GILD Arbitrage Risk Capital Fund-ը 20 մլն եվրո է ներդրել Հայաստանում. Բլե՞ֆ, թե՞ իրականություն
Էստոնական GILD Arbitrage Risk Capital Fund-ը հրապարակել է 2008 թվականի իր հաշվետվությունը, որտեղ նշված է, որ ֆոնդը Հայաստանում ներդրել է 20 մլն եվրո:
Ըստ հաշվետվության` ներդրումները կատարվել են հանքարդյունաբերության ոլորոտում՝ Կիպրոսում գրանցված «Melorama Holding Ltd»-ի միջոցով: Այս ընկերությունը Հայաստանում գրանցել է մի քանի դուստր ձեռնարկություններ, որոնք էլ ձեռք են բերել ոսկու հանքավայրեր, կատարել հանքավայրերի ուսումնասիրություններ, եւ այս ամենի համար, ըստ հաշվետվության, արդեն ծախսվել է 20 մլն եվրո:
Ո՞ր հանքավայրերն է ձեռք բերել օվշորում գրանցված այս ընկերությունը: Ինչու՞ Հայաստանի կառավարությունը չգիտի այս մասին, եւ ինչու՞ հանրությունը տեղյակ չէ հայկական ընդերքի՝ պետության սեփականության առքուվաճառքի մասին:
Մենք որեւէ ձեւով առ այսօր չենք կարողացել պարզել՝ նման ներդրումներ Հայաստանում կատարվե՞լ են, թե՞ ոչ: Որեւէ պետական կառույցից դա հնարավոր չէ իմանալ:
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ 2008-ին Կիպրոսից ներդրումները կազմել են մոտ 10 մլն դոլար: Սակայն, այս թիվը որեւէ առնչություն չունի հանքարդյունաբերության մեջ կատարված ներդրումների հետ:
Էստոնացի լրագրողներից մեկը խիստ կասկածում է, որ նման ներդրումներ ընդհանրապես եղել են: Կառավարությունը մեր հարցումներին առայժմ չի պատասխանել:
Չի բացառվում, ավելի ճիշտ` հավանական է, որ 2008 թվականին իսկապես ոսկու մի քանի հանքավայրեր վաճառվել են օվշորային գոտում գրանցված այս ընկերությանը:
Դա նշանակում է, որ այդ գործարքից պետությունը որեւէ լումա չի ստացել: Ու՞մ էր պատկանում այդ հանքավայրերի ուսումնասիրման կամ շահագործման լիցենզիան, ովքե՞ր են եղել այն պաշտոնյաները, որ վաճառել են այդ հանքավայրերը, պարզ կդառնա շուտով:

In the 2008 yearly financial report issued by the Estonian GILD Arbitrage Risk Capital Fund, the company says that it has invested 20 million Euros in Armenia. According to the report, the company has invested in Armenia’s mining sector via Melorama Holding Ltd., registered in Cyprus. This firm has registered several subsidiary holdings in Armenia that have also acquired mines and performed mining studies. The report claims that it has spent 20 million Euros for such operations.
The question now before us is which specific mines has this off-shore company purchased and why has the Armenian public not been informed about the alleged sale of Armenia’s natural resources, in essence national property, to a foreign concern.
According to the RoA National Statistics Service, Cypriot direct investment in Armenia during 2008 amounted to $10 million. However, this amount has no connection to the investments made in the mining sector.
In response to our inquiry, the government has declared that, “Melorama Holding Ltd. does not appear in the list of those companies duly registered as operating in the mining sector of the RoA.”
One of our Estonian journalism colleagues severely questions whether such investments have actually been made. It cannot be ruled out but it is more likely that in 2008 a few Armenian gold mines were sold to this off-shore company.