Գրիգոր Դանիելյանի մշտական ֆուտբոլային խաղերը փոխարինվել են «Մալականի այգի» հաշմանդամի սայլակով այցելություններով, իսկ աշխատանքը՝ սոցիալական ցանցերում ամեն օր իր մասին պատմող հայտարարություններ տարածելով: 25-ամյա երիտասարդը ֆեյսբուքյան 40-ից ավելի խմբերում օգնություն է խնդրում մարդկանցից՝ իրեն կրկին քայլելու հնարավորություն ընձեռելու համար:
2011թ. հունիսին նա ավտովթարի է ենթարկվել և ողնաշարի վնասվածքի հետևանքով գամվել հաշմանդամի սայլակին:
Գրիգորը (նրան Գրիշա են անվանում) Ջավախքից է՝ Ախալցխայի շրջանի գյուղերից: Ավտովթարից հետո Թբիլիսիում է բուժում ստացել, բայց այնտեղ վերականգնողական կենտրոն չի եղել, բժիշկները խորհուրդ են տվել մեկնել Երևան՝ Կարմիր խաչի վերականգնողական կենտրոնում բուժումը շարունակելու համար:
Գրիգորի ընտանիքը՝ հայրն ու մայրը, որդու բուժման նպատակով նույնպես տեղափոխվել են Երևան: Նրանք այժմ վարձով են ապրում: Տան երկու սենյակը, որտեղ նրանք ապրում են, էլեկտրական ջեռուցիչն է ջերմացնում, բայց դուռը բացելուն պես ցուրտը ներս է սողոսկում: Գրիգորը հաճախ է հիվանդանում, դժվարությամբ հաղթահարում մրսածությունը կամ հազը:
Պայմանները սուղ են, բայց մայրը ջանացել է մեզ համար ճոխ հյուրասիրություն պատրաստել: Շուրջբոլորը Գրիգորի համար կանգնելու, պարապելու կամ պառկելու հարմարանքներն են: Ամեն ինչ նրան է հարմարեցվել: Տեր և տիկին Դանիելյանները մինուճար որդու համար ոչինչ չեն խնայում: Հայրենի գյուղում տուն-տեղ թողել և եկել են, որպեսզի նրան ոտքի կանգնեցնեն:
Գրիգորը մոր խնամքի ներքո է, տեղաշարժվում է նրա օգնությամբ: Հայրը մեկնում է Ռուսաստանի Դաշնություն արտագնա աշխատանքի` որդու բուժման և ընտանիքի կարիքները հոգալու համար:
Գրիգորը ոտքերը չի կարողանում շարժել, բայց ցավ է զգում, երբ ֆիզիկական ծանրաբեռնվածություն կամ ցավ են պատճառում: Նրա բժիշկը դա դրական է համարում և հույս է ներշնչել իր հիվանդին, որ նա վաղ թե ուշ կարողանալու է քայլել: Գրիգորն էլ կառչել է այն հույսից, որ որոշակի ազդակներ զգում է ոտքերում: Նրան խորհուրդ են տվել մեկնել Գերմանիա՝ համապատասխան բուժում ստանալու: Բուժումը սկսելու համար նախնական 10 հազար դոլար է հարկավոր:
«Գիտեմ, կյանքը դժվար է, շատերն ունեն օգնության կարիք, շատ կցանկանայի ինքս օգնել մարդկանց և ոչ թե օգնություն խնդրել: Գուցե մոտ ապագայում ամեն ինչ այլ լինի, բայց այսօր ինքս մեծ խնդրանքով դիմում եմ այն մարդկանց, ովքեր կարող են քայլելուս հրաշքը իրականություն դարձնել»,-ասում է Գրիշան:
Նա դիմել է տարբեր կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Ջավախքի աջակցության հիմնադրամին, «Ջավախք» հայրենակցական միությանը, սակայն դրական արձագանք ոչ մեկից չի ստացել: Երիտասարդին մերժել են՝ «տվյալ պահին այդպիսի ծրագրեր չունենք» պատճառաբանությամբ:
Գրիշան, այնուամենայնիվ, ջավախքցուն բնորոշ համառությամբ շարունակում է դիմել մարդկանց ու պայքարել, վստահ է՝ մի օր անպայման քայելու է:
«Պատրաստ եմ քայլել կարողանալուն պես, թեկուզ մինչ կյանքիս վերջ աշխատել և խորին երախտագիտությամբ վերադարձնել ինձ տրամադրված բուժման ծախսերի գումարը այն մեծ սիրտ ունեցող մարդկանց, ովքեր կարող են ձեռք մեկնելով բարձրացնել ինձ սայլակից և հնարավորություն տալ վատառողջ ծնողներիս ցավ ու մտահոգություն պատճառելու փոխարեն ամուր կանգնել նրանց թիկունքին, հնարավորություն տալ, որ երբ հայրենիքիս պաշտպանելու պահը գա, կանգնել մեր սահմանը պահող տղերքի կողքին»,-ասում է Գրիշան:

Для Григора Даниеляна игра в футбол сменилась посещением парка в инвалидной коляске, а работа – каждодневным распространением в социальных сетях рассказывающих о себе материалов. 25-летний молодой человек в более чем четырех десятках фейсбуковских групп просит людей подарить ему возможность снова ходить.
В июне 2011 г. Григор попал в автомобильную аварию и получил травму позвоночника. Результат – инвалидная коляска.
Григор, или Гриша, как его называют в семье, родом из Джавахка, из Ахалцихского района. После аварии лечился в Тбилиси, но там нет реабилитационного центра, и врачи порекомендовали продолжить лечение в Ереване, в реабилитационном центре Красного Креста.
Вместе с Григором в Ереван приехали и его родители. Сейчас семья живет на съемной квартире, которая отапливается электроплиткой. Но стоит только открыть дверь квартиры, как в дом врывается холодный воздух. Из-за этого Григор часто болеет и с трудом выздоравливает.
Несмотря на скудные финансовые условия, мать Григора накрыла к нашему приходу стол. В доме все приспособлено для его передвижения сына. В семье Григор единственный ребенок, и родители ничего для него не жалеют. Оставив свой дом в селе, они приехали в Ереван, чтобы поствить сына на ноги.
Григор находится в основном на попечении матери, так как отец уезжает на заработки в Россию, чтобы посылать деньги на лечение сына и на проживание семьи. По словам Григора, каждая их поездка в больницу обходится в 5000 драмов, так как общественный транспорт не приспособлен для инвалидов, а специальных такси очень мало, вот водители и пользуются этим, обслуживая инвалидов за 4000-5000 драмов.
Григор не может двигать ногами, но боль чувствует. Лечащий врач считает это хорошим признаком и дает надежду на то, что рано или поздно Григор сможет ходить. Ему посоветовали пройти соответствующее лечение в Германии, а для этого на начальном этапе потребуется 10 тысяч долларов.
“Я знаю, что в помощи нуждаются многие, и мне очень хочется самому помогать людям, а не просить помощи для себя. Возможно, в ближайшем будущем все будем по-другому, но сегодня я сам обращаюсь с огромной просьбой к тем людям, которые могут сотворить это чудо, чтобы я снова начал ходить”,- говорит Гриша.
Он обращался в различные организации, в том числе в Фонд помощи Джавахку, земляческий союз “Джавахк”, но нигде не получил положительного ответа. Молодому человеку заявили, что в настоящее время у них нет таких программ.
Несмотря на это, Гриша продолжает обращаться за помощью к людям в надежде, что когда-нибудь он обязательно встанет на ноги.
“Как только я смогу ходить, я готов до конца жизни работать и с огромной благодарностью вернуть предоставленную мне для лечения сумму тем людям с большим сердцем, которые протянут руку помощи и помогут мне встать с инвалидной коляски, чтобы я стал опорой для своих и без того не слишком здоровых родителей, а не причинять им боль и доставлять заботы. Я прошу дать мне возможность в нужный момент, когда потребуется защищать мою родину, встать рядом с парнями, охраняющими наши границы”,- говорит Гриша.
Для оказания помощи Григору Даниеляну в Фейсбуке открыта страница “Поможем Грише встать на ноги”, а также расчетные счета: