Երեւանի պոլիկլինիկաներում ռենտգեն սարքերի մոտ 80 տոկոսը ժամկետն անց է
Մայրաքաղաքի պոլիկլինիկաներում գործածվում են 1970-1980-ականների խորհրդային արտադրության ռենտգեն սարքեր, որոնք մերձբալթյան երկրներում եւ Ռուսաստանում արդեն վաղուց դուրս են գրվել։ «Ռում - 20», «Ռենտգեն - 30» սարքերի պիտանելիության ժամկետն, ըստ ռուսական աղբյուրների, 10 տարի է, սակայն Հայաստանում դրանք շարունակում են շահագործվել 30-40 տարի։
Ատոմային ճառագայթման ազդեցության հարցերով ՄԱԿ-ի հանձնաժողովի 2008թ.-ին հրապարակված զեկույցում նշվում է, որ 1-ին մակարդակի առողջապահություն ունեցող երկրներում ռենտգեն ախտորոշման ռադիացիոն միջին արդյունավետ դոզան 1997-2007թթ.-ին արտադրված սարքերի շնորհիվ նվազել է 3 անգամով՝ 1970-ականների համեմատ:
Նշենք, որ Համաշխարհային առողջապահական կազմակերպության տվյալներով՝ Հայաստանը 191 երկրների շրջանում առողջապահության արդյունավետությամբ զբաղեցնում է 104-րդ տեղը:
Ծանոթացեք ժամկետն անց ռենտգեն սարքերին՝ ըստ բժշկական հաստատության
Ստերեւ ծանոթացեք մեկ ռենտգեն նկարահանման համար պետության կողմից հատկացվող գներին՝ ըստ առողջապահության նախարարության 2015թ.-ին հաստատած նորմատիվների:

In Yerevan’s polyclinics about 80 percent of the X-ray machines in use are past their expiration date
The Soviet-era X-ray machines used in the capital’s polyclinics were manufactured in the 1970-1980s. They were retired a while ago in the Baltic countries as well as Russia. According to Russian sources, the “Room - 20” and “X-ray 30” machines should be used for 10 years, but they have continued to be in use for 30-40 years in Armenia.
The effects of ionizing radiation was published in the UNSCEAR 2008 report, which stated that in health care level I countries, the effective dose of diagnostic radiology X-ray examinations, thanks to devices manufactured between 1997-2007, decreased three times compared with the 1970s.
According to data from the World Health Organization, Armenia placed 104 out of 191 in the ranking of world health system efficacy.