«Վրաստանը պարտավորություններ ունի Հայաստանի առջև ու սուս-փուս չի կարող անել այն, ինչ Ադրբեջանը կամ Թուրքիան իրեն կասեն». Թ. Պողոսյան
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է ԱԺ-ում ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի անդամ, արտաքին հարաբերությունների և պաշտպանության, ազգային անվտանգության ու ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովների անդամ, «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանը:
-Օրերս Նախիջևանում տեղի ունեցավ Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Վրաստանի պաշտպանության նախարարների հանդիպումը, որի ընթացքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց համատեղ ռազմական ուսումնավարժանքներ անցկացնելու մասին։ Այսօր արդեն Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիան հայտարարեց, որ երեք պետությունները մտադիր են պաշտպանունակությունն ամրապնդելու մասին պլան մշակել: Հայաստանը պե՞տք է մտահոգվի տարածաշրջանային ռազմական նման համագործակցությամբ:
-Իհարկե, Հայաստանը պետք է մտահոգվի ցանկացած համագործակցությամբ, այն էլ ռազմական բնույթի, որը տեղի է ունենում իր հարևանների միջև, և որին Հայաստանը չի մասնակցում: Ամեն դեպքում, ՀՀ-ն պետք է գիտակցի հետևյալը. ցանկացած երկիր ունի իրավունք սեփական անվտանգության խնդիրները լուծելու: Այս առումով գոյություն ունի մի կարևոր հանգամանք, այն է՝ եթե ապահովված է իմ անվտանգությունը, իրենց անվտանգ են զգում նաև իմ հարևանները: Այս սկզբունքից ելնելով, նույն երեք պետությունները պետք է գիտակցեն, որ եթե իրենց համագործակցությունը միտված լինի Հայաստանի դեմ, ապա Հայաստանը պետք է էլ ավելի ամրապնդի իր անվտանգությունը՝ խորացնելով իր համագործակցությունն այնպիսի երկրների հետ, որոնք միգուցե Թուրքիային ու Ադրբեջանին դուրեկան չլինեն: Ուստի, պետք է միշտ գիտակցել, որ իմ անվտագության էլեմենտը կախված է հարևանների անվտանգության էլեմենտից:
-Այս երեք երկրների ռազմական համագործակցությունը կարո՞ղ է վերաճել ռազմական դաշինքի:
-Հայաստանը համագործակցության տարբեր ուղիներ է ունեցել. օրինակ՝ ՆԱՏՕ-ի և մի շարք այլ կառույցների հետ, բայց սա չի նշանակում, որ Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի հետ դաշինք է ստեղծելու, ոչ: ՀՀ-ն ՀԱՊԿ անդամ է ու տարբեր ժամանակներում ՀԱՊԿ բոլոր ուժերի հետ այս տարածքում զինվորական վարժանքեր են անցկացվել, ի՞նչ է, հիմա պետք է ասենք, որ դաշի՞նք է ստեղծվել... Պետք չէ շտապել ու ասել, որ Թուրքիան, Վրաստանն ու Ադրբեջանը դաշինք կստեղծեն, ոչ, թող փորձեն համագործակցել... Չմոռանանք նաև, որ Հայաստանն ու Վրաստանն ունեն տարբեր համաձայնագրերով, պայմանագրերով ամրապնդված հարաբերություններ, այնպես որ, նույն Վրաստանը պարտավորություններ ունի Հայաստանի առջև ու սուս-փուս չի կարող անել այն, ինչ Ադրբեջանը կամ Թուրքիան իրեն կասեն: Նորմալ է, գիտակցում ենք, իրենց ցանկությունն է, թող փորձեն պլաններ մշակել, այնուամենայնիվ, մենք մտահոգվելու ենք միայն ՀՀ անվտանգության խնդիրներով ու պետք է անենք ցանկացած քայլ, որ մեր անվտանգությունը հզորանա: Թե այդ քայլերը դուր կգան երեք երկրներին, թե դուր չեն գա, դա իրենց խնդիրն է...
-Թուրքիայի, Վրաստանի ու Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարների հանդիպումը Նախիջևանում հաջորդեց օգոստոսյան դեպքերին: Արդյոք հայ-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցած լարվածությունը չէր երեք երկների որոշման դրդապատճառը՝ պաշտպանունակությունն ամրապնդելու պլան մշակելու մասին:
-Աշխարհում շատ քիչ բան կա, որ չի հաջորդում կամ նախորդում այս կամ այն իրադարձությանը: Մի մոռացեք, որ շուրջ մի քանի տարի է, Թուրքիան, Ադրբեջանն ու Վրաստանը համագործակցում են միմյանց հետ, 6 ամիսը մեկ այս երեք երկների արտաքին գործերի նախարարները հանդիպում են միմյանց, զրուցում, տեղի են ունենում պաշտպանության ոլորտում տարբեր մակարդակի հանդիպումներ և այլն: Այնպես որ, Հայաստանին մնում է ուշադիր հետևել այս համագործակցությանը՝ փնտրելով մեր հնարավոր սպառնալիքները: Իսկ այն, որ հանդիպումը եղել է Նախիջևանում, որևէ կերպ չի փոխում հանդիպման իմաստը: Որ երեք նախարարները Անկարայում հանդիպեին, հանդիպման բուն իմաստն ու քննարկման թեմաները չէին փոխվելու, չէ՞: Այնպես որ, ես որևէ նշանակություն չեմ տալիս, թե որտեղ են հանդիպում նրանք:
Իսկ օգոստոսյան դեպքերը ևս մեկ անգամ ապացուցեցին, որ հայկական բանակը հզոր է, կատարում է իր առջև դրված խնդիրները, ու բոլոր երեք երկրներն էլ իրենց դասերը քաղել են օգոստոսյան դեպքերից: Վրաստանը գիտակցեց, որ Հայաստանն արժանի հարևան է, ում հետ պետք է հաշվի նստել, Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ ականատեսը եղավ, որ հայկական բանակն ավելի մարտունակ է, քան իր բանակը, Թուրքիան էլ պետք է գիտակցի, որ տարածաշրջանում կա մի պետություն, ում հետ վաղ թե ուշ ինքը հաշվի է նստելու:

“Грузия имеет обязательства перед Арменией и не может тихо, молча делать то, что ей скажут Азербайджан или Турция” – Т.Погосян
На вопросы Hetq.am отвечает член Парламентской Ассамблеи НАТО, член постоянных комиссий по внешним отношениям и по вопросам обороны, национальной безопасности и внутренних дел Национального Собрания РА, секретарь парламентской фракции “Наследие” Теван Погосян
-На днях в Нахиджеване состоялась встреча министров обороны Азербайджана, Турции и Грузии, в ходе которой была достигнута договоренность о проведении совместных военных учений. А сегодня министр обороны Грузии Ираклий Аласания заявил, что три государства намерены разработать план усиления обороноспособности. Следует ли Армении беспокоиться по поводу такого военного сотрудничества в регионе?
-Конечно, Армению должно беспокоить любое подобное сотрудничество между соседними странами, тем более военное, в котором наша страна не участвует. В любом случае РА должна осознавать следующее: любая страна имеет право решать вопросы собственной безопасности. В этом плане существует одно важное обстоятельство: если обеспечена моя безопасность, то в безопасности себя чувствуют и мои соседи. Исходя из этого принципа те же три государства должны осознавать, что если их сотрудничество направлено против Армении, то Армения должна еще больше укреплять свою безопасность, углубляя сотрудничество с такими странами, которые, возможно, будут неприятны Турции и Азербайджану. Поэтому нужно всегда понимать, что элемент моей безопасности зависит от элемента безопасности соседей.
-Может ли военное сотрудничество между этими тремя странами перерасти в военный блок?
-У Армении были различные пути сотрудничества, например, с НАТО или рядом других структур, но это не значит, что Армения должна формировать блок с Североатлантическим альянсом, нет. Армения – член ОДКБ, и в разные периоды силы этой организации проводили военные учения на данной территории. Но ведь из этого не следует, что создан блок. Не надо спешить утверждать, что Турция, Грузия и Азербайджан создадут блок, нет, пусть они попытаются сотрудничать. Не надо также забывать, что отношения между Арменией и Грузией закреплены различными соглашениями и договорами, так что та же Грузия имеет обязательства перед Арменией и не может тихо, молча делать то, что ей скажут Азербайджан или Турция. Это их желание, пусть попытаются разработать планы. Нас же должны беспокоить только проблемы безопасности РА, и нам следует осуществлять те шаги, которые усилят нашу безопасность. А понравятся они трем странам или нет, это уже их проблема…
-Встреча в Нахиджеване министров обороны Турции, Грузии и Азербайджана состоялась после августовских событий. Было ли обусловлено принятое тремя странами решение о разработке плана по укреплению обороноспособности напряженностью на линии армяно-азербайджанского соприкосновения?
-В мире мало происходит того, что не предшествует или не следует за тем или иным событием. Не забывайте, что Турция, Азербайджан и Грузия сотрудничают уже несколько лет, и каждые шесть месяцев министры иностранных дел этих трех стран встречаются друг с другом, беседуют, проводятся встречи на различных уровнях в сфере обороны. Так что Армении остается только внимательно следить за этим сотрудничеством, чтобы выявить возможные для нас угрозы. А то обстоятельство, что встреча прошла в Нахиджеване, не меняет ее сути. Так что я не придаю никакого значение тому, где они встречаются.
Что касается августовских событий, то они еще раз доказали, что армянская армия обладает мощью, выполняет возложенные на нее задачи. И все три страны извлекли уроки из августовских событий. Грузия поняла, что Армения – достойный сосед, с которым нужно считаться. Азербайджан еще раз убедился в том, что армянская армия более боеспособна, чем его армия. Ну а Турция должна осознать, что в регионе есть государство, с которым рано или поздно ей придется считаться.