Պատրիկ Մալաքյան. «Հայրիկի փոխարեն նրան Անրի անվանելն իմ առաջին դժվարությունն էր»
-Դա կախված է այն հասարակությունից, որտեղ ես գտնվում եմ: Գիտեմ, որ հայ համայնքն ինձ ճանաչում է որպես Անրի Վերնոյի որդի, բայց շատ դեպքերում էլ այնքան ընկերական է ընդունում, կարծես ես նրանց ընտանիքի մի մասն եմ, ինչն էլ հրաշալի է:
Ֆիլմարտադրության մեջ դա շատ ավելի դժվար է, քանի որ մարդիկ, անհրաժեշտությունից դրդված, քեզ համեմատում են և տարբերակում: Հեշտ է համեմատելը, նույնիսկ եթե ես ամբողջապես այլ բան եմ անում: Սակայն, դա մարդկային էությունն է այսօր՝ գնալ հեշտ ճանապարհով: Ամեն դեպքում, ես ինձ հրաշալի եմ զգում իմ ներսում և ոչինչ ինձ չի անհանգստացնում: Ես այն եմ, ինչ կամ և կարծում եմ, որ ունեմ իմ անհատականությունը՝ բացի Անրի Վերնոյի որդին լինելու մեծ պատվից:
-Ի՞նչ փոխեց Ձեր կյանքում «Պարադի փողոց 588» ֆիլմը, որը Ձեր և Ձեր հոր համատեղ աշխատանքն է եղել:
-Ֆիլմը ստեղծելու ընթացքում ես ավելին չիմացա իմ սեփական պատմության մասին: Ես գիտեի իմ անցյալը, քանի որ ո՛չ հայրս, ո՛չ էլ տատս ոչինչ երբևէ չէին թաքցրել մեզանից:
-Ինչ տվեց Ձեզ Անրի Վերնոյի հետ աշխատելը:
-Դա մի քրտնաջան աշխատանք էր: Ես շատ հպարտ էի, երբ նա ինձ առաջարկեց միասին աշխատել: Մենք ունեինք մի պայմանավորվածություն, որ նա երբևէ չպետք է ինձ օգներ իմ մասնագիտական կարիերայում. սա հենց այն էր, ինչ նա արեց ինձ համար: Նա ինձ առաջարկեց աշխատել իր հետ ոչ միայն նրա համար, որ ես իր որդին էի, այլ կարծում էր, որ ես կարող էի կատարել այդ աշխատանքը: Հետո սկսվեց աշխատանքը: Հայրիկի փոխարեն նրան Անրի անվանելը իմ առաջին դժվարությունն էր: Երկրորդ դժվարությունը եղավ այն, որ ֆիլմը պետք է ամբողջացներ նրա մեջ եղած զգացմունքներն ու պրոֆեսիոնալիզմը: Հայրս հայտնի էր իր վճռականությամբ և պրոֆեսիոնալիզմով: «Պարադի փողոց 588» ֆիլմը մի փոքր տարբերվում էր: Ես կարծում եմ, որ նա չափազանց կապված էր իր պատմությանը` այն անկողմանալ ներկայացնելու համար: Դժվար էր նաև այդքան մարդկանց հետ համատեղ աշխատելը: Որպես առաջին ռեժիսորի օգնական` իմ աշխատանքն էր պատրաստել ամեն ինչ և մտածել ամեն ինչի մասին: Դա երկար նկարահանում էր, վեց ամիս տևողությամբ, և եթե ինչ-որ սխալ էր լինում, բացասաբար էր ազդում մյուս գործերի վրա: Սակայն մենք որոշել էինք ավարտել ժամանակին. արդյունքն այն է, ինչ դուք այսօր տեսնում եք ֆիլմում: Ընդհանուր առմամբ, դա այն էր, ինչ հայրս ցանկանում էր տեսնել, և դա ամենակարևոր բանն է, երբ դու ինչ-որ արվեստի նմուշ ես ստեղծում: Հանգիստը, զգացողությունները, ուրախությունը, քրտնաջան աշխատանքը և պատրանքները երկրորդական էին:
- Որքանո՞վ է դժվար արտերկրում հայ մնալը, հայկական ավանդույթներն ու սովորույթները պահպանելը:
-Լինելով Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ) Մարսելի նախագահ`մենք շատ բան ենք անում հայկականը պահպանելու և շարունակելու համար: Մեր ուտեստները հայկական են կամ էլ հայկական մթերքներից են պատրաստված: Մենք պարում ենք հայկական երաժշտության տակ, աջակցում ենք հայկական արվեստին և մշակույթին, սովորում ենք հայերեն, հաճախ ճանապարհորդություններ ենք կազմակերպում դեպի Հայաստան: Այնպես որ, չեմ կարծում, որ շատ դժվար է սովորույթները պահպանելը: Եթե իսկապես կա ցանկություն, ամեն ինչ էլ հնարավոր է:
- Հայի բնավորության ո՞ր գծերն եք ժառանգել:
-Ընտանիքի հանդեպ սերը, մեծահոգությունը, ավանդապաշտությունը:
-Ձեզ հա՞յ, թե՞ ֆրանսիացի եք զգում:
-Ես ֆրանսիացի եմ հայի սրտով:
-Ինչո՞ւ մինչև այժմ հայերենին չեք տիրապետում:
-Այժմ սովորում եմ հայերեն խոսել, որպեսզի ամբողջապես ինտեգրվեմ հայ հասարակությունում: Հայրս չի ցանկացել,որ ես և քույրս հայերեն սովորենք:
-Ի՞նչ նոր ծրագրեր եք պատրաստվում իրականացնել Հայաստանում:
-Մենք փորձում ենք զարգացնել երեխաների գեղարվեստական հմտությունները հայկական դպրոցներում, որոշ նախագծեր ունենք փոքր գյուղերում գյուղատնտեսական ոլորտը զարգացնելու համար:
- Ձեր վերջին այցելության ժամանակ Դուք հանդիպել եք դպրոցականների հետ: Ի՞նչնպատակ ուներ այդ այցելությունը:
- Երեխաները շատ կարևոր են ինձ համար: Ես սիրում եմ նրանց և չեմ կարծում, որ նրանցից շատ մեծ եմ: Ինչ մենք նրանց այսօր սովորեցնում ենք, մեր ապագան է: Կարևոր է նրանց ճանաչելը: Հաճելի էր այցելել Երևանի երկու դպրոցներ: Դա ինձ մեծ էներգիա տվեց և հույս մեր երկրի համար:
-Ձեր վերջին այցելությունից հետո Հայաստանում ի՞նչ փոփոխություններ նկատեցիք:
-Այս ճանապարհորդությունն ինձ համար առանձնահատուկ էր, քանի որ ես որոշել էի մենակ մնալ: Ցանկացա ներկա գտնվել ապիրլի 24-ին: Նախընտրեցի բնակվել տանը, ոչ թե հյուրանոցում: Ցանկանում էի «իրական» մարդկանց հետ զրուցել՝ երեխաների, տարեցների, երիտասարդների: Միշտ կարևոր է երկու կողմերին էլ լսելը: Երկխոսությունը և տեղեկությունը միակ ճիշտ ճանապարհն են վերամիավորելու բոլոր կողմերին էլ:

Патрик Малакян: “Называть отца Анри было для меня первой трудностью”
Это зависит от общества, в котором ты находишься. Мне известно, что армянская община знает меня как сына Анри Вернея, но очень часто принимает меня настолько дружески, как будто я часть их семьи, и это замечательно. В сфере фильмопроизводства это намного труднее, поскольку люди вынужденно сравнивают тебя, находят различия. Сравнивать легко, хотя я занимаюсь совсем другим делом. Но такова сегодня человеческая сущность – идти легким путем. В любом случае мне комфортно внутри себя, меня ничто не беспокоит. Я тот, кем я являюсь, и думаю, что помимо чести быть сыном Анри Вернея, я обладаю также собственной индивидуальностью.
Что изменил в Вашей жизни фильм ”Улица Паради, 588”, который стал первой вашей совместной работой с отцом?
В процессе создания фильма я не узнал больше того, что знал о своей истории. Я знал свое прошлое, поскольку ни мой отец, ни моя бабушка ничего от меня не скрывали.
Что дала Вам работа с Анри Вернеем?
Это была кропотливая работа. Я был очень горд, когда он предложил мне поработать вместе. У нас была договоренность: он никогда не должен мне помогать в моей профессиональной карьере. Это именно то, что он сделал для меня.Он предложил мне поработать вместе не только потому, что я был его сыном, но и потому, что считал, что я смогу это сделать. Потом началась работа. Первой трудностью для меня стало называть его не отец, а Анри. Вторая трудность заключалась в том, что фильм должен был вобрать в себя все его эмоции и весь профессионализм. Отец был известен своей решительностью и профессионализмом. Фильм “Улица Паради, 588” отличался от других фильмов. Я думаю, что он был чрезвычайно привязан к своей истории, чтобы представить ее беспристрастно. Трудно было также работать вместе со столькими людьми. Моя работа в качестве первого помощника режиссера заключалась в том, чтобы все подготовить, обо всем позаботиться. Это длилось шесть месяцев. И если в чем-то допускалась ошибка, то она отражалась на других делах. Но мы решили закончить работу вовремя. Результатом стало то, что вы сегодня видите в фильме. В целом это было то, что отец хотел видеть, и это самое главное, когда ты создаешь произведение искусстива. Отдых, эмоции, радость, кропотливая работа, иллюзии – все отходит на второй план.
Трудно ли за границей оставаться армянином, сохранять армянские традиции?
Являясь председателем марсельского филиала Всеобщего Армянского Благотворительного Союза (ВАБС), мы очень многое делаем для сохранения армянской идентичности. Мы готовим армянские блюда или блюда из армянских продуктов, танцуем под армянскую музыку, оказываем содействие армянскому искусству и культуре, учим армянский язык,часто организуем поездки в Армению. Так что я не думаю, что сохранять обычаи очень трудно. Если есть желание, то все возможно.
Вы унаследовали армянские черты характера?
Любовь к семье, великодушие, верность традициям.
Вы чувствуете себя армянином или французом?
Я француз с сердцем армянина.
А почему Вы до сих пор не владели армянским?
Сейчас я учусь говорить по-армянски, чтобы полностью интегрироваться в армянское общество. Мой отец не хотел, чтобы мы с сестрой учили армянский.
Какие новые проекты вы собираетесь осуществить в Армении?
В армянских школах мы пытаемся развивать у детей художественные способности. Есть также проекты по развитию сельского хозяйства в небольших селах.
Во время Вашего последнего визита Вы встретились с школьниками. Какую цель преследовал этот визит?
Для меня дети представляют большую важность, я их очень люблю, и мне не кажется, что я намного старше них. То, чему мы будем их учить сегодня, станем нашим будущем. Очень важно узнать детей. Мне было приятно побывать в двух школах Еревана. Это придало мне большую энергию и надежду в отношении нашей страны.
Какие перемены Вы заметили в Армении после Вашего последнего приезда?
Эта поездка была для меня особенной, поскольку я решил остаться наедине с собой. Мне захотелось побывать здесь 24 апреля. Я предпочел остановиться в частном доме, а не в гостинице. Мне хотелось пообщаться с реальными людьми – детьми, пожилыми, молодыми. Всегда важно выслушать обе стороны. Диалог и информация – это единственный правильный путь к объединению всех сторон.