Մասիս Մայիլյան. «Շատը պահելու համար Ադրբեջանը պետք է սովորի հրաժարվել փոքրից»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է ԼՂՀ նախկին փոխարտգործնախարար, ԼՂՀ արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հանրային խորհրդի նախագահ Մասիս Մայիլյանը:
- Վերջին շրջանում ԱՄՆ-ն Ղարաբաղի հարցի մասին դիրքորոշումը բաց տեքստով հայտնում է իր դիվանագետների միջոցով: Նախ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, այնուհետ Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարն իրենց ելույթներում խոսեցին Ղարաբաղի հարցի կարգավորման մասին: Մորնինգսթարը Ղարաբաղի 7 շրջանների ազատագրումը համարել էր անվերապահ պայման, ապա ասել էր, թե Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը որոշվելու է բանակցություններում: Ինչո՞վ է պայմանավորված այս քաղաքականությունը:
-Խնդիրն այն է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդները շարունակում են առաջնորդվել այն որոշումներով եւ սկզբունքներով, որոնք ընդունվել են 1991 թ. վերջին ուժային կենտրոնների կողմից` նախկին ԽՍՀՄ տարածքի նոր պետությունների վերաբերյալ: Այն ժամանակ քաղաքական որոշում ընդունվեց ճանաչել իբրեւ նոր պետություններ այն հանրապետությունները, որոնք ԽՍՀՄ-ի ժամանակ միութենական հանրապետության կարգավիճակ ունեին, չնայած այդ մոտեցման ընդունման պահին մի քանի նախկին ինքնավար կազմավորումներ միանգամայն լեգիտիմ կերպով ստեղծել էին իրենց պետությունները: Նոր պետություների ընտրովի միջազգային ճանաչումը հակամարտությունների զարգացման պատճառներից մեկը դարձավ, ինչը վերաճեց պատերազմի:
Ժամանակն է հրաժարվել իրականությունը նախկինում ընդունված եւ վաղուց հնացած սկզբունքների տակ անցկացնելու գաղափարից: Նախկին մետրոպոլիաների կամքին հակառակ` ինքնավարությունների (Կոսովո, Աբխազիա, Հարավային Օսիա) անկախության ճանաչումից հետո միջազգային իրավունքում եւ հարաբերություններում միանգամայն նոր իրավիճակ է ստեղծվել: Միջնորդները, կողմերի իշխանությունները եւ փորձագետները պետք է արցախյան կարգավորման նոր մոտեցումներ մշակեն, որոնք կմոտեցնեն խաղաղությունը, այլ ոչ թե պատերազմը:
Բանակցային գործընթացում փակուղային իրավիճակի առաջացման մեջ մեղավոր են ոչ միայն միջազգային միջնորդները, այլեւ կողմերի իշխանությունները: Մայիսի 7-ին ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը «Կարնեգի» հիմնադրանում հայտարարեց, որ «Կա սկզբունքների, ըմբռնումների ու փաստաթղթերի մի ամբողջություն, որն արդեն շրջանառվել է եւ ուրվագծում է համաձայնությունը. եւ ոչ ոք չի առաջարկել, որ մենք դրանք մի կողմ դնենք»: Դեսպան Ուորլիքը հասկացրեց, որ այդ մոտեցումները չեն վերանայվելու, քանի դեռ հակամարտող կողմերը չեն հրաժարվել դրանցից: Դատելով հակամարտության կարգավորման` նախկինում հրապարակված սկզբունքների եւ Ուորլիքի ելույթի հասարակական արձագանքից` «մադրիդյան փաստաթղթի» եւ հատկապես դրա տարրերի հանդեպ վերաբերմունքը ծայրահեղ բացասական է: Կարծում եմ` միջնորդները հասարակություններից համապատասխան ազդակներ են ստացել, սակայն նրանց դեռեւս պետք է իշխանությունների հրաժարվելը:
Նշանակալի հետաքրքրություն է առաջացնում Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարի վերջերս արած հայտարարությունը: Դեսպանը «Ազատություն» ռադիկոյանին տված հարցազրույցում ուղիղ ասաց, որ Ղրիմում Ռուսաստանի արածից հետո ԼՂ հակամարտության կարգավորումն էլ ավելի արդիական է դարձել: Նա դա կապեց այն բանի հետ, որ անկայնության գոտու առկայությունը սպառնում է Ադրբեջանի անկախությանը: Դեսպանը փաստորեն հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն Ադրբեջանի անկախության միակ երաշխավորն է:
Այսպիսով` ԼՂ հակամարտությունը «մադրիդյան փաստաթղթի» հիման վրա շուտափույթ լուծելու ձգտումը այլ բան չէ, քան Արցախի եւ Հայաստանի Հանրապետության հաշվին Ադրբեջանի սուվերենության եւ անկախության ապահովումը: Ստեղծված հանգամանքներում տրամաբանական ու ռացիոնալ կլիներ, եթե միջնորդ երկրները Ադրբեջանին կոչ անեին դրսեւորել ճկունություն եւ ճանաչել ԼՂՀ քաղաքացիների խաղաղության եւ ազատ զարգանալու իրավունքը: Շատը պահելու համար Ադրբեջանը պետք է սովորի հրաժարվել փոքրից: Այլապես Բաքվի իշխանությունների քաղաքական ամբիցիաներն ու Ղարաբաղի հանդեպ անհիմն նկրտումները կարող են հանգեցնել Ադրբեջանի հետագա մասնատմանը:
-Աստանայում Ղազախստանի նախագահ Նազարբաեւը Հայաստանի՝ Եվրասիական միությանն անդամակցելու մասին ասել է, թե այն լինելու է ՄԱԿ-ի սահմաններով ճանաչված, այսինքն՝ առանց ԼՂՀ-ի: Հայաստանը կընդունի՞ այս պայմանով անդամակցությունը:
Աստանայում Ղազախստանի նախագահի միջոցով հայտարարվեց ինչ-որ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների մասին: Մինչդեռ իրականում հակամարտող երկրների՝ ԼՂՀ-ի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի պարագայում միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններին ցանկացած հղում հիմնազուրկ է:
Միջազգային իրավունքում պետության ճանաչումը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի կողմից, ինքնաբերաբար չի նշանակում իր իսկ կողմից որպես սեփական հռչակված սահմանների ճանաչում: Համաշխարհային փորձը վկայում է, որ հարեւան երկրների միջեւ տարածքային սահմանազատումների հարցը կարող է լուծվել նույն այդ պետությունների կողմից, կամ էլ այդ պետությունները կարող են սահմանների որոշման լիազորությունը պատվիրակել չեզոք միջնորդի: Միջնորդի դերում կարող է հանդես գալ առանձին անհատ, երկիր, երկրների խումբ կամ հատուկ միջազգային համաժողով:
Մեր տարածաշրջանում երկրներն իրենք են նմանատիպ հարցերը որոշում․Ադրբեջանի եւ ԼՂՀ-ի, Ադրբեջանի ու Հայաստանի Հանրապետության միջեւ սահմանների ճշգրտման գործընթաց չի սկսվել այն պատճառով, որ այդ երկրների միջեւ չկան ինչպես դիվանագիտական հարաբերություններ, այնպես էլ սահմանազատման միջկառավարական հանձնաժողովներ:
Հայաստանի Հանրապետությունը եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը արդեն ավելի քան երկու տասնամյակ գտնվում են միասնական ֆինանսատնտեսական տարածքում եւ անվստագության ընդհանուր միջավայրում: ՀՀ իշխանությունները պետք է հնարավոր ամեն ինչ անեն, որպեսզի նոր տնտեսական միավորմանը Հայաստանի անդամակցությունը չխաթարի առկա ստատուս-քվոն: Այսինքն` մեկ ամսվա ընթացքում պետք է գտնվեն ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հարցի այնպիսի ձեւակերպումներ, որոնք փաստացի կապահովեն ՀՀ-ի եւ ԼՂՀ-ի միասնական տնտեսական տարածքը, ինչպես նաեւ կբացառեն մաքսակետերի հայտնվելը երկու հայկական պետությունների սահմաններին:
ԵՏՄ հիմնադիր երկրների ղեկավարները Հայաստանի իշխանություններից պակաս հետաքրքրված չեն նոր միավորմանը Հայաստանի անդամակցությամբ, ուստի եւ չպետք է Հայաստանին բարդ ընտրության առջեւ կանգնեցնեն: Ընդհակառակը, նրանք պետք է համատեղ այնպիսի լուծում փնտրեն, որը չի հակասի հայկական շահերին:
-Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ ԵՏՄ Հայաստանը մտնելու է առանց Ղարաբաղի: Այդ դեպքում ինչպիսի՞ն է լինելու Հայաստան-ԼՂՀ տնտեսական սահմանը` ըստ Ձեզ:
-Քանի դեռ ԼՂՀ-ն ճանաչված չէ Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի կողմից, ԵՏՄ-ի մեջ Արցախի պաշտոնական ընդունման հարցն այդ կառույցի կողմից քննվել չի կարող։ Ցավոք, Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետության կողմից որպես անկախ պետություն դեռեւս ճանաչված չէ․ այն չի հանդիսանում նաեւ Հայաստանի Հանրապետության վարչական միավոր։ Երկու հայկական հանրապետությունների միջեւ նույնիսկ կնքված չէ ռազմավարական միության պայմանագիր: Հետեւաբար, առայժմ անհրաժեշտ է լուծել ՀՀ-ի եւ ԼՂՀ-ի միջեւ դե-ֆակտո միության պահպանման խնդիրը՝ ներառյալ տնտեսական բաղադրիչը, որը պետք է բացառի Արցախի ու Հայաստանի միջեւ որեւէ բաժանարար գծի սահմանումը:
-Արտաքին հարաբերությունների տիրույթում, կարծես, փոխվել է Հայաստանի նկատմամբ վերաբերմունքը, որտեղ մեզ հետ խոսում են ավելի կոշտ դիրքերից: Արդյոք դրա պատճառը անցյալ տարի սեպտեմբերի 3-ին Սերժ Սարգսյանի անկանխատեսելի հայտարարությունն էր Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին:
-Ինչպես հայտնի է, արտաքին քաղաքականությունը ներքինի շարունակությունն է: Մաքսային միություն մտնելու հայտը եւ Երեւանի մյուս քայլերը թելադրված են այն իրավիճակով, որում հայտնվել է Հայաստանը: «Սեպտեմբերի 3»-ը ընդամենը հետեւանք է, այլ ոչ թե պատճառ:

Масис Маилян: “Для сохранения большего Азербайджан должен научиться отказываться от малого”
На вопросы Hetq.am отвечает бывший заместитель министра иностранных дел НКР, председатель Общественного совета внешней политики и безопасности НКР Масис Маилян
В последнее время США через дипломатов открытым текстом высказывают свою позицию по проблеме Нагорного Карабаха. Сперва сопредседатель Минской групы ОБСЕ Джеймс Уорлик, затем посол США в Азербайджане Ричард Морнингстар говорили об урегулировании карабахской проблемы. Освобождение семи районов Карабаха Морнингстар назвал безоговорочным условием, отметив, что окончательный статус Карабаха будет определен в переговорах. Чем обусловлена такая политика?
Проблема в том, что посредники Минской группы ОБСЕ продолжают руководствоваться теми решениями и принципами, которые были приняты в конце 1991 года силовыми центрами в отношении новых государств бывшего СССР. Тогда было принято политическое решение о том, чтобы признать новыми государствами те республики, которые в период СССР имели статус всесоюзных, хотя в момент принятия такого подхода несколько бывших автономных образований вполне легитимно создали свои государства. Избирательное международное признание новых государств стало одной из причин развития конфликтов, которые переросли в войну.
Пора отказаться от идеи представлять принятые в прошлом и давно устаревшие принципы как реальность. Вопреки воле бывших метрополий после признания независимости автономий (Косово, Абхазия, Южная Осетия) в международном праве и международных отношениях сложилась совершенно новая ситуация. Посредники, власти сторон и эксперты должны разработать новые подходы к урегулированию арцахской проблемы, которые приблизят мир, а не войну.
В возникновении тупика в переговорном процессе виноваты не только международные посредники, но и власти сторон. 7 мая американский сопредседатель Джеймс Уорлик, выступая в фонде “Карнеги” заявил: “Существует ряд принципов, пониманий и документов, которые уже на столе в помощь достижения соглашения, и никто не предложил, чтобы мы от них отказались”. Посол Уорлик дал понять, что эти подходы не будут пересмотрены, поскольку конфликтующие стороны не отказались от них. Судя по общественной реакции на обнародованные ранее принципы урегулирования конфликта, отношение к “мадридскому документу” и особенно к его элементам крайне отрицательное. Думаю, посредники получили от обществ сигналы, однако им все еще необходим отказ властей. Значительный интерес вызвало сделанное недавно заявление посла США в Азербайджане Ричарда Морнингстара. В интервью радио “Свобода” посол прямо заявил, что после того, что Россия сделала в Крыму, урегулирование нагорно-карабахского конфликта становится более актуальным. Морнингстар связал это с тем, что наличие зоны безопасности угрожает независимости Азербайджана. Посол фактически заявил, что США – единственный гарант независимости Азербайджана. Таким образом, стремление к скорейшему урегулированию карабахского конфликта на основе “мадридского докаумента” не что иное, как обеспечение суверенитета и независимости Азербайджана за счет Республики Армения и Арцаха.В сложившихся обстоятельствах было бы логичным и рациональным, если бы страны-посредники призвали Азербайджан проявить гибкость и признать право граждан НКР на мир и свободное развитие. Для сохранения большего Азербайджан должен научиться отказываться от малого. В противном случае политические амбиции официального Баку и необоснованные притязания в отношении Карабаха могут привести к дальнейшему расчленению Азербайджана.
В Астане президент Казахстана Нурсултан Назарбаев, говоря о членстве Армении в Евразийском союзе, заявил, что оно должно быть в признанных ООН границах, то есть без Нагорного Карабаха. Примет ли Армения членство с таким условием?
В Астане посредством президента Казахастана было заявлено о каких-то международно признанных границах. Между тем в случае с конфликтующими странами – НКР, Азербайджаном и Арменией – любые ссылки на международно признанные границы лишены оснований. В международном праве признание государства, в том числе ООН, не означает признание границ, провозглашенных им же в качестве собственных. Международный опыт свидетельствует о том, что вопрос территориального разграничения между соседними странами может быть решен этими же государствами, либо эти государства могут делегировать полномочие на определение границ нейтральному посредникому. В роли посредника могут выступить отдельное лицо, страна, группа стран или специальная международная комиссия. В нашем регионе страны сами решают подобного рода вопросы. Процесс демаркации границ между Азербайджаном и НКР, Азербайджаном и Арменией не начался по той причине, что между этими странам нет ни дипломатических отношений, ни межправительственных комиссий по установлению границ. Республика Армения и Нагорно-Карабахская Республика свыше двух десятилетий находятся в едином финансово-экономическом пространстве и общей среде безопасности. Власти РА должны сделать все возможное, чтобы членство Армении в новом экономическом объединении не нарушило существующий статус-кво. То есть в течение месяца должны быть найдены такие формулировки членства Армении в ЕЭС, которые фактически обеспечат единое экономическое пространство РА и НКР, а также исключат появление таможенных пунктов на границе двух армянских государств.
Руководители учредительных стран ЕЭС не меньше заинтересованы в членстве Армении в новом объединении, а потому не должны ставить Армению перед сложным выбором. Наоборот, они должны совместно найти такое решение, которое не будет противоречить интересам Армении.
Серж Саргсян заявил, что Армения вступит в ЕЭС без Карабаха. В таком случае какой, на Ваш взгляд, будет экономическая граница Армения-НКР?
Поскольку НКР пока не признана Россией, Беларусью и Казахстаном, то вопрос официального приема Арцаха в ЕЭС не может рассматриваться. К сожалению, Арцахская Республика пока не признана Республикой Армении как независимое государство и не является также административной единицей РА. Между двумя армянскими республиками даже не заключен договор о стратегическом союзе. Следовательно пока необходимо решить вопрос сохранения де-факто союза между РА и НКР, включая экономический компонент, который должен исключать установление какой-либо разделительной границы между Арцахом и Арменией.
Во внешнеполитической сфере отношение к Армении как будто изменилось – с нами разговаривают с более жестких позиций. Не является ли причиной этого сделанное 3 сентября прошлого года неожиданное заявление Сержа Саргсяна о вступлении в Таможенный союз?
Как известно, внешняя политика – продолжение внутренней политики. Заявка на вступление в Таможенный союз и остальные шаги Еревана продиктованы той ситуацией, в которой оказалась Армения. Третье сентября – это лишь следствие, а не причина.