Ամերիկան պատժամիջոցներ է կիրառել «ՎՏԲ բանկ»-ի նկատմամբ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները հուլիսի 29-ին պատժամիջոցներ է կիրառել Ռուսաստանի Դաշնության «Ռոսսելխոզբանկի», Մոսկվայի բանկի և «ՎՏԲ-բանկ»-ի նկատմամբ:
Պատժամիջոցը ենթադրում է, որ ԱՄՆ քաղաքացիներին կամ ԱՄՆ-ից դուրս գտնվող քաղաքացիներին ու ընկերություններին արգելվում է այդ բանկերին ներկայացնել նոր բաժնետիրական կամ պարտքային կապիտալ 90 օրից ոչ ավել ժամանակահատվածում, գործարքներ և այլ գործողություններ կատարել իրենց նոր բաժնետոմսերով: Ամերիկյան ընկերություններն ու քաղաքացիներին արգելվել է վարկ տալ այս բանկերին.
Հիշեցնենք՝ «ՎՏԲ Բանկ ԲԲԸ»-ի խոշոր բաժնետերը Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունն է` 61 %, երկրորդ տեղում Նորվեգիայի կենտրոնական բանկն է` Norges Bank` 4.3 %, իսկ երրորդ տեղում` Ադրբեջանի պետական նավթային ֆոնդը` շուրջ 2.9 %:
«ՎՏԲ բանկ» ԲԲԸ-ն Հայաստանում գործող «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի 100-տոկոսանոց բաժնետերն է: Պատժամիջոցները չեն վերաբերում այլ գործարքների և այլ կառույցներին, որտեղ «ՎՏԲ Բանկ ԲԲԸ»-ն բաժնեմաս ունի: Այդ առթիվ «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկը իր կայքում հայտարարություն է տարածել, որ աշխատում է սովորական ռեժիմով` տրամադրելով վարկային և ավանդային գործառնությունների ողջ տեսականին, ներառյալ նաև դրամական միջոցների փոխանցման գործարքները և բանկային քարտերի օգտագործումը:
«Ընդգծում ենք, որ կիրառված պատժամիջոցները ոչ մի կերպ չեն անդրադառնա ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հաճախորդների վրա. բանկը շարունակելու է տրամադրել ծառայությունների ողջ տեսականին և կատարել պարտավորությունները ողջ ծավալով և բոլոր այն արժույթներով, որոնցով աշխատում էր մինչ այդ: Visa և MasterCard ընկերությունների ներկայացուցիչներն արդեն հաստատել են, որ բանկի պլաստիկ քարտերը նույնպես կարելի է օգտագործել առանց սահմանափակումների ինչպես Հայաստանի տարածքում, այնպես էլ արտասահմանում»,- հայտնում է «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկը:
Financial Times-ը գրում է, որ ԱՄՆ կիրառած պատժամիջոցները հատկապես կազդեն «ՎՏԲ բանկ» ԲԲԸ-ի վրա, քանզի վերջինս 2008-ի ճգնաժամից հետո ամրապնդել է իր դիրքերը: Իսկ Ադրբեջանի նավթային ֆոնդը կտուժի առավելապես, քանզի բացի նրանից, որ շուրջ 3 % բաժնեմաս է ձեռք բերել անցյալ տարի, ներդրել է 0.5 մլրդ դոլար:

VTB Bank (Armenia) CJSC claims that the sanctions recently applied by the United States on three Russian state-owned banks won't affect clients in Armenia.
The sanctions applied by the US on July 29 on the Russian Agricultural Bank (Rosselkhozbank), the Bank of Moscow, and VTB prohibit US citizens or companies from acquiring joint stocks, dealing with debt carrying maturities longer than 90 days or with new equity at these three banks. In other words, American companies and citizens are prohibited from providing loans to these banks.
Recall, VTB Bank JSC's largest stakeholder is the Russian government (with a 61% share); in second place is Norges Bank (the Central Bank of Norway, with 4.3%), while third place is the State Oil Fund of Azerbaijan (with a share of around 2.9%).
VTB Bank JSC owns 100% of VTB Bank (Armenia) CJSC. The sanctions don't apply to other transactions or structures where VTB Bank JSC has a share. On this occasion, VTB Bank (Armenia) issued a statement [AM] on its website that it is operating as usual, providing a full range of loan and deposit transactions, including money transfers and the use of bank cards.
"We emphasize that the applied sanctions in no way affect VTB-Armenia Bank clients: the bank will continue to provide a full range of services and fulfill its obligations in full and in all the currencies with which it worked till now. Visa and MasterCard representatives have already confirmed that the bank's plastic cards likewise can be used without restrictions not only in the territory of Armenia, but also abroad," reports VTB Bank (Armenia).
The Financial Times reports that the US-applied sanctions will have an impact especially on VTB Bank JSC, as it strengthened its positions after the 2008 economic crisis. The State Oil Fund of Azerbaijan will suffer more because apart from the fact that it acquired a nearly 3% share in the bank last year, it invested $500 million.