Երեք պատերազմի երեք լուսանկարների հետքերով
Ֆոտոլրագրող Օլեգ Կլիմովը գրեթե 20 տարի հետո որոշում է գտնել այն մարդկանց, ում նկարել է հակամարտությունների ընթացքում: Պատերազմը վավերագրած լուսանկարիչը խոստովանում է, որ պատերազմի ընթացքում իր լուսանկարած մարդիկ իր համար միայն պատերազմի կերպարներ էին. նա չգիտեր, թե ում է նկարում: Նրա լուսանկարները ժամանակին տարածվել են միջազգային մամուլի էջերում՝ դառնալով պատերազմի խորհրդանիշներ:
Վավերագրող Մաշա Նովիկովան  ֆիլմի միջոցով ներկայացրել  է, թե ինչպես է Օլեգը փնտրում իր լուսանկարների հերոսներին: Օլեգը  ընտրել է երեք լուսանկար երեք պատերազմներից՝ Ղարաբաղի, Աբխազիաի, Չեչնիայի:
«Նամակներ ինքս ինձ» (Letters to myself) ֆիլմը սկսվում է Ղարաբաղից: Ղարբաղյան պատերազմից Օ. Կլիմովն ընտրում է «Մադոննան կալաշնիկովը ձեռքին» («Мадонна с калашниковом») լուսանկարը: Այդ օրվանից Օլեգը հիշում է միայն այն, որ դա Ստեփանակերտն էր, որտեղ շատ փախստականներ կային: Օլեգն ու Մաշան երկար էին փնտրում այդ կնոջը Ղարաբաղում: Շատերը հիշում էին նրան, բայց տեղեկություն չունեին նրա մասին:
Փնտրտուքների արդյունքում պարզվում է, որ լուսանկարի կինը Էլոն է` Շահումյանից, ով այժմ ապրում է Վարդենիսում: Էլոն անգամ տեղյակ չէր, որ իր նկարը ժամանակին հայտնվել է համաշխարհային մամուլի էջերում: Այժմ նա ապրում է իր որդու և նրա ընտանիքի հետ: Հորը սպանել են պատերազմի ընթացքում, իսկ մյուս տղան պատերազմի տարիներից ի վեր անհետ կորած է: Մաշան խոստովանում է, որ տեսնելով Էլոյին` շատ է խղճացել նրան: Նա համոզված է, որ սոցիալապես ոչ լավ պայմաններում ապրող այս ընտանիքը հատուկ ուշադրության և օգնության կարիք ունի:
«Նկարից կարելի է կարծել, որ նա կռվող է, բայց նա պարզապես պաշտպանում էր իր ընտանիքը», - ասում է Մաշա Նովիկովան:
Ղարաբաղից հետո ֆիլմում ներկայացված է Աբխազիայի պատերազմից մի լուսանկարի պատմություն: Լուսանկարն արվել է 1993թ.՝ Սուխումիի ազատագրման օրը, այնտեղի հանգստյան տներից մեկում: Այսօր էլ նույն տեղում դեռ կանգնած է դաշնամուրը, որը ոչ ոք չի նվագում:
Մ. Նովիկովան հիշում է, որ Աբխազիայում Օլեգին ընդունում էին ինչպես յուրայինի, մեկին, ով իրենց հետ հավասար կռվել է, չնայած պատերազմի ժամանակ Օ. Կլիմովը զենք չի վերցրել: Սուխումի այցի ժամանակ Օլեգն այստեղ կազմակերպում է իր լուսանկարների ցուցահանդեսը: Փնտրելով իր լուսանկարի հերոսներին՝ նա տեղեկանում է, որ լուսանկարում պատկերված կինն արդեն մահացել է: Նա աբխազուհի էր, ամուսինը՝ վրացի: Պատերազմի ժամանակ, երբ այդ երկու ազգերը կռվում էին միմյանց դեմ, այս ընտանիքում դժվար իրավիճակ էր ստեղծվել, և ամուսինները որոշում են երկրից հանել իրենց տղային: Իսկ լուսանկարի դաշնակահարը պրոֆեսիոնալ պարող է, ով այժմ էլ աշխատում է իր մասնագիտությամբ:
Երրորդ պատմությունը տանում է Չեչնիա: Լուսանկարն արվել է այն ժամանակ, երբ պետք է կատարվեր փոխանակում ռուս և չեչեն զինվորների միջև:
«Պատերազմի ժամանակ փորձում էի լինել օբյեկտիվ: Այստեղ հասկացա, որ այդ պատերազմն ինձ էլ է վերաբերում, և դա ինձ համար անձնական դրամա էր որպես Ռուսաստանի քաղաքացի: Անձամբ ինձ համար դա վատագույն պատերազմն է», - խոստովանում է Օ. Կլիմովը:
Ռուս զինվորները, որոնք գերի էին ընկել, ասում էին, որ իրենց դավաճանել են, այդ պատճառով նրանք ստիպված էին գերի հանձնվել հակառակորդին:
Երեք պատմություններին զուգահեռ ընթանում է Օլեգի պատմությունը, ով տարիներ շարունակ լուանկարել է պատերազմ, դեռևս չի հաղթահարել պատերազմի տարիների ծանր հոգեվիճակը, որովհետև «մահվան զգացողությունը հետապնդում է անգամ այստեղ»: Չնայած երկար տարիներ պատերազմ չէր լուսանկարում, բայց երբ տեղի ունեցան Ղրիմի դեպքերը, չկարողացավ չգնալ: Նա խոստովանում է, որ էքստրեմալ պայմաններում ավելի հետաքրքիր է նկարել, որովհետև մարդիկ ավելի ազատ, անկեղծ ու բաց են:
«Ընտրեցի այս մասնագիտությունը, որովհետև մարդիկ սկսեցին ասել ճշմարտությունը: Հիմա իրավիճակը փոխվել է. լրագրության մեջ ընդունված է սուտ ասել», - եզրափակում է Օլեգը:

По следам трех фотографий с трех войн
Фотожурналист Олег Климов спустя почти 20 лет решил найти людей, которых он снимал во время конфликтов. Он признается, что люди, которых он запечатлел в те годы, были для него лишь олицетворением войны, он не знал, кого снимает. В свое время его фотографии были опубликованы на страницах международной прессы, став символами войны.
Документалист Маша Новикова сняла фильм о том, как Олег ищет героев своих фотографий. Олег выбрал три фотографии с трех войн – в Карабахе, Абхазии и Чечне.
Фильм “Письма самому себе” (Letters to myself) начинается с Карабаха. Климов выбрал фотографию “Мадонна с “калашниковым”. О том дне Олег помнил лишь то, что это было в Степанакерте, куда прибыло очень много беженцев.
Олег и Маша долго искали в Карабахе эту женщину. Ее помнили многие, но никто не имел о ней сведений. В ходе поисков выяснилось, что женщина на фотографии – Эло из Шаумяна, которая сейчас живет в Варденисе. Эло даже не знала, что в свое время ее фото появилась на страницах мировой прессы. Сейчас она живет с сыном и его семьей. Отца убили во время войны, другой сын считается пропавшим без вести. Маша призналась, что при виде Эло ей стало очень жаль эту женщину. Ее семья, живущая в тяжелых социальных условиях, нуждается в особом внимании и помощи, убеждена автор фильма. Маша также отметила, что, глядя на эту фотографию, можно подумать, что женщина воевала, но она просто защищала свою семью.
После Карабаха в фильме представлена история фотографии с абхазской войны. Фото сделано в 1993 году, в день освобождения Сухуми, в одном из местных домов отдыха. И сегодня на этом месте в доме одыха стоит пианино, на котором никто не играет.
По словам Маши Новиковой, в Абхазии Олега принимали как своего, как человека, который сражался наравне с ними, хотя во время войны он не брал в руки оружие. В Сухуми Олег организовал выставку созданных им фотографий. В процессе поиска героев своих снимков он узнал, что изображенная на фото женщина умерла. Она была абхазкой, а муж – грузином. Во время войны, когда эти народы воевали друг с другом, в семье сложилась трудная ситуация, и супруги решили вывезти из страны своего сына. А изображенный на фотографии мужчина, который играет на пианино, является профессиональным танцором. Он и сегодня работает по специальности.
Третья история касается Чечни. Фотография была сделана в то время, когда происходил обмен русскими и чеченскими солдатами.
“На войне я пытался быть объективным. Здесь я понял, что эта война касается и меня. И это стало для меня как для гражданина России личной драмой. Для меня это война была наихудшей”,- признается Олег Климов.
Попавшие в плен русские солдаты говорили, что их предали, поэтому они были вынуждены сдаться в плен.
Параллельно трем историям рассказывается история самого Олега, который много лет снимал войну, но до сих пор не преодолел возникшее в годы войны тяжелое душевное состояние, и “ощущение смерти преследует даже здесь”.
Несмотря на то, что Климов уже много лет не снимает войну, когда начались события в Крыму, он не смог не поехать туда. Фотожурналист признается, что в экстремальных условиях интереснее снимать, так как люди становятся более свободными и искренними.
“Я выбрал эту профессию, поскольку люди начали говорить правду. Сейчас ситуация изменилась – в журналистике принято лгать”,- сказал в заключение Олег.