Գյումրու հեծանվային վազքուղին պատրաստ կլինի 2015-ին
Գյումրիում սեփական ուժերով սահադաշտի ստեղծման «դոնքիշոտյան» ծրագրի իրականացումը «Գյումրին մեր տունն է» նախաձեռնության անդամների համար մեկ այլ, ոչ պակաս «էքստրեմալ» մտահղացման հիմք հանդիսացավ:
Հեծանվային վազքուղու ստեղծման գաղափարը Արսեն Վարդանյանին հանգիստ չէր տալիս վաղուց: Միտքը Դոն Քիշոտ` հողմաղացների դեմ պայքարի նման մի բան էր հիշեցնում, սակայն ծրագիրն իրականանացնելու հնարավորությունը տասնապատկում էր գաղափարակիր ընկերների աջակցությունը:
«Փորձեցինք, ինչպես և սահադաշտի ստեղծման դեպքում, ստանալ տեղական իշխանությունների աջակցությունը,- պատմում է «Գյումրին մեր տունն է» նախաձեռնության անդամ Արսեն Վարդանյանը,- դիմեցինք տարածքի ընտրության համար: Մի քանի տեղ մեզ առաջարկեցին, ի վերջո, ընտրեցինք Անի թաղամասին կից այս հատվածը»: |
Տարածքը բլրաշատ է, քարաբեկորները քիչ չեն, և նախաձեռնության անդամներին մաքրման բավական մեծ աշխատանքներ են սպասվում: Ապագա հեծանվային վազքուղին բնակելի թաղամասին մոտ է լինելու, և Արսենի կարծիքով մարդիկ հաճույքով կգան:
Տղաների այս նախագիծն ուղղված է հեծանվային սպորտի զարգացմանը: Առայժմ «էքստրեմալ» հասկացությունից հրաժարվել են, որ հնարավորություն տան հետագայում շատերին վազքուղի այցելելու: Ապագայում նախատեսում են սկսնակների` հեծանիվ վարելու դասեր ևս: «Թող սովորեն, հետո, որ զգան կարող են ամուր նստել հեծանիվին, կարող են և անցնել էքստրեմալ վարելուն»,- Արսենը ծիծաղում է:
Քանի դեռ աշնանային տաք օրերը թույլ են տալիս, տղաները հավաքվում են՝ հատկացված տարածքը մոլախոտերից ու քարերից մաքրելու նպատակով: Քաղաքապետարանը խոստացել է օգնել տեխնիկայով: Հայկ Խառատյանը շեշտում է՝ եթե թեկուզ մեկ օր տրակտոր աշխատի, կազատվեն որոշ քարակույտերի ներկայությունից, որ ձեռքով պարզապես անհնար է հեռացնել:
«Սահադաշտը սարքելուց հետո մտածում էինք ամառային ժամանանցի վայր սարքել ու ցանկանում էինք, որ անպայման նորություն լիներ: Բայց եթե սահադաշտի պարագայում ահագին դժվարություններ ստիպված եղանք հաղթահարել, այս դեպքում դրանք մի փոքր ավելի շատ են: Երկուսի դեպքում էլ չէի ասի, թե մասնագիտական հմտությունները բավարար են, բայց, ինչպես համոզվեցիք, տարվա սկզբին մեզ հաջողվեց մարդկանց ձմեռային ժամանցն ապահովել»,- նկատում է Հայկը: |
Նախաձեռնող խմբին միացել է Անտոն Գալկինը՝ մասնագիտությամբ զինվորական: Ապրում է Գյումրու 8-րդ զինվորական թաղամասում, տղաներից Արմանի մտերիմն է, բավական փորձ ունի էքստրեմալ հեծանվային սպորտի ասպարեզում և նախաձեռնությանը միացել է՝ օգնելու նպատակով: Քանի որ տարածքը բլրաշատ է, կարծում է` բավական մեծ հնարավորություններ կան` վազքուղին սարքելու և հետագայում, իհարկե, այն զարգացնելու:
«Ինձ համար ուրախալի է այն հանգամանքը, որ մարդկանց մոտ հեծանվային սպորտի նկատմամբ հետաքրքրություն է արթնացել: Այս ծրագրի շնորհիվ, ես կարծում եմ, որ Գյումրիում վերջապես մեծ տարածում կունենա հեծանիվը, որպես տրանսպրոտի միջոց և հեծանվասպորտն, իհարկե, որպես այդպիսին: Այն, ինչ մինչև օրս տղաներն արել են, մտածում եմ, որ մեծ տեղաշարժ է մեռյալ կետից, որովհետև, երբ ես առաջին անգամ եղա այստեղ, չէի կարողանում պատկերացնել, թե վերջնարդյունքում ինչ է լինելու: Հիմա արդեն ահագին գործ է արված ու դա ինձ գոհացնում է»,- ասում է Անտոնը: |
Քաղաքացիական նախաձեռնությամբ սկսված ծրագրերն իրենց տրամաբանական ավարտին հասցնելու ճանապարհին իրավաբանական անձի վերածվելու խնդիր է առաջ եկել:
«Քանի գնում մեր ծրագրերն ավելի խելացնոր են դառնում: Եվ իհարկե աջակից կազմակերպությունների կարիք է զգացվում: Թղթատարություն, պայմանագրեր, առանց դրա, ասենք, սահադաշտը հնարավոր եղավ գլուխ բերել, սակայն հեծանվային վազքուղին ավելի մեծ նախագիծ է: Մենք գումար չունենք, գրանտ չենք ստանում, հույսներս համայնքն ու դրսի կազմակերպություններն են: Չեխական մի կազմակերպություն կա, որ պատրաստ է մեզ հետ համագործակցել, սակայն դրա համար հարկ է, որ մենք նախաձեռնությունից վերածվենք կազմակերպության»,- շեշտում է Արսենը:
Հիմա դեռ ընկերներով հավաքվում են, տարածքում չափ ու ձև անում, մաքրման աշխատանքներ իրականացնում: Վազքուղու մակետը պատրաստ է:
Կես հա տարածքը ներկայանալի տեսքի բերելու հնարավորություն կունենան միայն հաջորդ տարի գարնանը: Առայժմ զբաղված են փաստաթղթային ձևակերպումներով: «Ծաղիկների սերմեր ենք նվեր ստացել,- զրույցի վերջում ծիծաղելով տեղեկացնում է Արսենը,- որոշել ենք հեծանվային արահետների կողքին ծաղկանոց ստեղծել. համ գեղեցիկ կլինի, համ կանաչ շերտ կունենանք»:

Велотрек в Гюмри будет готов в 2015 году
Реализация в Гюмри “донкихотской” программы создания собственными силами ледового катка заставила членов инициативы “Гюмри – наш дом” задуматься о другом, не менее “экстремальном” проекте.
Идею создания велотрека Арсен Варданян вынашивал давно. А поддержка друзей-единомышленников придавала ему дополнительные силы для претворения в жизнь этой идеи.
“Как и при создании катка, мы попытались получить поддержку местных властей,- рассказывает член инициативы “Гюмри – наш дом” Арсен Варданян. – Обратились по вопросу выбора места. Нам предложили несколько вариантов. Мы выбрали этот участок рядом с микрорайоном Ани”. |
Местность холмистая, камней довольно много, так что членов инициативы ждет большая работа по очистке территории. Поскольку будущий велосипедный трек будет находиться рядом с жилым кварталом, то Армен считает, что люди будут охотно приходить сюда.
Этот проект ребят направлен на развитие велосипедного спорта. В будущем предусматривается организовать занятия для начинающих велосипедистов. “Пусть осваивают велосипед. Потом, когда они почувствуют себя на велосипеде более уверенно, можно будет перейти и к экстремальному катанию”,- смеется Арсен.
Эти теплые осенние дни позволяют друзьям приходить на выделенную им территорию, чтобы расчищать ее от камней и сорняков. Мэрия обещала помочь с техникой. По словам Айка Харатяна, если трактор поработает здесь хотя бы один день, то можно будет избавиться от нескольких груд крупных камней.
“После строительства ледового катка нам захотелось создать место для летнего досуга. Мы очень хотели чего-то нового. Но если в вопросе создания катка нам пришлось преодолеть много трудностей, то в этом случае их чуть меньше”,- говорит Айк. |
К инициативной группе присоединился и профессиональный военный Антон Галкин. Он живет в 8-ом военном квартале Гюмри, дружит с Арманом, имеет достаточный опыт в сфере экстремального велосипедного спорта и присоединился к инициативе с целью оказания помощи. Поскольку территория холмистая, Антон считает, что возможностей для создания велотрека и дальнейшего его развития много.
“Меня радует, что у людей появился интерес к велосипедному спорту. Я думаю, что благодаря этой программе в Гюмри велосипед наконец-то получит большое распространение и в качестве транспортного средства, и в качестве спорта. То, что ребята сделали за это время, на мой взгляд, большой сдвиг с мертвой точки. Когда я впервые побывал здесь, то не мог представить, что в конечном счете будет. Сейчас уже проделана большая работа, и она меня удовлетворяет”,- сказал Антон. |
На пути реализации программ, предлагаемых гражданской инициативой, возникла необходимость получения статуса юридического лица.
“Поскольку наши проекты постепенно становятся все более сумасбродными, мы чувствуем потребность в содействующих организациях. Каток удалось создать без документации, без договоров, но велотрек является более крупным проектом. У нас нет средств, гранты мы не получаем, поэтому вся наша надежда на общину и иностранные организации. Есть одна чешская организация, которая готова сотрудничать с нами, но для этого нужно, чтобы мы из инициативы превратились в организацию”,- подчеркивает Арсен.
Друзья сейчас продолжают работы по расчистке территории, решают некоторые вопросы. Макет велотрека уже готов.
Территория площадью полгектара будет благоустроена весной будущего года. А пока члены инициативы заняты оформлением документов. “Мы уже получили в подарок семена цветов,- сообщил в конце беседы Арсен. – Мы решили вдоль велосипедных дорожек посадить цветы – будет и красиво, и зеленую полоску получим”.