Նկարների, սենյակային բույսերի ձեռքբերումը՝ գազի սակագնում
Ազգային ժողովում քննարկվում է ՀՀ գազամատակարարման համակարգի գործունեությունն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի եզրակացությունը: Ընդդիմադիր պատգամավորները մի շարք մտահոգություններ հայտնեցին չհիմնավորված ծախսերի և այլ խնդիրների վերաբերյալ, որոնք ներառվել են գազի սակագնի մեջ: Պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց, թե ինչպես է ստացվել, որ գազի սակագնի մեջ ներառվել են նաև «ՀայՌուսգազարդի» կողմից բույսերի, նկարների ձեռքբերման ծախսերը: Մանավանդ հայտնի չէ՝ Վան Գոգի՞ նկարներից են գնել, որոնք ավելի թանկ արժեն, թե՞ այլ նկարներ:
Զեկուցող, ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը նշեց, որ այդ ծախսերը ներառված չեն, ինչից հետո Նիկոլ Փաշինյանը բառացի կարդաց ժամանակավոր հանձնաժողովի կազմած զեկույցը, ըստ որի՝ «2013թ. հուլիսի 7-ից գործող սակագնի հայտում ներկայացված է, որ 2012թ. «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի կողմից ձեռք են բերվել և ձևակերպվել են որպես հիմնական միջոցներ, որոնց մի մասն ամորտիզացիոն ծախսերի միջոցով ներառվում են բնական գազի սակագնի հաշվարկներում. դրանք են՝ նկարներ (տարբեր չափերի), թաղային և սենյակային բույսեր, բազմամյա տնկիներ, ինչպես նաև՝ KIA SORT-NTՕ 030 (8.352 մլն.), TOYOTA CAMRY 001VV 04 (13.19 մլն.), 3 հատ Լադա 21244-110-40 (3*5.836մլն.), «Շևրոլե Նիվա» 212300 (6.925 մլն.) և այլն»:
Նիկոլ Փաշինյանը զարմացավ, որ գրավոր եզրակացության մեջ այլ բան է գրված, իսկ բանախոսը բանավոր լրիվ այլ բան է ասում: «Չե՞ք կարդացել եզրակացությունը, պարոն Այվազյան»,-հետաքրքրվեց Ն. Փաշինյանը: Վարդան Այվազյանը պատասխանեց, որ ոչ միայն կարդացել է, այլև իրենք են կազմել այդ փաստաթուղթը:

В стоимость газа включены расходы на приобретение картин и комнатных растений
В Национальном Собрании обсуждается заключение временной комиссии по изучению деятельности системы газоснабжения Республики Армения. Оппозиционные депутаты выразили озабоченность по поводу необоснованных расходов, включенных в тариф на газ. Депутат Никол Пашинян поинтересовался, как получилось, что в стоимость газа включены расходы на приобретение компанией “АрмРосгазпром” картин и комнатных растений. Тем более, что неизвестно, какие картины были куплены – возможно, Ван Гога, которые стоят очень дорого, а возможно, других художников.
Докладчик, председатель комиссии по экономическим вопросам НС Вардан Айвазян отметил, что эти расходы не включены в стоимость газа, после чего Никол Пашинян зачитал выдержку из доклада временной комиссии, согласно которой “в заявке относительно действующего с 7 июля 2013 г. тарифа отмечается, что в 2012 г. ЗАО “АрмРосгазпром” были приобретены и оформлены в качестве основных средств, часть которых посредством амортизационных расходов включена в расчеты тарифа на природный газ. Это картины (различных размеров), комнатные растения, многолетние саженцы, а также автомобили KIA SORT-NTՕ 030 (8.352 млн), TOYOTA CAMRY 001VV 04 (13.19 млн), 3 автомобиля “Лада” 21244-110-40 (35.836 млн), “Шевроле Нива” 212300 (6.925 млн) и т.д.”.
Пашинян выразил удивление тем, что в письменном заключении написано одно, а докладчик утверждает другое. “Вы не читали заключение, г-н Айвазян?” – поинтересовался депутат. В.Айвазян ответил, что они сами составляли этот документ.