5 անչափահաս երեխաների մայրը եկել էր Հայկ Կյուրեղյանին սատարելու
Հայկ Կյուրեղյանի գործով դատական նիստը սկսվեց ու 5 րոպե անց հետաձգվեց` պաշտպան Արա Զաքարյանի չներկայանալու հիմքով:
Մինչ այդ, երբ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը մտավ նիստերի դահլիճ և հնչեց «Ոտքի՛, դատարանն է գալիս» արտահայտությունը, Հայկ Կյուրեղյանն, ինչպես և առաջին նիստի ժամանակ, նստած մնաց: Դատավորը մեջբերեց քրեական դատավարության օրենսգրքից այն հոդված, ըստ որի դատավարության մասնակիցներն ու ներկաները պետք է ոտքի կանգնեն` «Ոտքի՛, դատարանն է գալիս» արտահայտությունը լսելով:
«Ես կշարունակեմ նստած մնալ»,-ասաց Հայկ Կյուրեղյանը:
Դատարանն այսօր որպես սանկցիա կիրառեց նախազգուշացումը` նշելով, որ կրկնվելու դեպքում կարող է կիրառվել նիստերի դահլիճից հեռացումը:
Հիշեցնենք, որ 30-ամյա Հայկ Կյուրեղյանն այս տարվա հունիսի 12-ից անազատության մեջ է: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի միանգամից երկու հոդվածներով՝ 258-ի մաս 4 և 316-ի մաս 4: Հիշեցնենք, որ նա հունիսի 12-ին «Մակարով» տեսակի օդամղիչ ատրճանակով կրակոցներ էր արձակել Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի շենքի դիմաց, ուր մեկնարկում էր Շանթ Հարությունյանի և 13 քաղաքացիների գործով դատավարությունը: Նա իր արարքը որակել էր որպես բողոքի ակցիա` ընդդեմ 14 անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու:
«Ոտքի չկանգնելով` եղբայրս ակցիա է անում»
| Արեգ Կյուրեղյան |
«Հետքի» հետ զրույցում Հայկի եղբայրներից Արեգ Կյուրեղյանն ասաց, որ ոտքի չկանգնելը ոչ թե կոնկրետ դատավորին է ուղղված, այլ ամբողջ համակարգին, որը անկախ չէ: «Հետևաբար մեր ընտանիքը որևէ ակնկալիք այս դատարանից չունի: Մի քանի ամիս առաջ 14 քաղաքացիներ դատապարտվեցին իրենց քաղաքական հայացքների համար, Հայկն էլ կլինի 15-րդը: Պիտի հասկանանք, որ խնդիրը համակարգային է»,-ասաց Հայկ Կյուրեղյանի եղբայրը:
«Եկել ենք Հայկ Կյուրեղյանին սատարելու»
Կենտրոն և Նորք Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում Հայկ Կյուրեղյանին սատարելու էր եկել Դավիթբեկ գյուղի նախկին գյուղապետ, ազատամարտիկ, Շանթ Հարությունյանի և ընկներների գործով 4 տարվա ազատազրկման դատապարտված Արեք Պողոսյանի կինը`Մանեն` 5 երեխաների հետ:
Այս ընտանիքի 6 անդամները մեկ տարի մեկ ամիս է` գոյատևում են առանց միակ կերակրողի, առանց Ալեք Պողոսյանի: Հինգ մանկահասակ երեխաները երկրորդ ձմեռն է՝ զրկանքներ են կրում` ապրելով 31 հազար դրամ նպաստով:
Ինչպե՞ս եք կարողանում դիմակայել ձմռանը հարցին` Մանեն ասաց, որ չի սիրում իր հոգսերի մասին խոսել: «Բոլորն էլ շատ հոգսեր ունեն, ի՞նչ ասեմ: Ալեքի եղբայրը արդեն երկրորդ ձմեռը մեզ փայտ է տալիս, վառում ենք, տաքանում: Իսկ գարնանը «Հետքի» գրած հոդվածից հետո մի շատ բարի, լավ ընտանիք ամեն ամիս գալիս է մեզ հյուր ու օգնում ամեն հարցով: Նրանք պարզապես չեն ցանկանում, որ իրենց բարեգործության մասին բարձրաձայնվի: Բայց ես անչափ շնորհակալ եմ իրենց, որ մեր կողքին են»,- ասաց Մանե Պողոսյանը, ով յուրաքանչյուր 15 օրը մեկ երեխաների հետ գնում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ՝ ամուսնուն մեկ ժամով տեսակցելու:

Мать пятерых несовершеннолетних детей пришла поддержать Айка Кюрегяна
Судебное заседание по делу Айка Кюрегяна из-за отсутствия его защитника Ара Закаряна продлилось всего пять минут.
После того, как перед началом судебного заседания прозвучала фраза “Встать, суд идет!”, Айк Кюрегяна, как и в первый раз, остался сидеть. В ответ на зачитывание судьей Арменом Бекташяном статьи  Уголовно-процессуального кодекса, согласно которой присутствующие, услышав выражение “Встать, суд идет!”, обязаны встать, Кюрегян сказал: “Я буду продолжать сидеть”.
В качестве санкции суд сегодня сделал предупреждение Кюрегяну, отметив, что в следующий раз в случае отказа встать он может быть удален из зала заседаний.
Напомним, что 30-летний Айк Кюрегян находится под стражей с 12 июня. Ему выдвинуто обвинение по ч.4 ст.258 и ч.4 ст.316 УК РА.
12 июня Кюрегян стрелял из пневматического пистолета “Макаров” в направлении суда общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш, где в это время проходил судебный процесс по делу Шанта Арутюняна и 13 граждан. Свой поступок Айк Кюрегян квалифицировал как акцию протеста против осуществления уголовного преследования в отношении 14 граждан.
“Отказываясь вставать, мой брат проводит акцию”
В беседе с Hetq.am брат Айка Арег Кюрегяна сказал, что отказ встать направлен не против конкрнетного судьи, а против всей судебной системы, которая не является независимой. “Поэтому наша семья не имеет никаких ожиданий от суда. Несколько месяцев назад 14 человек были осуждены за свои гражданские взгляды. Айк станет 15-ым. Нужно понять, что проблема носит системный характер”,- отметил брат Айка.
“Мы пришли поддержать Айка Кюрегяна”
Сегодня поддержать в суде Айка Кюрегяна пришла Мане, жена бывшего старосты села Давидбек, участника Карабахской войны Алека Погосяна, который вместе с Шантом Арутюняном и его товарищами осужден к 4 годам лишения свободы. Вместе с Мане пришли и пятеро ее детей. Уже больше года эта семья из шести человек пытается выживать без своего кормильца – Алека Погосяна. Вторую зиму пятеро несовершеннолетних детей проводят в лишениях, получая пособие в 31 тыс. драмов.
На вопрос: как вы собираетесь пережить зиму? – Мане ответила, что не любит говорить о своих проблемах. “Проблемы есть у всех. Брат Алека уже вторую зиму обеспечивает нас дровами, мы топим печку. А весной, после того, как в Hetq.am появилась статья, одна добрая семья стала каждый месяц приезжать к нам в гости и помогать во всех вопросах. Они просто не хотят, чтобы об их благотворительности стало известно. Но я безмерно благодарна им за ту поддержку, которую они нам оказывают”,- сказала Мане Погосян, которая каждые 15 дней вместе с детьми приходит в тюрьму “Нубарашен” на свидание с мужем.