Ալավերդիում մկնդեղի առավելագույն թույլատրելի խտությունը գերազանցել է 28.6-50.4 անգամ
«Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ընկերությանը պատկանող Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի արտադրության հետևանքով առաջացած խարամի (սև ավազի տեսք ունեցող, ժողովրդakan լեզվով՝ «շլակի») թափոնակույտերի կարելի է հանդիպել Ալավերդու ներհամայնքային և շրջակա համայնքներ գնացող բոլոր ճանապարհների եզրերին, շենքերի և դպրոցների բակերում, Դեբեդի ափերին: Խարամի օգնությամբ ձմռանը երթևեկելի են դարձվում ներհամայնքային և միջհամայնքային ճանապարհները, իսկ գերեզմանատներում այն օգտագործվում է անցանկալի խոտածածկույթը ոչնչացնելու և մոլախոտերի աճը կանխելու համար:
«Արմենիան Քափըր փրոգրամ» ընկերությունում դժվար թե տեղյակ չեն խարամի վտանգներին: Այսուհանդերձ, ընկերությունը, օգտվելով բնակչության անտեղյակությունից, տարիներ շարունակ պղնձաձուլական գործարանում պղնձի արտադրության ընթացքում առաջացող խարամը համայնքից հեռացնելու և դրա վտանգներից բնակչությանը զերծ պահելու փոխարեն, այն պահեստավորել է գործարանի նախկին էլեկտրոլիզի արտադրամասի մասնաշենքում և բակում: Կամ կուտակում է Դեբեդ գետի ափինեւ ժամանակ առ ժամանակ էքսկավատորով այն լցնում գետը:
Էլեկտրոլիզի մասնաշենքում բաց վիճակում թափված խարամը քամիների միջոցով տարածվում է մասնավորապես Ալավերդու Էնգելս թաղամասի վրա, իսկ անձրևաջրերի հետ հոսում է Դեբեդ գետը: Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի հանրային առողջապահության ֆակուլտետի «Առողջապահական ծառայությունների հետազոտման և զարգացման» կենտրոնը Ամերիկյան Բլեքսմիթ ինստիտուտի հետ 2013թ. հետազոտելով Ալավերդու բնապահպանական և առողջապահական ռիսկերը` հայտնել է, որ խարամը (շլակը) պարունակում է խիստ բարձր քանակով ծանր մետաղներ և չափազանց վտանգավոր է համայնքի բնակիչների, հատկապես՝ երեխաների առողջության համար:
«Մեր հետազոտության ընթացքում ստուգել ենք խարամի չորս նմուշներ, որի արդյունքում հայտնաբերել ենք, որ բոլոր նմուշներում կապարի քանակի առավելագույն խտությունը գերազանցել է 2.4-2.5 անգամ, արսենի (մկնդեղի) առավելագույն թույլատրելի խտությունը գերազանցել է 28.6-50.4 անգամ, քրոմի քանակի առավելագույն թույլատրելի խտությունը գերազանցել է 15.5-94.7 անգամ»,-հայտնել է Ամերիկյան համալսարանի կենտրոնը: Ելնելով այս հետազոտության և միջազգային գրականության արդյունքներից՝ համալսարանի «Առողջապահական ծառայությունների հետազոտման և զարգացման» կենտրոնը դեռ 2013թ. առաջարկել է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել խարամը Ալավերդի համայնքից հեռացնելու և մեկուսացնելու համար, ինչպես նաև առաջարկել է արգելել խարամի հետագա օգտագործումը:

Максимально допустимая концентрация мышьяка в Алаверди превышена в 28.6-50.4 раза
Вследствие производства Алавердинского медеплавильного завода, принадлежащего компании “Армениан Капер Программ”, образуется шлак, груды которого можно увидеть на обочине всех общинных дорог, во дворах домов и школ, на берегу реки Дебед. С помощью шлака зимой внутриобщинные и межобщинные дороги становятся проходимыми, а на кладбищах его используют для уничтожения нежелательного травяного покрова на могилах.
Вряд ли в компании “Армениан Капер Программ” не знают о той опасности, которую представляет собой шлак. Несмотря на это, компания, пользуясь неосведомленностью населения, уже много лет вместо того, чтобы вывозить из общины сплав, образующийся в результате производства меди, и ограждать население от риска причинения вреда здоровью, складирует шлак в корпусе и во дворе бывшего производственного цеха электролиза, либо доставляет его на берег реки Дебед, время от времени сбрасывая с помощью экскаватора в воду.
Шлак, высыпанный в открытом виде в цеху электролиза, распространяется ветром на квартал “Энгельс” в Алаверди, а потом вместе с дождевой водой попадает в реку Дебед. Центр исследования и развития медицинских услуг Американского университета Армении совместно с американским институтом Блэксмит, изучив в 2013 г. существующие в Алаверди экологические и медицинские риски, сообщил, что шлак содержит в огромном количестве тяжелые металлы и чрезвычайно опасен для здоровья населения, в частности детей.
“В процессе изучения мы проверили четыре образца шлака и обнаружили, что во всех концентрация свинца превышала максимально допустимый уровень в 2.4-2.5 раза, концентрация арсения (мышьяка) – в 28.6-50.4 раза, концентрация хрома – в 15.5-94.7 раза”,- сообщил Центр исследования и развития медицинских услуг АУА. Исходя из полученных результатов и данных международной литературы Центр еще в 2013 г. предложил принять срочные меры к тому, чтобы вывезти шлак из Алаверди, изолировать и запретить его дальнейшее использование.