Հրանտ Բագրատյան. «Գնացեք, ձեր ղեկավարությանը ասեք՝ գնում ենք հաստատ կործանման»
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի 2015 թվականի տարեկան գործունեության ծրագրի քննարկման ժամանակ հատկապես ընդդիմադիր պատգամավորները երեկ բուռն քննարկում ծավալեցին: Ազգային ժողովում նույն «մթնոլորտը» նաև այսօր է:
Հրանտ Բագրատյանը նախ քննադատեց երկրում վարվող տնտեսական քաղաքականությունը՝ ցույց տալով, որ ռեալ քայլեր չեն արվում՝ տնտեսությունը կործանումից փրկելու համար:
«Գնացեք ձեր ղեկավարությանը ասեք՝ գնում ենք հաստատ կործանման: Մարում է հանրապետությունը: Արդեն 10 տարի է հանրապետությունը ՀՆԱ-ով նստած է 10 մլրդ դոլարի վրա, այս ձևի կատարողների պատճառով»,- նայելով տնտեսական մրցակցության պետական պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանի կողմը` ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց Հրանտ Բագրատյանը:
Նա կոչ արեց պատժել մեղավորներին, ովքեր այս վիճակին են հասցրել երկիրը:
«Այսօր պատժեք կուտակայինի հեղինակներին, բա ինչու՞ ներդրումները չավելացան, ի՞նչ եղավ այս պետությունը, ու՞ր են գնացել այդ փողերը, ինչի՞ էիք տանում: Կամ այն մարդիկ, ովքեր կանգնում ասում են՝ վերջապես հայտնվեցինք Մաքսային միությունում, 170 միլիոնանոց շուկա ստացանք: Նման բաներ մի ասեք: Իսկ ո՞վ ասաց, որ մինչ այդ այդ 170 միլիոնանոց շուկան չունեիք, ազատ առևտրի ռեժիմով աշխատում էիք, աշխատեիք, էլի: Անցել ենք Մաքսային միություն, նույն ձևի մաքսազերծում եք»,-ավելացրեց Հրանտ Բագրատյանը:

Грант Багратян: “Пойдите и скажите вашему руководству, что мы идем к явной катастрофе”
В ходе вчерашнего обсуждения в Национальном Собрании программы деятельности Государственной комиссии по экономической конкуренции за 2015 год самые бурные выступления имели оппозиционные депутаты. Эта атмосфера сохранилась и во время сегодняшнего обсуждения.
Депутат Гранти Багратян сперва подверг критике проводимую в стране экономическую политику, подчеркнув, что не предпринимаются реальные шаги по спасению экономики от краха.
“Пойдите и скажите вашему руководству, что мы идем к явной катастрофе. Республика угасает. Из-за таких исполнителей в вопросе ВВП страна уже десять лет “сидит” на 10 миллиардах долларах”,- заявил с трибуны парламента Г.Багратян, обращаясь к председателю Госкомиссии по экономической конкуренции Артаку Шабояну.
Депутат призвал наказать виновных, которые довели страну до такого состояния.
“Накажите авторов накопительной пенсионной системы. Почему инвестиции не увеличились? Что случилось с государством? Куда делись эти деньги? Для чего вы их собирали? Или находятся люди, которые заявляют: наконец-то мы очутились в Таможенном союзе, получили 170-миллионный рынок. Не надо говорить такие вещи! А кто сказал, что до этого мы не имели этот 170-миллионный рынок? Вы работали в режиме свободной торговли, что вам мешало продолжать работать так и дальше? Мы вступили в Таможенный союз, но растаможка производится так, как производилась до этого”,- заявил Грант Багратян.