Վրաստանի իշխանությունների «վրիպակները»
2009 թ.-ից Ջավախքի հայկական դպրոցներում 2-րդ դասարանից մաթեմատիկա առարկան անցնում են լուսանկարում պատկերված գրքով, որի շապիկն ամբողջությամբ աղավաղված է. «ՄԱԹԵՄԱՏԻԿԱ»-ն դարձել է «ՄԱԿԵՄԱԿԻԿԱ»:
Ջավախքի ուսուցիչներն ու ծնողներն ավելի քան համոզված են, որ Վրաստանի կրթության նախարարության «վրիպակը», ինչպես իրենք են ներկայացրել, ուղղակի դիտավորություն է, քանի որ նման «վրիպակներ» Ջավախքում պարբերաբար են լինում:
«Սրանով մեզ ծաղրում են, նաեւ հող են նախապատրաստում, որպեսզի հետագայում կարողանան ավելի հեշտ սպանել հայապահպանությունը: Քայլ առ քայլ են գործում»,- նշեց Ախալքալաքի Հովհ. Թումանյանի անվան թիվ 1 դպրոցի մանկավարժներից մեկը, ով չցանկացավ ներկայանալ: Ուսուցչուհին պատմեց, որ երբ առաջին անգամ դասագիրքը տեսավ, հրաժարվեց դրանով դասավանդել: Դպրոցի ղեկավարությունը զգուշացրեց, որ եթե հրաժարվի, կկորցնի աշխատանքը:
Լուսանկարում «ՄԱԿԵՄԱԿԻԿԱ»-ի դասագրքի հաջորդ էջն է, որտեղ Վրաստանի կրթության նախարարությունը «վրիպակն» ուղղել է: Նման վրիպակներ կան գրքի բոլոր էջերում:
Լուսանկարում Դերենիկ Դեմիրճյանի կիսանդրին է, որը գտնվում է Ախալքալաքի թիվ 4 հայկական միջնակարգ դպրոցի բակում: Կիսանդրու պատվանդանին գրողի անունը նշված չէ: Ջավախքում ասում են, որ շուտով տեղական իշխանությունները կիսանդրին ընդհանրապես հանելու են դպրոցի բակից: Նշենք, որ այս ուսումնական տարվանից դպրոցն արդեն Դ. Դեմիրճյանի անունով չէ:

"Опечатки" властей Грузии
С 2009 года в армянских школах Джавахка математику во 2-ом классе проходят по изображенному на снимке учебнику, на обложке которого вместо привычного названия "МАТЕМАТИКА" написано "МАКЕМАКИКА". Учителя и родители школ Джавахка более чем убеждены, что эта искаженная надпись, которую в министерстве образования Грузии назвали "опечаткой", появилась умышленно, поскольку подобные "опечатки" в Джавахке встречаются очень часто.
"Это можно расценить как издевательство над армянским языком. Цель таких действия подготовить почву для того, чтобы в дальнейшем не допустить сохранения армянской идентичности. Действуют шаг за шагом",- отметила одна из учительниц ахалкалакской школы номер 1 им.Ованнеса Туманяна, не пожелавшая назвать себя. Учительница рассказала, что когда впервые увидела учебник, то отказалась преподавать по нему. Руководство школы предупредило: если педагог будет упорствовать, то потеряет работу.
На этом фото – следующая страница учебника "МАКЕМАКИКА", на которой министерство образования Грузии исправило "опечатку". Такие опечатки имеются на всех страницах книги.
А это бюст Дереника Демирчяна, установленный во дворе средней армянской школы номер 4 города Ахалкалака. На постаменте нет фамилии писателя. В Джавахке говорят, что скоро местные власти вообще уберут бюст. Отметим, что с этого учебного года школа уже не носит имя Д.Демирчяна.
На здании ахалкалакской армянской средней школы номер 1 им.Ованнеса Туманяна появилась новая табличка с "опечаткой" – средняя школа превратилась в общественную.