Վաղարշակ Հարությունյան. «Ադրբեջանի ներկայությունը ԵՏՄ-ում բխում է Հայաստանի շահերից»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-լեյտենանտ Վաղարշակ Հարությունյանը
- Աստանայում տեղի ունեցած Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի ընդլայնված նիստից հետո կայացրած որոշման մեջ ասվում էր, որ մինչև հուլիսի 1-ը պետք է նախապատրաստվի Հայաստանի` ԵՏՄ անդամակցության պայմանագիրը: Բայց, փաստորեն, որոշ «տեխնիկական» խնդիրների պատճառով, Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին անորոշ ժամանակով հետաձգվում է: Ըստ Ձեզ ինչո՞վ է պայմանավորված այս ձգձգումը:
- Հետաձգումը պայմանավորված է բանակցություններով: Հայաստանը բանակցում է Եվրասիական տնտեսական միության երկների հետ դրույքաչափերի շուրջ, ուստի տեխնիկական այս պատճառով մեր անդամակցությունը փոքր-ինչ հետաձգվում է:
- Քաղաքական որևէ պատճառ չկա՞:
- Ոչ, քաղաքական պատճառ չկա ու չի կարող լինել, որովհետև, եթե նման պատճառ լիներ, ապա Աստանայում տեղի ունեցած Եվրասիական բարճրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում այդ մասին երեք երկների նախագահները կբարձրաձայնեին: Փոխարենը` երեք կողմն էլ`Ռուսաստանը, Ղազախստանն ու Բելառուսը, միանշանակ հավանության արժանացրին ՀՀ` ԵՏՄ-ին միանալու որոշումը, ողջունեցին այն: Եվ կարևորը. եթե Հայաստանի անդամակցությանն իսկապես խոչընդոտեր քաղաքական պատճառը, ապա ԵՏՄ կանոնադրությամբ այդ երկրները, օգտագործելով վետոյի իրենց իրավունքը, կդնեին այդ հարցը:
- Իսկ այն, որ Ղազախստանի նախագահ Ն. Նազարբաևը բարձրացրեց Հայաստանի և Ղարաբաղի միջև մաքսակետեր դնելու հարցը, արդյոք չէ՞ր նշանակում, որ քաղաքական պատճառը բարձրաձայնվեց:
- Ոչ: Եթե լիներ որևէ խոչընդոտ, հենց նույն Ղազախստանի նախագահը կօգտագործեր վետոյի իր իրավունքն ու այդ մասին կասեր: Իսկ Նազարբաևի հայտարարությունը հասկանալի էր, նա մաքսակետեր տեղադրելու անհրաժեշտության մասին որևէ բան չի ասել: Նա շատ մեղմ ձևով առաջարկել է, որ ՀՀ-ն անդամակցի ԵՏՄ-ին ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչված սահմաններով, ինչն արել է ՀՀ-ն, երբ անդամակցել է միջազգային տարբեր կազմակերպություններին: Ադրբեջանի նախագահ Ի. Ալիևը նամակն ուղղարկել է Նազարբաևին, վերջինս էլ նիստի ժամանակ նախագահող է եղել ու դրա համար ընթերցել է այն, այնպես որ սրանից ենթադրել, որ դա քաղաքական խոչընդոտ է ու աղմուկ բարձրացնել, ես չեմ ընդունում: Կրկնում եմ` եթե Ղազախստանը կամ Բելառուսը ունենային նպատակ թույլ չտալ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական միությանը, կօգտագործեին իրենց վետոյի իրավունքը:
- Պարոն Հարությունյան, Դուք ասացիք, որ ԵՏՄ-ին՝ Հայաստանի անդամակցության հետաձգման պատճառը մաքսատուրքերի շուրջ բանակցություններն են: Այդ բանակցությունները շուրջ մեկ տարի է՝ ընթանում են: Հնարավո՞ր է, որ այդ բանակցություններն այդպես էլ արդյունք չտան ու ՀՀ-ն հրաժարվի ԵՏՄ-ին անդամակցելու որոշումից:
- Ոչ: Ես չեմ կարծում, որ Հայաստանը կհրաժարվի մի միությանն անդամակցելուց, որը բխում է իր իսկ շահերից. դա պարզապես մեծագույն սխալ կլինի: Բանակցությունները կրում են տևական բնույթ, կան շատ նյուանսներ, և հետո մի մոռացեք, որ Հայաստանի անդամակցությունը առնչվում է մեծ շահեր հետապնդող երկրների հետ: Հայաստանը փորձում է իր շահերից բխող մաքսիմալ քայլեր կատարել, որ մաքսատուրքերը չբարձրանան կամ հետաձգվի դրանց ուժի մեջ մտնելու ժամկետը: Բանակցություններն ընթանում են այդ երկու ուղղությամբ:
- Մեծ աղմուկ է բարձրացել ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանի հայտարարությունների շուրջ, ով ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի հավաքի ժամանակ, որպես ՀՀ պատվիրակության ղեկավար, ասել էր, թե Հայաստանը ցանկանում է, որ Ադրբեջանը ևս անդամակցի ԵՏՄ-ին: Որպես պաշտպանության նախկին նախարար՝ Դուք ինչպե՞ս կգնահատեք նման մոտեցումը:
- Նախ եկեք գնահատենք, թե որքանո՞վ է մոտ այս հայտարարությունն իրականությանը, արդյոք Ադրբեջանն ունի՞ անդամակցելու ցանկություն: Իհարկե ոչ: Ադրբեջանը մոտակա տարիներին նման ցանկություն չի կարող հայտնել: Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունն այնպիսին է, որ նրանք ոչ Եվրամիության հետ են հիմա բանակցություններ վարում, ոչ Եվրասիական տնտեսական միության, որովհետև իրենք իրենց քաղաքական, տնտեսական, ռազմական կապերը Թուրքիայի հետ այնքան են խորացրել, որ չեն կարող անգամ ցանկության դեպքում նման քայլի դիմել. Թուրքիան թույլ չի տա, որ Ադրբեջանն անդամակցի ԵՏՄ-ին:
Իսկ եթե հետագայում, երբ Հայաստանը լինի ԵՏՄ լիիրավ անդամ, ունենա վետոյի իրավունք, Ադրբեջանն էլ որոշի անդամակցել այս միությանը, ապա միանշանակ կարելի է ասել, որ Ադրբեջանի ներկայությունը Եվրասիական կազմում բխում է Հայաստանի շահերից, որովհետև նա կլինի այն պետությունների թվում, որոնք շահագրգռված չեն պատերազմի վերսկսմամբ: Որքան մեծ լինի Ադրբեջանի վրա Մաքսային միության անդամ երկների ազդեցությունն, այնքան դա կբխի ՀՀ շահերից: Ղարաբաղի հարցը լուծված է, ես համարում եմ, որ երբ մենք կանդամակցենք ԵՏՄ-ին, դրանով կուժեղացնենք Ղարաբաղը բոլոր առումներով` տնտեսական, անվտանգության և այլն: ՀՀ անդամակցության որոշումը չի կայացվել օդից, հաշվի են առնվել մի շարք գործոններ, որոնք հանգեցնելու են ՀՀ տնտեսական հզորացմանը, ռազմական ուժեղացմանը: Եվ քանի որ անդամակցության արդյունքում Հայաստանն ուժեղանում է, ուժեղանում է նաև Ղարաբաղը: Կապն այստեղ ուղղակի է, անմիջական… Այնպես որ, Գեղամյանի հայտարարությունը քաղաքական տեսանկյունից ես գնահատում եմ որպես ողջամիտ, ճիշտ հայտարարություն: Ավելի լավ է Ադրբեջանը լինի այս տարածաշրջանում` Եվրասիական տնտեսական միության կազմում, քան Թուրքիայի հետ: Երբ Ադրբեջանում ուժեղանում է Ռուսաստանի ազդեցությունը, դա բխում է ՀՀ շահերից:
- Չե՞ք կարծոււմ, որ զենքի ինտենսիվ վաճառքի հետևանքով Ադրբեջանում առանց այն էլ մեծ է ՌԴ դերը:
- Զենքի վաճառքի միջոցով, այո, Ռուսաստանը մեծացրել է իր ազդեցությունը Ադրբեջանում, բայց Ադրբեջանն այսօր եթե ոչ հակառուսական, ապա ռուսական շատ թույլ քաղաքականություն է վարում: 1998 թվականին Հեյդար Ալիևը, եթե հիշում եք, հայտարարեց, որ Ղարաբաղի լուծման բանալին գտնվում է ՌԴ ձեռքում, ինչից հետո Ադրբեջանը սկսկեց մեղմ քաղաքականություն վարել ՌԴ նկատմամբ` հասկանալով, որ առանց ՌԴ Ղարաբաղի հարցը չի լուծվի:

Вагаршак Арутюнян: “Присутствие Азербайджана в ЕЭС вытекает из интересов Армении”
В решении, принятом по завершении в Астане расширенного заседания Высшего Евразийского экономического совета, говорилось, что до 1 июля должен быть подготовлен договор о членстве Армении в ЕЭС. Но из-за некоторых “технических” проблем” членство Армении в ЕЭС отложено на неопределенное время. Чем, На Ваш взгляд, обусловлено затягивание этого процесса?
Затягивание обусловлено переговорами. Армения ведет переговоры 0со странами Евразийского экономического союза вокруг таможенных пошлин, поэтому наше членство затягивается из-за этих технических вопросов.
А есть какие-либо политические причины?
Нет, политических причин нет и быть не может. Если бы такие причины были, то президенты трех стран заявили бы об этом на заседании Высшего Евразийского экономического совета в Астане. Между тем все три страны – Россия, Казахстан, Беларусь – однозначно одобрили решение о присоединении Армении к ЕЭС. И самое главное: если бы была политическая причина для членства Армении, то, согласно уставу ЕЭС, эти страны, использовав свое право на вето, поставили бы этот вопрос.
А разве выдвинутый президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым вопрос об установке таможенных пунктов между Арменией и Карабахом не является политическим?
Нет. Если бы было препятствие, то тот же президент Казахстана,  использовав свое право на вето, сказал бы об этом. А заявление Назарбаева было понятно: он ничего не сказал о необходимости размещения таможеных пунктов. Он в очень мягкой форме предложил, чтобы Армения вступила в ЕЭС в границах, признанных ООН, что Армения сделала при вступлении в различные международные организации. Президент Азербайджана Алиев направил письмо Назарбаеву, а тот, являясь председательствующим на заседании, зачитал его. Так что, на мой взгляд, не следует делать из этого вывод о том, что это политическое препятствие, и поднимать шум.
Г-н Арутюнян, Вы сказали, что причина переноса членства Армении в ЕЭС обусловлена переговорами вокруг таможенных пошлин. Эти переговоры ведутся почти год. Возможно ли, что эти переговоры так и не дадут результата и Армения откажется от решения вступить в ЕЭС?
Нет. Я не думаю, что Армения откажется от членства в этом союзе, что вытекает из ее интересов. Это будет величайшей ошибкой. Переговоры длятся долго, есть много нюансов. К тому же не забывайте, что членство Армении затрагивает страны, имеющие серьезные интересы. Армения пытается предпринимать максимальные шаги, вытекающие из ее интересов, чтобы таможенные пошлины не повысились или чтобы срок вступления их в силу был перенесен. Переговоры ведутся в этих двух направлениях.
В связи с заявлением депутата парламентской фракции Республиканской партии Армении Арташеса Гегамяна, который на собрании Парламентской Ассамблеи ОБСЕ, являясь руководителем делегации РА, сказал, что Армения хочет, чтобы Азербайджан тоже стал членом ЕЭС, поднялся большой шум. Как Вы, являясь бывшим министром обороны, оцениваете этот подход?
Во-первых, давайте разберемся, насколько близко к реальности это заявление, хочет ли Азербдайджан вступить в ЕЭС. Конечно, не хочет. В ближайшие годы Азербайджан не изъявит такого желания. Проводимая Азербайджаном политика состоит в том, что он не ведет переговоры ни с Евросоюзом, ни с Евразийским экономическим союзом, потому что экономические, политические, военные связи Азербайджана с Турцией настолько углубились, что даже при желании он не сможет пойти на такой шаг – Турция не позволит, чтобы Азербайджан стал членом ЕЭС.
А если в дальнейшем, когда Армения станет полноправным членом ЕЭС и получит право вето, Азербайджан решит вступить в этот союз, то можно однозначно сказать, что присутствие Азербайджана в Евразийском экономическом союзе будет вытекать из интересов Армении, потому что Азербайджан будет в числе тех стран, которые не будут заинтересованы в возобновлении войны. Чем больше будет влияние стран-членов Таможенного союза на Азербайджан, тем больше это будет вытекать из интересов РА. Вопрос Карабаха решен, и я считаю, что когда мы вступим в ЕЭС, то мы тем самым усилим Карабах во всех сферах – экономики, безопасности и т.д. Решение о членство РА не было взято с воздуха, был учтен ряд факторов, которые приведут к экономическому и военному усилению Армении. И поскольку в результате членства Армения усилится, то усилится также Карабах. Здесь есть прямая связь. Так что с политической точки зрения заявление Гегамяна я расцениваю как здравое и правильное. Пусть лучше Азербайджан будет в составе Ервазийского экономического союза, чем с Турцией. То, что влияние России в Азербайджане, усиливается, вытекает из интересов РА.
Вы не считаете, что вследствие интенсивной продажи оужия Азербайджану роль РФ в этой стране и так велика?
Посредством продажи оружия Россия, да, усилила свое влияние, но сегодня Азербайджан ведет очень слабую российскую политику, если не сказать антироссийскую. В 1998 году, если помните, Гейдар Алиев заявил, что ключ решения проблемы Карабаха находится в руках России, после чего Азербайджан начал проводить в отношении РФ мягкую политику, понимая, что без РФ вопрос Карабаха не решится.