850 կգ թմրանյութ տեղափոխած Օսման Ուղուրլուն դատապարտվեց 19, Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին` 17 տարի ազատարզրկման
Իրանից Հայաստան 850 կգ թմրանյութ տեղափոխած  Թուրքիայի քաղաքացի Օսման Ուղուրլուն դատապարտվեց 19,  Վրաստանի քաղաքացի Ավթանդիլ Մարտիաշվիլին 17 տարի ազատարզրկման:
Այսօր Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Գորիսի նստավայրում տեղի ունեցավ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից 850 կգ թմրանյութի տեղափոխման գործով վերջին դատական նիստը: Այս դատական նիստին պաշտպանական ճառով հանդես եկավ Ավթանդիլ Մարտիաշվիլու վրացի պաշտպան Թեյմուրազ Մայսուրաձեն, որից հետո դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը ընդմիջում հայտարարեց դատավճիռ կայացնելու համար:
Մոտ մեկ ժամ ընդմիջումից հետո դատավոր Դ. Գրիգորյանը հրապարակեց դատավճիռը, որով Օսման Ուղուրլուն մեղավոր ճանաչվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 215 հոդվածի 2-րդ և 266 հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետերով հանցագործությունների կատարման մեջ և 266 հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով դատապարտվեց 13 տարվա, իսկ 215 հոդվածի 2-րդ կետով 6 տարվա ազատազրկման ` գույքի և մաքսանենգության առարկայի 850 կգ 107գր 337մլ հերոին տեսակի թմրամիջոցի բռնագրավմամբ:
Քր.օրենսգրքի 66-րդ հոդվածի կիրառմամբ վերջնական պատիժ որոշվեց 19 տարի ազատազրկում` մաքսանենգության առարկայի` հերոին տեսակի թմրամիջոցի և գույքի բռնագրավմամբ:
Ավդանթիվ Մակիշվիլին մեղավոր ճանաչվեց ՀՀ քր. Օրենսգրքի 215 հոդվածի 2-րդ մասով և 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով: 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով ամբաստանյալը դատապարտվեց ազատազրկման 12 տարի ժամկետով` գույքի բռնագրավմամբ, իսկ 215 հոդվածի 2-րդ մասով`ազատազրկել 5 տարի ժամկետով` գույքի և մաքսանենգության առարկայի 850 կգ 107գր 337մլ հերոին տեսակի թմրամիջոցի բռնագրավմամբ: Վերջնական պատիժ որոշվեց 17 տարի ազատազրկումը:
Բռնագրավումը տարածվեց նաև Ա. Մարտիաշվիլու 2 բջջային հեռախոսների, 70 դոլարի և 20 լարի գումարի և Օ. Ուղուրլուի 2 բջջային հեռախոսների, 6500 դոլարի, 2600 եվրոյի և 165 լարի գումարի վրա: Դատավճիռն օրինականացնելուց հետո այն կլինի ՀՀ սեփականությունը: Պատժի ժամկետի սկիզբը կհաշվի 2014 թվականի հունվարի 17-ը: Որպես դատական ծախս ամբաստանյալներից կբռնագանձվի նաև 1մլն 387 հազար 74 դրամ:

Перевозившие 850 кг наркотиков Осман Угурлу и Автандил Мартиашвили приговорены к 19 и 17 годам лишения свободы
Перевозившие из Ирана в Армению 850 кг героина гражданин Турции Осман Угурлу и гражданин Грузии Автандил Мартиашвили приговорены соответственно к 19 и 17 годам лишения свободы.
Сегодня в горисской резиденции суда общей юрисдикции Сюникской области состоялось последнее судебное заседание по делу о перевозке из Исламской Республики Иран в Армнию 850 кг наркотиков. На заседании с речью выступил грузинский защитник А.Мартиашвили Теймураз Майсурадзе. После этого судья Давид Григорян объявил перерыв для вынесения приговора.
После получасового перерыва судья обнародовал приговор, которым Осман Угурлу был признан виновным в совершении преступлений по п.2 ст.215 и п.2 ч.3 ст.266 УК РА, в соответствии с которыми суд приговорил его к 13 и 6 годам лишения свободы с конфискацией имущества и предмета контрабанды – 850 кг 107 гр 337 мл героина.
Окончательной мерой наказания избрано лишение свободы сроком на 19 лет.
Автандил Мартиашвили был признан виновным по ч.2 ст.215 и п.2 ч.3 ст.266 УК РА, в соответствии с которыми суд приговорил его к 12 и 5 годам лишения свободы с конфискацией имущества и предмета контрабанды – 850 кг 107 гр 337 мл героина. Окончательной мерой наказания избрано лишение свыободы сроком на 17 лет.
Конфискация распространилась также на принадлежавшие А.Мартиашвили 2 мобильных телефона, 70 долларов и 20 лари, а также на прнадлежавшие О.Угурлу два мобильных телефона, 6500 долларов, 2600 евро и 165 лари.
Началом срока несения наказания будет считаться 17 января 2014 г. В качестве судебных издержек с подсудимых будет взыскано также 1 млн 387 тыс. 74 драма.