15-ամյա գերի ադրբեջանցուն ԼՂՀ-ն վերադարձրել է
ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների պետական հանձնաժողովը տարածել է հաղորդագրություն, որը ներկայացնում ենք ստորև:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունները, ցուցաբերելով բարի կամք և կողմնակցություն Ժնևյան կոնվենցիաների դրույթներին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Ստեփանակերտի գրասենյակի օժանդակությամբ Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչներին են հանձնել 2014 թ. սեպտեմբերի 5-ին ԼՂՀ սահմանը Մարտակերտի շրջանում ինքնուրույն հատած և ԼՂՀ համապատասխան ծառայությունների կողմից ձերբակալված Ջավիդ Սամիր օղլու Մուզաֆարզադեին՝ 1999 թ. ծնված, Միր-Բաշիր քաղաքի անչափահաս բնակչին:
Փոխանցումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 11-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 15.04-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանի հատվածում Բաշ Քարվենդ գյուղի մոտակայքում»:

The State Commission of the Nagorno-Karabakh Republic on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons reports that the authorities of the Nagorno-Karabakh Republic, displaying good will and a commitment to the provisions of the Geneva Conventions, with the assistance of the Stepanakert Office of the International Committee for the Red Cross, handed over to representatives of the Republic of Azerbaijan Muzafarzade Javid Samiroglu, a resident of Mir-Bashir born in 1999,  who independently crossed the NKR border in the Martakert region on September 5, 2014, and was subsequently detained by the corresponding services of the NKR.
The transfer took place on September 11, at 15:04 p.m.,local time, on the border between the Nagorno Karabakh Republic and the Azerbaijani Republic, near the village of Bash Karvend.