15-ամյա գերի ադրբեջանցուն ԼՂՀ-ն վերադարձրել է
ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների պետական հանձնաժողովը տարածել է հաղորդագրություն, որը ներկայացնում ենք ստորև:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունները, ցուցաբերելով բարի կամք և կողմնակցություն Ժնևյան կոնվենցիաների դրույթներին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Ստեփանակերտի գրասենյակի օժանդակությամբ Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչներին են հանձնել 2014 թ. սեպտեմբերի 5-ին ԼՂՀ սահմանը Մարտակերտի շրջանում ինքնուրույն հատած և ԼՂՀ համապատասխան ծառայությունների կողմից ձերբակալված Ջավիդ Սամիր օղլու Մուզաֆարզադեին՝ 1999 թ. ծնված, Միր-Բաշիր քաղաքի անչափահաս բնակչին:
Փոխանցումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 11-ին՝ տեղական ժամանակով ժամը 15.04-ին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանի հատվածում Բաշ Քարվենդ գյուղի մոտակայքում»:

Задержанный азербайджанец передан представителям своей страны
Государственная комиссия Нагорно-Карабахской Республики по вопросам военнопленных, заложников и бес вести прпавших сообшяет, что власти Нагорно-Карабахской Республики, проявляя добрую волю и приверженность положениям Женевских конвенций, при содействии Степанакертского офиса Международного Комитета Красного Креста передали представителям Азербайджанской Республики самостоятельно перешедшего 5 сентября 2014 года границу НКР в Мартакертском районе и задержанного соответствующими службами НКР Музафарзаде Джавида Самир-оглы, 1999 года рождения, несовершеннолетнего жителя г.Мир-Башир.
Передача состоялась 11 сентября в 15:04 по местному времени на участке границы между Нагорно-Карабахской Республикой и Азербайджанской Республикой вблизи села Баш Карвенд.