«Fitch»-ը ապրիլին կարող է նվազեցնել Ռուսաստանի վարկանիշը
««Fitch Ratings» միջազգային վարկանիշային գործակալությունը Ռուսաստանի վարկանիշը պահպանում է ներդրումային մակարդակի վրա, միաժամանակ նա կարող է նվազեցնել իր ցուցանիշը ապրիլ ամսին տնտեսության վատթարացման դեպքում»,- «Bloomberg» գործակալությանը ասել է «Fitch Ratings»-ի ավագ տնօրեն Փոլ Ռաուկինսը (Paul Rawkins):
«Մենք մնում ենք նույն համոզմանը, որ խոսքը գնում է դանդաղ գործընթացի մասին: Մեր կարծիքով՝ այն հանգամանքները, որոնք ապահովում են Ռուսաստանի վարկանիշը ներդրումային մակարդակի վրա, ուղղակի անհնար է, որ մի օրվա մեջ հենց այնպես անհետանան: Անկասկած, Ռուսաստանը կանգնած է արտաքին կոշտ մարտահրավերների առաջ, սակայն պետք է նաև հիշել նրա սկզբնական կայուն դիրքերը»,- ավելացրել է Փոլ Ռաուկինսը:
Ըստ «Fitch Ratings»-ի տվյալների՝ Ռուսաստանի տնտեսությունը 2015 թվականին կկրճատվի 4,5 %- ով եւ 1 %- ով` 2016 թվականին: Փորձագետը կարծում է, որ Ռուսաստանին դեռևս չի հաջողվել կարգավորել իրավիճակը ռուբլու աճի և նավթի արժեքի բարձրացման պայմաններում: Եթե սանկցիաները շարունակվեն, նավթի ցածր գինը և ներդրումների բացակայությունը կարող են վատթարացնել Ռուսաստանի տնտեսության վիճակը:
«Fitch»-ը հունվարին իջեցրել էր Ռուսաստանի վարկանիշը միչև «BBB-», «բացասական» կանխատեսմամբ` նվազագույն ներդրումային մակարդակով: Ռուսաստանի ցածր ներդրումների մակարդակի մասին արդեն հայտարարել են 2 միջազգային վարկանիշային այլ կազմակերպություններ:

Fitch может снизить рейтинг России в апреле
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings держит рейтинг России на инвестиционном уровне, в то же время оно может понизить свою оценку в апреле в случае ухудшения ситуации в экономике, заявил агентству Bloomberg старший директор Fitch Ratings Пол Роукинс (Paul Rawkins).
"Мы по-прежнему считаем, что речь идет о медленном процессе; факторы, которые, как мы считаем, поддерживают рейтинг России на инвестиционном уровне, в один день неожиданно никуда не денутся", - сказал Роукинс. "Нет сомнений, что Россия стоит перед лицом жестких внешних вызовов, но также надо помнить о ее прочных стартовых позициях", - добавил он.
По оценке агентства, экономика России сократится на 4,5% в 2015 г. и на 1% - в 2016 г. России пока не удалось стабилизировать ситуацию в условиях роста рубля и увеличения цен на нефть, считает эксперт.
В случае сохранения санкций, низких цен на нефть и отсутствия инвестиций ситуация в экономике России может ухудшиться, добавил эксперт.
Ситуацию, по словам Роукинса, усугубляет высокий рост цен, снижающий реальные доходы населения и углубляющий рецессию.
Fitch в январе понизило рейтинг России до "BBB-" с "негативным" прогнозом до низшей ступени инвестиционного уровня. Два остальных международных рейтинговых агентства уже понизили оценки России ниже инвестиционного уровня.