ՊԲ փոխգնդապետ․«Մեր զինվորի ոգին բարձր է, քան երբևէ»
Հունվարյան արևոտ օր էր, երբ հասանք ԼՂՀ ՊԲ N զորամասը։ Ձմռանը ոչ հատուկ կիզիչ արևից պաշտպանող արևային ակնոցներով անգամ կկոցած աչքերով զորամասի բակում ներսուդուրս անող զինվորներին էի զննում։ Մինչ մարզահրապարակում նորակոչիկները երգելով, համաչափ քայլել են սովորում, արդեն փորձառու զինվորները զենք են մաքրում ու պատմում առաջնագծի իրենց հերթապահությունների մասին։
Ավագ լեյտենանտ Անդրանիկ Սարգսյանը արդեն հինգերորդ տարին է, ինչ երկու եղբայրների հետ Ապարանից տեղափոխվել են Արցախ ծառայության։ Հունվարին սահմանին ամենալարված օրերին նա իր զինվորների հետ առաջնագծում էր։ Անդրանիկը պատմում է, որ հունվարին ավելի շատ դիրքերում էր, քան զորամասում։ Օրեր առաջ է իջել դիրքերից։ Ամենավերջին մարտական հերթապահության ժամանակ զինվորների դիրքերից մեկը թշնամուց հեռու էր 90-100մ, իսկ մյուսը՝ ընդամենը 50մ։ Անցած ամիս առաջնագծի լարվածությունն այսպես է բացատրում ավագ լեյտենանտը:
«Հակառակորդը վախից գիշերները աջ ու ձախ կրակում է։ Երբ նայում ենք հեռադիտակով, երևում է, որ նա առանց հաշվարկի, անկանոն կրակահերթ է բացում անգամ այն ուղղություններով, որտեղ դիրքեր չկան: Բնական է, մենք անիմաստ փամփուշտ չենք փչացնում, միայն հարկ եղած դեպքում բավականին կոշտ պատասխան ենք տալիս»,- ասում է Անդրանիկը:
Շարքային Ալեքսանդր Թադևոսյանը 1 տարի երկու ամիս է ծառայության մեջ։ Նա այս ընթացքում հասցրել է տասնյակ մարտական հերթապահություններ իրականացնել առաջնագծում։ Ընկերները կողքից հուշում էին, որ Ալքսանդրը զորամասի լավագույն զինվորներից է, ու որպես ապացույց բոլորը միաբերան հուշում էին ուշադրություն դարձնել զինվորի կրծքին կպցրած «Քաջարի մարտիկ» կրծքանշանին։ 19-ամյա Ալեքսանդրը վստահեցնում է, որ թշնամու կողմից դիվերսիոն գործողությունները և կրակոցներն իրենց ստիպում են ավելի զգոն լինել դիրքերում։
«Ամենակարևորն այն է, որ առաջնագծում կանգնած յուրաքանչյուր զինվոր գիտակցի, որ իր թիկունքում ոչ միայն իր ընտանիքն է ու հարազատները, այլ հարյուրավոր խաղաղ բնակչություն, ում հանգիստ քունը իրեն է վստահված հսկել»,- ասաց Ա․Թադևոսյանը։
Տղաների հետ խոսել ենք առաջնագծում զոհերի մասին:
«Երևի բոլորի մտքով էլ անցում է, որ զոհվածի տեղը կարող էր  ինքը լինել։ Բայց շատ շուտ ցավին փոխարինում է վրեժի զգացումը և աշխատում ես հնարավորինս ուշադիր լինել հերթապահության ժամանակ, իսկ հարկ եղած դեպքում` արժանի հակահարված տալ թշնամուն»,- ասում է զինվորներից Հովհաննես Խաչատրյանը։
Ընդհանրապես, առաջնագծում զինվորների բարոյահոգեբանական վիճակը, ըստ ավագ լեյտենանտ Անդրանիկ Սարգսյանի, մեծապես կախված է սպայական կազմից։
«Այս 5 տարիների ընթացքում ինչ ծառայում եմ Արցախում, բարեբախտաբար, ոչ մի զինվոր չեմ կորցրել։ Ուղղակի փորձում եմ ինձ դնել այդ ծնողների տեղը և անում եմ ամեն ինչ, որ ինչպես ծնողներն իրենց որդիներին ողջ ու առողջ ուղարկում են ծառայության, զորացրվելուց հետո էլ նույն զինվորը իրա ոտքով վերադառնա տուն»,- ասում է Ա․Սարգսյանը։
Այսօր էլ առաջնագծում իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ։ Զորամասի անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների գծով հրամանատարի տեղակալ, փոխգնդապետ Արա Քամալյանի կարծիքով լարվածությունը կթուլանա միայն փետրվարի կեսերին։
«Տխմար կլինեն, եթե այսքանից հետո էլ հետևություն չանեն։ Ամեն դեպքում` հակառակորդի կողմից առաջնագծում կտրուկ ակտիվությունը, ըստ իս, կապված է Եղեռնի 100-ամյա տարելիցի հետ և երկրորդ, ինձ թվում է՝ իրենք օգոստոսյան դեպքերից հետո ինչ-որ ջոկատներ են վերապատրաստել և ուզում են գործի մեջ ստուգել, թե ինչի են ընդունակ։ Դե արդյունքում ինչպես տեսնում եք, իրենց բոլոր փորձերը վերջում փորձանք են դառնում իրենց իսկ գլխին»,- ասաց Ա․Քամալյանը։
Ինչ վերաբերում է պատերազմի վերսկսման հավանականությանը` Արա Քամալյանն ասաց, որ չի կարծում, թե Ադրբեջանը նոր պատերազմ կսկսի։
«Ավելի շուտ նա կփորձի դիվերսիոն հարձակումներով փորձեր անել ապակայունացնել մեր դիրքերը և ազդել զինվորների բարոյահոգեբանական վիճակի վրա։ Բայց այսօր նա արդեն համոզվել է, որ մեր ոգին չի ընկել, հակառակ, վստահ ենք ինչպես երբևէ»,- եզրափակեց Արա Քամալյանը։

Подполковник АО НКР: “Наши солдаты как никогда уверены в своих силах”
В N-скую воинскую часть Армии обороны НКР мы приехали солнечным январским утром. Надев солнцезащитные очки, я наблюдала за солдатами, находившимися во дворе части. Пока новобранцы учились маршрировать на плацу с песней, более опытные солдаты чистили оружие и рассказывали о своих дежурствах на передовой.
Старший лейтенант Андраник Саркисян пять лет назад вместе с двумя братьями приехал служить из Апарана в Арцах. В январе, в самые напряженные дни на границе, он вместе со своими солдатами находился на передней линии. По словам Андраника, в январе он провел больше времени на позициях, чем в части. Вернулся лишь несколько дней назад. Во время последнего боевого дежурства одна из наших позиций находилась на расстоянии 90-100 метров от врага, другая – на расстоянии всего 50 метров, сообщил старший лейтенант.
“Ночью противник от страха стреляет направо-налево. Когда смотришь в бинокль, то видишь, что они открывают беспорядочную стрельбу даже по тем направлениям, где нет позиций. Мы, естественно, зря патроны не тратим, и только в случае необходимости даем жесткий ответ”,- говорит Андраник.
Рядовой Александр Тадевосян служит в армии год и два месяца. За это время он успел раз десять заступить на боевое дежурство на передней линии. Стоящие рядом друзья сказали, что Александр – один из лучших солдат, и в качестве доказательства обратили внимание на прикрепленный на его форме нагрудный знак “Отважный боец”. 19-летний Александр уверяет, что осуществляемые врагом диверсионные действия и выстрелы заставляют находящихся на позициях наших солдат проявлять максимальную бдительность.
“Самое главное, чтобы любой стоящий на передней линии солдат осознавал, что за его спиной не только ег семья и родные, но и сотни мирных жителей, чей спокойный сон доверено охранять ему”,- отметил Александр.
Мы поговорили с ребятами и о погибших на передовой. “Всем, наверное, приходит в голову, что вместо того, кто погиб, мог быть он. Но очень скоро чувство боли сменяет желание отомстить, и ты стараешься во время дежурства быть максимально внимательным, а при необходимости давать врагу достойный отпор”,- сказал рядовой Ованнес Хачатрян.
Вообще морально-психологическое состояние солдат на передовой в значительной степени зависит от офицерского состава, подчеркивает лейтенант Андраник Саркисян.
“За эти пять лет, что я служу в Арцахе, мы, к счастью, не потеряли ни одного солдата. Я пытаюсь ставить себя на место их родителей и делаю все, чтобы сыновья, которых они отправили служить в армию, вернулись домой живыми и невредимыми”,- сказал Андраник Саркисян.
Сегодня ситуация на передовой продолжает оставаться напряженной. Заместитель командира по линии работы с контингентом воинской части, подполковник Ара Камалян считает, что напряженность ослабеет только в середине февраля.
“Было бы глупо, если б после всего этого они не сделали выводов. В любом случае на передней линии противник проявляет большую активность. Мне кажется, это связано со 100-летней годовщиной Геноцида. Во-вторых, я думаю, что после августовских событий они подготовили какие-то отряды и хотят проверить их на деле. В результате мы видим, что от всех этих попыток страдают они сами”,- добавил подполковник Камалян.
Что касается вероятности возобновления войны, то наш собеседник не считает, что Азербайджан развяжет новую войну: “Они скорее попытаются предпринять новые диверсионные действия, дестабилизировать ситуацию на наших позициях, воздействовать на морально-психологическое состояние наших солдат. Но противник уже убедился, что наш дух нельзя сломить. Наоборот, мы как никогда уверены в своих силах”,- отметил в заключение Ара Камалян.