Շատ այլ երկրների համեմատ՝ Հայաստանում անչափահասների հանցավորությունը ցածր է
Այսօր Երևանում ներկայացվեց և քննարկվեց անչափահաս ամբաստանյալների գործերով դատավարությունների մշտադիտարկման արդյունքների վերաբերյալ զեկույցը:
Զեկույցն անդրադառնում է 45 գործի, որոնցում որպես ամբաստանյալներ ներգրավված են անչափահասները: Այն նաև վերլուծում է ՀՀ օրենսդրությունն ու պրակտիկան, ինչպես նաև տարբեր կազմակերպությունների համագործակցությունը՝ անչափահասների արդարադատության համակարգի կատարելագործման ճանապարհին ընկած բացերը բացահայտելու և առաջարկություններ ներկայացնելու համար:
Ծրագիրն իրականացրել է «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» հասարակական կազմակերպությունը՝ ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի Մարդու իրավունքների ծրագրի ղեկավար Վլադիմիր Չունտուլովը նշեց. «Իրավախախտ երեխաները կարիք ունեն պաշտպանվածություն և ոչ միայն կառավարության կողմից, այլև ողջ հասարակության: Կանխարգելմանը զուգահեռ պետք է լինի ազատազրկմանը այլընտրանք առաջարկող քաղաքականություն»:
Մասնակիցները նաև քննարկեցին «Անչափահասների գործերով արդարադատությունը Հայաստանում. օրենքի հետ կոնֆլիկտ ունեցած անչափահասների տեսակետների» վերաբերյալ հետազոտությունը, որն իրականացրել է «Առաջադեմ սոցիալական տեխնոլոգիաներ» ՀԿ-ն ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ:
Հետազոտության նպատակն է նպաստել երեխաների մասնակցությանը և գնահատել անչափահասների արդարադատության համակարգը երեխաների տեսանկյունից: Այն ՄԱԿ-Ի մանկական հիմնադրամի (UNICEF) հովանավորությամբ իրականացված՝ «Հայաստանում անչափահասների գործերով արդարադատության ոլորտի բարեփոխման ձեռքբերումների գնահատման» վերաբերյալ հետազոտության մաս է:
«Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» ՀԿ-ի նախագահ Արման Դանիելյանը հավելեց. «Անչափահասների հանցավորությունը Հայաստանում բավականին ցածր է՝ համեմատած շատ այլ երկրների հետ: Այնուամենայնիվ դեռևս անհրաժեշտ է ունենալ անչափահասների արդարադատության համակարգ, որտեղ իրավախախտ երիտասարդների նկատմամբ այլ մոտեցում է կիրառվում: Անհրաժեշտ է ունենալ հատուկ դատավորներ, քննիչներ, մասնագետներ դատական վարույթների ընթացքում: Սա մի համակարգ է, որը երկար ժամանակ կիրառվում է այլ երկրներում և արդյունավետ է համարվել»:
Միջոցառմանը մասնակցեցին դատական իշխանության, Գլխավոր դատախազության, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի, քաղաքացիական հասարակության, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, փաստաբաններ:
Դիտարկումն իրականացվել է Հայաստանի երեք քաղաքում՝ Երևանում, Վանաձորում և Գյումրիում: Ծրագրի շրջանակներում գրասենյակը նաև աջակցել է թեժ գծի աշխատանքին, որն անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն էր տրամադրում քաղաքացիներին, այդ թվում՝ անչափահասներին և նրանց հարազատներին:

Juvenile Crime Rate in Armenia is Low in Comparison
A report on the findings from monitoring of court proceedings involving juveniles was presented and discussed in Yerevan today.
The report concerns 45 cases where juveniles were involved as defendants. It also analyses domestic legislation and practices, as well as co-operation between agencies, to reveal gaps with respect to enhancing the juvenile justice system and offer recommendations for improvement.
The project was implemented by the Civil Society Institute non-governmental organization with the support of the OSCE Office in Yerevan.
Vladimir Tchountoulov, the Human Rights Programme Officer at the OSCE Office in Yerevan, said: “Children who come in conflict with the law need a protective environment and not just from the government, but from all of society. Alongside prevention, policies should be in place to promote alternatives to deprivation of liberty.”
Participants also discussed a study on “Juvenile Justice in Armenia: Perspective of Children in Conflict with the Law”, conducted in co-operation with the Advanced Social Technologies NGO with the support of the OSCE Office in Yerevan.
The study aimed to enhance child participation and assess the juvenile justice system from the point of view of children. It formed a part of the overall UNICEF-commissioned research on the “Assessment of Juvenile Justice Reform Achievements in Armenia.”
Arman Danielyan, the President of Civil Society Institute NGO, said: “The rate of juvenile crime in Armenia is quite low in comparison to many other countries, but there is still a need to have a juvenile justice system in place where a different approach is taken towards young offenders. There is a need to have special judges, investigators, specialists during court proceedings, which is a system that has been used in other countries for a long time and has proven to be effective.”
Representatives of the judiciary, advocates, Prosecutor General’s Office, Office of the Human Rights Defender, civil society, and media participated in the event.
The monitoring was implemented in three main cities of Armenia, namely Yerevan, Vanadzor and Gyumri. Within the framework of the project the Office also supported a hotline to provide free legal advice to citizens, including juveniles and their relatives.