Նաիրա Զոհրաբյան. «Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունը վեց տարի զբաղվել է տնտեսական կանիբալիզմով»
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը կառավարության 2013թ. հաշվետվության խորհրդարանական քննարկման ժամանակ խոսեց «Հազարամյակի մարտահրավերներ կորպորցիայի» հովանավորությամբ Հայաստանում իրականացված հնգամյա դրամաշնորհային ծրագրի մասին, որի շրջանակներում շուրջ 50 հազար ֆերմերների համար 2007-2011թթ. կազմակերպվել է «Ջրից դեպի շուկա» դասընթացը: Ծրագրի բյուջեից 16,6 միլիոն դոլար է ծախսվել այդ դասընթացի վրա:
«Ամերիկյան խիստ հավաստի աղբյուրների համաձայն, «Հազարամյակի մարտահրավերները» դադարեցվել են` հիմք ունենալով 16,6 մլն դոլարի «լոլոն» գյուղացիական տնտեսությունների գլխին կարդալու համար»,- նշեց Զոհրաբյանը:
Անդրադառնալով նախորդ՝ Տիգրան Սարգսյանի կառավարության հաշվետվությանը` ԲՀԿ քարտուղարն ասաց, որ տպավորությունն այնպիսին է, թե մենք ապրում ենք բացարձակապես տարբեր իրականություններում:
«Եթե ամեն ինչ լավ է, բոլոր ցուցանիշները կատարվել են, բյուջեն կատարվել է, բա ի՞նչ եղավ: Այստեղ ակամայից հիշում ես հայտնի անեկդոտը. բա որ բոլորդ սուրբ եք, եկեղեցու խաչն ո՞վ գողացավ: Տպավորությունն այնպիսին է, որ մի վիրտուալ աշխարհ եք ստեղծել ձեզ համար և ընդամենը հրապարակում եք թվեր, որոնց տակ դատարկություն է` սնամեջ տարածք: Եթե ամեն ինչ այդքան լավ է, ապա ինչո՞ւ հնարավոր չեղավ ապահովել նախատեսված տնտեսական աճը: Եթե ամեն ինչ այդքան լավ է, բոլոր ցուցանիշները կատարվել են, ապա ինչո՞ւ է Հայաստանը ներդրումների պակասի առումով աշխարհի ամենառիսկային պետություններից մեկը, որ որևէ մեկը անգամ չի համաձակվում ցուցաբերել կամիկաձեություն ու ներդրում անել: Եթե ամեն ինչ այդքան լավ է, ապա ինչո՞ւ է ՀՀ-ն ամենառիսկային պետություններից մեկը արտագաղթի տեմպերով: Գնացեք Վրաստանի սահման ու տեսեք, թե ինչ է կատարվում: Մարդիկ օդային սահմանը հատելու գումար չունենալով` արդեն ոտքով են լքում սեփական երկիրը:
Եթե ամեն ինչ լավ է, ապա ինչո՞ւ է ՀՀ քաղաքացին գնում վերջին նվաստացման ու վերցնում ադրբեջանական ազգանուն՝ իր հայրենիքը լքելու համար: Ինչու է գործազրկությունը աճում: Ու պետք չէ կեղծ թվեր ներկայացնել, գործազրկության աճ է իբր գրանցվում: Ե՞րբ պետք է իշխանությունները գոնե մեկ անգամ ունենա քաղաքական համարձակություն` ներկայացնելու ձախողման իրական պատճառները և ոչ թե անընդհատ ասել, որ ամեն ինչ լավ է, ամեն ինչ գերակատարվել է, բայց իրականում մենք կունենանք Հայաստան, որը կապ չունի «ապահով Հայաստանի» ձեր կեղծ իդեայի հետ: Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունը վեց տարի զբաղվել է տնտեսական կանիբալիզմով: Իրականում չի եղել ոչ մի աճ, չի եղել ոչ մի առաջընթաց, մենք կենսական ոլորտներում գրանցել ենք հետընթաց, երկիրն ինքը ներսից իրեն կերել է»,- նշեց Նաիրա Զոհրաբյանը:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղարը հավելեց, որ իրենք դեմ են քվեարկելու տնտեսական «կանիբալիզմի նախահայր Տիգրան Սարգսյանի կառավարության» հաշվետվությանը:

Наира Зограбян: “Правительство Тиграна Саркисяна шесть лет занималось экономическим каннибализмом”
Секретарь парламентской фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян в ходе обсуждения в Национальном Собрании отчета о выполнении бюджета 2013 г. коснулась 5-летней грантовой программы, которая осуществлялась в Армении под патронажем корпорации “Вызовы тысячелетия” и в рамках которой в 2007-2011 гг. для 50 тысяч фермеров был организован курс занятий “От воды к рынку”. На этот курс из бюджета программы было потрачено 16,6 млн долларов.
“Согласно достоверным американским источникам, программа “Вызовы тысячелетия” была свернута из-за того, что за 16,6 млн долларов крестьянам вешали лапшу на уши”,- отметила Н.Зограбян.
Касаясь отчета правительства предыдущего премьер-министра Тиграна Саркисяна, секретарь фракции “ПА” сказала: “Если все хорошо, если все показатели обеспечены, если бюджет выполнен, почему не удалось обеспечить предусмотренный экономический рост? Почему Армения считается одним из тех государств, где самые большие в мире риски для инвестиций и темпы эмиграции? Поезжайте на границу с Грузией и посмотрите, что там творится. Люди, не имея денег на пересечение воздушной границы, покидают свою страну уже пешком. Если все хорошо, почему гражданин РА идет на последнее унижение и берет азербайджанскую фамилию, чтобы покинуть свою родину? Почему растет безработица? И не надо представлять ложные цифры о росте занятости. Когда наши власти хотя бы раз проявят политическую смелость и представят реальные причины провала, а не будут постоянно заявлять, что все хорошо, все перевыполнено, но на самом деле мы будем иметь Армению, не имеющую ничего общего с вашей ложной идеей “обеспеченной Армении”. Правительство Тиграна Саркисяна шесть лет занималось экономическим каннибализмом. На самом деле не было ни роста, ни прогресса. В жизненном плане мы зафиксировали регресс. Страна разъела себя изнутри”,- сказала Наира Зограбян.
В заключение секретарь фракции “Процветающая Армения” добавила, что они будут голосовать против отчета правительства “отца экономического каннибализма” Тиграна Саркисяна.