Արտահայտվելու ազատության թեմայով սեմինար՝ փաստաբանների և դատավորների համար
Այսօր մեկնարկեցին փաստաբանների և դատավորների համար նախատեսված երկու սեմինարները, որոնց նպատակը արտահայտվելու ազատության առավել բարձր պաշտպանություն խթանելն է:
Սեմինարը կազմակերպել է «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» (ԻԵՄ) հասարակական կազմակերպությունը՝ ԵԱՀԿ-ի Երևանի գրասենյակի, ԵԱՀԿ-ի ԶԼՄ-ների ազատության հարցերի ներկայացուցչի, Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանատան և Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցություն, CEELI Inc.-ի հայաստանյան ներկայացուցչության օժանդակությամբ:
Սեմինարներն անցկացվում են «Doughty Street Chambers» ընկերության անդամ, թագավորական խորհրդական Գևին Միլլերի և խոսքի ազատության ոլորտում հայտնի միջազգային «ARTICLE 19» կազմակերպության ավագ իրավաբան Բոյկո Բոևի կողմից՝ ԻԵՄ-ի իրավաբանների թիմի հետ համատեղ:
Քննարկումները կենտրոնանալու են այնպիսի թեմաների վրա, ինչպիսիք են զրպարտությունն ու վիրավորանքը, անձնական կյանքի նկատմամբ հարգանքի իրավունքը, դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքը, դատավարությունների լուսաբանումը և արտահայտվելու ազատությունն ընտրությունների համատեքստում:
Սեմինարներն անցկացվում են՝ ի պատասխան հայաստանյան լրատվամիջոցների և լրագրողների դեմ հարուցվող գործերի աճի: Դրանց նպատակն է բարձրացնել հայաստանյան փաստաբանների և դատավորների իրազեկությունն արտահայտվելու ազատության իրավունքին վերաբերող միջազգային չափանիշների ոլորտում, ինչը թույլ կտա հասնել այդ իրավունքի առավել բարձր պաշտպանության:
Սեմինարի ժամանակ Գևին Միլլերը նշեց. «Արտահայտվելու ազատությունը մարդու հիմնարար իրավունքներից է: Լրատվամիջոցների պարտականությունն է տեղեկություններ հաղորդել հանրային շահին առնչվող ցանկացած հարցի վերաբերյալ: Հանրությունը, մյուս կողմից, ունի այդ տեղեկություններն ստանալու իրավունք: Հանրային իրավաչափ քննարկումների առարկա հանդիսացող հարցերին վերաբերող տեղեկությունների և գաղափարների ազատ հոսքի սահմանափակման ցանկացած փորձ պետք է մանրազնին քննության արժանանա դատարանների կողմից: Խոսքի նկատմամբ միջամտությունը թույլատրելի է, երբ համոզիչ կերպով հաստատվել է այդ անելու հրատապ հասարակական կարիքը: Բոլոր տեսակի պատժամիջոցները պետք է լինեն համաչափ: Խիստ կարևոր է, որ իրավաբաններն ու դատավորները լիարժեքորեն հասկանան այս կարևոր սկզբունքները: Հուսով եմ, որ բոլոր մասնակիցները կկարողանան այս ամենը գործնականում կիրառել հայաստանյան դատարաններում»:
Բոյկո Բոևը նշեց. «Իրավաբաններն ու դատավորներն առանցքային դերակատարում ունեն մի հասարակությունում, որը ղեկավարվում է օրենքներով, այլ ոչ՝ քաղաքական նկատառումներով: Երբ մարդուն զրպարտում են, նա իր հեղինակության պաշտպանության համար դիմում է իրավաբանի և դատավորի: Նույն կերպ նաև լրագրողներն են դիմում կոմպետենտ և անկախ իրավաբանների և դատավորների՝ պաշտպանելու իրենց արտահայտվելու ազատությունը: Մեր սեմինարի նպատակն է զինել մասնակիցներին գիտելիքներով, որոնք թույլ կտան նրանց հավասարակշռություն ապահովել այնպիսի հակադիր շահերի միջև, ինչպիսիք են հեղինակությունը և խոսքը, և նպաստել իրավական երաշխիքների առավել արդյունավետ կիրառությանը հանուն ազատ ու անկախ լրատվամիջոցների»:
«Իրավունքի Եվրոպա միավորման» նախագահ Լուսինե Հակոբյանը նշեց. «Բոլոր իրավունքները համընդհանուր, անբաժանելի, փոխկախյալ և փոխկապակցված են, սակայն արտահայտվելու ազատությունը ժողովրդավարական հենասյունն է: Այդ պատճառով այն միշտ մնալու է մեր կազմակերպության առաքելության և գործունեության կենտրոնում»:
Սեմինարը ԻԵՄ-ի երրորդ կարևորագույն միջոցառումն է՝ ուղղված Հայաստանում արտահայտվելու ազատության պաշտպանության մակարդակի բարձրացմանը: Այս սեմինարից առաջ նմանատիպ մի սեմինար էլ կազմակերպվել էր լրագրողների համար: Բացի այդ, ԻԵՄ-ը վերջերս ներկայացրել էր իր կայքը (www.ela.am), որն իրենից օգտակար շտեմարան է ներկայացնում արտահայտվելու ազատության իրավունքի վերաբերյալ՝ ներառելով մի շարք նյութեր, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ավելի քան 60 նախադեպերի սեղմագրերը հայերեն:

Lawyers and Judges are Trained on Freedom of Expression in Armenia
The two workshops for legal counsel and judges aimed to promote freedom of expression in Armenia kicked off today in Yerevan.
The event is organized by Europe in Law Association (ELA) non-governmental organization with the support of the OSCE Office in Yerevan, the OSCE Representative on Freedom of the Media, the US Embassy in Armenia, and the Armenian Representative Office of American Bar Association CEELI Inc.
The workshops are conducted by Gavin Millar, Queen’s Counsel from Doughty Street Chambers (UK) and Boyko Boev, Senior Legal Officer from the international free speech campaign ARTICLE 19, along with the ELA’s team of legal experts.
The discussions focus on defamation and insult, privacy, contempt of court, court reporting and regulation of freedom of expression in the context of elections.
The event was designed in response to the increasing number of court cases against the Armenian mass media and journalists. It aims to enhance the legal awareness of Armenian lawyers and judges of international freedom of expression standards to improve fulfillment of the right to freedom of expression in Armenia.
Gavin Millar stated during the event, “Freedom of expression is a fundamental human right. The media has a duty to inform on all issues of public interest. The public has a right to receive such information. Any attempt to restrict the free flow of information and ideas in matters of legitimate public debate must be carefully scrutinized by the courts. Speech should only be interfered with when a pressing social need to do so has been convincingly established. All penalties for speech must be proportionate. It is essential that lawyers and judges fully understand these important principles. I hope that everyone attending will be able to carry them into practice in the Armenian courts. I am very glad indeed to be able to visit Armenia and speak at this event.”
Boyko Boev noted, “Lawyers and judges play a key role in a society governed by laws as opposed to political considerations. Defamed individuals turn to lawyers and judges to protect their reputation. Likewise journalists need competent and independent lawyers and judges to protect their right to free expression. Our training aims to provide knowledge on how to balance between conflicting interests, such as reputation and expression, and contribute to better use of legal safeguards for free and independent media.”
Lousineh Hakobyan, President of Europe in Law Association stated, “All rights are universal, indivisible, interdependent and interrelated, but the right to freedom of expression is the pillar of a democratic society and for this very reason it is and will always remain the focus of our organization’s mission and work.”
The workshop is the third major activity of the ELA aimed to enhance the level of protection of freedom of expression in Armenia. It follows a similar workshop held for journalists and the launch of ELA’s website (www.ela.am), which offers a useful database of FOE-related materials, including summaries of more than 60 ECtHR cases in Armenian.