Միհրան Պողոսյանը տոկոսով փող տալուն զուգահեռ ԴԱՀԿ ծառայության պետ է աշխատում
2013-2014թթ. ԴԱՀԿ ծառայության պետ Միհրան Պողոսյանը գումարի բռնագանձման պահանջով 4 հայցադիմում է ներկայացրել ընդհանուր իրավասության դատարաններ: Գլխավոր հարկադիր կատարողը տարբեր անձանց փոխառությամբ խոշոր գումարներ է տվել և պարտքը հետ բերել դատական կարգով:
ԴԱՀԿ ծառայության պետ Միհրան Պողոսյանի ամսական աշխատավարձը 661.400 դրամ է, իսկ 2014թ. հուլիսի 1-ից առաջ ավելի քիչ է եղել: Պարզ է, որ առևտրային կազմակերպություններին ու բիզնեսմեններին փոխառություն տված գումարները կոպեկ-կոպեկ իր աշխատավարձից տնտեսած գումարները չեն: ԴԱՀԿ ծառայության պետը հավելյալ եկամուտներ ունի, իսկ թե ինչպես է գոյանում այդ եկամուտները, պետք է պարզեն համապատասխան մարմինները:
Ինչ վերաբերում է դատական գործերին, Միհրան Պողոսյանը 2013թ. ապրիլի 4-ին 52 մլն 807 հազար դրամ գումարի բռնագանձման պահանջով հայցադիմում է ներկայացրել Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ընդդեմ «Սթար Դիվայդ» ՓԲԸ-ի («Սթար» սուպերմարկետների ցանց,-հեղ.): Գործը դատաքննությանը նախապատրաստելու փուլում՝ 03.07.2013թ. Մ. Պողոսյանը հրաժարվել է հայցապահանջից՝ պատճառաբանելով, որ «պատասխանող ընկերությունը հայցադիմումով պահանջվող գումարը կանխիկ եղանակով ամբողջությամբ վերադարձրել է»:
Այս գործով «Սթար Դիվայդ» ՓԲԸ-ից հօգուտ պետական բյուջեի բռնագանձվել է 1.056.132 դրամ պետական տուրք:
Նույն օրը՝ 2013թ. ապրիլի 4-ին գումարի բռնագանձման պահանջով մեկ այլ հայցադիմում է մուտք արվել Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում: Այս անգամ Միհրան Պողոսյանը 4.737.200 դրամի պահանջ է ներկայացրել «Բյուրակն» ՍՊԸ-ի դեմ: Այս գործը ևս կարճվել է, քանի որ Միհրան Պողոսյանը հրաժարվել է հայցից՝ տեղեկացնելով, որ ընկերությունը պարտավորությունը կատարել է:
Գլխավոր հարկադիր կատարողի գումարային պահանջներն այսքանով չեն ավարտվում: «Հետքը» գրել էր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվող դատական գործի մասին: Միհրան Պողոսյանը 2013թ. նոյեմբերին ընդդեմ քաղաքացի Գևորգ Աֆանդյանի հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով 5 մլն147 հազար ԱՄՆ դոլար:
Իր հերթին Գևորգ Աֆանդյանը հակընդդեմ հայցադիմում էր ներկայացրել՝ պահանջելով իր և Միհրան Պողոսյանի միջև կնքված փոխառության պայմանագիրը համարել անվավեր (չկնքված):
Դատական նիստի ժամանակ կողմերը ներկայացրել են հաշտության համաձայնագիր, ըստ որի՝ համաձայնվում են միմյանց միջև 24.09.2011թ. կնքված փոխառության պայմանագրով սահմանված 5.146.842 ԱՄՆ դոլար փոխառության գումարը հաշվարկել ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ սահմանված ՀՀ դրամի փոխարժեքով, այն է` 1 ԱՄՆ դոլլոր = 405.26 ՀՀ դրամ, որի դեպքում 5.146.842 ԱՄՆ դոլար փոխառության գումարը համարժեք է 2 մլրդ 85 մլն 809 հազար 188 դրամի:
Գևորգ Աֆանդյանը պարտավորվել է դատարանի վճռի օրինական ուժի մեջ մտնելու պահից հետո մեկամսյա ժամկետում Միհրան Պողոսյանին վճարել փոխառության գումարից 499.000.000 դրամ և այդ գումարի նկատմամբ կետանցի յուրաքանչյուր օրվա համար հաշվարկված տոկոսներ` 0.055 տոկոսի չափով` սկսած 11.11.2011թ-ից մինչև պարտավորության փաստացի կատարումը։ Նա հրաժարվել է նաև հակընդդեմ հայցից: Իսկ Միհրան Պողոսյանը հրաժարվել է փոխառության գումարի մնացած մասի` 1.586.809.188 դրամի և այդ գումարի նկատմամբ հաշվարկվող տոկոսների պահանջից։
Եթե ընդունենք, որ պարտավորությունը կատարվել է վճռի հրապարակման օրը 21.03.2014թ., ապա ստացվում է, որ 11.11.2011թ-ից մինչև 21.03.2014թ-ը Միհրան Պողոսյանը օրական ստացել է նաև 274.450 դրամ տոկոսագումար:
Այս գործով հօգուտ պետական բյուջե բռնագանձվել է 41.716.183 մլն դրամ, որից 31.736.183 մլն դրամը բռնագանձվել է Միհրան Պողոսյանից, իսկ մնացած մասը՝ Գևորգ Աֆանդյանից:
Միհրան Պողոսյանի ներկայացուցիչը դատարանին ներկայացրել է դիմում և հայտնել, որ վեճի առարկա հանդիսացող գումարը բավականին մեծ է և այդ գումարի նկատմամբ շարունակվում է հաշվարկվել տոկոսներ, ուստի մինչև դատարանի կողմից կայացվելիք դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելու օրենքով սահմանված մեկամսյա ժամկետի ավարտը Գ. Աֆանդյանի կողմից Մ. Պողոսյանին վճարման ենթակա, ինչպես նաև պետական տուրքի գումարը կշարունակի աճել, ինչը կողմերի համար կարող է առաջացնել ծանր հետևանքներ, և միջնորդել է կայացվող դատական ակտը հայտարարել հրապարակման պահից օրինական ուժի մեջ մտած: Դատարանը 2014թ. մարտին հաստատել է հաշտության համաձայնությունը և բավարարել է վճռին հրապարակման պահից օրինական ուժ տալու միջնորդությունը:
Տեղեկացնենք, որ Գևորգ Աֆանդյանը «Բյուրակն» ՍՊԸ-ի հիմնադիրներից է:
Գումարի բռնագանձման պահանջի մասին առայժմ վերջին հայցադիմումը Միհրան Պողոսյանը 2014թ. օգոստոսին ներկայացրել է Արաբկիր, Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան, ընդդեմ Երևանի նախկին ոստիկանապետ Ներսես Նազարյանի որդուն՝ Արմեն Նազարյանին պատկանող «Բիզնես լիդեր հոլդինգ» ՍՊԸ-ի:
Գլխավոր հարկադիր կատարողը այս ընկերությունից պահանջում է 10.957.223 դրամ:
Ինչպես նախորդների դեպքում, այնպես էլ այս Միհրան Պողոսյանը դիմում է ներկայացրել դատարան և հրաժարվել հայցապահանջից՝ ընկերության կողմից պարտավարությունը կատարելու պատճառաբանությամբ:

Параллельно занятию ростовщичеством Мигран Погосян работает начальником СПИСА
Начальник Службы принудительного исполнения судебных актов (СПИСА) Мигран Погосян в 2013-2014 гг. подал в суды общей юрисдикции четыре иска с требованием о взыскании сумм. Главный принудительный исполнитель страны дал различным лицам деньги под проценты, которые вернул в судебном порядке.
Месячная зарплата начальника СПИСА Миграна Погосяна составляет 661.400 драмов. До 1 июля 2014 г. она была еще меньше. Понятно, что суммы, отданные взаймы коммерческим организациям и бизнесменам, образовались не за счет сэкономленных на зарплате средств. Начальник СПИСА имеет дополнительные доходы, а вот как они образуются, должны выяснить соответствующие органы.
Что касается судебных дел, то 4 апреля 2013 г. Мигран Погосян обратился в суд общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш с иском о взыскании с ЗАО “Стар Дивайд” (сеть супермаркетов “Стар”. – Авт.) 52 млн 807 тыс. драмов. 03.07.2013 г. М.Погосян отозвал свой иск, сославшись на то, что “отвечающая организация вернула наличными всю затребованную иском сумму”.
По данному делу с ЗАО “Стар Дивайд” в пользу госбюджета была взыскана госпошлина в размере 1.056.132 драмов.
В тот же день, 4 апреля 2013 г., иск о взыскании суммы был подан в суд общей юрисдикции Шенгавитского административного округа столицы. На этот раз Мигран Погосян требовал от ООО “Бюракн” выплатить 4.737.200 драмов. Это дело также было прекращено, поскольку Погосян отозвал свой иск, сообщив, что компания выполнила свое обязательство.
На этом денежные требования главного принудительного исполнителя не заканчиваются. Hetq.am писал о судебном деле, которое рассматривалось в суде общей юрисдикции округов Кентрон и Норк-Мараш. В ноябре 2013 г. Мигран Погосян подал иск против гражданина Геворка Афандяна, которым требовал взыскать с него 5 млн 147 тыс. долларов США.
В свою очередь Геворк Афандян подал встречный иск с требованием считать недействительным заключенный между ним и Миграном Погосяном договор о займе.
Во время судебного заседания стороны согласились заключить мировое соглашение, по которому они соглашались рассчитать сумму в размере 5.146.842 долларов США, установленную заключенным сторонами договором о займе от 24.09.2011 г., по установленному Центробанком РА курсу, а именно 1 доллар США=405.26 драмам РА. В этом случае сумму займа в размере 5.146.842 долларов США должна была быть эквивалентна 2 млрд 85 млн 809 тыс.188 драмам.
Геворк Афандян обязался в течение месяца после вступления в законную силу судебного решения выплатить Миграну Погосяну 499.000.000 драмов от суммы займа, а также рассчитанные для каждого дня проценты по этой сумме в размере 0.055% начиная с 11.11.2011 г. и до фактического выполнения обязательства. Кроме того, Афандян отозвал свой встречный иск, а Мигран Погосян отказался от остальной части займа – 1.586.809.188 драмов и процентов по этой сумме.
Если предположить, что обязательство было выполнено в день оглашения решения, то есть 21.03.2014 г., то получается, что с 11.11.2011 г. по 21.03.2014 г. Мигран Погосян ежедневно получал также проценты в размере 274.450 драмов.
По этому делу в пользу госбюджета было взыскано 41.716.183 драмов, из которых 31.736.183 – с Миграна Погосяна, остальная сумма – с Геворка Афандяна.
Представитель Миграна Погосяна заявил в суде, что спорная сумма довольно крупная и по ней продолжают рассчитываться проценты, а потому в установленный законом месячный срок, в течение которого судебный акт вступит в законную силу, сумма, подлежащая выплате М.Погосяну со стороны Г.Афандяна, а также сумма госпошлины будут продолжать расти, что может вызвать тяжелые последствия для сторон. В связи с этим представитель М.Погосяна ходатайствовал о том, чтобы судебный акт вступил в законную силу с момента его оглашения. В марте 2014 г. суд утвердил мировое соглашение и удовлетворил ходатайство о вступлении в законную силу решения с момента его оглашения.
Отметим, что Геворк Афандян является одним из учредителей ООО “Бюракн”.
В августе 2014 г. Мигран Погосян подал в суд общей юрисдикции административных округов Арабкир и Канакер-Зейтун свой последний (пока!) иск о взыскании суммы с ООО “Бизнес лидер холдинг”, принадлежащее сыну бывшего начальника полиции Еревана Нерсеса Назаряна Армену Назаряну.
У этой компании главный принудительный исполнитель требовал 10.957.223 драмов.
Но, как и в предыщих случаях, в этом случае также Мигран Погосян отозвал иск с той мотивировкой, что компания выполнила свое обязательство.