20-րդ տարին ազատազրկված ազատամարտիկի փաստաբանը բողոք է ուղարկել վերադաս դատախազին
Իրանահպատակ ադրբեջանցու սպանության մեղադրանքով 1995 թ.-ին մահապատժի դատապարտված (2003 թ.-ից ցմահ ազատազրկում) Սողոմոն Քոչարյանի փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանը երեկ վերադաս դատախազին բողոք է ներկայացրել: Այս մասին «Հետքին» փոխանցեց Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեի իրավաբան, փաստաբան Ռևազյանը՝ նշելով, որ սեպտեմբերի 17-ին գլխավոր դատախազությունից ստացել է գրություն, որի համաձայն, կարող են բողոք ներկայացնել վերադաս դատախազին:
«Մենք վերադաս դատախազին՝ մեղադրանքի պաշտպանության և դատական ակտերի բողոքարկման վարչության պետին, և գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին ուղարկել ենք մեր բողոքը: Շեշտը դրել ենք այն հանգամանքի վրա, որ 1995 թ.-ին մեղադրող դատախազը համամիտ չի եղել Սողոմոն Քոչարյանին մահապատժի դատավճիռ տալուն: Ավելին՝ նա գտել է, որ 15 տարին բավարար է՝ նշելով, որ մարդը նաև ավանդ ունի հայրենիքին մատուցած: Այսինքն՝ դատախազի ասածը վկայում է անձի նվազ մեղավորության մասին, ինչի պահանջը դրված է նոր երևան եկած հանգամանքներով գործի նորոգում սկսելու դրույթում: Բացի այդ, աննախադեպ է, երբ մեր գլխավոր դատախազության վրա ճնշում է գործադրվում: Է՛լ ավելի աննախադեպ է, երբ դա արվում է մեկ այլ պետության կողմից»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց փաստաբան Ռևազյանը:
Գլխավոր դատախազության պարզաբանման մեջ նշված է. «Հիմք ընդունելով ԵԿԴ/0122/11/14 քրեական գործով Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 2014 թ. օգոստոսի 25-ի որոշումը` պարզաբանում եմ, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 426.5-րդ հոդվածի 3-րդ մասին համապատասխան` «Նոր երևան եկած հանգամանքով վերանայման վարույթ հարուցելը մերժելու մասին» ՀՀ գլխավոր դատախազության մեղադրանքի պաշտպանության և դատական ակտերի բողոքարկման վարչության պետի տեղակալի 2014 թ. մայիսի 31-ի որոշումը կարող եք բողոքարկել որոշումը կայացրած դատախազի վերադաս դատախազին»:
Նշենք, որ մայիսի 31-ի որոշումը կայացնելով՝ գլխավոր դատախազությունը չէր պարզաբանել, թե բողոքարկման ինչ մեխանիզմներ կան օրենքով նախատեսված, չէր նշել նաև ժամկետներ: Սողոմոն Քոչարյանի փաստաբանն էլ միանգամից բողոքարկել էր դատարան և ոչ վերադաս դատախազին:
Սա այն խախտումն էր, որի վերացման պարտավորություն էր դրել Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը: Դատարանի որոշման մեջ նշված էր, որ քանի դեռ Սողոմոն Քոչարյանի իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության բոլոր մեխանիզմները սպառված չեն, դատարանը չի կարող անդրադառնալ բողոքի բովանդակային մասին:
Հիշեցնենք, որ գլխավոր դատախազության մեղադրանքի պաշտպանության և դատական ակտերի բողոքարկման վարչության պետի տեղակալ Գ. Բաղդասարյանն այս տարվա մայիսի 31-ին որոշում էր կայացրել «Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանի ուղարկած հաղորդման վրա նոր երևան եկած հանգամանքներով Սողոմոն Քոչարյանի գործով վերանայման վարույթի հարուցումը մերժելու մասին
«Հետքը» վկայակոչել էր մայիսի 6-ի «Հետախույզ Սողոմոն Քոչարյանը մահապատժի է դատապարտվել քաղաքական ճնշմամբ. բացահայտում է դատախազը» հոդվածը: Մոտ 20 տարի անց պարզվել է, որ գլխավոր դատախազության վրա քաղաքական ճնշում է եղել մեկ այլ պետության՝ Իրանի դեսպանի կողմից: Այսինքն՝ մեր հետախույզին, Արցախյան պատերազմի մասնակցին մահապատժի դատապարտելու պահանջը եղել է իրանական կողմից: Այս հիմքով «Հետքը» դիմել էր գլխավոր դատախազություն, որպեսզի նոր երևան եկած հանգամանքներով վերանայվի Սողոմոն Քոչարյանի քրեական գործը, սակայն մերժում է ստացել, ինչն էլ այժմ բողոքարկվում է վերադաս դատախազին:
«Դրական պատասխան, այսինքն՝ նոր երևան եկած հանգամանքներով Սողոմոն Քոչարյանի գործի վերաբացման հնարավորություն չստանալու դեպքում, մենք նորից կբողոքարկենք դատարան: Այս անգամ արդեն դատարանը չի կարող չանդրադառնալ բողոքի բովանդակային կողմին»,- ասաց փաստաբանը:
Հ.Գ. Սողոմոն Քոչարյանը արդեն երրորդ օրը հացադուլի մեջ է. մյուս ցմահ դատապարտյալների հետ պահանջում է պատժաչափերի վերանայում: Այս մասին «Հետքին» փոխանցեց նրա քույրը՝ Անժելա Քոչարյանը: «Ճի՛շտ է, ես դեմ եմ հացադուլին, որովհետև էդ վատ պայմաններում իրենք իրենց առողջությունն են վնասում: Իսկ պետական մարմիններում ուղղակի լռում են: Սողոմոնը լուրջ հիվանդ է` սիրտը, ստամոքսը: Մենք միշտ դեղեր ենք տանում իրեն: Բայց նրանք էլ պայքարելու միջոց չեն տեսնում: Մենք սովորական ենք արտասանում 20 տարի փակի տակ, բայց նրանք ամեն օրը գոյատևում են այնտեղ»,- ասաց Սողոմոն Քոչարյանի քույրը` կոչ անելով իշխանությանը գոնե ինչ-որ ճանապարհ գտնել ու լուծել խնդիրը:

Адвокат находящегося 20 лет в тюрьме ополченца направил жалобу вышестоящему прокурору
Юрист Хельсинкского комитета Армении Роберт Ревазян, защищающий интересы Согомона Кочаряна, который в 1995 году по обвинению в убийстве подданного Ирана азербайджанской национальности был приговорен к смертной казни (с 2003 г. – к пожизненному заключению), представил жалобу вышестоящему прокурору. По словам адвоката, 17 сентября он получил письмо из Генпрокуратуры, в котором говорилось о возможности подать жалобу вышестоящему прокурору.
“Мы обратились с жалобой к вышестоящему прокурору – начальнику управления по защите обвинения и обжалованию судебных актов и генпрокурору Геворку Костаняну. Акцент сделали на том обстоятельстве, что в 1995 году поддерживавший обвинение прокурор не был согласен с вынесением Согомону Кочаряну смертного приговора. Мало того, прокурор посчитал, что 15 лет лишения свободы достаточно, отметив, что у Кочаряна есть заслуги перед родиной. Слова прокурора свидетельствуют о меньшей степени виновности человека, и это требование содержится в положении о пересмотре дела в свете вновь открывшихся обстоятельств. Кроме того, беспрецедентным является тот факт, что на нашу Генпрокуратуру было оказано давление. Еще более беспрецедентно, что это было сделано со стороны другого государства”,- сказал в беседе с Hetq.am Роберт Ревазян.
Отметим, что в решении от 31 мая Генпрокуратура не пояснила, какие механизмы обжалования и какие сроки предусмотрены законом. Поэтому адвокат Согомона Кочаряна сразу подал жалобу в суд, а не вышестоящему прокурору.
Это то нарушение, обязательство по устранению которого возложил судья суда общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш Армен Бекташян.
Напомним, что заместитель начальника управления по защите обвинения и обжалованию судебных актов Генпрокуратуры Г.Багдасарян 31 мая с.г. принял решение отказать в возбуждении производства по пересмотру дела Согомона Кочаряна в свете вновь открывшихся обстоятельств, которые были представлены в сообщении главного редактора Hetq.am Эдика Багдасаряна.
Hetq.am ссылался на опубликованную 6 мая статью “Разведчик Согомон Кочарян был приговорен к смертной казни под политическим давлением – признание прокурора ”. Через 20 лет выяснилось, что на Генпрокуратуру было оказано плитическое давление со стороны другого государства в лице посла Ирана в Армении. То есть требование приговорить нашего разведчика, участника Арцахской войны к смертной казни поступило с иранской стороны. На этом основании Hetq.am обратился в Генпрокуратуру с тем, чтобы уголовное дело Согомона Кочаряна было пересмотрено в свете вновь открывашихся обстоятельств, однако получил отказ, который сейчас и обжалуется.
“В случае откааза в предоставлении возможности пересмотреть дело Согомона Кочаряна мы вновь обжалуем это решение в суде. На этот раз суд не сможет не коснуться содержания нашей жалобы”,- отметил адвокат.
Согомон Кочарян уже третий день проводит голодовку – вместе с другими пожизненно заключенными он требует пересмотра вынесенной ему меры наказания. Об этом Hetq.am сообщила его сестра Анжела Кочаряна. “Я против голодовки, потому что в этих плохих условиях они рискуют своим здоровьем. А государственные органы молчат. Согомон серьезно болен – сердце, желудок. Мы постоянно носим ему лекарства. Но эти люди уже не видят другой возможности для борьбы. Мы очень легко произносим фразу “20 лет в тюрьме”, но ведь им там каждый день приходится выживать…”,- сказала сестра Согомона Кочаряна, призвав власти найти путь решения этой проблемы.