Ղարաբաղյան կարգավորման միջնորդների գործունեության, բախման գծում կայուն անդորրի պահպանման համար ջանքերի ու եղած իրավասությունների, հակամարտության կողմերի արանքում տեղավորված միջազգային առաքելության մասին են հայ քաղաքագետներ Ռուբեն Հակոբյանի եւ Կովկասյան ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանի, Ադրբեջանից` Շահին Հաջիեւի (Թուրան գործակալություն, խմբագիր) եւ Ուզեիր Ջաֆարովի (ռազմական փորձագետ, պահեստի գնդապետ-լեյտենանտ) հետ մեր զրույցները:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի այսօրվա իրականություններն իրենց ամբողջության մեջ ուվագծող մեր հարցումները (20 թեմաներով 40 տարբեր մասնագետների հետ զույգ հարցազրույցների շարք) «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի եւ Ադրբեջանում Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի համատեղ ծրագրի մեկ բաժինն է:
Միջնորդները
Ռուբեն Հակոբյան, քաղաքագետ
Հայաստանում բավարարվա՞ծ են Ղարաբաղյան կարգավորման միջնորդներով` Մինսկի խմբով եւ համանախագահներով: Ի՞նչ բացթողումներ եւ ձեռքբերումներ են նրանք ունեցել իրենց գործունեության ողջ ընթացքում:
Առաջին հայացքից պետք է ասել` ոչ: Իրականությունն այն է, որ հակամարտությունն առայժմ լուծված չէ: Բայց այդպես է առաջին հայացքից, որովհետեւ քաղաքականությունը հնարավորի արվեստ է: Ես կարծում եմ, որ Մինսկի խումբն անում է այն, ինչ հնարավոր է` նկատի ունենալով համանախագահների մանդատի լիազորությունների սահմանները եւ հակամարտող կողմերի` ծայրահեղ բեւեռներում գտնվող դիրքորոշումները:
Այն, որ Մինսկի խմբի գործունեության ընթացքում պատերազմը չի վերսկսվել, արդեն կարելի է դիտել որպես հաջողություն: Ես նաեւ իրենց գործունեությանն եմ սա վերագրում: Ի վերջո, Մինսկի խումբն այս հակամարտությունը պահում է աշխարհի ուշադրության կենտրոնում, եւ յուրաքանչյուր շարժում անցնում է Մինսկի խմբի գործունեության պրիզմայով: Իհարկե, սա չի նշանակում, որ Մինսկի խմբի գոյության պայմաններում պատերազմը բացառվում է, բայց այն զսպող գործոն է, առայժմ:
Հարցն այնքան է միջազգայնացված եւ գտնվում է գերտերությունների ուշադրության եւ շահերի կենտրոնում, որ միայն արկածախնդիր իշխանությունը կարող է պատերազմ նախաձեռնել: Կարծում եմ` հակամարտող կողմերից որեւէ իշխանություն պատերազմ կարող է նախաձեռնել միայն այն դեպքում, երբ վտանգված է իր կամ իր թիմի իշխանությունը, ինչը կարող է կործանարար լինել տվյալ պետության եւ ժողովրդի համար: Չեմ կարծում, որ Հայաստանի որեւէ իշխանություն կարող է նման արկածախնդրության դիմել:
Որպես թերություն ասեմ, որ Մինսկի խումբը, ելնելով ինչ-ինչ սկզբունքներից, գնահատականները շատ լղոզված է ներկայացնում: Ինձ համար միշտ անընդունելի է եղել, երբ զոհին եւ դահճին նույն հարթության վրա են դրել, եւ հստակ գնահատական չի տրվել կողմերից յուրաքանչյուրի արած քայլերին: Դրա անհրաժեշտությունը կա, որովհետեւ եթե նախահարձակ եղողին գնահատական չի տրվում, նա դրանից ոգեւորվում եւ ավելի ագրեսիվ գործողությունների է դիմում, ինչը խանգարում է հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Բոլոր հիմնական հանդիպումներից առաջ ադրբեջանական կողմից պրովոկացիաներ են լինում, ինչը, կարծում եմ, համանախագահների կողմից համարժեք գնահատականի չի արժանանում:
Եւ Ադրբեջանում եւ Հայաստանում համոզված են, որ եթե Արցախը որեւէ կարգավիճակով մնա Ադրբեջանի կազմում, ապա շատ կարճ ժամանակ անց այնտեղ հայի հետք չի մնա: Նախիջեւանի օրինակը դրա վառ ապացույցն է:
Ի՞նչ մեխանիզմով կարող է փոփոխվել համանախագահության ձեւաչափը: Արդյո՞ք նման բան տեղի կունենա տեսանելի ապագայում:
Օրինակ` Թուրքիան շատ է շահագրգռված Մինսկի խմբում լինելու կամ ինչ-որ ձեւով մասնակցելու բանակցություններին: Դա պետք է բացառել, որովհետեւ Թուրքիան այս ընթացքում ցույց տվեց, որ ինքը ոչ միայն չի նպաստում հակամարտության կարգավորմանը (նկատի ունեմ նրա հայտարարությունները եւ կեցվածքը հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ կապված), այլ իր բացահայտ կողմնակալությամբ ավելի է նպաստում Ադրբեջանի ագրեսիվ եւ ծայրահեղ կեցվածքին: Գուցե հնարավոր է նոր պետություն ներգրավել, բայց դրանից էությունը չի փոխվի, որովհետեւ աշխարհակենտրոնի հիմնական ներկայացուցիչներն ընդգրկված են` Ռուսաստան, Ֆրանսիա, ԱՄՆ: Աշխարհը փոխվել է, եւ միջազգային նորմերի համատեքստում որեւէ մեկը հարց լուծելու իմպերատիվ մանդատ չունի: Այժմ մենք ականատես ենք այն իրականությանը, որ իմպերատիվ մանդատով հանդես են գալիս այն պետությունները, ովքեր չեն հարցնում աշխարհի կարծիքը, անում են այն, ինչ ցանկանում են` «ուժն է ծնում իրավունքը» սկզբունքով:
Շատ եմ ուզում հասկանալ, թե Արցախն ինչով է տարբերվում Կոսովոյից կամ Սուդանից: Այստեղ, անկեղծ ասած, ոչ թե իմ չհասկանալու պրոբլեմն է, այլ աշխարհակենտրոնների կողմից երկակի մոտեցումը: Կան աշխարհաքաղաքական շահեր, եւ այդ շահերով էլ հենց պայմանավորված է տվյալ միջազգային նորմի իրականացումը` տարածքի ամբողջականությո՞ւն, թե՞ ազգերի ինքնորոշում: Եվ եթե ուսումնասիրեք, թե ինչ սկզբունքներով ճանաչվեցին Կոսովոն եւ Սուդանը, կտեսնեք, որ Արցախը շատ ավելի կայացած պետություն է եւ առավել է համապատասխանում այդ սկզբունքներին, քան նշված երկրները: Այս դեպքում ակնհայտ է կենտրոնների կողմից երկակի մոտեցումը:
Միեւնույն ժամանակ անհասկանալի է, թե ինչպես կարող է Արցախը մասնակից չլինել իր ճակատագիրը որոշող բանակցություններին: Կողմերը պետք է գիտակցեն, որ այս հակամարտությունում վճռորոշը Արցախի ժողովրդի խոսքն է: Արցախի իշխանությունը պետք է պատասխանատվություն ստանձնի, իսկ դրա համար նրան պետք է պատասխանատվության դաշտ բերել` բանակցային սեղան: Կարծում եմ` առաջիկայում Արցախը կընդգրկվի բանակցությունների ձեւաչափում:
Սերգեյ Մինասյան, Կովկասյան ինստիտուտի փոխտնօրեն
Որքանո՞վ են արդյունավետ ԵԱՀԿ-ի կողմից իրականացվող մոնիթորինգները: Ի՞նչ դեր ունեն միջազգային միջնորդները կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանման գործում:
Ես չեմ կարող ասել, թե կա հարյուր տոկոսանոց արդյունավետություն, բայց միեւնույն ժամանակ մոնիթորինգը լիովին համապատասխանում է իր նպատակներին եւ դրված խնդիրներին: Ինչ վերաբերում է միջնորդների դերին հակամարտության գոտում խաղաղության պահպանման գործում, ապա այն մեծ է: Մեծ է նրանց ոչ միայն որպես Մինսկի խմբի համանախագահների, այլեւ որպես միջազգային հսկա հեղինակություն ունեցող եւ նախեւառաջ միջուկային տերություններ համարվող երկրների (ԱՄՆ, Ֆրանսիա, Ռուսաստան) ներկայացուցիչների դերը: Ընդհանրապես, կրակի գծում փխրուն խաղաղությունը պահպանվում է շնորհիվ երկու կարեւորագույն գործոնների: Դրանք են` հակամարտող կողմերի միջեւ առկա ռազմական եւ ռազմատեխնիկական հավասարակշռությունը, ինչպես նաեւ միջազգային հանրության (առաջին հերթին` երեք միջնորդների) դիրքորոշումը, որոնք բոլոր մնացած հարցերում կարող են ունենալ տարբեր հայացքներ, բայց միակարծիք են ամենակարեւոր հարցում. Լեռնային Ղարաբաղի գոտում ռազմական գործողությունները չպետք է վերսկսվեն: Բնականաբար, դա իր դերը խաղում է:
Համապատասխանո՞ւմ է ԵԱՀԿ-ի` որպես եվրոպական մայրցամաքում անվտանգության կազմակերպության ներկա մանդատը բաժանարար գծում ռազմական գործողությունների ծավալումը կանխելու խնդրին:
Իհարկե, համապատասխանում է. արդեն 17 տարի պատերազմ չկա եւ չի լինի առաջիկա տարիներին: Ուրեմն, այո, համապատասխանում է: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի արդյունավետության աղբյուրը ոչ միայն եւ ոչ այնքան այն է, որ խումբը գործում է ԵԱՀԿ շրջանակում, այլեւ այն, որ համանախագահների եռյակը արտահայտում է երեք առաջատար տերությունների դիրքորոշումը: Եւ այս առումով, կարելի է ասել, որ խումբը պատվով է կատարում իր առաջադրանքը: Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ինչո՞ւ հակամարտությունը կարգավորված չէ, ապա չպետք է մոռանալ, որ Մինսկի խումբը բացարձակապես չի զբաղվում դրանով, այլ հակամարտության գոտու վերահսկողությամբ: Անհնար է հասնել փոխզիջման, եթե հակամարտող կողմերը պատրաստ չեն դրան, եթե նրանց դիրքորոշումները տրամագծորեն հակառակ են, հակասում են իրար: Եւ ելնելով սրանից` Մինսկի խումբը խաղում է բոլորովին այլ դեր. գլոբալ մոնիթորինգ առաջատար տերությունների կողմից, որոնք անում են ամեն ինչ, որպեսզի չվերսկսվեն ռազմական գործողությունները: Անհրաժեշտության դեպքում` սպառնալիքներով եւ ուժի ցուցադրությամբ, մեկ այլ պարագայում` համոզելով եւ այլն: Չի կարելի սպասել, որ համանախագահները ճնշում կգործադրեն հատկապես կողմերից մեկի վրա այն դեպքում, երբ կողմերն ամեն ինչ անում են հաշտության չհասնելու համար: Չէ՞ որ հասարակությունները եւ հակամարտող կողմերը դեռեւս շատ հեռու են ինչ-ինչ զիջումների գնալուց:
Կարելի է ասել, որ վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունները ռազմական գործողությունների անթույլատրելիության մասին դառնում են ավելի խիստ եւ ավելի հստակ: Բացի այդ, պետք է հասկանալ, որ դիվանագիտությունը միշտ չէ, որ հրապարակային բնույթ է ունենում, եւ ես վստահ եմ, որ ինչքան նրանք խոսում են ռազմական գործողությունների վերսկսման անթույլատրելիության մասին իրենց պաշտոնական հայտարարություններում, այդքան էլ (ուրիշ տերմիններով եւ ուրիշ լեզվով) խոսում են կողմերի հետ: Երբ կողմերից մեկը սկսեց ավելի հաճախ խոսել իր պատրաստության մասին` վերսկսելու պատերազմը, դա չէր կարող չունենալ իր հետեւանքները, եւ վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում մենք տեսնում ենք, որ համանախագահների արձագանքն ավելի խիստ է, քան առաջ: Բարձրացել է ռազմական շանտաժի, ռազմական հռետորության մակարդակը: Կարծում եմ, որ այժմ նրանց արձագանքը լիովին տեղին է: Միաժամանակ պետք է հասկանալ, որ այն տեղավորվում է որոշակի դիվանագիտական շրջանակում:
Շահին Հաջիեւ, «Թուրան» գործակալության խմբագիր
Ադրբեջանում բավարարվա՞ծ են Ղարաբաղյան կարգավորման միջնորդներով` Մինսկի խմբով եւ համանախագահներով: Ի՞նչ բացթողումներ եւ ձեռքբերումներ են նրանք ունեցել իրենց գործունեության ողջ ընթացքում:
Մինսկի խմբի միջնորդների գործունեության գնահատականը փոփոխվում է` կախված այն բանից, թե ով եւ ինչ իրավիճակում է գնահատում: Ասենք, հարկ է տարբերակել պաշտոնական կառույցների եւ հասարակայնության` ի դեմս փորձագետների եւ վերլուծաբանների, կողմից տրվող գնահատականները: Բանն այն է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն ի սկզբանե ունի որոշակի մանդատ, որի շրջանակից չի կարող դուրս գալ: Գործնականում դա նշանակում է, որ ՄԽ-ը կարող է միայն առաջարկել կարգավորման զանազան տարբերակներ, մշակել դրանք եւ փնտրել նորերը, եթե կողմերը մերժում են առաջարկվածները:
Այսպիսի մանդատը ենթադրում է, որ լուծում կարող է գտնվել միայն կոնսենսուսի, այսինքն` կողմերի համաձայնության ձեռքբերման դեպքում: Եթե կողմերից մեկին ինչ-որ բան ձեռք է տալիս կամ ցանկանում է հրահրել միջնորդներին, նա հայտարարում է միջնորդների մեծ դերի, նրանց ծառայությունների ու ջանքերի կարեւորության մասին: Ընդ որում` արտահայտվում է կարծիք այն մասին, թե այդ կողմը (Բաքուն կամ Երեւանը) տեսնում է կարգավորումը միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
Իսկ երբ միջնորդների գործողությունները կամ առաջարկները ձեռք չեն տալիս մի կողմին կամ կողմերին, միջնորդները եւ նրանց աշխատանքը ենթարկվում է քննադատության: Միջնորդներին կոչ են անում դրսեւորել արդարություն, ողջամտություն եւ նույնիսկ խիղճ: Ընդ որում` այդպիսի հայտարարություններն ու գնահատականները տրվում են ավելի շատ ներքին, քան միջազգային հանրության համար:
Իրենց հերթին, անկախ փորձագետները եւ վերլուծաբաններն ավելի օբյեկտիվորեն են գնահատում համանախագահների աշխատանքը` միաժամանակ ընդգծելով, որ նրանք` ՄԽ-ի համանախագահները, ոչինչ չեն որոշում, եւ վերապահումները (եթե կան) պետք է ուղղվեն Մոսկվային, Փարիզին եւ Վաշինգտոնին, այլ ոչ թե իրենց մայրաքաղաքներից հանձնարարություններ ստացող դիվանագետներին:
Համանախագահների վիճակն այնպիսին է, որ նրանք անկարող են խուսափել կողմերի (առավելապես Ադրբեջանի) քննադատությունից հակամարտության կարգավորման ունիվերսալ բանաձեւ չգտնելու կամ այն բանի համար, որ նրանք չեն կարողանում կամ չեն ուզում պարտադրել կողմերից մեկին` ընդունել խաղաղ համաձայնության պայմանները: Նման մեղադրանքներ ներկայացնողները շատ լավ գիտակցում են, որ միջնորդները չունեն եւ չեն կարող ունենալ լիազորություններ` պարտադրելու որեւէ մեկին ընդունել այս կամ այն պայմանը:
Այս ամենով հանդերձ, միջնորդների ձեռքբերումը կարելի է համարել այն, որ նրանք մշակեցին մեծ թվով առաջարկներ ու տարբերակներ, որոնք երկար տարիներ բանակցությունների սեղանին են եւ կողմերին թույլ են տալիս երկխոսել: Միջնորդների բացթողումը կարելի է համարել այն, որ ամենաչնչին նվաճումը կամ համաձայնությունը նրանց կողմից մեկնաբանվում է որպես ճեղքում կամ էական առաջընթաց:
Համանախագահների կազմի փոփոխություն կարող է կատարվել այն դեպքում, երբ անդամներից որեւէ մեկը հրաժարվի իր հետագա մասնակցությունից միջնորդական գործունեությանը: Գործնականում դա կնշանակի Մոսկվայի, Փարիզի եւ Վաշինգտոնի խոստովանությունը տարածաշրջանում ազդեցությունը կորցնելու մասին: Ուստի, կազմի փոփոխության հավանականությունը փոքր է:
Ուզեիր Ջաֆարով, ռազմական փորձագետ, պահեստի գնդապետ-լեյտենանտ
Կարծում եմ, որ սահմանամերձ շրջաններում ԵԱՀԿ մոնիթորինգների արդյունավետությունը վերջին շրջանում հավասար է զրոյի: Իսկ ի՞նչ է փոխվել այդ մոնիթորինգներից հետո: Ինչպես դիրքերը գնդակոծվել են երկու կողմից, այնպես էլ այդ վիճակը շարունակվում է մինչեւ օրս: ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկը վերջերս հրապարակեց տվյալներ զորքերի շփման գծում կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտման վերաբերյալ: Նա նշեց, որ երկու կողմերից իրականացված հրաձգության արդյունքում զոհվել է 20 եւ վիրավորվել 36 մարդ: Անցած տարիների համեմատությամբ, 1994 թ. մայիսի 12-ին կրակի դադարեցման ռեժիմի մասին կողմերի համաձայնության կնքման պահից ի վեր, սա ամենամեծ թիվն է:
Սրանից կարելի է եզրակացնել, որ իրադրությունն օրեցօր շիկանում է, եւ ամեն ինչ սպասելի է: Այսինքն` զինված հակամարտություն կարող է բռնկվել ամեն պահի: Բնականաբար, այս պատկերը տեսնելով` միջազգային միջնորդները չեն կարող թույլ տալ, որ կողմերը նրանց անօգնական մարդկանց տեղ դնեն: Ուստի, վերջին ամիսների ընթացքում մոնիթորինգները սկսել են անցկացվել ավելի հաճախ: Դա երեւում է անցկացված մոնիթորինգների մասին պաշտոնական հաղորդումներից: Ես հաստատ համոզված եմ, որ այդ ոչ անհրաժեշտ, ես կասեի` անարդյունավետ մոնիթորինգներով անհնար է հասնել գործերի վիճակի որեւէ բարելավման: Ռազմաճակատային գծի վրա անցկացվող բոլոր այդ մոնիթորինգները միջազգային միջնորդներին պետք են միմիայն հաշվետվության, ավելին` զուտ ցուցադրության համար: Ինչպես մինչեւ հիմա երկու կողմից էլ զոհվել են զինվորականներ ու խաղաղ մարդիկ, այնպես էլ շարունակում են զոհվել: Փաստորեն, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները անօգնական են ստեղծված ծանր իրավիճակի առաջ:
Սկզբունքորեն, ինչ որ ասվեց ԵԱՀԿ մոնիթորինգների արդյունավետության մասին, կարելի է հասցեագրել հենց կազմակերպությանը: ԵԱՀԿ-ի տրամադրության տակ չկա կողմերից որեւէ մեկի վրա գործնական ազդեցություն թողնելու արդյունավետ աշխատանքային մեխանիզմ: Խոսքը Հայաստանի մասին է, որը կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային օրենքները, մինչեւ այժմ չի կատարել եւ չի պատրաստվում կատարել Լեռնային Ղարաբաղի մասին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս որոշումները: Իր ձեռքին ունենալով անգամ այդ լուրջ եւ անվիճելի փաստաթղթերը` ԵԱՀԿ-ն առայժմ անկարող է եղել ինչ-որ չափով ազդելու ագրեսոր երկրի` Հայաստանի վրա: Հարց է առաջանում` ուրիշ էլ ի՞նչ է պետք, որպեսզի ագրեսոր երկիրը ազատի ուրիշից զավթած տարածքները` Լեռնային Ղարաբաղը եւ յոթ հարակից շրջանները: Կարծում եմ, որ այս վառ օրինակը վկայում է հենց այն մասին, որ ԵԱՀԿ-ի` որպես եվրոպական մայրցամաքում անվտանգության պահպանմամբ զբաղվող կազմակերպության ներկա մանդատը բաժանարար գծում ռազմական գործողությունները կանխելու իմաստով չի համապատասխանում իր նշանակությանը:

О деятельности посредников Карабахского урегулирования, о мандате и усилиях, направленных на сохранение стабильного затишья на линии фронта, об отношении к международным миссиям, расположенным между сторонами конфликта, говориться в наших беседах с политологами из Армении Рубеном Акопяном и Сергеем Минасяном, и с редактором информагентства Туран Шаином Гаджиевым и полковник-лейтенантом в запасе Узеиром Джафаровым из Азербайджан .
Политолог Рубен Акопян
- Удовлетворены ли в Армении посредниками Карабахского урегулирования - Минской группой и сопредседателями? В чем заключаются главные упущения и, наоборот, заслуги посредников за время их деятельности?
- С первого взгляда должен сказать нет, правда в том, что конфликт сегодня не решен. Но это так лишь с первого взгляда, так как политика - это искусство возможного. Думаю, Минская группа (МГ) делает то, что возможно – принимая во внимание границы мандата сопредседателей и позиции противоборствующих сторон, которые находятся на противоположных полюсах. То, что на фоне деятельности Минской группы война не возобновилась, уже можно рассматривать в качестве достижения. Я приписываю это, в том числе, им. И наконец, МГ держит данный конфликт в центре внимания мира, и любое движение проходит через ее призму. Конечно, это не означает, что в условиях, когда МГ существует, вариант войны исключен, но она пока что является сдерживающим фактором.
Проблема настолько интернационализирована и находится в центре внимания и интересов сверхдержав, что только авантюрная власть может развязать войну. Думаю, что руководители одной из сторон конфликта пойдут на войну только в том случае, если будет подвергнута опасности его власть или власть его команды. И это пагубно отразиться на данное государство и его народ. Не думаю, что какая-то власть Армении может прибегнуть к подобной авантюре. В качестве недостатка хочу отметить то, что Минская группа дает весьма размытые оценки исходя из каких-то принципов. Для меня всегда было неприемлемо, когда на одну доску ставились жертва и палач, и не давалась четкая оценка каждому шагу, совершенному сторонами конфликта. А это просто необходимо, так как если не дается оценка тому, кто нападает, то это воодушевляет последнего и совершает потом более агрессивные шаги. Это препятствует процессу урегулирования. Перед всеми важными встречами, азербайджанская сторона устраивает провокации, что не удостаивается адекватных оценок со стороны сопредседателей.
И в Армении, и в Азербайджане убеждены, что если каким-то образом Арцах окажется в составе Азербайджана, то там не останется и следа от армян. Пример Нахиджевана – яркое подтверждение этому.
- По какому механизму может произойти переформатирование состава сопредседателей, может ли это случиться в обозримом будущем?
- Например, Турция весьма заинтересована быть в составе Минской группы, или каким-то образом участвовать в переговорном процессе. Это надо исключить, так как Турция за все это время показала, что она не только не способствует урегулированию конфликта (имею ввиду заявления и поведение Турции, связанные с армяно-турецкими протоколами), но и своей очевидной пристрастностью все больше способствует агрессивному поведению Азербайджана. Может и возможно привлечь к миссии новые государства, но суть дела от этого не изменится, так как в МГ присутствуют основные представители мирового центра – Россия, Франция, США. Мир изменился, и согласно международному праву, ни у кого нет императивного мандата на разрешение вопроса. С таким мандатом выступает государство, которое не спрашивает мирового мнения и делает то, что пожелает по принципу «сила порождает право».
Очень желал бы понять, чем же случай Арцаха отличается от случаев Косово или Южного Судана. И тут, дело не в моем непонимании, а в двойных подходах. Существуют геополитические интересы, и именно ими обусловлено осуществление упомянутых международных норм – территориальная целостность или самоопределение народов? И если изучим историю признания независимости Косово или Южного Судана, то увидим что Арцах - гораздо более состоявшееся государство и больше соответствует этим принципам, чем отмеченные выше страны. В данном случае очевидны двойные подходы и стандарты мировых центров.
В то же самое время, непонятно как может Арцах не быть участником переговорного процесса. Стороны должны осознать, что в данном конфликте решающим является слово народа Арцаха. Власти Арцаха должны взять на себя ответственность, а для этого они должны быть приведены в поле ответственности, то есть – посажены за переговорный стол. Полагаю, в скором будущем Арцах присоединится к переговорам.
Политолог Сергей Минасян
- Насколько эффективен мониторинг ОБСЕ на линии фронта? Какова роль международных посредников в сохранении режима прекращения огня?
- Я не могу сказать, что есть стопроцентная эффективность, но в то же время мониторинг вполне соответствует своим целям, адекватен поставленным задачам. Что касается роли посредников в сохранении мира в зоне конфликта, то она огромная. Огромна роль не только как сопредседателей Минской группы, но и как представителей стран (США, Франция, Россия), имеющих огромный международный авторитет, и в первую очередь – являющихся ядерными державами. Вообще же хрупкое перемирие на линии огня сохраняется с учетом двух важнейших факторов. Это - военный и военно-технический баланс между конфликтующими сторонами, а также позиция международного сообщества, и в первую очередь трех посредников, которые по всем другим вопросам могут иметь разные взгляды, но едины в самом важном вопросе, а именно в том, что военные действия в зоне Нагорного Карабаха не должны возобновиться. Это естественно играет свою роль.
- Отвечает ли нынешний мандат ОБСЕ, как организации по сохранению безопасности в европейском континенте, задаче недопущения военной эскалации на разделительной линии?
- Конечно же, отвечает: на протяжении 17 лет нет войны, и ее не будет в ближайшие годы. Эффективность Минской группы ОБСЕ заключается не только и не сколько в том, что она действует в рамках ОБСЕ, но и, что тройка соопредседателей является выразителем позиции трех ведущих держав. И в этом плане можно сказать, что группа с честью выполняет свою задачу. Что же касаетя того, почему же конфликт не урегулирован, так ведь Минская группа абсолютно не этим занимается, она занимается контролем конфликтной зоны. Невозможно достичь компромисса, если сами конфликтующие стороны не готовы к этому, если их позиции диаметрально противоположны, противоречат друг другу. Минская группа играет абсоолютно иную роль- это глобальный мониторинг со стороны ведущих дежав, которые делают все, чтобы не возобновились боевые дейсвтия. Если надо - запугиванием или демонстрацией силы, иной раз - убеждением и т. д. Нельзя ожидать, что сопредседатели надавят особенно на какую-то из сторон в условии, когда сами стороны делают все для «не перемирия». Ведь общества и конфликтующие стороны еще очень далеки от того, чтобы идти на какие-то уступки.
Я бы сказал, что за поседние полтора года заяавления сопредседателей Минской группы о недопущении боевых действий становятся более жесткими и ясными. Кроме того надо понимать, что дипломатия - вещь не всегда публичная, и я уверен, что столько, сколько они в своих официальных заявлениях говорят о недопущении возобновления боевых действий, столько же (другими терминами и на другом языке) они говорят со сторонами. Когда одна из сторон все чаще стала говорить о своей готовности к возобновлению войны, это не могло не вызвать ответную реакцию, и в результате за последние полтора года мы видим более жесткую реакцию сопредседателей, чем раньше. Повысился уровень военного шантажа, обострилась военная риторика. На это сопреседатели и реагируют. Я думаю, что сейчас их реакция вполне адекватна, и в то же время надо понимать, что она укладывется в определенные дипломатические рамки.
Редактор информагентства Туран Шаин Гаджиев
- Удовлетворены ли в Азербайджане посредниками Карабахского
урегулирования - Минской группой и сопредседателями? В чем заключаются главные упущения и, наоборот, заслуги посредников за время их деятельности?
- Оценка деятельности посредников из Минской группы варьирует в зависимости от того, кто и в какой ситуации дает оценку их работе.
Так, необходимо различать оценки официальных структур и общественности в лице экспертов и обозревателей. Дело в том, что изначально Минская группа ОБСЕ имеет определенный мандат, за рамки которого она выйти не может. На практике это означает, что МГ может только предлагать различные варианты урегулирования, дорабатывать их и искать новые, если стороны отвергают уже предложенные.
Подобный мандат подразумевает, что решение может быть найдено только при консенсусе – то есть при достижении согласия сторон.
В случае, когда одну из сторон что-то устраивает или она хочет подвигнуть посредников, эта сторона заявляет о большой роли посредников, о признании их заслуг и усилий. При этом выражается мнение, что эта сторона (Баку или Ереван ) видит урегулирование только в рамках Минской группы ОБСЕ.
Когда же действия или предложения посредников не устраивают сторону или стороны, посредники и их работа подвергается критике. Их призывают к справедливости, к здравому уму и даже совести. При этом, подобные заявления и оценки делаются больше для внутренней публики, а не для международного сообщества.
В свою очередь, независимые эксперты и обозреватели более объективно оценивают работу сопредседателей, выделяя при этом тот фактор, что сами сопредседатели МГ ничего не решают и претензии (если они есть)
должны предъявляться Москве, Парижу и Вашингтону, а не дипломатам, получающим задания из своих столиц.
Положение сопредседателей таково, что им не избежать критики сторон (в большей степени Азербайджана) за не нахождение универсальной формулы урегулирования конфликта или за то, что они не могут или не хотят заставить одну из сторон принять условия мирного соглашения. При этом, высказывающие подобные обвинения прекрасно осознают, что у посредников нет и не может быть полномочий кого-либо заставить, принять те или иные условия.
При всем при этом, заслугами посредников можно считать то, что они выработали массу предложений и вариантов, которые многие годы находятся на столе переговоров и позволяют сторонам вести диалог.
Просчетами посредников можно считать то, что самое небольшое достижение или договоренность они трактуют как прорыв или существенное продвижение вперед.
- Изменение состава сопредседателей может произойти в случае отказа какой-либо из сторон от дальнейшего участия в посредничестве. На практике это означает признание Москвой, Парижем и Вашингтоном потери влияния в регионе. По этой причине изменение состава маловероятно.
Другой причиной может быть отказ одной из сторон конфликта от услуг кого-либо из посредников, однако явных намерений для этого стороны не проявляют, хотя периодически выражают резкую критику в адрес всех посредников.
Полковник-лейтенант в запасе Узеир Джафаров
- Насколько эффективен мониторинг ОБСЕ на линии фронта, какова роль международных посредников в сохранении режима прекращения огня?
- Я считаю, что эффективность мониторингов ОБСЕ в приграничных районах в последнее время равна нулю. А что изменилось после этих мониторингов? Как обстреливались позиции с обеих сторон, так и продолжается эта ситуация по сегодняшний день. Личный представитель действующего председателя ОБСЕ посол Анджей Касперчик сам недавно обнародовал цифры относительно нарушения режима прекращения огня на лини соприкосновения войск. Он отметил, что в результате обстрелов с обеих сторон погибло 20 человек и ранено 36. По сравнению с прошлыми годами, с момента заключения сторонами соглашения о режиме прекращения огня от 12 мая 1994-года, эта самая высокая цифра. Отсюда можно сделать вывод, что обстановка накаляется с каждым днем и можно ожидать любые неожиданности. То есть, вооруженный конфликт может вспыхнуть в любое время. Видя такую картину, естественно, международные посредники не могут позволить себе, чтобы в сознание сторон они выглядели беспомощными, ненужными людьми. Поэтому в последние месяцы мониторинги стали проводиться еще интенсивнее. Это можно легко подсчитать по официальным сообщениям о проведении мониторингов. Мое твердое убеждение состоит в том, что этими ненужными, я бы даже сказал неэффективными мониторингами, добиться какого-либо улучшения положения дел невозможно. Все эти мониторинги на линии фронта нужны международным посредникам строго для отчетности. Я бы сказал, даже для показухи. Как погибали военные и мирные люди с обеих сторон, так и продолжают гибнуть. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ фактически беспомощны перед сложившейся тяжелой ситуацией.
- Отвечает ли нынешний мандат ОБСЕ, как организации по сохранению безопасности на европейском континенте, задаче недопущения военной эскалации на разделительной линии?
- В принципе то, что было сказано относительно эффективности мониторингов ОБСЕ, можно спокойно адресовать в адрес самой организации. Нет действующего, рабочего механизма для ОБСЕ с целью оказать практическое воздействие на одну из сторон. Имеется в виду, на страну, которая грубо попирает международные законы. В нашем случае, та же Армения до сих пор не выполнила и не собирается выполнять 4 Резолюции Совета Безопасности ООН относительно Нагорного Карабаха. Имея в руках даже эти серьезные и неоспоримые документы, ОБСЕ до сих пор не смогла оказать ни малейшее воздействие на страну агрессора, то есть на Армению. Возникает резонный вопрос: а что еще нужно для того, чтобы страна агрессор освободила захваченную чужую территорию? В данном случае речь идет об азербайджанских территориях в Нагорном Карабахе и прилегающих 7 районов. Думаю, этот яркий пример свидетельствует как раз о том, что нынешний мандат ОБСЕ, как организации по сохранению безопасности на европейском континенте по задаче недопущения военной эскалации на разделительной линии фронта, не соответствует своему предназначению.