Մոսկվայի, Երեւանի ու Բաքվի տխրահռչակ «ճոճանակների» մասին
Հիմա շատերն են վերլուծում, թե ինչու հենց Մոսկվան՝ ի դեմս ՌԴ նախագահ Վ.Պուտինի կազմակերպեց հանդիպումը Ղարաբաղում եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի պաշտոնապես ճանաչված սահմանների երկայնքով հայկական եւ ադրբեջանական զինուժերի միջեւ բախումների օրերին: Բախումներ, որոնք աննախադեպ էին 1994 թվականից սկսած:
Ռուսաստանցի վերլուծաբանները բացատրում են դա որպես ինքնըստինքյան հասկանալի մի բան, քանի որ Ռուսաստանն առանձնահատուկ է շահագրգռված, որ հիմա էլ իր հետաքրքրությունների հարավային ուղղությունում չբռնկվի ուժեղ հրդեհ:
Չէ՞ որ հակառակ դեպքում ստիպված է լինելու հանդես գալ նրանք ասում են՝ Հայաստանի, ես պետք է ընդգծեմ՝ հայերի կողմից: Կան պայմանագրեր այն մասին, որ Հայաստանի վրա ռազմական հարձակման դեպքում Ռուսաստանը պետք է կիրառի իր ռազմուժերը:
Ինչո՞ւ եմ ընդգծում` «հայերի, այսինքն նաեւ՝ դե ֆակտո ԼՂՀ կողմից» ձեւակերպումը: Քանի որ իրադարձությունների այս կարգի ծավալման դեպքում Հայաստանը միանգամից կճանաչի Ղարաբաղը կամ որպես իր մաս, կամ՝ որպես անկախ պետություն: Այս մասին Երեւանը հայտարարել է մի երկու անգամ, մանավանդ որ կան արդեն նման նախադեպեր, եւ դրա հեղինակը նույն ինքը՝ Ռուսաստանն է:
Այդպես արեց Ռուսաստանը 2008թ., երբ ճանաչեց Աբխազիայի ու Հ. Օսիայի անկախությունը այս երկու հակամարտությունները ռազմական ճանապարհով լուծելու փորձից հետո: Եվ 2014թ., երբ «ռուս բնակչության ոչնչացման կամ վտարման սպառնալիքի պատճառով» Ղրիմը ճանաչեց ՌԴ մաս:
Ցանկացած տարբերակում Ռուսաստանը ստիպված է լինելու կատարել իր պարտավորությունները Հայաստանի հանդեպ: Քանի որ ռազմական ցանկացած սցենարի դեպքում Ադրբեջանի հարձակումը Հայաստանի դեմ անխուսափելի է: Այս մասին վկայում են Ղարաբաղում եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանների մոտ ընթացած զուգահեռ բախումները:
Այն, ինչ տեղի ունեցավ հուլիսի վերջի ու օգոստոսի սկզբի օրերին (6-7 օր) կարելի է համարել հարցը ռազմական ճանապարհով լուծելու հնարավոր տարբերակի միայն նախերգանքը: Մի տարբերակ, որին հղումներ է արել Ադրբեջանն անցած 20 տարիների ընթացքում` որպես հողերը վերադարձնելու վերջին հնարավորություն:
Ճոճանակներ քաղաքական տիրույթում
«Շահերի ճոճանակ» արտահայտությունը ակտիվորեն օգտագործվում էր անցած տարիների ընթացքում, քանի որ հակամարտող հայերի ու ադրբեջանցիների մոտեցումներն ու նպատակները մշտապես բեւեռային են եղել: Ըստ էության, պայքարն ինչպես եղել, այնպես էլ մնացել է Ադրբեջանի դեպքում՝ տարածքների համար, բայց առանց հայերի ներկայության, իսկ Հայաստանի ու ԼՂՀ դեպքում՝ այդ տարածքներում հայերի կյանքը երաշխավորված ու անվտանգ շարունակելու համար:
Հասկանալի է, որ նման մոտեցումների պայմաններում փոխզիջումների մասին խոսք լինել չի կարող:
Բանն էլ հենց այն է, որ եթե մինչեւ վերջերս շահերի ճոճանակներ կային նաեւ պաշտոնապես ընդունված միջազգային միջնորդների, այս տարածաշրջանում այս հակամարտության ելքով խիստ հետաքրքրված այլ երկրների ու բիզնես կառույցների միջեւ, սակայն միաժամանակ կային նաեւ որոշ արգելքներ, որոնց շնորհիվ հնարավոր էր դառնում հակամարտողներին ետ պահել առավելագույն վերելքների ու անկումների տանող անշրջելիության կետից:
«Ոչ խաղաղության, ոչ պատերազմի» ռեժիմ ասվածն իր ներքին տրամաբանությամբ նույնպես լիովին արտահայտում էր այդ ճոճանակի բնույթը. չէ՞ որ, ըստ էության, այն կարելի է հասկանալ եւ́ որպես «ոչ մեկը՝ խաղաղությունը, ոչ էլ մյուսը՝ պատերազմը», եւ́ որպես՝ «կամ խաղաղությունը, կամ՝ պատերազմը»:
Այդ «ոչ, ոչ»-ի ռեժիմը, երբ այդ ճոճանակին նստած կողմերը պետք է դրա վրայից վայր չընկնեին ուժեղ տատանումների ժամանակ, այնուամենայնիվ, հաջողվեց պահպանել շնորհիվ այն բանի, որ կողմերը պատրաստ չէին պատերազմի երկրորդ փուլին: Նաեւ այն պատճառով, որ միջազգային խոշոր դերակատարների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի շահերն այստեղ խաղաղությունը պահելու հարցում համընկնում էին:
Համընկնում էին ոչ թե մեկընդմիշտ, այլ մինչեւ այն ժամանակ, երբ կհասունանա սեփական, ուրիշներից տարբերվող շահերն առաջ տանելու հնարավորությունը:
Հիմա կարծես թե գալիս է դա անելու փուլը: Շահեր, որոնք ոչ լիովին են համընկնում կամ իսպառ չեն արտահայտում հակամարտող կողմերի նպատակները:
Արդեն դժվար է միանշանակ հաշվարկելը, թե կա՞ ստատուս-քվոյի պահպանման համընդհանուր պահանջ, քանի որ մեջտեղ բերված բոլոր թեզերը, թե ո՞ւմ (Ռուսաստանի՞, թե՞ ԱՄՆ-ի) օգտին է լինելու նոր պատերազմը, ապշեցնում են իրենց տրամաբանական հիմնավորվածությամբ: Պատասխանի երկու տարբերակների (Ռուսաստանի օգտին, ԱՄՆ-ի օգտին) դեպքում էլ:
Սա խոսում է այն մասին, որ պատերազմը կարող է եւ́ Ռուսաստանի եւ́ ԱՄՆ-ի համար տեղի ունենալ «ճիշտ տեղում եւ ճիշտ ժամանակին»: Բայց ոչ հայերի, ոչ էլ ադրբեջանցիների համար:
Եվ այդ պատճառով Սոչիի հանդիպումից առաջ զարմանալի էր ՌԴ ԱԳ նախարար Ս. Լավրովի տարակուսանքը, թե բախումներ կողմերի միջեւ միշտ են եղել, սակայն այս անգամվանը, չգիտես ինչու, ընկալվում ու ներկայացվում է ուրիշ կերպ:
Ողջ ետպատերազմյան փուլի ընթացքում կողմերի միջեւ անվերջ ընթացող բանակցությունների խնդիրը հենց «փոխզիջում եզրույթի» թյուրըմբռնումն է: Այն, մեծ հաշվով, նշանակում է զիջում երկու կողմերից: Ընդ որում՝ այդ զիջումները պետք է կողմերի մեջ առաջ բերեն ինչպես կորուստների, այնպես էլ ձեռքբերումների համաչափ զգացողություն: Եթե հայերը զիջում են այս բանը, ապա ադրբեջանցիները ետ են կանգնում իրենց այս պահանջներից: Եվ սկզբունքորեն բոլորը բավարարված են հակառակորդի կրած կորուստների էությամբ ու չափով:
Ուղերձները, որ հնչեցրեցին Սոչիում երեք նախագահները՝ խաղաղություն (Վ.Պուտին), փոխզիջումներ (Ս.Սարգսյան), արդարություն (Ի. Ալիեւ) եւս մեկ անգամ ցուցադրեցին կողմերի դրդապատճառների միջեւ եղած էական տարբերությունը:
Ալիեւի արդարությունը
Ի. Ալիեւը գնաց Սոչի «բավական երկար ձգված հարցը լուծելու» համար: Եվ այդ արդարության իմաստը պարզապես տարածքների վերադարձն էր առանց հայ բնակչության ներկայության: Այլապես Ալիեւը կվարեր ուղղակի հակառակ քաղաքականություն ինչպես պաշտոնական Երեւանի ու Ստեփանակերտի, այնպես էլ սեփական քաղաքացիների ու իր երկրի կազմակերպությունների նկատմամբ: Մարդիկ եւ խմբեր, որոնք չեն համարում, որ հայրենասիրության պաշտոնական բանաձեւը (հայերի հետ ոչ մի հաղորդակցություն, քանի դեռ նրանք չեն կապիտուլացվել) ճիշտ է եւ ռազմավարական տեսանկյունից նպաստավոր է հետագայում:
Այլապես Ալիեւը չէր փակի բանտում հասարակական ուժերի մի մասին, որը հանդես է գալիս հարցի խաղաղ լուծման օգտին եւ հասարակական ու ազգային մակարդակներում միմյանց նկատմամբ ունեցած վերաբերմունքի տրանսֆորմացման կողմնակից է: Եվ գլխավորը՝ այլապես Ալիեւը չէր արդարացնի սպա Սաֆարովի արարքը, այսպես կոչված խաղաղ քելբաջարցիների ներթափանցումը նախնիների տարածք եւ ընթացքում երեք հայի (այդ թվում՝ հատուկ դաժանությամբ 17-ամյա երիտասարդի) սպանությունն այն բանով, որ առաջինը չկարողացավ տիրապետել իրեն, քանի որ հարազատներ էր կորցրել Ղարաբաղյան պատերազմի տարիներին: Իսկ երկրորդ դեպքում՝ որ ներթափանցածներին Քելբաջար էր բերել կարոտն ու հարազատների շիրիմներին այցելելու անհաղթահարելի պահանջը:
Բոլոր այդ արդարացումներն է́լ ավելի են ամրապնդում հայերի այն ընկալումները, որ եթե ադրբեջանցիները վերադառնան Ղարաբաղ կամ այլ վայրեր, նրանք էլ կարող են Սաֆարովի կամ «մոլորյալ քելբաջարցիների նման» ուզենալ «բաց թողնել իրենց գոլորշին» իրենց կրած զրկանքների համար:

О пресловутых "качелях" Москвы, Еревана и Баку
Сейчас многие анализируют вопрос почему именно Москва в лице президента РФ созвала встречу в дни беспрецедентных с мая1994 года боевых столкновений между армянскими и азербайджанскими вооруженными силами в Карабахе и по периметру официально признанных границ между Арменией и Азербайджаном. Российские аналитики воспринимают это как само собой разумеюшуюся данность в силу особой заинтересованности России именно сейчас в недопущении вспихывания сильного пожара теперь уже и в южном направлении зоны ее интересов. А также в силу того, что в противном случае ей пришлось бы выступать на стороне армян - Армении. Ибо есть ряд договоров о том, что в случае угрозы безопасности Армении Россия должна будет задействовать свои вооруженные силы. Почему я подчеркиваю формулировку "на стороне армян" (т.е. и де-факто НКР)?
Потому что в случае такого развития событий, а именно широкомасштабного наступления азербайджанской армии на НКР, Армения сразу признает Карабах либо своей частью, либо как независимое государство. Армения об этом заявляла пару раз, благо есть и прецеденты. В 2008 году после попытки решить силовым путем абхазский и Ю.осетинский конфликты, и в 2014 году, когда Россия приняла в свой состав Крым "из-за угрозы уничтожения или изгнания русского народа".
При любом раскладе, России придется выполнить свои обязательства перед Арменией. Ибо при любом развитии военного сценария наступление Азербайджана на саму Армению неизбежно. Об этом свидетельсвуют параллельные бои в Карабахе и у границ между Арменией и Азербайджаном.
То, что произошло в течение 6-7 дней в конце июля-начале августа можно назвать прелюдией возможного развития сценария решения вопроса военным путем, к чему апеллировал Азербайджан в течение последних 20 лет, как к последней возможности возвращения земель.
«Качели» на политплощадках
Термин "качелей интересов" активно применялся в течение всех прошедших лет, ибо постоянно присутствовали полярно противоположное толкование и и цели противоборствующих сторон - армян и азербайджанцев. По сути стороны как боролись, так и борются за территории без армян (Азербайджан), за территории с гарантированным продолжением жизни на них для армян (Армения и НКР). Понятно, что в таких условиях о компримиссах и речи быть не может.
В том то и дело, что если до последнего времени и были примерно такие же качели интересов (если хорошо для них, то плохо для нас) между официально признанными международными посредниками, странами и бизнес структурами, заинтересованными исходом конфликта, то существовали какие-то зацепки, благодаря которым становилось возможно не доводить до точки невозврата максимальные подъемы и спады на этих качелях.
Режим "ни мира, ни войны", по своему внутреннему содержанию тоже полностью отражал качели: ведь по сути этот режим можно трактовать и как "ни одно, и не другое" , и как "или мир, или война". И этот режим - когда сидящие на них стороны должны были удержаться при сильном раскачивании этих качелей, все же удалось сохранить благодаря неготовности сторон ко второму раунду войны, благодаря тому, что интересы крупных международных игроков - в лице США, России, Евросоюза в поддержании мира в зоне карабахского конфликта совпадали. Не раз и навеки, а до той поры, пока не возникнет более удобная ситуация для продвижения своих собственных, отличных от других интересов.
Сейчас кажется наступает эта пора продвижения своих интересов, которые не полностю или вовсе не совпадают с интересами одной из сторон конфликта.
Уже трудно однозначно вычислить есть ли всеобщая потребность в сохранении статус-кво, поскольку все приведенные доводы в пользу кого - России или США - будет играть новая война, поражают своей логичностью и обоснованностью. Это говорит только о том, что война в принципе может быть к месту и ко времени и для России, и для США. Кроме для самих армян и азербайджанцев.
И потому было странно читать о непонимании министром ИД РФ С. Лавровым почему на этот раз восприятие напряжения на линии соприкосновения другое.
Вся проблема всего поствоенного периода, периода бесконечных переговоров между сторонами, заключается в непонимании вообще сути термина "компромиссы", которые по большому счету означают уступки с обеих сторон. Причем эти уступки должны вызвать у сторон ощущение равномерности как потерь, так и приобретений. Если армяне уступают это, то азербайджанцы отходят от тех своих претензий. И все в принципе удовлетворены уровнем потерь противоположной стороны!
Мессиджи, которые были озвучены в Сочи тремя президентами - мир (В. Путин), компромиссы (С. Саркисян) и справедливость (И. Алиев) стали еще одной иллюстрацией разночтения мотивов сторон.
Справедливость Алиева
И. Алиев поехал в Сочи за "справедливым решением вопроса, который затянулся слишком надолго". И суть этой справедливости заключается в возвращении просто территорий без наличия армянского населения. Иначе Алиев вел бы перпендикулярно противоположную политику как в отношении к официальному Еревану и Степенакерту, так и в отношении к гражданам, организациям внутри общества, не считающих официальную формулу патриотизма (никаких коммуникаций с армянами до того, пока не достигнута капитуляция армян) правильной и стратегически выгодной для отдаленной перспективы.
Иначе Алиев не закрыл бы в тюремных камерах общественные силы, выступающих за мирное решение вопроса и за трансформацию восприятия друг друга на уровне общественных и национальных сил. И главное, иначе И. Алиев не обосновывал бы поступок офицера Сафарова, проникновение так называемых мирных кельбаджарцев на территорию предков и по ходу убивших трех армян (в том числе с особой жестокостью 17-летнего армянского парня - мирного жителя) в первом случае непреодолимым желанием мести за погибших близких в годы первой карабахской войны. А во втором случае - тоской по Кельбаджару и мучительной потребностью посетить могилы родных.
Все эти доводы только еще больше укрепляют армян в том понимании, что возвратись азербайджанцы в Карабах или другие места, они могут тоже захотеть выпустить пар за свои лишения как Сафаров или "заблудившиеся кельбаджарцы".