Հայաստանը մեծ ծավալի թանկարժեք մետաղի հանքանյութ է վաճառել Չինաստանին
2014 թվականին Հայաստանից արտահանված առավել բարձր մաքսային արժեք ունեցող ապրանքների խմբում նոր անուն կա: Խոսքը թանկարժեք մետաղների հանքաքարի և խտանյութի մասին է, որի արտահանումը Հայաստանից 2014-ին զգալի ծավալների է հասել: Նախորդ տարիներին, բացառությամբ 2012-ի, այն չնչին ծավալ է ունեցել և երբևէ չի ներառվել արտահանված բարձր մաքսային արժեք ունեցող ապրանքների խմբում: «Թանկարժեք մետաղ» եզրույթը, ըստ ՀՀ մաքսային ծառայության արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքների անվանացանկի, նշանակում է՝ արծաթ, ոսկի և պլատին (լուսնոսկի):
Ըստ մաքսային ծառայության՝ 2014-ին Հայաստանից արտահանվել է 5.8 հազ. տոննա թանկարժեք մետաղի հանքանյութ՝ ընդհանուր ավելի քան 32.7 մլն դոլար մաքսային արժեքով:
Թանկարժեք մետաղների հանքանյութը 2014-ին արտահանվել է Չինաստան՝ 5.18 հազ. տոննա: Փոքր քանակությամբ առաքվել է նաև Շվեյցարիա (623 կգ) և Ավստրալիա (15 կգ), ենթադրվում է՝ որպես ցուցանմուշ:
Հասկանալի է, թե ինչու է հիմնական գնորդը հենց Չինաստանը: Այս երկիրը ներկայում ոսկու խոշորագույն սպառողն է աշխարհում և ամենամեծ ծավալով ոսկի արտադրողը: Նախորդ տարի, ըստ պաշտոնական աղբյուրների, Չինաստանում ոսկու արդյունահանման ծավալը տարվա կտրվածքով աճել է 6%-ով և կազմել 465.7 տոննա:
2012-ին ևս թանկարժեք մետաղների հանքանյութ էր արտահանվել Չինաստան՝ 2090 տոննա: Եվս 1470 տոննա՝ Շվեյցարիա: Այսինքն՝ մինչև 2012-ը այս ապրանքի նկատմամբ հետարքրություն չի եղել, բայց այդ տարի և մեկ տարվա դադարից հետո Չինաստանին հետաքրքրել է հայկական թանկարժեք մետաղների հանքանյութը, քանի որ այդ երկրում աճել է թանկարժեք մետաղների պահանջարկը:
Այս ապրանքախմբից Հայաստան չի ներմուծվում: Ներմուծվելու դեպքում էլ՝ մի քանի կգ: Որոշ բացառություն է կազմում 2010 թվականը: Այդ տարի ներմուծվել է 33.7 տոննա:
Արտահանողի կամ արտահանողների անունները գաղտնի են պահվում
Թե որ ընկերությունը կամ ընկերություններն են Հայաստանից թանկարժեք մետաղների հանքանյութ արտահանում, չի հրապարակվում: Մեր հարցմանն ի պատասխան՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից տեղեկացրին, որ ըստ օրենքի՝ այդ տեղեկությունները համարվում են հարկային գաղտնիք և ենթակա չեն տրամադրման:
Թանկարժեք մետաղների հանքանյութի արտահանման դեպքում Հայաստանի պետական մարմինները հստակ չեն իմանում, թե տվյալ հանքանյութից որքան թանկարժեք մետաղ է արդյունահանվել, քանի որ տվյալ պարագայում արդյունահանման աշխատանքները կատարվում են հանքանյութի վաճառքից հետո՝ երկրից դուրս: Նման դեպքերում հանքանյութի վաճառքը միջինացված ցուցանիշների հիման վրա է տեղի ունենում:
Ծրագրեր՝ թանկարժեք մետաղների հանքանյութի հետ կապված
2014-ի հոկտեմբերին ՀՀ կենտրոնական բանկի և «Թեքնոսերտ» ընկերության միջև ստորագրվեց Հայաստանում թանկարժեք մետաղների (հիմնականում ոսկու և արծաթի) զտարկման (աֆինաժի) գործարանի ստեղծման «Մտադրությունների մասին» հուշագիր: «Թեքնոսերտ»-ի խորհրդի նախագահն է «Ֆրանկ Մյուլլեր Ուոչլանդ» ընկերության հիմնադիր, «Արմսվիսբանկի» խորհրդի նախագահ, «Արցախբանկի» խորհրդի անդամ, Ֆրանսիայում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Վարտան Սիրմակեսը (Վարդան Սիրմաքեշ):
Գործարանի հիմնական նպատակն է լինելու 999.9 հարգի բանկային ստանդարտացված ձուլակտորների արտադրությունը և վաճառքը Հայաստանում ու միջազգային շուկայում՝ Հայաստանում արդյունահանվող ոսկու և արծաթի հանքանյութի (խտանյութի) մշակումով:
Նշվել է, որ թանկարժեք մետաղների զտարկման գործարանի գործարկումը հնարավորություն կտա էականորեն բարձրացնել Հայաստանում ոսկու արդյունահանման և զտարկման ծառայությունների արդյունավետությունը:
Թեպետ գործարանի բացման ժամկետները չեն հայտարարվել, բայց կանխատեսելի է, որ այն կարող է նպաստել Հայաստանից թանկարժեք մետաղների հանքանյութի արտահնաման ծավալների նվազմանը: Շատ, թե քիչ՝ կախված կլինի գործարանի ցույց տված արդյունքներից:
Ըստ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության պաշտոնական կայքի՝ Հայաստանում մետաղական օգտակար հանածոների թվում առկա է 14 ոսկու և ոսկի-բազմամետաղային, 2 բազմամետաղային հանքավայր:

Армения продала Китаю крупную партию руды с содержанием драгметаллов
В 2014 г. в группе импортируемых из Армении товаров с высокой таможенной стоимостью появилось новое название. Речь идет о руде и концентрате с содержанием драгоценные металлы, импорт которых из Армении достиг больших объемов в 2014 г. В предыдущие годы (за исключением 2012-го) этот товар вывозился в небольших объемах и не входил в группу товаров с высокой таможенной стоимостью. Согласно перечню товаров внешнеэкономической деятельности Таможенной службы РА, термин “драгоценный металл” означает серебро, золото и платину.
По данным Таможенной службы в 2014 г. из Армении было импортировано 5,8 тыс. тонн руды с драгметаллами, таможенная стоимость которой превышала 32.7 млн долларов.
В 2014 г. 5.18 тысяч тонн руды с содержанием драгметаллов было экспортировано в Китай, а также небольшое количество в Швейцарию (623 кг) и Австралию (15 кг) – предположительно в качестве экспоната.
Понятно, почему основным покупателем является именно Китай. В настоящее время эта страна – крупнейший в мире потребитель и производитель золота в крупных объемах. По официальным данным в прошлом году объем добычи золота в Китае вырос в годовом разрезе на 6%, составив 465.7 тонн.
В 2012 году 2090 тонн руды с содержанием драгметаллов было экспортировано в Китай, 1470 тонн – в Швейцарию. То есть до 2012 г. Китай не проявлял интерес к этому товару, однако в указанном году и через год там заинтересовались армянской рудой с содержанием драгоценных металлов в связи с повышением спроса.
Имена экспортеров держатся в секрете
Информация о том, какая компания или компании экспортируют из Армении руду с драгметаллами, не разглашается. В ответ на наш запрос в отделе информации и связей с общественностью Министерства финансов РА собщили, что по закону эти сведения считаются секретными.
В случае экспорта руды с содержанием драгметаллов государственные органы Армении не знают, какое их количество было извлечено из проданного объема, поскольку все дальнейшие работы осуществляются за пределами страны. В подобных случаях продажа руды производится на основе усредненных показателей.
Проекты относительно руды с драгметаллами
В октябре 2014 г. между Центральным банком РА и компанией “Текносерт” был подписан Меморандум о намерениях, касавшийся создания в Армении завода по аффинажу драгметаллов (в основном золота и серебра). Председателем совета “Текносерта” является учредитель компании “Франк Мюллер Уочланд”, председатель совета “АрмСвисбанка”, член совета “Арцахбанка”, генконсул Армении во Франции Вартан Сирмакес (Вардан Сирмакеш).
Основная задача завода должна состоять в производстве банковских стандартизированных слитков 999.9 пробы, их продаже в Армении и на мировом рынке с обработкой в нашей стране золотой и серебряной руды (концентрата).
И хотя сроки запуска завода не объявлены, однако можно предположить, что предприятие будет способствовать сокращению объемов экспорта из Армении руды с содержанием драгоценных металлов.
Согласно официальному сайту Министерства энергетикии и природных ресурсов РА, в Армении имеется 15 золотоносных и золотополиметаллических месторождений и 2 полиметаллических месторождения.