«Կոտրած տաշտակը» շանտա՞ժ է
«Կոտրած տաշտակի» առջև կանգնելու մասին վարչապետի վերջին հայտարարությունը շանտաժ էր՝ ուղղված ՀՀԿ-ի գործընկեր ԲՀԿ-ին: Այսօրվա մամուլի ասուլիսում այսպիսի կարծիք հայտնեց «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը:
«Եթե այդ հայտարարությունն աներ ՀՀԿ-ի ներսում գտնվող յուրաքանչյուր մարդ, նորմալ կընկալվեր: Բայց երբ այդ բանն ասում է երկրի վարչապետը, այսինքն՝ գործադիր իշխանության ղեկավարը, հասկանալի չի լինում, թե ինչ է նախատեսում դրանից հետո: Ստացվում է՝ եթե ընտրություններին մեզ հետ չեք լինելու, կոտրած տաշտակի առջև՞ եք կանգնելու»,- ասաց Արամ Կարապետյանը:
Ըստ նրա՝ վարչապետի հայտարարությունից ստացվում է, որ Ազգային ժողովի ընտրություններից առաջ ով չհամագործակցի ՀՀԿ-ի հետ, կամ քիչ տեղեր կունենա խորհրդարանում, կամ ընդհանրապես չի անցնի խորհրդարան:
Մյուս բանախոս, ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արտակ Դավթյանն էլ հավելեց, որ վարչապետի վերոնշյալ հայտարարության վերաբերյալ բավականին մեկնաբանություններ արդեն եղել են, և հարցը պետք է փակված համարել: Նա նշեց, որ քաղաքականության մեջ էլ գործում է ձգողականության օրենքը, և ծանրակշիռ մարմինները դեպի իրենց են ձգում ավելի փոքրերին:
«Այս պարագայում քաղաքականության հարթությունում գերծանր քաշայինը Հանրապետականն է և նրա շուրջ ձևավորված կոալիցիան: Քաղաքական գործընթացներն ուղղակի պտտվում են կոալիցիայի շուրջ, և դա է պատճառը, որ ցանկացած խոսք սուր մեկնաբանությունների և քննադատությունների տեղիք է տալիս»,- ասաց Արտակ Դավթյանը:

"Разбитое корыто" – шантаж?
Последнее заявление премьер-министра РА – тот, кто не будет сотрудничать с правящей Республиканской партией Армении, окажется перед разбитым корытом, - шантаж РПА в отношении своего партнера по коалиции, партии "Процветающая Армения". Такое мнение высказал сегодня на пресс-конференции председатель партии "Новые времена" Арам Карапетян.
"Если б это заявление сделал кто-нибудь из входящих РПА деятелей, то это было бы воспринято нормально. Но когда об этом говорит премьер-министр страны, то есть руководитель исполнительной власти, то непонятно, что он подразумевает. Получается следующее: кто на выборах не будет с ними, тот окажется перед разбитым корытом?" – сказал Арам Карапетян.
По его словам, из заявления премьера следует, что те, кто перед парламентскими выборами не будет сотрудничать с РПА, получат мало депутатских мандатов или вообще не пройдут в парламент.
Другой участник пресс-конференции, депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Артак Давтян отметил, что по поводу вышеупомянутого заявления премьер-министра было сделано много комментариев, и вопрос следует считать исчерпанным. По словам Давтяна, в политике тоже действует закон притяжения, и тела с большим весом притягивают к себе тела с меньшим весом.
"В этом случае в политической плоскости "тяжеловесом" является РПА и сформированная вокруг нее коалиция. Политические процессы идут вокруг коалиции, поэтому любое слово дает повод для острых комментариев и критики",- добавил Артак Давтян.