Մինչև 5 տարեկան երեխաների 37%-ը սակավարյունություն ունի, 19%-ը՝ թերհաս է
Խիստ աղքատ ընտանիքներում այդ տոկոսն ավելի բարձր է: Իսկ 5 երեխաներից 1-ը թերի է սնվում և թերհաս է, ինչն ազդում է նրանց ոչ միայն ֆիզիկական այլև հոգեկան հասունության վրա: Այս մասին ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր Մհեր Շահգելդյանը:
Ըստ պատգամավորի՝ Հայաստանի լեռնային, նախալեռնային գոտիներում և այն մարզերում, որտեղ աղքատության մակարդակը բարձր է, այս հարաբերակցությունը հասնում է յուրաքանչյուր չորրորդ երեխային:
«Պատճառն այն է, որ երեխաները չեն ստանում իրենց ֆիզիկական և հոգեկան առողջության համար բավարար չափով սնունդ: Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ կյանքի առաջին 2.5 տարին խիստ կարևոր է ուղեղի ձևավորման համար: Այս տարիներին անհրաժեշտ է բավարար չափով սպիտակուցային սնունդ: Հայաստանում իրավիճակը բավականաչափ բարդ է և սա պայմանավորված է նաև աղքատության այն բարձր մակարդակով, որ այսօր կա»,-ասում է Մ. Շահգելդյանը:
Պատգամավորի խոսքերով՝ իրավիճակն այնքան է բարդաձել, որ օպերատիվ լուծման կարիք ունի: «Վաղը, մյուս օրը, այս երեխաները, որոնք պետք է դառնան զինվորական, գիտնական, մեր քաղաքականությունը ձևավորողներ, ինչպե՞ս են անելու»,-ավելացրեց Մ. Շահգելդյանը:

У 37% детей в возрасте до пяти лет имеется анемия, у 19% - недостаточный вес
В очень бедных семьях этот показатель выше, а один из пяти детей получает недостаточное питание и не имеет нужный вес, что влияет не только на физическую, но и на психическую зрелость. Об этом с трибуны Национального Собрания заявил депутат фракции “Оринац еркир” Мгер Шахгельдян.
По словам депутата, в горных, предгорных районах Армении и областях с высоким уровнем бедности эта проблема затрагивает каждого четвертого ребенка.
“Причина в том, что дети не получают питания, достаточного для их физического и психического здоровья. Как известно, первые 2,5 года жизни ребенка крайне важны для формирования мозга. В этот период необходимо достаточное количество белковой пищи. В Армении ситуация довольно сложная, что обусловлено существующим сегодня высоким уровнем бедности”,- отметил депутат.
По его словам, ситуация настолько сложная, что требует оперативного решения. “Что будет завтра с этими детьми, которые должны стать военными, учеными, формировать нашу политику?” – добавил М.Шахгельдян.