«Մենք կոլապսի մեջ ենք». փնտրվում է «Նաիրիտի» սեփականատերը (վիդեո)
«Նաիրիտ գործարանի» աշխատակիցները կառավարության շենքի մոտ են. նրանց պահանջը վերջին 4 տարիներին նույնն է՝ վերագործարկել «Նաիրիտը» և վճարել իրենց՝ ավելի քան 1 տարվա աշխատավարձերի պարտքը:
Մինչ գործարանի աշխատողների մի մասը քայլերթով ու ցուցապաստառներով գործարանից հասնում էր կառավարության շենք, հավաքված նաիրիտցիներին անակնկալ մատուցեցին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ու ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը: Նրանք եկել էին «Նաիրիտի» աշխատակիցներին հերթական խոստումները տալու:
Նախարար Զախարյանը խոստովանեց, որ դժվարանում է «Նաիրիտի» փաստաթղթերի և վիճակի մասին որևէ կոնկրետ բան ասել: «Նաիրիտի ֆինանսական վիճակը, ձևակերպված փաստաթղթերը բավականին խառն են ու դժվար հասկանալի: Վերջնական որոշումներ «Նաիրիտի» հարցով մենք չունենք»,- ասաց նախարար Զախարյանը: Նա գործարանի աշխատակիցներին պատմեց, որ 50-60 մլրդ դրամի ֆինանսական պարտավորություն ունի «Նաիրիտը»՝ չհաշված վարկերը և գործարանի աշխատողների 15 ամիսների աշխատավարձը:
Երվանդ Զախարյանը հավաստիացրեց, որ կառավարությունը գիտակցում է այսօրվա վիճակը, սակայն հնարավորություն չունի լուծել այդ խնդիրները:
Հովիկ Աբրահամյանի նախաձեռնությամբ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ, որպեսզի ուսումնասիրվի գործարանում ստեղծված իրավիճակը: Աշխատանքային խմբում նաև նախարար Զախարյանն է, և ուսումնասիրությունների վերջնական արդյունքների համար կպահանջվի մոտավորապես 2 ամիս: Երվանդ Զախարյանը խոստացավ մինչև սեպտեմբերի 15-ը վերջնական հայտնել գործարանի ճակատագրի մասին: «Հեսա 4 տարի է ուսումնասիրում եք»,- եղավ ներկաներից մեկի պատասխանը:
Իսկ մինչ այդ, Երվանդ Զախարյանի խոսքով, աշխատավարձ չի վճարվի նաիրիտցիներին, քանի որ յուրաքանչյուր ամսվա աշխատավարձը կառավարության համար մոտ 1 մլն դոլարին համարժեք դրամ է արժենում: Մինչ օրս այդ աշխատավարձերը վճարվում են այլ կազմակերպությունների հաշվին, թե ո՞ր՝ նախարար Զախարյանը չնշեց. «Դրանք օդից չեն գալիս և արդյունքում դրանք դառնում են վնասներ գործարանի համար»:
«Մենք համաձայն չենքը» և սուլոցները եղան հավաքվածների արձագանքը նախարարին:
«Աշխատավարձերի պարտքի մարում», «Պահանջում ենք վերագործարկել «Նաիրիտը»» պաստառներով ժամանեց նաև գործարանի աշխատակիցների մյուս մասը: Հովիկ Աբրահամյանը նախընտրեց ժողովրդին մոտենալ և նրանց հետ անձամբ շփվել:
Պարզվում է, որ նոր կառավարությունը դեռ չգիտի, թե ինչպես է սնանկացել «Նաիրիտը» և ինչ մեխանիզմներ են օգտագործվել դրա համար: Այդ և սեփականատերերի մասին «Հետքը» բազմաթիվ փաստեր է հրապարակել:
«Մենք կոլապսի մեջ ենք, երկու ամիս է ուսումնասիրում ենք, չենք կարողանում ծայրը գտնել՝ ինչ են արել, ոնց են տարել, ոնց են բերել,- անկեղծացավ վարչապետ Աբրահամյանը,- երկու ամիս է` փնտրում ենք սեփականատիրոջը, չենք կարողանում գտնել»:
Թե ինչու մինչ օրս որևէ մեկը չի պատժվել «Նաիրիտը» այս վիճակին հասցնելու համար, Հովիկ Աբրահամյանը պատասխան չուներ. «Պիտի ճշտենք, որ պատժենք»:
Հովիկ Աբրահամյանի այս խոսքերին ի պատասխան` գործարանի աշխատակիցները անընդհատ հարցնում էին, թե ինչու մինչ օրս գործարանի նախկին տնօրեն և խորհրդի նախագահ Վահան Մելքոնյանը չի պատժվել:
Հովիկ Աբրահամյանը խոստացավ կառավարության նիստից հետո ընդունել 10-15 աշխատակցի և մանրամասն զրուցել նրանց հետ:
Հ.Գ. Կառավարության նիստից հետո վարչապետն ընդունել է «Նաիրիտ»-ի աշխատակիցներին, լսել նրանց խնդիրներն ու մտահոգությունները: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը և ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը: Զրույցի ընթացքում քննարկվել է ինչպես աշխատավարձերի, այնպես էլ գործարանի հետագա ճակատագրի հարցը: Վարչապետ Աբրահամյանը տեղեկացրել է, որ գալիք շաբաթվա ընթացքում աշխատակիցները կստանան իրենց մեկ ամսվա աշխատավարձը և նշել, որ մինչ օգոստոսի վերջ մանրամասն կուսումնասիրվի «Նաիրիտ»-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և կմշակվեն դրանից դուրս գալու հնարավոր քայլերը: Վարչապետը խոստացել է կրկին ընդունել նաիրիտցիներին և նրանց ներկայացնել կառավարության կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքները:

“Мы в коллапсе”: разыскивается собственник “Наирита” (видео)
Сегодня перед зданием правительства собрались работники завода “Наирит”. Вот уже четыре года они выдвигают одно и то же требование: задействовать завод и выплатить им зарплату за год.
В то время, как часть работников завода с плакатами направлялась от завода к зданию правительства, премьер-министр Овик Абрамян и министр энергетики и природных ресурсов Ерванд Захарян преподнесли собравшимся наиритцам сюрприз – они пришли дать рабочим очередные обещания.
Министр Захарян признался, что затрудняется сказать что-либо конкретное о документах и состоянии “Наирита”. “Финансовое положение “Наирита” и составленные документы довольно запутаны, в них трудно разобраться. Окончательное решение по “Наириту” мы пока не приняли”,- сказал министр. Он сообщил работникам предприятия, что у “Наирита” есть финансовое обязательство в размере 50-60 млрд драмов, не считая кредитов и задолженности по зарплате перед работниками за 15 месяцев.
Ерванд Захарян заверил, что правительство понимает серьезность сегодняшней ситуации, но не имеет возможности решить эти проблемы.
По инициативе Овика Абрамяна создана рабочая группа по изучению ситуации, которая сложилась на заводе. В рабочую группу входит и министр энергетики. На изучение потребуется около двух месяцев. Ерванд Захарян пообещал 15 сентября предоставить окончательную информацию о судьбе завода. “Вы уже четыре года изучаете”,- сказал один из присутствовавших.
До этого, по словам Захаряна, деньги наиритцам не будет выплачены, так как зарплата за каждый месяц обходится правительству в сумму, эквивалентную 1 млн долларов. До сих пор зарплата выплачивалась за счет других организаций, которых Захарян не назвал. “Они поступают не с воздуха и в результате превращаются в убытки для завода”,- сказал министр. Его слова наиритцы встретили свистом и криками “мы не согласны!”.
Овик Абрамян предпочел подойти к собравшимся и лично пообщаться с ними. Оказывается, новое правительство пока не знает, как обанкротился завод и какие механизмы были использованы для этого. Между тем Hetq.am опубликовал многочисленные факты, касающиеся и этого вопроса, и собственников “Наирита”.
“Мы в коллапсе, изучаем уже два месяца, но пока не может понять, что они сделали, как сделали,- разоткровенничался премьер. – Два месяца ищем собственника и не можем найти”.
На вопрос, почему до сих пор никто не наказан за доведение завода до такого состояния, у Овика Абрамяна не нашлось ответа. “Мы должны уточнить и наказать”,- заявил премьер.
В ответ на эти слова работники завода наперебой стали спрашивать, почему до сих пор не привлечен к ответственности бывший директор завода и советник президента Ваан Мелконян. Абрамян пообещал после заседания правительства принять 10-15 работников завода и обстоятельно побеседовать с ними.
P.S. По завершении заседания правительства премьер-министр встретился с работниками “Наирита”, выслушал их проблемы и жалобы. На встрече присутствовали министр-руководитель правительства РА Давид Арутюнян и министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян. В ходе беседы обсуждались вопросы зарплаты и дальнейшей судьбы завода. Премьер сообщил, что в течение предстоящей недели работники получат зарплату за один месяц, и отметил, что до конца августа ситуация на заводе “Наирит” будет тщательно изучена, после чего будут разработаны возможные шаги выхода из этого положения. Овик Абрамян пообещал вновь принять наиритцев и представить им результаты проведенного правительством изучения.