«Այսօր իմ ծնունդն է, ազատ արձակեք ամուսնուս և նվեր արեք ինձ»,-ասում է շուրջ 1 տոննա թմրանյութի գործով դատապարտված վարորդի կինը
«Այսօր իմ ծնունդն է, ազատ արձակեք ամուսնուս և նվեր արեք ինձ»: Դատական նիստի ավարտին հայտարարեց գործով 17 տարի դատապարտված վրացի վարորդի կինը՝ Լեյլա Մարտիաշվիլին:
Վերաքննիչ քրեական դատարանում քիչ առաջ ավարտվեց շուրջ 1 տոննա թմրամիջոցի գործով քննությունը, որին մասնակցելու համար Թբիլիսիից ժամանել էին նաև վարորդի կինը և հարազատները:
Դատական ողջ գործընթացի ժամանակ վարորդի պաշտպանները փորձում էին հիմնավորել, որ Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին չի իմացել ո́չ թաքստոցի, ո́չ էլ` տեղափոխվող թմրանյութի մասին: Փաստաբան Թեյմուրազ Մայսուրաձեն նշեց, որ առաջին ատյանի դատարանը իրավական գնահատական տալիս շրջանցել է այն փաստը, որ եթե Մարտիաշվիլին կապված լիներ և մասնակից լիներ այս ամենին, նրանից չէին թաքցնի մեքենայի երկրորդ բանալու առկայության, թաքստոցում ավազ տեղափոխելու փաստերը:
«63-ամյա Մարտիաշվիլին հնարավորություն չուներ գնել և վաճառել այդ չափի թմրամիջոց, այն արժե 1 մլրդ դոլար,-նշեց փաստաբան Թեյմուրազ Մայսուրաձեն,- ձեր առջև կանգնած է անմեղ մարդ»: Օսման Ուղուրլուի մեղքը, փաստաբանի խոսքով, վերագրվում է վարորդ Մարտիաշվիլուն: Կարծես թե նրանք միասին են գործել, ինչն աբսուրդ է, քանի որ Մարտիաշվիլին եղել է միայն վարորդ, հանցագործության նախապատրաստման, պատրաստման գործում որևէ առնչություն չի ունեցել, հանցակազմին մասնակից ոչ մի անդամի հետ երբևէ շփում կամ որևէ կապ չի ունեցել: Փաստաբանը խնդրեց արդարացենլ վարորդ Մարտիաշվիլուն և դատարանի դահլիճից ազատ արձակել:
Աֆթանդիլ Մարտիաշվիլին միջնորդեց դատարան հրավիրել քննիչ Արմեն Թևանյանին և հանրային պաշտպան Գուրգեն Մադոյանին. «Քննիչն ինձ բառացի ասաց. «Մեր անվտանգության կողմից ձեռք բերված տեղեկություններով՝ դու ոչ մի բանում մեղավոր չես, քեզ օգտագործել են որպես վարորդ, դու անմեղ ես»»: Դատարանը, սակայն, մերժեց նրա միջնորդությունը:
«Ես ուզում եմ դիմել ձեզ և ասել, որ ես անմեղ եմ: Կան շատ ապացույցներ, որ ես անմեղ եմ, կան փաստեր, փաստաթղթեր: Ամեն ինչում ինքն է մեղավոր,-ցույց տալով Օսման Ուղուրլուին՝ դատարանին իր վերջին խոսքով դիմեց Մարտիաշվիլին,- ես իր մոտ աշխատել եմ 1.5-2 ամիս, և երկու ամիսը ժամանակ չէ, որ ես հնարավորություն ունենայի կապ ունենալ նրանց խմբավորման հետ, թմրանյութ բերեի: Եվ մինչև հիմա ես զարմացած եմ. այսպես նույնիսկ դերասանը չի կարող լավ կատարել իր դերը՝ ստել և խաբել, ինչպես ինքն է ինձ խաբել: Եվ նրա սուտը իմ ընտանիքի վրա է ազդել: Դատախազի մեղադրանքով ինձ դատապարտեցին մինչև իմ կյանքի վերջ: Ես հույս ունեմ, որ դուք ճիշտ որոշում կընդունեք: Ես ասում եմ՝ մինչև կյանքի վերջ, որովհետև ես 63 տարեկան եմ, և 17 տարի դատապարտելը նշանակում է մինչև կյանքի վերջ»:
Դատախազ Փանոսյանն, այնուամենայնիվ, հիմնավոր համարեց մեղադրանքը և դատարանին խնդրեց մերժել վերաքննիչ բողոքները:
Դատարանը երկու ժամ ընդմիջումից հետո մերժեց ամբաստանյալների բողոքը` անփոփոխ թողեց Սյունիքի ընդհանուր իրավասության դատարանի (նստավայրը` Գորիս) դատավճիռը:

“Сегодня у меня день рождения. Сделайте мне подарок, освободите моего мужа…” – попросила жена водителя, осужденного по делу об одной тонне наркотиков
“Сегодня у меня день рождения. Сделайте мне подарок, освободите моего мужа…” – попросила после судебного заседания Лейла Мартиашвили, жена грузинского водителя, осужденного к 17 годам лишения свободы.
Немногим ранее в Апелляционном уголовном суде РА завершилось рассмотрение дела о перевозке одной тонны наркотиков. Для участия в судебном заседании из Тбилиси прибыли жена и родственники Автандила Мартиашвили.
На протяжении всего судебного процесса защитники Мартиашвили пытались обосновать, что он не знал ни о существовании тайника, ни о перевозимом грузе. Адвокат Теймураз Майсурадзе отметил, что суд первой инстанции, давая правовую оценку, обошел вниманием тот факт, что если бы водитель участвовавл в этом преступлении, от него не стали бы скрывать наличие второго ключа от грузового автомобиля и факт перевозки в тайнике песка.
“63-летний Мартиашвили не имел возможности купить и продать такое количество наркотика, стоимость которого составляет 1 млрд долларов,- отметил адвокат. – Перед вами стоит невинный человек”.
По словам Майсурадзе, вина Османа Угурлу приписывается водителю Мартиашвили, и считать, что они действовали вместе, абсурдно, так как Мартиашвили был всего лишь водителем и не имел отношения к подготовке преступления, не имел никаких связей с участниками преступной группы. Адвокат попросил оправдать Автандила Мартиашвили и освободить его в зале суда.
А.Мартиашвили ходатайствовал пригласить в суд следователя Армена Теванянаа и общественного защитника Гургена Мадояна. “Следователь сказал мне буквально следующее: “По сведениям нашей службы безопасности ты ни в чем не виноват, тебя использовали как водителя, ты невиновен”. Суд, однако, отклонил ходатайство.
“Я хочу обратиться к вам и сказать, что я невиновен. Есть много доказательств моей невиновности, есть факты, документы. Во всем виноват он,- сказал в своем последнем слове Мартиашвили, указав на Османа Угурлу. – Я проработал у него 1,5-2 месяца, а два месяца это не тот срок, за который я мог установить связь с их группировкой и доставить наркотик. Я до сих пор удивляюсь – даже актер не смог бы так хорошо сыграть свою роль, лгать и обманывать так, как он меня обманул. Из-за его лжи пострадала моя семья. По обвинению прокурора меня осудили до конца моей жизни. Я надеюсь, что вы примите правильное решение. Я говорю до конца жизни, так как мне 63 года, а 17 лет, к которым меня осудили, означают до конца жизни”.
Тем не менее прокурор Паносян посчитал обвинение обоснованным и попросил суд отклонить представленные апелляционные жалобы.
После двухчасового перерыва суд отклонил жалобы обвиняемых, оставив неизменным приговор суда общей юрисдикции города Гориса.