Երվանդ Զախարյանը ՀԷՑ-ում չի բացառում գողության և կոռուպցիոն ռիսկերը
Այսօր Ազգային ժողով-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը հայտարարեց, որ վաղուց հայտնի է, որ էներգետիկ համակարգի, համակարգին առնչվող այլ պաշտոնյաների անձնական հարմարավետությունն ապահովվում է տասնյակ միլոնավոր դրամներով, որոնք գոյացնում են էլեկտրաէներգիայի սակագինը: Պատգամավորը նշեց, որ ՀԷՑ-ի մասնաճյուղերի ղեկավարները քանիցս նկատողություն են ստացել կորուստների սահմանված նորմերը գերազանցելու համար, սակայն պաշտոնանկ չեն արվել: Պատգամավորը հետաքրքրվեց՝ այդ ցանկից որևէ մեկը արդյոք պատասխան տալու է:
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, պատասխանելով պատգամավորի հարցին, նշեց, որ նման մեծ կորուստների դեպքում իրոք հնարավոր են և գողության և կոռուպցիոն ռիսկեր: Դրանից ելնելով էլ՝ էներգետիկայի նախարարությունը շուրջ 5 ամիս հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի միջոցով ուսումնասիրություններ է կատարում էներգետիկայի ամբողջ համակարգում, և ուսումնասիրության արդյունքում, հաշվի առնելով մեծ կորուստները, պարզել են բոլոր այն պատճառները, որոնք բերել են այդպիսի մեծ կորուստների:
Նախարարը նշեց, որ պատրաստվել է միջոցառումների ծրագիր, ներկայացվել է ՀԷՑ-ին, կառավարություն և հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով, որպեսզի մոտակա տարիներին իրականացվեն այն բոլոր միջոցառումները, որոնք նախատեսվել են:
«Մեր հաշվարկներով մոտակա 2 տարիների ընթացքում կորուստները կիջնեն 1-2 տոկոսով, որը կբերի զգալի ֆինանսական միջոցների կայունության և կկրճատի գողության և կոռուպցիոն ռիսկերն այդ համակարգում»,-ասաց Ե. Զախարյանը:
Տիգրան Ուրիխանյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք չարժե նյութերն ուղարկել դատախազություն, ապա հավելեց, որ ՀԷՑ-ը հիմա կտրում է այն ճյուղը, որի վրա նստած է, գլխատում է վճարող քաղաքացիներին, իսկ դրա դեմ պետք է կոշտ միջոցներ ձեռնարկվեն:
Երվանդ Զախարյանն ասաց, որ այսօր նախարարությունը որևէ տեղեկատվության, փաստի չի տիրապետում, որպեսզի համապատասխան նյութեր ուղարկի պատկան մարմիններին:
«Եթե դուք օգնեք այդ հարցում, ներկայացնեք այն տեղեկատվությունը, որը դուք եք ասում և այն մարդկանց անունները, որոնք դուք եք ներկայացնում, մենք պատրաստ ենք ընթացք տալ»,- հավելեց նախարարը:

Ерванд Захарян не исключает хищения и коррупционные риски в компании “Электросети Армении”
В ходе сегодняшнего Правительственного часа депутат Национального Собрания Тигран Уриханян заявил, что комфорт должностных лиц, имеющих отношение к энергетической системе, как известно, обходится в десятки миллионов драмов, которые включаются в тариф на электроэнергию. По словам депутата, руководители филилов “Электрических сетей Армении” неоднократно получали замечания за превышение установленных норм потерь, однако никто из них не был смещен со своей должности. Уриханян поинтересовался: должен ли кто-нибудь из этих лиц быть привлечен к ответственности?
Отвечая на этот вопрос, министр энергетики и природных ресурсов Ерванд Захарян сказал, что при наличии подобных потерь действительно возможны и хищения, и коррупционные риски. Исходя из этого, Министерство энергетики при содействии Комиссии по регулированию общественных услуг в течение 5 месяцев проводило изучение всей энергосистемы и выяснило те причины, которые  привели к столь большим потерям.
По словам Ерванда Захаряна, подготовлена программа мероприятий, которая уже представлена в “ЭСА”, правительство и КРОУ с тем, чтобы в ближайшие годы были осуществлены все предусмотренные мероприятия.
“По нашим подсчетам в ближайшие 2 года потери сократятся на 1-2 процента, что приведет к стабилизации значительных финансовых средств и сократит хищения и коррупционные риски в этой системе”,- заявил министр.
Тигран Уриханяна поинтересовался, не следует ли отправить материалы в прокуратуру, добавив, что сегодня “Электросети Армении” рубят сук, на котором сидят, “сносят головы” гражданам, которые платят за использованную ими электроэнергию, а в этом случае должны быть приняты жесткие меры.
По словам Ерванда Захаряна, в настоящий момент Министерство энергетики не располагает какими-либо фактами или информацией, которые позволили бы передать материалы в компетентные органы.
“Если вы поможете в этом вопросе и предоставите ту информацию, о которой говорите, имена людей, то мы готовы дать ход делу”,- добавил министр.