Ալյուրի հարստացման օրինագիծը փորձում են առաջ տանել աչքակապությամբ
Չնայած առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը ալյուրի հարստացման նախագծի քննադատներին կոչ է անում համագործակցել կառուցողական մթնոլորտում, իրենք՝ օրինագիծը մշակողներն ու այն պաշտպանողները, հակված չեն որեւէ հակափաստարկ լսելուն:
Ցորենի ալյուրի հարստացման մասին օրինագիծն ու դրա շուրջ առաջացած հանրային դժգոհությունը վերջին երկու ամսում կարծես երկրորդ պլան են մղվել ներքաղաքական զարգացումների ու հասարակությանն այս պահին հուզող այլ խնդիրների պատճառով: Ու չնայած ԱԺ-ում օրինագծի քննարկումը հետաձգվել է մեկ տարով, այսինքն՝ մինչեւ 2016 թ., իսկ օրենքն էլ ուժի մեջ է մտնելու ընդունումից մեկ տարի անց, այսինքն՝ ամենաշուտը՝ 2017-ին, հարցն ամենեւին էլ չի կորցրել արդիականությունը:
ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն օրինագիծը ներկայացնողներին այս տարվա հունվարին առաջարկել էր շարունակել ուսումնասիրությունները: ԱՆ փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանն էլ նման պատրաստակամություն էր հայտնել: ԱՆ-ն արդեն հայտարարել է, որ այս տարի անցկացվելու է Հայաստանի ժողովրդագրության եւ առողջության հարցերի հերթական հետազոտությունը: Հիշեցնենք, որ վերջին անգամ նման հետազոտություն անցկացվել է 2010-ին, որի ժամանակ, սակայն, չեն ստուգել մարդկանց սակավարյունությունը (ըստ փոխնախարար Խաչատրյանի՝ ֆինանսավորում չի եղել): Սակավարյունության տվյալներ պարունակել է 2005-ի հետազոտությունը (ՀԺԱՀՀ-2005), ու հենց այդ արդյունքներն էլ դրվել են ներկա օրինագծի հիմքում:
Հարց առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանին ու նրա ենթականերին. ի՞նչն է պատճառը, որ նախարարությունը վայրկյան առաջ շտապում էր նախագիծը ԱԺ մտցնել՝ սրերով ընդունելով ցանկացած քննադատության դրա վերաբերյալ, իսկ երբ Բաբլոյանի հանձնաժողովը առաջարկեց շարունակել ուսումնասիրությունները, բոլորը մի մարդու պես համաձայնություն տվեցին: Ստացվում է, որ ոլորտում «հին ոսկորի» համբավ ունեցող Բաբլոյանի խոսքն ավելի ազդեցիկ է երիտասարդ նախարարի ու նրա ստորադասների համար, քան հանրային բողոքը: Չնայած մյուս կողմից՝ Բաբլոյանը հայտնի է նաեւ որպես առողջապահության ոլորտի կուրատոր, այնպես որ նրա «հրահանգները» կարծես պիտի քննարկման ենթակա չլինեին: Այս դեպքում պարզ է դառնում ԱՆ-ի ղեկավարության նահանջի պատճառը:
Սակայն սա իրականում ժամանակավոր նահանջ է, քանի որ ինչպես հասկանում ենք թե Բաբլոյանի, թե ԱՆ-ի ներկայացուցիչների՝ այլ տարբերակ չհանդուժող հայտարարություններից, այս տարվա հետազոտությունը ցույց է տալու նրանց ցանկալի պատկեր:
Մյուս կողմից՝ արդեն գրել ենք, որ հարստացնող սարքավորումները 2012-ից Հայաստանում են: Ալրաղացներին տրամադրվելիք սարքերը, ըստ Ս. Խաչատրյանի, ներկրել է ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը: Իրեն հարգող երկրում սա կընկալվեր բացառապես հետեւյալ կերպ. միջազգային այս կառույցը փորձում է ճնշում գործադրել գործադիր ու օրենսդիր մարմնի վրա՝ իր ֆինանսավորած ծրագիրն առաջ տանելու համար: Բայց սա Հայաստանն է, որտեղ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ն ու մյուս միջազգային «բարեգործները»՝ իրենց անվճար դեղերով ու պատվաստանյութերով տեղ ունեն իշխանությունների գլխին: Նրանք ինչ տալիս են, սրանք խորին երախտագիտությամբ ընդունում են:
Հիմա՝ մեր պաշտոնյաների հայտարարությունների մասին: Օրինագծի հետաձգումից հետո ԱՆ-ն սկսել է քննարկումներ անցկացնել շահագրգիռ կողմերի հետ: Սակայն նախարարության ներկայացուցիչների ելույթներում հնչում եմ նույն թվերը, նույն տվյալները, նույն միտքը՝ մեկ-երկու ստորակետի փոփոխությամբ: Նախարար Մուրադյանը կոչ է անում «համագործակցել միայն կառուցողական մթնոլորտում եւ կարեւոր խնդիրների քննարկումների ժամանակ վկայակոչել բացառապես ապացուցողական բժշկության վրա հիմնված փաստեր եւ գիտական հիմնավորվածություն ունեցող լուրջ ուսումնասիրություններ»: «Հետքը» հրապարակել է մի քանի հոդվածներ այս թեմայով՝ անդրադառնալով կոնկրետ թվերի եւ ուսումնասիրությունների (տես ամենավերջում):
Ապացույցներ սիրող նախարարին նաեւ գրավոր հարցրել էինք. «Ունե՞ք հետազոտություն, թե ներկայում Հայաստանում բարձր եւ առաջին կարգի ալյուրի 1 կգ-ում որքան է երկաթի, ֆոլաթթվի, ցինկի քանակը»: Նրա փոխարեն պատասխանել էր ԱՆ աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Կարապետյանը. «Նման հետազոտություններ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը չի իրականացնում»:
Բայց ամենեւին պարտադիր չէր, որ ալյուրի բաղադրիչների հետազոտությունն ամբողջությամբ կամ մասամբ կոնկրետ ԱՆ-ն իրականացներ: 10 տարվա վաղեմության տվյալներով ագիտացիա անելուց առաջ նախարարությունը լավ կաներ, գյուղնախարարության հետ համագործակցելով, ստուգել տար ՀՀ-ում ցորենի ալյուրի մեջ մտնող միկրոտարրերի չափաքանակները՝ հասարակությանն ավելի ստույգ ինֆորմացիա տալու եւ իրենց նախագիծն այս տեսանկյունից հիմնավորելու համար: Իսկ եթե պիտի ասեին, թե փող չունենք դրա համար, կարող էին դիմել ՅՈւՆԻՍԵՖ-ին ու USAID-ին:
Բայց հասկանալի է, որ սա ավելորդ գլխացավանք էր լինելու ԱՆ-ի ղեկավարների համար: Երբ անցյալ տարվա դեկտեմբերին Սերգեյ Խաչատրյանին հարցրել էինք 2005-ի տվյալների հին լինելու մասին, բառացիորեն ասել էր. «2005-ը հին տվյալ չէ: Մենք ոչ մի միջոցառում չենք իրականացրել հանրության մեջ սակավարյունությունն իջեցնելու նպատակով, անհնար է, որ իջնի. դա մեկ, որովհետև գիտականորեն ապացուցված է՝ երկու խոշոր հետազոտությունները խոսում են այդ մասին: Երկրորդ՝ 2010 թ. արված հետազոտության ժամանակ կան որոշ ցուցանիշներ, օրինակ, անհաս երեխաներ, զարգացման արատներ, որոնք անմիջականորեն խոսում են այդ նույն երևույթի մասին (նկատի ունի սակավարյունությունը- հեղ.)»:
Սրանից մեկ ամիս անց՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովում քննարկման ժամանակ, ի հեճուկս Սերգեյ Խաչատրյանի, պարզվել է, որ 2005-ինը լավ էլ հին տվյալներ են, ու նոր հետազոտության կարիք կա: Ինչու՞ պարոն Խաչատրյանը համարձակություն չի ունեցել հենց տեղում կրկնել մեկ ամիս առաջ հայտնած իր միտքը:
Խաչատրյանը դեկտեմբերին համոզմունք էր հայտնել նաեւ, որ սակավարյունությունն իրականում ավելի բարձր է: Նման մի տեսակետ էլ «Հետքի» հետ զրույցում վերջերս հայտնել է պատգամավոր Արա Բաբլոյանը. «Մենք ասացինք [նախարարությանը]՝ քանի որ դուք այդ հետազոտությունը պետք է անեք, ավելի բաց ձեւով արեք (նկատի ունի ՀԺԱՀՀ-2015-ը- հեղ.): Ովքեր չեն հավատում այդ ամենին, թող գան մասնակցեն, ուղղակիորեն մասնակցեն մեթոդոլոգիան մշակելիս, թող գան տեսնեն, թե դա ինչպես է արվում, որ համոզվեն, որ հետո էլ իրենց հարց տանք, որ եթե այսքան անեմիայով մարդիկ կան, այսքան զարգացման արատներով մարդիկ կան, դուք կողմանակի՞ց եք, որ շարունակեն անեմիայով ծնվել կամ անեմիայով մեծանալ էս երեխաները, կամ այս կանայք անեմիայով երեխա ծննդաբերեն, դուք դրա՞ն եք կողմնակից, թե՞ կողմնակից եք, որ մենք կանխարգելենք այդ արատների բարձրացումը մեր երկրում»: Սա էժան դեմագոգիա է ՀՀԿ-ական պատգամավորի կողմից, ըստ որի՝ ստացվում է, որ նախագծի քննադատները կողմնակից են անեմիայի զարգացմանը:
Այնինչ մասնագետները նախեւառաջ խոսում են հարստացման հետեւանքով տարբեր հիվանդությունների հնարավոր առաջացման կամ զարգացման մասին: Խոսքը, մասնավորապես, ֆոլաթթվի եւ քաղցկեղի կապի մասին է: Երբ Ա. Բաբլոյանին հարցրել ենք քաղցկեղածին ռիսկերի մասին, ասել է. «Դրանք էմոցիոնալ արտահայտություններ են, դրանք գիտությամբ չհաստատված բաներ են»:
Ահա այստեղ էլ խոփը դեմ է առնում քարին. ոչ միայն ԱՆ-ն, այլեւ իշխանություններն ընդհանրապես չեն ընդունում որեւէ հակափաստարկ հարստացման ռիսկերի շուրջ, որքան էլ քննադատները բերեն միջազգային բժշկական վերջին հետազոտությունների փորձը: Բայց մյուս կողմից՝ կանչում են «կառուցողական մթնոլորտում համագործակցության»: Նախագծի հեղինակների ու նրանց սատարողների գործելաոճն ընդամենը աչքակապություն է:

Законопроект об обогащении муки пытаются продвигать путем очковтирательства
Несмотря на то, что министр здравоохранения РА Армен Мурадян призвал критиков проекта закона об обогащении муки сотрудничать в конструктивной атмосфере, сами разработчики законопроекта и его защитники не склонны выслушивать какой-либо контраргумент.
Проект закона об обогащении муки и вызванное им общественное недовольство последние два месяца отодвинулись на второй план из-за внутриполитических процессов и других проблем, волнующих сейчас общественность. И хотя обсуждение законопроекта в Национальном Собрании отложено на год, то есть до 2016 года, а закон вступит в силу через год после его принятия, то есть в 2017-ом, этот вопрос отнюдь не потерял свою актуальность.
В январе этого года председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам здравоохранения, материнства и детства Ара Баблоян предложил представившим этот законопроект лицам продолжить изучение. Готовность к этому выразил и заместитель министра здравоохранения Сергей Хачатрян. Минздрав уже заявил, что в этом году в Армении будет проведено очередное изучение вопросов демографии и здравоохранения. Напомним, что в последний раз такое изучение проводилось в 2010 году, в ходе которого, однако, не было проверено наличие у людей анемии (по причине отсутствия финансирования, пояснил С.Хачатрян).
Данные об анемии содержались в исследовании 2005 г., и именно его результаты были положены в основу нынешнего законопроекта.
Вопрос к министру здравоохранения Армену Мурадяну и его подчиненным: почему минздрав стремится как можно скорее внести проект в повестку НС, принимая в штыки любую критику этого документа, когда же комиссия Баблояна предложила продолжить изучение, все как один дали согласие? Получается, что для молодого министра и его подчиненных слово Баблояна, пользующегося славой “матерого деятеля”, имеет больший вес, чем недовольство общественности. Хотя, с другой стороны, Баблоян известен как куратор сферы здравоохранения, так что его “указания”, пожалуй, не подлежат критике. В этом случае становится понятна причина отступления руководства МЗ.
В действительности отступление это временное, поскольку, как следует из заявлений Ара Баблояна и представителей минздрава, свидетельствующих о непризнании ими каких-либо других вариантов, в ходе предстоящего в этом году изучения будет получена нужная для них картина.
С другой стороны, мы уже писали о том, что необходимое для обогащения муки оборудование было завезено в Армению еще в 2012 году. Импортером стал ЮНИСЕФ. В любой уважающей себя стране это было бы воспринято так: данная международная структура пытается оказать давление на исполнительный и законодательный органы с целью продвижения финансируемой ею программы. Но мы имеем дело с Арменией, власти которой принимают представителей ЮНИСЕФ и других международных “благотворителей” с их бесплатными лекарствами и прививками с распростертыми объятиями.
Теперь о заявлениях наших чиновников. После переноса законопроекта минздрав начал проводить обсуждения с заинтересованными сторонами. Однако в выступлениях представителей министерства звучали те же данные и те же мысли с незначительными изменениями. Министр Мурадян призвал “сотрудничать только в конструктивной атмосфере и в ходе обсуждения важных проблем ссылаться исключительно на факты, основанные на доказательной медицине, а также на имеющие научное обоснование серьезные исследования”. Hetq.am опубликовал несколько статей на эту тему, в которых коснулся конкретных цифр и исследований (см.в конце).
Любителю доказательств министру здравоохранения мы обратились в письменной форме со следующим вопросом: “Есть ли у вас исследование относительно того, какое количество железа, фолиевой кислоты и цинка содержится в 1 кг муки высшего и 1-го сортов в Армении?”. Вместо министра ответил руководитель аппарата минздрава Армен Карапетян: “Подобные исследования министерство здравоохранения РА не проводит”.
Но ведь совсем необязательно, чтобы изучение компонентов муки полностью или частично проводило конкретно министерство здравоохранения. Перед тем, как заниматься агитацией с использованием данных 10-летней давности, минздраву следовало бы совместно с министерством сельского хозяйства проверить количество микроэлементов в пшеничной муке в Армении, чтобы предоставить общественности точную информацию и обосновать свой проект с этой точкт зрения. А если они собирались заявить, что для этого у них нет денег, то могли обратиться к ЮНИСЕФ и USAID. Понятно, однако, что для руководителей МЗ это было бы излишней головной болью. Когда в декабре прошлого года мы обратили внимание Сергея Хачатряна на то, что данные 2005 г. уже устарели, он сказал буквально следующее: “Данные 2005 г. не являются устаревшими. Мы не проводили ни одного мероприятия с целью снижения показателей анемии в обществе. Невозможно, чтобы этот показатель снизилс я. Это во-первых. Во-вторых, в проведенном в 2010 г. изучении представлены некоторые показатели – например, недоношенные дети, пороки развития, которые непосредственно свидетельствуют о том же явлении (то есть об анемии. – Авт.)”.
Во время состоявшегося месяц назад обсуждения в постоянной комиссии НС вопреки утверждениям Сергея Хачатряна выяснилось, что данные 2005 г. очень даже устарели, и есть необходимость в проведении нового изучения. Почему г-ну Хачатряну не хватило смелости на месте повторить высказанную им месяц назад мысль?
В декабре С.Хачатрян выразил также убежденность, что уровень анемии на самом деле выше. Аналогичную точку зрения высказал недавно в беседе с Hetq.am и Ара Баблоян: ”Мы сказали (министерству): раз уж вы должны провести это изучение, то проведите его на более высоком уровне. Кто не верит во все это, пусть придут, примут непосредственное участие в разработке методологии, увидят, как это делается, чтобы убедиться, а потом уже мы им зададим вопрос: если у такого количества людей имеется анемия, если столько людей имеют пороки развития, вы согласны на то, чтобы продолжали рождаться дети с анемией, или вы поддержите наше намерение предотвратить развитие этих пороков в нашей стране?”
Со стороны депутата-республиканца это дешевая демагогия, из которой следует, что критики проекта являются сторонникам развития анемии.
Между тем специалисты говорят прежде всего о возможном возникновении или развитии вследствие обогащения муки различных заболеваний. Речь идет, в частности, о связи между фолиевой кислотой и раком. Когда мы спросили А.Баблояна о рисках появления злокачественных образований, он сказал: “Это эмоциональные, научно не подтвержденные заявления”.
Вот где коса нашла на камень! Не только минздрав, но и власти не принимают никаких контраргументов о рисках обогащения, сколько бы критики законопроекта не ссылались на результаты последних международных медицинских исследований. С другой стороны они призывают к “сотрудничеству в конструктивной атмосфере”. Методы действий авторов законопроекта и их сторонников представляют собой элементарное очковтирательство.