի հոգեհանգիստ տալու ոչ մի տեղ չկա: Դպրոցի սպորտդահլիճն ենք մեկ-մեկ օգտագործում: Մարզպետն ասում էր՝ թաղման հաց մի տվեք էդտեղ, բա որտե՞ղ տանք: Մեր գյուղում մարդն իրավունք չունի մեռնի, կնքվի ու կարգվի (նկատի ունի՝ ամուսնանա-հեղ.), բա ի՞նչ իրավունք ունի»,-ասում է Կամո Պետրոսյանը:

Vardenis Mayor: “Our people don’t have the right to die, to get baptized and married”
Village residents no longer work the land to the degree they once did. They don’t have access to the necessary farm equipment.
Kamo Petrosyan, the mayor of Vardenis, says that the plan to construct an equipment depot in the village for use by surrounding communities has since been shelved. What remains are tractors that are thirty years old and barely kept going.
Vardenis, a village of 604 residents just three kilometers from Abaran, is seeing more and more people working abroad in Russia, according to municipality accountant Balabek Petrosyan.
Balabek Petrosyan | Kamo Petrosyan |
Mayor Petrosyan tells me that only a small fraction of the community’s 2,000 hectares of land is being cultivated.
“The land is turning into asphalt. People can no longer work the land,” he says.
There’s little in the village for young people to do. The community center is a ruined shell of its former self.
“It’s winter in Abaran seven months out of the year. A community center must be built so that people have something to do,” says Mayor Petrosyan. “We could have dance, recital and other clubs in the center. Village kids are more talented than those from the city.”
Vardenis |
Some famous individuals trace their roots back to Vardenis and current residents like to mention their names and virtues whenever the opportunity arises. Such notables include Artour Janibegyan, a businessman in Russia, and former National Assembly President Tigran Torosyan. Janibegyan financed the renovation of the village church.
MP Samvel Aleksanyan, a native of Abaran, gifted one million AMD a piece to Vardenis and 19 neighboring villages last year. Aghvan Hovsepyan, the former prosecutor general of Armenia and now the President of the Investigative Commission who was born in the nearby village of Chknagh, is also said to have helped out on various occasions. Residents say, however, that Tigran Torosyan “has gone and forgotten us”.
Renovated Vardenis Church |
A new community center is beyond the financial means of Vardenis. The village’s annual budget is 15 million AMD (US$31,400). The community needs a new sewer system.
“The tap water of one home flows through the yard of another. We’re living in the Stone Age,” says the mayor.
Bringing natural gas to Vardenis has been delayed for years. Residents hope to have the gas by this winter. All that remains is to install another 500 meters of pipe. This year budgetary funds will finance two kilometers of a potable water pipeline. Plans are also on the table to install street lights and build an events hall for weddings, funerals, etc.
“There is no place to hold a wedding or funeral. We sometimes use the school’s gym. The regional governor told us not to hold requiem meals in the gym. So where should we? Our people don’t have the right to die, to get baptized and married. So what rights do they have?” Mayor Petrosyan asks.