Թբիլիսիի նորընտիր քաղաքային խորհրդում հայ չի լինի
10 օրից Թբիլիսիում կկայանան տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ, մինչդեռ արդեն իսկ պարզ է, որ այնպես, ինչպես 23 տարվա ընթացքում` Վրաստանի անկախության օրից ի վեր, քաղաք Թբիլիսիի նորընտիր Սակրեբուլոյում` քաղաքային խորհրդում, չի լինի հայկական ազգանունով ոչ մի պատգամավոր: Այս մասին հայտնում է Վրաստանի հայ համայնքը:
21 քաղաքական սուբյեկտի կուսակցական ցուցակների հետ ծանոթանալուց հետո պարզվում է, որ ոչ «Վրացական երազանքը» (100 մարդուց բաղկացած ցուցակ է ներկայացրել), ոչ «Ազգային շարժումը» (50 անձից բաղկացած ցուցակ) հարկ չեն համարել իրենց ցուցակներում ընդգրկել ազգությամբ հայ թեկնածուների:
Ինչ վերաբերում է մյուս կուսակցություններին և քաղաքական միավորումներին, որոնք հայտարարել են Թբիլիսիում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին իրենց մասնակցության մասին, ապա ընդհանուր առմամբ նրանց ցուցակներում ներկայացված է հայկական ազգանվամբ 7 մարդ: Մինչդեռ բոլոր 7 թեկնածուներն էլ ցուցակներում զբաղեցնում են բացահայտ անանցանելի տեղեր, և համապատասխանաբար նրանց առկայությունը կուսակցական ցուցակներում ավելի շատ խորհրդանշական բնույթ ունի, քան թե այդ կոնկրետ կուսակցությունների ու միավորումների կողմից Քաղաքային Խորհրդում հայկական ազգանունով պատգամավոր մտցնելու ցանկություն: Այստեղ իսկ հարկ է հիշեցնել, որ բնակչության մարդահամարի տվյալներով Թբիլիսիի հայերը կազմում են քաղաքի ընդհանուր բնակչության քանակի 7.4%-ը:
Այն փաստը, որ Թբիլիսիի քաղաքային Խորհրդում ներկայացված չէ ոչ մի հայկական ազգանվամբ պատգամավոր, ունի նաև դրական կողմ: Այդ իրականությունը ցույց է տալիս, որ ոչ մի խոշոր քաղաքական կուսակցություն չի կարողացել քաղաքի հայության մեջ գտնել որևէ թեկնածուի, որը մի կողմից, քիչ թե շատ ընդունված կլիներ թբիլիսահայության մեջ, մյուս կողմից՝ անբեկանելիորեն կկատարեր իշխանությունների հրահանգներն ու թելադրանքները: Օրինակի համար կարելի է հիշել այն, թե ինչպես է համալրված Վրաստանի օրենսդրական մարմինը:
Հայկական և ադրբեջանական ազգանվամբ պատգամավորները ավանդաբար ներկայացված են, ավելի ճիշտ ցուցադրված են երկրի Խորհրդարանում, մինչդեռ այդ պատգամավորներից ոչ մեկը լիազորված չէ ներկայացնելու ո´չ հայերի, ո´չ ադրբեջանցիների շահերը: Ավելին, ցավոք, այդ պատգամավորներից որևէ մեկը նույնիսկ շահագրգռված չէ ներկայացնելու և պաշտպանելու այն քաղաքացիների շահերը, որի ազգանունը իրենք կրում են: Այդպիսով, ըստ էության, Թբիլիսիի Քաղաքային Խորհրդում խորհրդանշական հայ ներկայացուցիչների բացակայությունը, իհարկե, ավելի շատ դրական, քան բացասական փաստ է:
Դրության մյուս կողմից, ըստ որի քաղաքի բնակչության 7,4%-ը տեղական ինքնակառավարման մարմիններում չունի որևէ իրական ներկայացուցիչ, և համապատասխանաբար, երբ այդ 7,4%-ի շահերը ամբողջությամբ ոտնահարվում են, առաջացնում է իրական խնդիր: Տվյալ իրավիճակը մատնանշում է Վրաստանի քաղաքական համակարգում առկա իրական խտրականությունը և համապատասխանաբար պահանջում է արդար լուծում:

В Городском Совете Тбилиси не будет ни одного армянина
Через 10 дней в Тбилиси состоятся выборы в органы местного самоуправления, однако уже сегодня ясно, что так же как и на протяжении 23 лет со дня независимости Грузии, в новоизбранном Сакребуло (Городской Совет) города Тбилиси не будет ни одного депутата с армянской фамилией.
После ознакомления с партийными списками 21 политического субъекта, которые заявили о своем участии в выборах местного самоуправления Тбилиси, выясняется, что ни «Грузинская Мечта» (представила список из 100 человек), ни «Национальное движение» (список из 50 человек) не сочли нужным включить в свои списки кандидатов – армян по национальности. Что касается остальных партий и политических объединений, то в общем счете в их списках представлено 7 человек с армянскими фамилиями. Однако все 7 кандидатов занимают в списках откровенно непроходные места и соответственно их присутствие в партийных списках имеет более символическую цель, нежели реальное желание этих конкретных партий и объединений ввести в Городской Совет депутата с армянской фамилией. Тут же необходимо напомнить, что согласно данным переписи населения, армяне Тбилиси составляют 7,4% от общего числа жителей города.
Тот факт, что в городском совете Тбилиси не будет представлен ни один депутат с армянской фамилией, с одной стороны является положительным. Эта реальность указывает на то, что ни одна крупная политическая партия не смогла найти среди армян города ни одного кандидата, который с одной стороны был бы более ни менее приемлем для тбилисских армян, а с другой стороны беспрекословно выполнял бы директивы и указания властей. Для примера достаточно вспомнить то, как укомплектовывается законодательный орган Грузии. Депутаты с армянскими и азербайджанскими фамилиями традиционно представлены, а точнее экспонированы в парламенте страны, однако ни один из этих депутатов не уполномочен представлять интересы ни армян ни азербайджанцев. Более того! К сожалению не один из всех этих депутатов даже не имеет и желания реально представлять и защищать интересы той группы граждан, фамилию которой он сам носит. Таким образом, по сути, отсутствие символических представителей армян в Городском Совете Тбилиси, конечно же более положительный, нежели чем отрицательный факт.
С другой стороны ситуация, при которой 7,4% населения города не имеют в органах самоуправления ни одного реального представителя и соответственно когда интересы этих 7,4% полностью игнорированы –представляет реальную проблему. Данная ситуация указывает на имеющеюся в политической системе Грузии реальную дискриминацию, и соответственно требует справедливого решения.