ՈւԵՖԱ-ում կույրե՞ր են աշխատում, թե՞ երեսպաշտներ
Եվ այսպես՝ ՈւԵՖԱ-ն մերժեց Իռլանդիա-Հայաստան խաղում Ռոման Բերեզովսկու ստացած կարմիր քարտը չեղյալ համարելու ՀՖՖ-ի խնդրանքը: Եվրոպացի ֆուտբոլային չինովնիկների այս քայլը ցանկացած ողջամիտ, առավել եւս հայ երկրպագուի մոտ առաջացնում է զայրույթ եւ դառը քմծիծաղ: Ընդամենը կարելի է արձանագրել մեկ փաստ. ՈւԵՖԱ-ում, մասնավորապես՝ դրա ղեկավարությունում եւ մրցավարական ու կարգապահական մարմիններում կամ ֆիզիկապես ու մտավոր կույրեր են աշխատում, կամ էլ այդ մարդիկ օսլայած օձիքներով ու փողկապներով սովորական երեսպաշտներ են, որոնց մոտ խղճի ու արդարության զգացման ակնհայտ դեֆիցիտ կա: Չի բացառվում նաեւ այս երկուսի միաժամանակյա առկայությունը:
Ամբողջ աշխարհը տեսավ, քննարկեց ու քննադատեց բասկ Իտուրալդեի անգրագետ սխալը, այդ մասին խոսեց նաեւ դրվագի գլխավոր հերոս Սայմոն Քոքսը, հենց որն էլ արժանի էր ձեռքով խաղալու համար դեղին քարտով պատժվելուն: Բայց ՈւԵՖԱ-ն տարօրինակ համառությամբ կրկնեց մրցավարի սխալը:
45-ամյակը բոլորող Իտուրալդե Գոնսալեսը օրենքով այլեւս չի դատի միջազգային խաղեր, սակայն հարց է, թե եթե շարունակեր էլ, արդյո՞ք ՈւԵՖԱ-ն համապատասխան միջոցներ կձեռնարկեր իր հովանու ներքո անցկացվող մրցաշարերից Գոնսալեսին ժամանակավոր հեռու պահելու կամ կանոնադրությամբ նախատեսված այլ ձեւով նրան պատժելու համար: Դատելով ՈւԵՖԱ-ի անարդար մերժումից ու մի շարք այլ հանգամանքներից, մասնավորապես նրանից, որ մրցավարական կոմիտեի նախագահը Իսպանիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախկին նախագահ Խոսե Անխել Վիլյարն է, իսկ համաշխարհային ֆուտբոլն էլ ամեն օր ցնցվում է նոր կուլիսային սկանդալներից՝ կարելի է ենթադրել, որ իսպանահպատակ Գոնսալեսը առանձնապես անհանգստանալու տեղ չէր ունենա:
Բայց տգետի համբավ ձեռք բերած այս մարդուն թողնենք մի կողմ ու կենտրոնանանք Բերեզովսկու մեկխաղյա որակազրկման վրա: Երբ, օրինակ, եվրոպական գրանդ թիմերը դիմում ու հետեւողականերոն բողոքարկում են իրենց ֆուտբոլիստների ու մարզիչների որակազրկումները չեղյալ հայտարարելու կամ մեղմելու համար, հաճախ հասնում են իրենց նպատակին, ինչով մասամբ կամ ամբողջությամբ վերականգնվում է արդարությունը: Բայց երբ խոսքը գնում է Բերեզովսկու դեպքի նման ակնհայտ ու անվիճելի պահերի մասին, ՈւԵՖԱ-ն ինչու՞ է փաստացի արդարացնում մրցավարի կոպտագույն սխալն ու անտրամաբանական որոշում կայացնում:
ՈւԵՖԱ-ի ղեկավարությունը՝ մսյո Պլատինին ու մյուսները, պատրաստ են ժամերով քարոզ կարդալ ու խրախուսել «Fair Play»-ի՝ «Արդար խաղի» կանոնների տարածումն ու պրոպագանդան աշխարհում, սակայն մի՞թե արդար են գործում իրենք այս պարագայում՝ խախտում չարած Բերեզովսկուն հանիրավի զրկելով թեկուզեւ մեկ խաղից:
Չբացառելով Իտուրալդեին «վերեւներից» տրված պատվերի՝ որպես իռլանդացիների համար փոխհատուցման վարկածը, բայց շարունակելով խիստ կասկածամտորեն վերաբերվել դրա հավանականությանը՝ կուզենայինք շեշտել այն տեսակետը, որն այսօր իշխում է ֆուտբոլում ոչ գրանդ հանդիսացող երկրներում: Ըստ այդմ՝ փոքր երկրներն ու ազգերը իրենցից ավանդաբար ուժեղ համարվողների հետ պայքարում միշտ էլ տուժողի դերում են մրցավարի ու ֆուտբոլային չինովնիկների վերաբերմունքի առումով: Սակայն ինչքա՞ն կարող է այս ամենը շարունակվել:
ՈւԵՖԱ-ի նախագահ Միշել Պլատինիի առաջարկով 2016 թ. Եվրոպայի առաջնությունից արդեն կիրառվելու է նոր կարգ. մրցաշարի եզրափակիչ փուլին մասնակցելու է 24 թիմ ներկայիս 16-ի փոխարեն: Սա նախեւառաջ արվել է վերոնշյալ ոչ գրանդ երկրների համար՝ դրանցում մարզաձեւի մասսայականությունն ու դրա նկատմամբ հետաքրքրությունն ավելացնելու նպատակով: Բայց ահա այդպիսի երկրների թվին դասվող Հայաստանին երկրորդ անգամ ծանր հարված հասցնելը մի՞թե չի հակասում այն քաղաքականությանը, որ ընտրել է մսյո Պլատինին: Ի վերջո, ՈւԵՖԱ-ն ոչ թե ուժեղների ու թույլերի, լավերի ու վատերի, այլ հավասար իրավունքներով օժտված 53 անդամների միություն է:
Հ.Գ. Լավ կլիներ, որ ՀՖՖ-ն հետեւողական գտնվեր Բերեզովսկու կարմիր քարտը չեղյալ հայտարարելու դիմումը պնդելու հարցում, ինչի համար կան բողոքարկման ատյաններ: Ու պետք չէ մտածել, առավել եւս մտահոգվել, թե վերոնշյալ մսյոն դրա պատճառով կարող է եւ փոխել իր վերաբերմունքը ՀՖՖ-ի նկատմամբ: Մեր ճիշտը միայն մենք պիտի պաշտպանենք:

В УЕФА работают слепые или лицемеры?
Итак, УЕФА отказала Федерации футбола Армении в просьбе аннулировать красную карточку, полученную Романом Березовским в игре Ирландия-Армения. У любого здравомыслящего болельщика, а тем более армянского, этот шаг чиновников европейского футбола вызовет горькую усмешку. Можно лишь констатировать один факт: в УЕФА и в частности в ее руководстве, судейских и дисциплинарных органах работают либо слепые в буквальном и переносном смысле этого слова, либо эти люди с накрахмаленными воротничками, при галстуках – обыкновенные лицемеры, у которых существует явный дефицит совести и справедливости. Не исключено также наличие и того, и другого.
Весь мир увидел, обсудил и подверг критике неграмотного баска Итуральде. Об этом сказал и главный герой эпизода Саймон Кокс, который и должен был быть наказан желтой карточкой за игру рукой. Однако УЕФА со странным упорством повторила судейскую ошибку.
Итуральде Гонсалес, которому исполнилось 45 лет, по закону уже не будет судить международные игры. А если бы продолжал судить, то, спрашивается, предприняла бы УЕФА соответствующие меры, чтобы временно отстранить Гонсалеса от турниров, проходящих под ее эгидой, или наказать его в соответствии с предусмотренным уставом?
Судя по несправедливому отказу УЕФА и ряду других обстоятельств, в частности, что председателем судейского комитета является бывший председатель Федерации футбола Испании Хосе Анхель Вильяр, и тому, что мировой футбол каждый день сотрясают новые закулисные скандалы, можно было бы предположить, что испанский подданный Гонсалес мог особо не беспокоиться.
Однако оставим в покое этого человека, снискавшего славу невежи, и сосредоточимся на дисквалификации Березовского на одну игру. Когда, например, европейские гранд-команды обращаются для отмены или смягчения дисквалификации своих футболистов и тренеров, они очень часто добиваются своей цели, благодаря чему справедливость частично или полностью восстанавливается. Но почему когда речь заходит о таких явных и бесспорных случаях, как случай с Березовским, УЕФА фактически оправдывает грубейшую ошибку судьи и принимает лишенное логики решение?
Руководство УЕФА в лице месье Платини и других готово часами читать нотации и поощрять распространение и пропаганду в мире правил «Fair Play» - «Справедливой игры». А разве они сами в этом случае действуют справедливо, лишая участия пусть даже в одной игре не допустившего нарушение Березовского?
Не исключая спущенного «сверху» Итуральде заказа как версии компенсации ирландцам, но продолжая с большим сомнением относиться к такой возможности, хотелось бы подчеркнуть ту точку зрения, которая сегодня бытует в странах, не являющихся футбольными грандами. При этом маленькие страны и нации в борьбе с теми, кто традиционно считается сильнее их, в плане отношения судей и футбольных чиновников всегда оказываются в роли пострадавших.
По предложению председателя УЕФА Мишеля Платини, на чемпионате Европы 2016 г. начнется действовать новый порядок: в финальном туре примут участие 24 команды, а не 16, как сегодня. Это сделано прежде всего для стран, не являющихся футбольными грандами, чтобы повысить в них массовость футбола и интерес к этому виду спорта. Но не противоречит ли нанесение уже второго тяжелого удара Армении, причислемой к таким странам, той политике, которую выбрал месье Платини? Ведь УЕФА, в конце концов, не союз сильных и слабых, плохих и хороших, а союз наделенных равными правам 53 членов.
P.S. Желательно, чтобы ФФА проявила последовательность и продолжала настаивать на своей просьбе аннулировать красную карточку Березовского, для чего существуют апелляционные инстанции. И не надо думать, а тем более беспокоиться по поводу того, что из-за этого вышеупомянутый месье может изменить свое отношение к ФФА. Свою правду можем защитить только мы сами.