Վավերագրողը բարձրաձայնում է. Կոմիտասի մասին խեղաթյուրված փաստերը կբացահայտեն
Գագիկ Հարությունյանը նախորդ տարվա մայիսին Կաննի միջազգային կինոփառատոնի կինոշուկայում (այն կազմակերպվում է կինոփառատոնի շրջանակներում) ներկայացրել էր «Մուսալեռից Խնապատ» և Կոմիտասի «Գութաներգ» վավերագրական ֆիլմերի նախագծերը: Կոմիտասի մասին իր ուսումնասիրությունների ընթացքում, ասում է, բախվեց մի իրավիճակի, որն անսպասելի էր նաև իր համար: «Մինչ օրս Կոմիտասի մասին խեղաթյուրված փաստեր կան, որոնք չեն ուսումնասիրվել»,- նշում է նա՝ մատնացույց անելով «Կոմիտաս վարդապետ. ուսումնասիրություններ և հոդվածներ» գիրքը: «Սա Կոմիտասի գրածն է, որը, սակայն, Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայում չեն անցնում: Այստեղ կա ամեն բան նրա մասին»,- նշում է վավերագրողը:
Հարությունյանը պատմում է, որ ապրիլի 17-ին՝ ժամը 15:00-ին, Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանում իրենց փոքրիկ գիտական թիմով Կոմիտաս վարդապետի մասին բացահայտելու են նյութեր, որոնց մասին հայ հասարակությունը տեղյակ չէ: «Մեր գլխավոր խնդիրն է ճիշտը բացահայտելը: Խնդիրն այն է, որ առ այսօր բոլորը գիտեն, կոնսերվատորիայի դասախոսներն էլ դասախոսություններ են կարդում, որ Կոմիտասը Բեռլինում պաշտպանել է քրդական երաժշտության թեմայով: Դա լրիվ սուտ է: Այդպիսի բան չկա, և համաժողովին մենք կապացուցենք դա»,- ասում է Գ. Հարությունյանը: Համաժողովին ներկա կլինեն գիտնականներ:
Ըստ Հարությունյանի՝ Կոմիտասը, լինելով Թուրքիայի քաղաքացի, եզակի մարդկանցից էր, որ այն տարիներին մեկնել էր Եվրոպա՝ արևմտյան երաժշտությունն ուսումնասիրելու: Այդտեղ էլ աղմուկ է բարձրացրել հայ հոգևոր երաժշտության մասին: Իսկ այս ամենը, մեր զրուցակցի կարծիքով, թուրքերին չէր կարող դուր գալ, և նրանք հերթական անգամ քրդերին ու եզդիներին փորձել են օգտագործել հայերի դեմ:
«Մեր ամբողջ խումբը հերքում է, որ Կոմիտասը քրդական երաժշտության մասին դիսերտացիա է պաշտպանել: Նա ոչ մի դիսերտացիա էլ չի պաշտպանել: Նա Բեռլինում ուսանել է՝ ծանոթանալով արևմտյան մշակույթին: Ամենակարևորը Կոմիտասի գրածն է՝ սա է»,- շեշտում է Գագիկ Հարությունյանը՝ մատնացույց անելով «Կոմիտաս վարդապետ. ուսումնասիրություններ և հոդվածներ» գիրքը: Իսկ ավելի մանրամասն, նրա ասելով, կխոսեն և կապացուցեն համաժողովում:

Документалист представит факты, искажающие деятельность Комитаса
На состоявшемся в мае прошлого года кинорынке Каннского международного кинофестиваля Гагик Арутюнян представил проекты документальных фильмов “От Мусалера до Хнапата” и “Песня пахаря” Комитаса. Изучая творчество Комитаса, Арутюнян столкнулся с неожиданными для себя обстоятельствами. “Есть факты, которые искажают деятельность Комитаса, и они до сих пор не изучены”,- уверяет наш собеседник, имея в виду книгу “Комитас вардапет: исследования и статьи”. “Это то, что написал сам Комитас, однако в консерватории, носящей его имя, эту книгу не изучают. Между тем в ней есть все, что касается Комитаса”,- отметил Гагик Арутюнян.
17 апреля в 15:00 небольшая группак ученых представит в Музее литературы и искусства имени Чаренца материалы, о которых армянскорй общественности ничего не известно. “Наша главная задача – установить истину. Проблема в том, что все уверены (и об этом читают лекции даже преподаватели консерватории), что в Берлине Комитас защитил диссертацию по курдской музыке. Это абсолютная ложь. Ничего подобного нет, и на конференции мы это докажем”,- сказал Г.Арутюнян.
В те годы Комитас, будучи гражданином Турции, сумел отправиться в Европу для изучения западной музыки. В Европе представленная им армянская духовная музыка произвела большой шум. А это, по словам нашего собседника, не могло понравиться туркам, и они в очередной раз попытались использовать курдов и езидов против армян.
“Вся наша группа считает, что Комитас не защищал диссерацию по курдской музыке. Он вообще диссертацию не защищал. В Берлине Комитас учился, знакомился с западной культурой. А самое важное – это то, что написал сам Комитас, вот эта книга”,- подчеркнул Гагик Арутюнян, указав на книгу “Комитас вардапет: исследования и статьи”.