«Թրջված, խեղճացած, անարժանապատիվ. սա էր մեր երկրի վիճակը Աստանայում»
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը կարծում է, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետք է երեկ Աստանայում` հենց Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի նիստում, հակադարձեր Ղազախստանի նախագահ Նորսուլթան Նազարբաևին, ով ընթերցեց Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալևի նամակն այն մասին, թե Հայաստանը պետք է անդամակցի Եվրասիական միությանն առանց Լեռնային Ղարաբաղի:
«Հետք»-ի հետ զրույցում, պատասխանելով հարցին` արդյոք Նազարբաևի հայտարարություններից հետո Սերժ Սարգսյանի լռությունը արդարացված էր, Արամ Մանուկյանը պատասխանեց. «Սերժ Սարգսյանը միանշանակ պետք է պատասխաներ: Ինքն իրեն պահում էր դաս չսովորած աշակերտի նման: Ես իր տեղը խեղճանում էի: Ախր, երկիր ես ներկայացնում, մի քիչ արժանապատիվ եղիր… Տխուր էր, իհարկե, այդ վիճակը, թեպետ այն նոր չէր հասունացել. դա տարիների բերքն էր, որը հիմա Սերժ Սարգսյանը քաղում է: Հետո որ համեմատում ես` Բելառուսի նախագահը իրեն ոնց է պահում, Ս. Սարգսյանը՝ ոնց էր պահում, այդտեղ ամեն ինչ պարզ է դառնում: Մենք ասում ենք, թե Բելառուսը ոչ դեմոկրատ, կոլխոզների երկիր է, բայց արի ու տես, որ մարդն արժանապատիվ իր շահերն է պահում: Թրջված, խեղճացած, անարժանապատիվ՝ սա էր մեր երկրի վիճակը: Մենք հիմա չգիտենք, թե հունիսին ինչ պահանջներ կդրվեն ստորագրելու համար, բայց Ս. Սարգսյանի համար հիմա շատ հարմար հրաժարականի պահ է»:
Մեր հարցին` արդյոք հնարավոր է, որ Հայաստանն ընդհանրապես հրաժարվի Եվրասիական միությանն անդամակցելու գաղափարից, ՀԱԿ պատգամավորը դժվարացավ պատասխանել՝ նշելով, թե դա կախված է այն պայմաններից, որոնք ՀՀ առջև կդրվեն հունիսին:
Հետաքրքրվեցինք նաև, թե հաշվի առնելով Ղրիմի, Օսիայի, Աբխազիայի կարգավիճակը` արդյոք հնարավոր է, որ ՌԴ-ն Ղարաբաղի հարցում մեղմ դիրքորոշում որդեգրի՝ նկատի ունենալով այն, որ եթե Ղարաբաղը չանդամնակցի միությանը կամ ՀՀ և ԼՂՀ միջև դրվեն մաքսակետեր, ապա նույն կարգավիճակում պետք է հայտնվեն այդ երկրները, Արամ Մանուկյանը պատասխանեց. «Յուրաքանչյուր պրոբլեմին քաղաքականությունը նայում է յուրովի, ընդհանուր ստանդարտներ չեն գործում»:
Ճշտմանը՝ արդյոք հնարավոր է մեր նկատմամբ գործի, ՌԴ-ի նկատմամբ՝ ոչ, Մանուկյանը արձագանքեց այսպես. «Այո, հատվածական. ի վնաս մեզ»:

“Придавленное, жалкое, без достоинства – таким было положение нашей страны в Астане”
Президент РА Серж Саргсян должен был прямо в Астане, на заседании Высшего евразийского совета возразить президенту Казахстана Нурсултану Назарбаеву, который зачитал письмо президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что Армения должна вступить в Таможенный союз без Нагорного Карабаха. Такое мнение в беседе с Hetq.am высказал секретарь парламентской фракции Армянского национального конгресса Арам Манукян.
Отвечая на вопрос, было ли оправданным молчание Сержа Саргсяна после заявлений Назарбаева, депутат сказал: “Серж Саргсян однозначно должен был ответить. Он вел себя как не выучивший урок ученик. Но он же страну представлял, нужно же было хоть немного вести себя с достоинством… Ситуация, конечно, была очень грустной, хотя она возникла не сегодня. Это те многолетние плоды, которые Серж Саргсян пожинает сегодня. Когда сравниваешь, как вел себя президент Беларуси и как вел себя Серж Саргсян, все становится понятно. Мы говорим, что Беларусь недемократичная страна, что там до сих пор сохранились колхозы, но посмотрите, как достойно человек защищает интересы своего государства. Придавленное, жалкое, без достоинства – таким было положение нашей страны в Астане.Мы теперь не знаем, какие требования будут выдвинуты в июне для подписания, но сейчас очень удобный момент, чтобы Серж Саргсян ушел в отставку”.
На вопрос, может ли Армения тказаться от идеи членства в Таможенном союзе, секретарь фракции АНК затруднился ответить, обусловив это теми условиями, которые будут поставлены перед Арменией в июне.
Мы также поинтересовались: учитывая статус Крыма, Осетии, Абхазии, возможно ли, что в вопросе Нагорного Карабаха РФ займет более мягкую позицию, поскольку если Карабах не станет членом ТС или если между Арменией и НКР будут установлены таможенные пункты, то в аналогичной ситуации могут оказаться и эти субъекты? Арам Манукян отметил, что по каждой проблеме проводится своя политика, общие стандарты не действуют.
Отвечая на вопрос, возможно ли, что в отношении нас будут действовать, а в отношении РФ – нет, депутат сказал: “Возможно, что будут действовать избирательно – в ущерб нам”.