Մելիք Ռաիսյան. «Ջավախքում ընտրություններն անցել են աննախադեպ խախտումներով»
Վրաստանի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր, «Ոչխորհրդարանական ընդդիմության» Ախալքալաքի նախընտրական շտաբի ղեկավար Մելիք Ռաիսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասում է, որ Ջավախքում երեկ կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններն ընթացել են աննախադեպ խախտումներով:
Ինչպե՞ս ընթացան ՏԻՄ ընտրությունները Ջավախքում:
Ընտրություններն ընթացան աննախադեպ խախտումներով: Առաջին պատճառն այն է, որ մենք քաղաքական ուժերի ու կուսակցությունների հետ չէինք ելել պայքարի, մենք պայքարի էինք դուրս եկել Վրաստանի անվտագնության ծառայության հետ: Պարզ է, որ Ջավախքի ժողովուրդը 10 տարուց ավելի է՝ ընտրելու մարդկային իրավունքից զրկված է: Պարզ է, որ հավասար պայմաններում չէինք պայքարում, բայց մենք 40 %-ի չափ ենք հավաքել:
Ինչպիսի՞ խախտումներ են եղել՝ լցոնումներ, մարդկանց ընտրատեղամաս տեղափոխել, թե՞ ուժային կառույցների ճնշումներ:
Ուժային բոլոր կառույցներն այստեղ էին, անգամ Վրաստանի հակահետախուզությունն էր այստեղ 10 մեքենայով, էլ չեմ ասում մյուս ուժայինների ու ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների մասին:
Մենք ընտրատեղամասերում հանձնաժողովի անդամներ չունեինք: Մենք ունեցել ենք կուսակցության ներկայացուցիչներ: Տարբեր ընտրատեղամասերում մեր ներկայացուցիչներին ստիպողաբար դուրս են հանել, 30 րոպեից 1 ժամվա ընթացքում լցրել են: Օրինակ՝ եթե հանձնաժողովի անդամները գիտեին, որ մեր համակիրներն են գալիս ընտրության, քվեաթերթիկները տալուց խաչ էին քաշում: Տեղամասեր կան, որտեղ 30-40 % անվավեր քվեաթերթիկներ կան: Ոչ մի ընտրության նման բան չի եղել: Այդ բոլոր թերթիկներում մեր համարն է նշված եղել և մեկ այլ գրչով խաչ է քաշված: Օրինակ՝ Մաջադիա գյուղի ընտրատարածքում 254 ընտրող է եղել, 94 էլ՝ անվավեր քվեաթերթիկ: Շրջանում անվավեր թերթիկները շուրջ 20 տոկոս են կազմում:
Իսկ պաշտոնապես արձանագրված խախտումներ կա՞ն:
Այդ խնդիրնել էլ կա: Քանի որ մենք հանձնաժողովի անդամներ չունենք, չենք կարող հստակ ասել: Մինչև հիմա մենք արձանագրություններն էլ չենք ստացել ամբողջությամբ: Բեժանո գյուղում առավոտ 8-ից մինչև երեկոյան 7-ը քվեարկել է 221 մարդ, իսկ վերջին մեկ ժամում՝ 290 հոգի: Մեր հայկական գյուղերի սակրեբուլոները 5-6 գյուղից է բաղկացած, օրինակ՝ 4 գյուղում մենք հաղթում ենք քիչ ձայների առավելությամբ, մեկ էլ 5-րդ գյուղում, որը 350 ընտրող ունի, 350-ն էլ իրենց է ձայն տվել: Այսինքն՝ 100-տոկոսանոց մանսակցություն կա, ու 100 տոկոսն էլ իրենց օգտին է քվեարկել:
Դուք քանի՞ տեղամասում կամ գյուղում եք հաղթանակ տարել:
Ընդհանուր մոտ 12 գյուղում ենք հաղթել՝ Վաչիանը, Արագվան, Գոմանը, Բեժանոն, Կարծախը և այլն:
Մեր ունեցած տվյալներով՝ շրջանի ղեկավարի իշխանական թեկնածուն 50 % ձայն չի հավաքել, իսկ եթե 50 % չի հավաքել, Սահմանադրությամբ չի կարող ղեկավար լինել, քանի որ պետք է հավաքի 50 %+1 ձայն, բայց մեր տվյալներով 37 տոկոս է հավաքել, քանի որ անվավեր թերթիկները շատ են: Հիմա ասում են՝ իրենք են հաղթել:
Պատրաստվո՞ւմ եք բողոքարկել:
Այդ փուլում ենք հիմա: Սպասում ենք իրավաբանները Թբիլիսիից գան: Տեղի իրավաբանները կամ չեն հասկանում ընտրական ու բողոքարկման իրավունքից, կամ ասում են՝ ժամանակ չունենք: Մի քանի ժամից կհասնեն մեր իրավաբանները:
«Վրացական երազանքը» և «Միացյալ ազգային շարժումը» առաջատարներ են: Սահակաշվիլու կուսակցությունն այդքան ազդեցություն ունի՞ դեռ:
Ամբողջ Վրաստանում է Սահակաշվիլու կուսակցությունը երկրորդ տեղում: Այդ կուսակցությունների անունները պայմանական են Ջավախքում: Դրանք հատուկ ծառայությունների կողմից են ստեղծված Ջավախքում, ուղղակի կամ դեմքերը, կամ անվանումները փոխել են: Ախալքալաքում մենք երկրորդ տեղում ենք՝ 40 % ենք հավաքել:

Мелик Раисян: “Выборы в Джавахке прошли с беспрецедентными нарушениями”
Бывший депутат парламента Грузии, руководитель ахалкалакского предвыборного штаба блока "Непарламентская оппозиция" Мелик Раисян в беседе с Hetq.am отметил, что состоявшиеся вчера в Джавахке выборы в органы местного самоуправления прошли с беспрецедентными нарушениями.
Как прошли выборы в ОМС в Джавахке?
Выборы прошли с беспрецедентными нарушениями. Основная причина в том, что мы вместе с политическими силами и партиями вышли на борьбу со службой безопасности Грузии. Понятно, что народ Джавахка уже больше 10 лет лишен своего избирательного права. Понятно, что мы вели борьбу не в равных условиях, но набрали около 40% голосов.
Какие фальсификации были осуществлены – вбросы, доставка людей на избирательные участки или давление со стороны силовых стурктур?
Там находились все силовые структуры, было даже 10 машин контрразведки Грузии, я уже не говорю о других силовиках. В избирательных комиссиях своих членов у нас не было. Были представители партии, которых на многих избирательных участках заставили покинуть помещение, и за полчаса-час осуществили вбросы. Например, если члены комиссии знали, что на выборы должны придти наши сторонники, они помечали избирательные бюллетени крестиками. Были участки, где 30-40% бюллетеней оказались недействительными.
А были ли официально зарегистрированные нарушения?
Такая проблема тоже есть. Поскольку мы не имели своих членов в избиркомах, то ничего конкретного сказать не можем. До сих пор мы получили не все протоколы. В селе Бежано с 8 утра до 7 вечера проголосовал 221 человек, а за последний час – 290. Армянские сельские сакребуло объединяют 5-6 сел. Скажем, в четырех селах мы победили с небольшим перевесом, а в 5-ом селе, где 350 избирателей, все 350 проголосовали за них. То есть получается стопроцентное участие, и все сто процентов голосуют за них.
Во скольких селах вы одержали победу?
В целом в 12-ти – Вачиан, Арагва, Гоман, Бежано, Карцах и т.д. По нашим данным, представитель руководителя района не набрал 50%, а в таком случае он по Конституции не может быть руководителем, поскольку необходимо набрать 50%+1. Но по нашим данным он набрал 37%, поскольку недействительных бюллетеней было много. И сейчас они говорят, что победили.
Собираетесь обжаловать результаты выборов?
Мы сейчас находимся на этом этапе. Ждем приезда юристов из Тбилиси.
Лидируют “Грузинская мечта” и “Объединенное национальное движение”. Партия Саакашвили до сих пор пользуется влиянием?
Во всей Грузии партия Саакашвили заняла второе место. В Джавахке названия этих партий являются условными, они созданы спецслужбами. В Ахалкалаке мы на втором месте – набрали 40%.