“Glendale Life” իրապատում շոուն զայրացրել է Լոս Անջելեսի հայերին
Իրապատում /reality show/ շոուն նոր ժանր է Կալիֆոռնիայի հայկական հեռուստաիրականության համար եւ “Glendale Life” անվանվածն առաջինն է լինելու: Ասենք, որ այս շոուների ընթացքում ցուցադրվում են իրողություններ, դեպքեր, որոնք կատարվում են հենց տեսարանները նկարահանելու ընթացքում: Իրապատում շոուի մասնակիցներն իրական կերպարներ են եւ իրենց գործողություններով ու վարքագծով ներկայացնում են առօրյա կյանքը:
Սակայն “Glendale Life”-ի թրեյլերի մասնակի տեսարանները, որոնք գրեթե ամեն օր ցուցադրվում են US Armenia հեռուստատեսությամբ, եւ որոնց ամբողջական ցուցադրումները սպասվում են առաջիկայում, իսկական փոթորիկ են առաջացրել Լոս Անջելեսի հայ համայնքում:
Ամերիկյան change.org հանրահայտ կայքում “Stop Glendle Life” վերտառությամբ արշավ է սկսվել, որի նախաձեռնողները կոչ են արել ողջ հայ համայնքին` միանալու իրապատում շոուի արտադրությունն ու ցուցադրումն ընդհատելու վերաբերյալ իրենց պաշտոնական խնդրագրին:
Դատելով հաճախակի պտտվող գովազդային թրեյլերից՝ նոր շուն պատկերում է մարդկանց, կերպարների ու իրողություններ, որոնք ամենեւին էլ հատկանշական չեն Կալիֆոռնիայի հայ համայնքի ներկա կենսաձեւի համար: Թրեյլերի անհամեստ տեսարանները, որոնք ներկայացնում են հարբեցողության, շքեղ մեքենաների, ջրավազանների ու պլաստիկ վիրահատությունների, զեխ ապրելակերպի սիրահար երիտասարդության եւ հավակնում են հայ համայնքին ներկայացնել, միայն տարակուսանք են հարուցում:
Շոուի ընդդիմախոսները կարծում են, որ այն աղավաղում է հայ մշակութային ավանդական արժեքները եւ ամերիկացիների մեջ կարող է սխալ պատկերացում ստեղծել հայերի ու հայ համայնքի մասին: Առավել եւս այս ընթացքում, երբ համայնքը նախապատրաստում եւ ներկայացնում է 1915 թվականի ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումները:
Անշուշտ, կան երիտասարդներ, ովքեր իսկապես շվայտ կենսաձեւ ունեն, սակայն նրանք չնչին տոկոս են կազմում Լոս-Անջելեսի հայ համայնքի կազմում: Առավել եւս տնտեսական չընդհատվող ճգնաժամի պայմաններում՝ գլենդելահայ երիտասարդության գերակշռող մեծամասնությունը կեցության ու կրթության խնդիրները լուծելու ամենօրյա վազքի մեջ է:
Facebook սոցալական ցանցի նորաբաց “Stop Glendle Life” էջում նույնպես օրեցօր ստվարանում է շոուի հակառակորդների թիվը: Մի քանի շաբաթվա ընթացքում շարժումն արդեն 8583 “like”-եր է հավաքել: Սոցիալական ցանցերում զետեղված տասնյակ մեկնաբանությունների մեջ հեղինակները մտավախություն են հայտնում, որ շուուն կարող է բացասաբար ազդել նաեւ դեռահասների վրա եւ հոգեւոր ու վարքագծային շեղումների պատճառ դառնալ: Քննադատական տողեր են գրվել նաեւ ամերիկահայ եկեղեցու սպասավորների հասցեին, ովքեր չեն միջամտում իրադարձությունների ընթացքին:
“Stop Glendle Life” պետիցիայի հեղինակները դիմել են նաեւ Գլենդելի քաղաքապետ Զարեհ Սինանյանին, «Ասպարեզ» թերթին, շոուի հովանավորներին` միանալու իրենց շարժմանը եւ օժանդակելու ընդհատել շոուի հեռարձակումն ու արտադրությունը:
Նույն ընթացքում, ի հակակշիռ “Stop Glendle Life” էջի, Facebook-ում բացվել է “Start Glendale Life”-ը, որը փորձում աջակցել իրապատում շոուի հեղինակներին: Այն 4254 կողմնակիցներ ունի եւ շոուի ընդդիմադիրների եւ կողմնակիցների իսկական վիրտուալ մարտադաշտի է վերածվել:

Реалити-шоу “Glendale Life” возмутило армян Лос-Анджелеса
В Лос-Анджелесе началось движение с требованием прекратить съемки и показ реалити-шоу “Glendale Life” (“Жизнь в Гленделе”) Реалити-шоу (reality show) – новый жанр для армянского телевидения Калифорнии, и его первой ласточкой должна стать передача “Glendale Life”. Участники реалити-шоу – реальные люди, которые представляют свою повседневнуюжизнь.
Однако отдельные эпизоды трейлера к передаче, который каждый день показывают в эфире телекомпании “US Аrmenia” вызвали волну возмущения у армянской общины Лос-Анджелеса.
На известном американском сайте change.org началась кампания под лозунгом “Stop Glendle Life”, инициаторы которой призывают армян присоединиться к официальному требованию прекратить создание и показ реалити-шоу.
Судя по трейлеру, в реалити-шоу показывают людей и ситуации, которые совершенно не характерны для нынешнего образа жизни армянской общины Калифорнии. Нескромные эпизоды трейлера, которые представляют молодежь, живущую роскошной жизнью и предпочитающую алкогольные напитки, шикарные машины, бассейны и пластические операции, вызывают лишь недоумение.
Противники шоу считают, что оно искажает традиционные культурные ценности армян и может создать у американцев ложное представление об армянах и армянской общине. А тем более в этот период, когда община занята подготовкой мероприятий, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян.
В армянской общине Лос-Анджелеса, конечно, есть молодые люди, которые действительно ведут праздный и развратный образ жизни, но они составляют ничтожный процент. Подавляющая часть армянской молодежи Глендела занята решением каждодневных вопросов проживания и образования.
Число сторонников созданной в социальной сети Facebook новой группы “Stop Glendle Life” увеличивается с каждым днем. В течение недели движение собрало уже 8583 “like”. Авторы многочисленных комментариев выражают опасение, что новое шоу может оказать негативное воздействие на подростков, вызвав у них деформацию духовного мира и поведения. Критика высказывается и в адрес служителей Армянской церкви Америки, которые не вмешиваются в ход событий.
Авторы петиции “Stop Glendle Life” обратились также к мэру Глендела Зарэ Синаняну, редакции газеты “Аспарез”, спонсорам шоу с призывом присоединиться к их движению и содействовать прекращению показа реалити-шоу.
В противовес странице “Stop Glendle Life” в это же время в Facebook появилась страница “Start Glendale Life”, которая пытается поддержать авторов реалити-шоу. У нее 4254 сторонника. В настоящее время между противниками и сторонниками шоу идет настоящая виртуальная битва.