Ինչու է «քնել» միջազգային հանրությունը
Երբ նոյեմբերի 12-ին ադրբեջանական զինուժը խոցեց սահմանագծի երկայնքով ուսումնավարժական թռիչք կատարող հայկական ՌՕՈւ-ին պատկանող մարտական անզեն ուղղաթիռը, գրեթե բոլոր միջազգային կազմակերպությունները, բոլոր ուժային կենտրոններն արձագանքեցին չափազանց արագ: Մինչդեռ անցած շաբաթավերջին հատուկ գործողության միջոցով ուղղաթիռի անկման վայրից հայ օդաչուների մարմինների կամ դրանց մասերի դուրսբերումը մատնվեց անուշադրության: Եվ դա այն դեպքում, երբ գործողության արդյունքում ադրբեջանական կողմը երկու զոհ էր տվել, ինչը մշտապես դիտարկվում է որպես իրավիճակի սրման ամենավտանգավոր և սադրիչ հանգամանք: Հետևաբար այն արտաքին սառնությունը, որով ուղեկցվեց օպերացիայի իրականացումը, չէր կարող զուտ պատահականություն լինել:
Հատուկ նշանակության օպերացիայի իրականացումից առաջ` նոյեմբերի 19-ին, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հանդես էր եկել հայտարարությամբ, որով կոչ էր անում Ադրբեջանին ուղղաթիռի անկման վայր այցելելու համար մարդասիրական միջանցք բացել` չհասկանալով այդ հարցում Բաքվի դրսևորած` բանականության և հումանիզմի սահմաններից դուրս մերժողականությունը: Բաքուն ՄԽ-ի այդ հայտարարությունը սադրանք որակեց` հստակ ցույց տալով, որ նույնիսկ համանախագահների կոչին ընդառաջելու որևէ ցանկություն չունի: Բաքուն նաև մերժեց ուղաթիռի անկման վայր այցելելու և տեղում հայ օդաչուների վիճակի շուրջ անորոշությունը ցրելու հետ կապված ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի խնդրանքը, որն արդեն ակնհայտ դեմարշ էր միջազգային հանրությանը: Այն հանրությանը, որն ուղղաթիռի ոչնչացումից հետո ամեն ինչ անում էր հայկական կողմին պատասխան գործողություններից զերծ պահելու և հնարավոր պատերազմի վերսկսումը թույլ չտալու նպատակով:
Իր նման անադեկվատ վարքագծով, Ադրբեջանը փաստացի բացահայտեց երկու իրողություն: Նախ` որ իսկապես շահագրգռված է իրավիճակի ապակայունացմամբ և ամեն ինչ անում է հայկական կողմին պատերազմի սադրելու համար: Թերևս հենց այդ հանգամանքը հաշվի առնելով հայկական զինված ուժերը հրաժարվեցին անմիջապես հակահարված տալու մտքից` չնայած նրան, որ անցկացվող զորավարժույունների համար ԼՂՀ տարածքում և անմիջապես ողբերգական իրադարձությունների հարևանությամբ հսկայական զինտեխնիկա և մարդուժ ուներ կենտրոնացրած: Երկրորդ` նման մերժողականությամբ Բաքուն ինքնաբերաբար ստանձնեց հետագա զարգացումների ողջ պատասխանատվությունը և անմտորեն միջազգային հանրության համար լեգիտիմացրեց հայկական կողմից ռազմական ճանապարհով հարցը լուծելու ցանկացած որոշման կայցում: Ողջ հարցը դարձավ միայն այն, թե ինչպիսի տեսք էր ունենալու այդ «միջոցառումը»: Հայկական կողմն ընտրեց ստեղծված իրավիճակում թերևս ամենաօպտիմալ և ամենականխատեսելի տարբերակը` հատուկ նշանակության օպերացիայի կազմակերպումը, որն էլ, ի վերջո, փայլուն կերպով իրականացրեց:
Հետարքրականն այն է, որ միջազգային հանրությունը, կամա թե ակամա, դարձավ այդ օպերացիայի ուղղակի կամ անուղղակի մասնակիցը: Հատուկ գործողության ձեռնարկման հիմնական օրը` նոյեմբերի 21-ին, Անջեյ Կասպրշիկը մեկնեց Բաքու` ադրբեջանի ղեկավարության հետ քննարկելու ուղղաթիռի ոչնչացման հետևանքների վերացման խնդիրը: Եվ մինչ նա իր վրա էր հրավիրել Բաքվի ուշադրությունը, ուղղաթռի անկման վայրում, փաստորեն, տեղի էին ունենում ամենադրամատիկ և վճռական իրադարձությունները: Եթե նույնիսկ Կասպրշիկն այդ օպերացիայի հետ որևէ ողղակի կապ չուներ, բոլոր դեպքերում հայկական կողմը նրա դիվանագիտական առաքելությունը կարողացավ օգտագործել որպես այդ գործողությունից հակառակորդի ուշադրությունը շեղելու ծխածածկույթ: Եվ այս իմաստով, կարելի է ասել, ադբեջանական կողմը դարձավ հիանալի կազմակերպված բազմաքայլ ռազմադիվանագիտական «աճպարարության» զոհը:
Միջազգային հանրության նման լոյալ վերաբերմունքի մյուս պատճառն այն է, որ իրականում հայկական կողմից ընտրված մարտավարությունը և հանգուցալուծումն ընկալվում է որպես ոչ թե իրավիճակի սրման, այլ ճիշտ հակառակը` լարվածության թուլացման միջոց: Այսօր Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում տեղի ունեցած դասախոսության ժամանակ Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեթրին Լիչը հայտարարել է, թե ուղղաթիռի անձնակազմի անդամների դիակները վերադարձնելու գործողությունը որոշակի քայլ է խաղաղության վերահաստատման ուղղությամբ: Ըստ էության, Լիչն արտահայտում է այն սպասելիքը, որն ունի միջազգային հանրությունն ընդհանրապես կողմերից և մասնավորապես Հայաստանից: Այդ սպասելիքը որքան պարզունակ է, նույնքան էլ, աշխարհաքաղաքական ներկայիս իրողությունների պայմաններում լիովին հասկանալի. եթե հայկական կողմը պիտի պատասխաներ, ապա ավելի լավ է` այսպես: Որովհետև սա միակ տարբերակն էր, երբ Ադրբեջանը, զրկվելով բոլոր խաղաքարտերից,ստիպված է համակերպվել իր համար նոր և, ըստ էության, նվաստացուցիչ իրավիճակի հետ ու բավարարվել ատամները կրճտացնելով: Միջազգային հանրությունն, ասպիսով, ուղղաթիռի ոչնչացման հետ կապված «միջադեպի» թեման համարում է սպառված: Ու թերևս հենց դա է բոլորի կողմից միաժամանակ դրսևորվող լռության կամ անտարբերության հիմնական պատճառը: Այս տեսակետից, թերևս, ընկալելի չեն համարվելու Ադրբեջանին իր սադրանքի համար հատուցել պարտադրելուն ուղղված Հայաստանում առկա տրամադրությունները, ավելի ու ավելի թուլացող տոնայնությամբ հնչող զգուշացումները:
Բայց դա արդեն պետք է երկրորդական համարել: Այն, ինչ տեղի ունեցավ նոյեմբերի 12-ին, մեզ համար սոսկ շարքային միջադեպ չէր: Եվ եթե նույն միջազգային հանրությունն իսկապես ցանկանում է հասնել տարածաշրջանում հարաբերական կայունության և խաղաղության հաստատման, հայկական կողմին զերծ պահել հակառակորդին շարունակաբար պատժելու հրամայականից, ապա դրա լավագույն ու սկզբի համար թերևս միակ միջոցը նմանատիպ իրավիճակներում իրերն իրենց անունով կոչելն է` հակամարտող կողմերի միջև կեղծ հավասարություն դնելու միջոցով Ադրբեջանին ավելի ու ավելի լկտիացնելու փոխարեն: Ու այս տեսակետից թե ուղղաթիռի ոչնչացման և թե դրան հետևած զարգացումների համար «միջազգային հանրություն» կոչվածը կրում է լիարժեք պատասխանատվություն:

Почему “спит” международная общественность
Когда 12 ноября азербайджанские вооруженные силы сбили безоружный боевой вертолет армянских ВВС, выполнявший учебно-тренировочный полет вдоль линии границы, почти все международные организации и силовые центры отреагировали очень оперативно. Между тем проведенная в конце минувшей недели спецоперация, в результате которой с места падения вертолета были вынесены тело и останки армянских летчиков, осталась без внимания. И это в том случае, когда вследствие операции азербайджанская сторона понесла две потери, что обычно рассматривается как наиболее опасное и провокационное обстоятельство, приводящее к обострению ситуации. Следовательно та внешняя холодность, которой сопровождалось проведение операции, не могла быть случайностью.
19 ноября, до проведения спецоперации, Минская группа ОБСЕ выступила с заявлением, в котором призвала Азербайджан открыть гуманитарный коридор для посещения места падения вертолета. При этом было выражено непонимание выходящим за рамки разумности и гуманизма отказом Баку. Заявление МГ Баку расценил как провокацию, четко показав, что не имеет желания идти навстречу даже призыву сопредседателей. Баку также отклонил просьбу личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика посетить место падения вертолета, чтобы рассеять неопределенность в вопросе судьбы армянских летчиков, что уже было явным демаршем против международной общественности. Той общественности, которая после уничтожения вертолета делала все, чтобы удержать армянскую сторону от ответных действий с целью не допустить возможного возобновления войны.
Своим неадекватным поведением Азербайджан фактически выявил две реалии. Во-первых, он действительно заинтересован в дестабилизации ситуации и делает все, чтобы спровоцировать армянскую сторону на войну. И менно с учетом этого обстоятельства армянские вооруженные силы отказались от намерения сразу нанести контрудар, несмотря на то, что с целью проведения учений на территории НКР и непосредственно рядом с местом, где произошли трагические события, было сосредоточено огромное количество военной техники и людей. Во-вторых, своими отказами Баку непроизвольно взял на себя всю ответственность за дальнейшие процессы и бездумно легитимизировал в глазах международной общественности любой шаг армянской стороны по решению вопроса военным путем. Весь вопрос сводился к тому, в какой форме должно было быть проведено это “мероприятие”. Армянская сторона выбрала, пожалуй, наиболее оптимальный в данной ситуации и наиболее предсказуемый вариант – организацию спецоперации, которая и была блестяще осуществлена.
Примечательно, что международная общественность вольно или невольно стала прямым или косвенным участником этой операции. В основной день проведения спецоперации, 21 ноября, Анджей Каспршик отбыл в Баку для обсуждения с азербайджанским руководством вопроса об устранении последствий уничтожения вертолета. И пока он обращал на себя внимание Баку, на месте падения самолета происходили самые драматичные и решающие события. Если бы даже Каспршик не имел непосредственного отношения к этой операции, то во всех сдлучаях армянская сторона сумела бы использовать его дипломатическую миссию, чтобы отвлечь внимание противника от этой операции. И в этом смысле азербайджанская сторона, можно сказать, стала жертвой прекрасно организованной многошаговой военно-дипломатической уловки.
Другой причиной подобного лояльного отношения имеждународной общественности явилось то, что избранная армянской стороной тактика решение вопроса воспринимается не как средство обострения ситуации, а как раз наоборот – как средство ослабления напряженности. В прочитанной сегодня в Американском университете Армении лекции посол Великобритании Кэтрин Лич заявила, что операция по возвращению тел членов экипажа вертолета – определенный шаг к установлению мира. Лич фактически выразила ожидания международной общественности от сторон в целом и от Армении в частности. В условиях нынешних геополитических реалий это ожидание сколь примитивно, столь же и понятно: если армянская сторона должна ответить, то уж лучше подобным образом. Это единственный случай, когда Азербайджан, лишившись всех своих козырей, вынужден смириться с новой, по сути, унизительной для себя ситуацией и удовлетвориться скрежетанием зубов. Тем самым международная общественность считает “инцидент” с уничтожением вертолета исчерпанным. И именно это, пожалуй, является основной причиной молчания или проявления безразличия.
То, что произошло 12 ноября, не является для нас рядовым инцидентом. Если международная общественность действительно хочет добиться утверждения мира и стабильности в регионе и удержать армянскую сторону от необходимости постоянно наказывать противника, то лучший и для начала единственный способ может состоять в том, чтобы называть вещи своими именами, а не сохранять равенство между конфликтующими сторонами, способствуя тем самым проявлению все большей наглости со стороны Азербайджана. С этой точки зрения так называемся “международная общественность” несет полную ответственность за уничтожение вертолета и последовавшие затем процессы.