Սուրիկ Հակոբյանը վիրավորված է իշխանություններից. «Իրանք թքում են մարդու հոգու մեջ»
«Սուրիկի լավաշ» ՍՊԸ-ի սեփականատեր Սուրիկ Հակոբյանի երկու որդիները եւ հարսը դեռեւս գտնվում են կալանավայրում: Հիշեցնենք, որ ըստ ոստիկանության պաշտոնական հաղորդագրության՝ որդիներից Արտյուշը սեպտեմբերի 23-ին Երեւանում վնասազերծված ավազակախմբի պարագլուխն է:
Սուրիկ Հակոբյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ խիստ նեղացած է իշխանությունների վերաբերմունքից: Ստորեւ ներկայացնում ենք նրա հետ զրույցն ամբողջությամբ:
Պարոն Հակոբյան, ո՞ր փուլում են գտնվում ձեր երկու որդիների` Արտյուշի եւ Անդրանիկի, ինչպես նաեւ Արտյուշի կնոջ դեմ հարուցված քրեական գործերը:
Ոչ մեկին էլ բաց չեն թողել, տղա ջան: Հարսիս էլ պահում են, որ մի անմեղ մարդ` Արտյուշը խոստովանի:
Վերջերս հանդիպել էիք ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանի հետ, ի՞նչ եք քննարկել:
Հանդիպել եմ, սովորական խոսակցություն է եղել: Ասել եմ, որ իմ որդիները մեղավոր չեն, ես իմ ընտանիքով մեղավոր չեմ, մեղքեր չենք գործել, ոչ մի բան չենք արել: Այսքան ժամանակ պահում են, 3 դատապաշտպաններ ունենք, գնում-գալիս են: Ընենց բան չկա, ախր, ո՞նց ասեմ` անմեղ տեղը տարել են քաղաքական հարցեր են լուծում: Երեւի ինքս եմ մեղավոր:
Չէ, ես սխալ չեմ, որ երկար տարիներ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահն եմ եղել Գառնիում: Դրա համար երեւի իմ որդիների միջոցով ուզում են ինձ խեղճացնեն: Հիմա էլ «Բարգավաճի» անդամ եմ:
Կարող եք փաստաբաններից հարցնել, թե ովքեր են իմ տղերքը: Ամեն մեկը մեծ հայրենասերներ են: Արտյուշը Շահումյանի կռիվներին կռվել է, ես ինքս կռիվներին մասնակից եմ եղել: Այն ժամանակ իմ հնարավորությունները մի քիչ մեծ են եղել: «Սասունցի Դավթի», «Սասնա ծռերի»,Մալաթիայի մեր Զատիկյանի ջոկատին օգուտներ եմ տվել: Հիմա ի՞նչ ա, ես մեծացել եմ, գիտեն՝ դրանով մեզ կհաղթեն, էլի: Ես շատ վիրավորված եմ:
Ումի՞ց եք վիրավորված:
Այսօրվա ղեկավարությունից: 2000 ստորագրություն ունեմ: Ոնց ասում են` ամբողջ Գառնիի 2000 հասուն մարդիկ ստորագրել են, պիտի տանեմ տամ: Ասում են` ստեղ մի տուր, ընդեղ մի տուր, էսի Ազգային ժողովին մի տուր, նախագահին մի տուր: 2000 հոգի իրենց պասպորտի տվյալներով ստորագրել են, թե ես այս գյուղի համար ինչ եմ արել: Եթե 2000 հոգի մի մարդու համար ստորագրում է, երեւի մեծ հարգանք է, չէ՞:
Հիմա էլ թոռներս մնացել են երեսիս: 10 տղա թոռ ունեմ հայրենիքի համար, որ այսօր ոչ ոք չի գնում ծառայելու, բայց իմ թոռնիկին ուղարկել եմ ծառայության: Ուզում եմ ասեմ, որ իրանք թքում են մարդու հոգու մեջ: Ես շատ վիրավորված եմ մեր պրեզիդենտից, վարչապետից: Ըտենց մարդ չկա, որ բացի իրենց հարստությունից ուրիշ բանի մասին մտածեն:
Սկզբում ասում էիք, որ այս ամենն ուղղված է Ձեր բիզնեսի դեմ: Հիմա ի՞նչ վիճակում է այն գտնվում:
Դե, բիզնես է, էլի: Ես շնորհակալ եմ իմ ժողովրդին, որ գնահատում է մեր հացը, մեկը, մյուսը: Բիզնեսին խանգարող բան չկա:

Сурик Акопян обижен на власти: “Они плюют в душу человеку”
Двое сыновей и невестка владельца ООО “Сурики лаваш” Сурика Акопяна все еще находятся под арестом. Напомним, что, согласно официальному сообщению полиции, сын С.Акопяна Артюша Акопян является главарем преступной группировки, которая была обезврежена в Ереване 23 сентября.
В беседе с нами Сурик Акопян отметил, что очень оскорблен отношением властей. Ниже представляем его интервью “Hetq”-у.
- Господин Акопян, на каком этапе находится следствие по уголовным делам, возбужденным против двух Ваших сыновей – Артюши и Андраника Акопянов, а также жены Артюши?
- Никого не отпустили, сынок. А невестку, невинного человека, держат, чтобы Артюша признался.
- Недавно Вы встречались с начальником полиции Аликом Саркисяном. По какому вопросу?
- Это был обычный разговор. Я сказал, что мои сыновья не виноваты, моя семья не виновата, мы ничего плохого не делали. Столько времени их держат под арестом, у нас трое адвокатов. Как сказать... На пустом месте решают политические вопросы. Наверное, я сам виноват. Но нет, я не ошибся, оставаясь долгие годы руководителем гарнийской территориальной структуры партии “Процветающая Армения”. Посредством моих сыновей хотят оказать на меня давление. Сейчас я рядовой член ППА. Можете у адвокатов спросить, кто такие мои сыновья. Артюша принимал участие в боях за Шаумян, я сам участник Арцахской войны. Тогда у меня было больше возможностей. Я помогал добровольческим отрядам “Сасунци Давид”, “Сасна црер”, отряду Затикяна. Сейчас я стал постарше, и им, наверное, кажется, что таким образом они смогут меня одолеть. Я очень обижен.
- На кого обижены?
- На сегодняшнее руководство. Я собрал 2000 подписей, 2000 человек, зрелых людей из Гарни, подписались, я должен взять с собой эти подписи. Если 2000 человек подписываются ради одного человека, значит он пользуется большим уважением, не так ли?
Сейчас мне приходится заботиться о внуках. У меня для родины 10 внуков. Сегодня, когда никто не хочет служить в армии, я отправил внука служить. Хочу сказать, что они плюют в душу человеку. Я очень обижен на президента, на премьер-министра. Все думают только о своем богатстве.
- Вы вначале говорили, что все это направлено против Вашего бизнеса. В каком сейчас состоянии Ваш бизнес?