Հասարակական միավորումներն ու զոհված զինվորների ծնողները` ընդդեմ իշխանությունների սպառնալիքների
Վերջին շաբաթվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները, հիմնականում ի դեմ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի տեղակալ գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Գասպարյանի, ակտիվ հարձակում են ծավալել քաղաքացիական խմբերի դեմ, որոնք ս.թ. սեպտեմբերի 1-ից սկսած` ակցիաների, հայտարարությունների եւ այլ իրավական միջոցներով իրենց բողոքն են արտահայտում հայկական բանակում սպանությունների ու բռնությունների եւ ընդհանուր առմամբ անառողջ բարոյահոգեբանական մթնոլորտի դեմ:
Քաղաքացիական հասարակության կառույցների եւ հասարակական գործիչների դեմ սանձազերծված գրոհը իր հերթական դրսեւորումը ստացավ իշխանությունների խոսափողը ծառայող հանրային հեռուստաընկերության ս.թ. հոկտեմբերի 16-ի «Հայլուր» թողարկման ընթացքում:
Վերջինիս ընթացքում, մասնավորապես, հիշատակելով երկու իրավապաշտպան կազմակերպության` «Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ» եւ «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» հասարակական կազմակերպությունների ֆինանսավորման աղբյուրներն ու ղեկավարներին, հաղորդման հեղինակը փորձում էր վարկաբեկել նրանց գործունեությունը, իսկ գեներալ-լեյտենանտ Վ.Գասպարյանը սպառնում էր, որ նրանց կողմից բանակի առնչությամբ ակտիվ գործունեությունը շարունակվելու դեպքում կդիտարկվի որպես ոտնձգություն բանակի նկատմամբ, եւ դրանց կտրվեն իրավական լուծումներ:
Հարկ է նշել, որ Հայաստանի Հանրապետությունում ամենամեծ արտաքին ֆինանսական աջակցությունն, այդ թվում` դրամանաշնորհները, ստանում է հենց Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունը («ՀՀ 2010թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ պետական բյուջեի պակասուրդի ֆինանսավորման արտաքին աղբյուրներից ներդրումը կազմում է շուրջ 94 միլիարդ դրամ), մինչդեռ նրա կատարած ծախսերը եւ արդյունքները նույնքան թափանցիկ չեն:
Ցավալի է, որ պատերազմական վիճակում գտնվող մեր երկրի իշխանությունները անվտանգությանը սպառնացող երեւույթներին համարժեք արձագանքելու, բանակային հանցագործությունները վերացնելու ու մեղավորներին բացահայտելու եւ պատժելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու փոխարեն փորձում են լռեցնել հանցագործությունների մասին բարձրաձայնող անձանց, ինչը կասկածի տակ է դնում բանակում առկա խնդիրները կարգավորելու քաղաքական կամքի առկայությունը:
Իշխանությունների կողմից հնչեցված սպառնալիքները գնահատում ենք որպես իրավապաշտպան կազմակերպություններին եւ «Բանակն իրականում» քաղաքացիական շարժմանն ուղղված սպառնալիք եւ դրանով իսկ մարդու արտահայտվելու ազատության ու միավորումների ազատության սահմանադրական իրավունքների կոպիտ ոտնահարման դրսեւորում: Դա սպառնալիք է՝ ուղղված նաև անձամբ մեզ ու Հայաստանի Հանրապետության մյուս քաղաքացիներին, եւ ոտնձգություն՝ մեր երկրի ազգային անվտանգության նկատմամբ:

Общественные объедиенния и родители погибших солдат против угроз власти
В течение последней недели власти Республики Армения, главным образом в лице заместителя министра обороны РА, генерал-лейтенанта Владимира Гаспаряна, развернули активные нападки на гражданские группы, которые начиная с 1 сентября с.г. посредством акций, заявлений и других правовых средств выражают протест против убийств, применения насилия и в целом нездоровой морально-психологической атмосферы в армянской армии.
Очередным проявлением агрессии, развязанной против структрур гражданского общества и общественных деятелей, стал выпуск являющейся рупором властей информационной программы “Айлур” от 16 октября с.г.
В ходе этого выпуска автор репортажа, упомянув, в частности, об источниках финансированиях и руководителях двух правозащитных общественных организаций – Клуба журналистов “Аспарез” и ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, пытался дискредитировать их деятельность, а генерал-лейтенант В.Гаспарян пригрозил, что продолжение ими активной деятельности в отношении армии будет расценено как посягательство на армию, что повлечет за собой правовые решения.
Следует отметить, что самую большую внешнюю финансовую помощь, в том числе гранты, получает как раз правительство Республики Армения, между тем его расходы и результаты работы в той же мере не прозрачны.
Печально, что власти находящейся в состоянии войны нашей страны вместо того, чтобы адекватным образом реагировать на явления, угрожающие безопасности государства, предпринимать шаги по исключению преступлений в армии, выявлению и наказанию виновных, пытаются заставить замолчать тех, кто бьет тревогу по поводу преступлений, что ставит под сомнение наличие политической воли к решению существующих в армии проблем.
Выраженные властями угрозы мы расцениваем как угрозы в адрес правозащитных организаций и гражданского движения “Армия в реальности”, а значит как грубое попрание конституционных прав человека на свободу высказываний и свободу объединений. Это угроза, направленная также лично против нас и других граждан Республики Армения, посягательство на национальную безопасность нашей страны.