Պատրիկ Մալաքյան. «Հայրիկի փոխարեն նրան Անրի անվանելն իմ առաջին դժվարությունն էր»
-Դա կախված է այն հասարակությունից, որտեղ ես գտնվում եմ: Գիտեմ, որ հայ համայնքն ինձ ճանաչում է որպես Անրի Վերնոյի որդի, բայց շատ դեպքերում էլ այնքան ընկերական է ընդունում, կարծես ես նրանց ընտանիքի մի մասն եմ, ինչն էլ հրաշալի է:
Ֆիլմարտադրության մեջ դա շատ ավելի դժվար է, քանի որ մարդիկ, անհրաժեշտությունից դրդված, քեզ համեմատում են և տարբերակում: Հեշտ է համեմատելը, նույնիսկ եթե ես ամբողջապես այլ բան եմ անում: Սակայն, դա մարդկային էությունն է այսօր՝ գնալ հեշտ ճանապարհով: Ամեն դեպքում, ես ինձ հրաշալի եմ զգում իմ ներսում և ոչինչ ինձ չի անհանգստացնում: Ես այն եմ, ինչ կամ և կարծում եմ, որ ունեմ իմ անհատականությունը՝ բացի Անրի Վերնոյի որդին լինելու մեծ պատվից:
-Ի՞նչ փոխեց Ձեր կյանքում «Պարադի փողոց 588» ֆիլմը, որը Ձեր և Ձեր հոր համատեղ աշխատանքն է եղել:
-Ֆիլմը ստեղծելու ընթացքում ես ավելին չիմացա իմ սեփական պատմության մասին: Ես գիտեի իմ անցյալը, քանի որ ո՛չ հայրս, ո՛չ էլ տատս ոչինչ երբևէ չէին թաքցրել մեզանից:
-Ինչ տվեց Ձեզ Անրի Վերնոյի հետ աշխատելը:
-Դա մի քրտնաջան աշխատանք էր: Ես շատ հպարտ էի, երբ նա ինձ առաջարկեց միասին աշխատել: Մենք ունեինք մի պայմանավորվածություն, որ նա երբևէ չպետք է ինձ օգներ իմ մասնագիտական կարիերայում. սա հենց այն էր, ինչ նա արեց ինձ համար: Նա ինձ առաջարկեց աշխատել իր հետ ոչ միայն նրա համար, որ ես իր որդին էի, այլ կարծում էր, որ ես կարող էի կատարել այդ աշխատանքը: Հետո սկսվեց աշխատանքը: Հայրիկի փոխարեն նրան Անրի անվանելը իմ առաջին դժվարությունն էր: Երկրորդ դժվարությունը եղավ այն, որ ֆիլմը պետք է ամբողջացներ նրա մեջ եղած զգացմունքներն ու պրոֆեսիոնալիզմը: Հայրս հայտնի էր իր վճռականությամբ և պրոֆեսիոնալիզմով: «Պարադի փողոց 588» ֆիլմը մի փոքր տարբերվում էր: Ես կարծում եմ, որ նա չափազանց կապված էր իր պատմությանը` այն անկողմանալ ներկայացնելու համար: Դժվար էր նաև այդքան մարդկանց հետ համատեղ աշխատելը: Որպես առաջին ռեժիսորի օգնական` իմ աշխատանքն էր պատրաստել ամեն ինչ և մտածել ամեն ինչի մասին: Դա երկար նկարահանում էր, վեց ամիս տևողությամբ, և եթե ինչ-որ սխալ էր լինում, բացասաբար էր ազդում մյուս գործերի վրա: Սակայն մենք որոշել էինք ավարտել ժամանակին. արդյունքն այն է, ինչ դուք այսօր տեսնում եք ֆիլմում: Ընդհանուր առմամբ, դա այն էր, ինչ հայրս ցանկանում էր տեսնել, և դա ամենակարևոր բանն է, երբ դու ինչ-որ արվեստի նմուշ ես ստեղծում: Հանգիստը, զգացողությունները, ուրախությունը, քրտնաջան աշխատանքը և պատրանքները երկրորդական էին:
- Որքանո՞վ է դժվար արտերկրում հայ մնալը, հայկական ավանդույթներն ու սովորույթները պահպանելը:
-Լինելով Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության (ՀԲԸՄ) Մարսելի նախագահ`մենք շատ բան ենք անում հայկականը պահպանելու և շարունակելու համար: Մեր ուտեստները հայկական են կամ էլ հայկական մթերքներից են պատրաստված: Մենք պարում ենք հայկական երաժշտության տակ, աջակցում ենք հայկական արվեստին և մշակույթին, սովորում ենք հայերեն, հաճախ ճանապարհորդություններ ենք կազմակերպում դեպի Հայաստան: Այնպես որ, չեմ կարծում, որ շատ դժվար է սովորույթները պահպանելը: Եթե իսկապես կա ցանկություն, ամեն ինչ էլ հնարավոր է:
- Հայի բնավորության ո՞ր գծերն եք ժառանգել:
-Ընտանիքի հանդեպ սերը, մեծահոգությունը, ավանդապաշտությունը:
-Ձեզ հա՞յ, թե՞ ֆրանսիացի եք զգում:
-Ես ֆրանսիացի եմ հայի սրտով:
-Ինչո՞ւ մինչև այժմ հայերենին չեք տիրապետում:
-Այժմ սովորում եմ հայերեն խոսել, որպեսզի ամբողջապես ինտեգրվեմ հայ հասարակությունում: Հայրս չի ցանկացել,որ ես և քույրս հայերեն սովորենք:
-Ի՞նչ նոր ծրագրեր եք պատրաստվում իրականացնել Հայաստանում:
-Մենք փորձում ենք զարգացնել երեխաների գեղարվեստական հմտությունները հայկական դպրոցներում, որոշ նախագծեր ունենք փոքր գյուղերում գյուղատնտեսական ոլորտը զարգացնելու համար:
- Ձեր վերջին այցելության ժամանակ Դուք հանդիպել եք դպրոցականների հետ: Ի՞նչնպատակ ուներ այդ այցելությունը:
- Երեխաները շատ կարևոր են ինձ համար: Ես սիրում եմ նրանց և չեմ կարծում, որ նրանցից շատ մեծ եմ: Ինչ մենք նրանց այսօր սովորեցնում ենք, մեր ապագան է: Կարևոր է նրանց ճանաչելը: Հաճելի էր այցելել Երևանի երկու դպրոցներ: Դա ինձ մեծ էներգիա տվեց և հույս մեր երկրի համար:
-Ձեր վերջին այցելությունից հետո Հայաստանում ի՞նչ փոփոխություններ նկատեցիք:
-Այս ճանապարհորդությունն ինձ համար առանձնահատուկ էր, քանի որ ես որոշել էի մենակ մնալ: Ցանկացա ներկա գտնվել ապիրլի 24-ին: Նախընտրեցի բնակվել տանը, ոչ թե հյուրանոցում: Ցանկանում էի «իրական» մարդկանց հետ զրուցել՝ երեխաների, տարեցների, երիտասարդների: Միշտ կարևոր է երկու կողմերին էլ լսելը: Երկխոսությունը և տեղեկությունը միակ ճիշտ ճանապարհն են վերամիավորելու բոլոր կողմերին էլ:

Patrick Malakian: “Calling Him Henri Instead of Dad Was My First Difficulty”
It depends. In the Armenian community it isn’t. I know people are looking at me as his son but the way they are looking at me is so friendly, so like I’m part of their family, that it is very nice.
In the movie industry, it is more difficult as people are necesserily comparing. It is easy to compare… even if what I do is completely different. But it is in the nature of mankind today to go on the easy side.
Anyway, I feel good in my mind and it doesn’t bother me.
I am who I am, and I think that I have my own personality on top of being Henri Verneuil’s son.
What did the film 588 Rue Paradis (which you and your father worked on together) change in your life?
I didn’t learn anything much about my personal history in the process of making this film. I knew my past as it was never something my father and my grandmother hid from my sister or I.
What was it like working with your father?
It was something very hard. I was very proud he asked me to work with him. We had an understanding that in my professional life he would never help me, and that’s what he did. So when he asked me, I knew it was because he thought I would be the right person to do the job, not because I was his son.
Then the work began. To call him Henri instead of Dad, was my first difficulty! The second difficulty came as the subject of the movie overcame his feelings and professionalism. He was famous for his professionalism on a set, and how he was prepared everyday. On this movie, it was a little bit different. I think he was much too close to the story to be detached. Therefore, it was difficult for a lot of people to work. Obviously, as his first assistant director, my job was to prepare and think about everything for all the departments. It was a long shooting, 6 months, and anything that goes wrong has repercussions on a lot of departments. But we managed to finish on time, with the result you saw. Overall, he got everything he wanted, and that’s the most important thing when you create some art. The rest, feelings, hard work, joys, deceptions are secondary.
How do you preserve Armenian traditions and customs? Are they difficult to maintain abroad?
As the president of AGBU’s Marseille branch, I do a lot of things. Our meals always include some Armenian food at one point or another. We dance to Armenian music; we promote Armenian artists; we learn Armenian; we organize trips to Armenia…
So no, I don’t think it is hard to maintain traditions. All you need is the will to do it.
What kind of Armenian character traits or values have you inherited?
Family, generosity, traditions.
Are you Armenian or French ?
I’m French with an Armenian heart.
Why haven’t you learned Armenian until now?
I am learning to speak Armenian, so as to be totally integrated [in Armenian society]. My father didn’t want my sister or I to learn Armenian.
What kind of projects do you plan to implement in Armenia?
We are trying to develop the artistic skills of children in Armenian schools, as well as developing agricultural projects in small villages.
During your last visit, you met with schoolchildren. What was the purpose of that visit?
Children are very important to me. I love them as I don’t think I’m a lot older than they are! On top of that, I think they are living proof that we still exist and no one will ever be able to get rid of us. What we teach them today is what we’ll be tomorrow. So it is important to know them.
I was very pleased to visit those two schools. It gave me great energy and hope for our country.
What changes did you notice after your last visit to Armenia?
This trip was special as I decided to come on my own. I wanted to be here for April 24 and I wanted to live in a home and not at the hotel. I wanted to talk to “real” people, children, old, young everybody to start to learn about the country. It is always important to hear both sides. Dialogue and intelligence, I think, are the only proper ways to try to reunite those two sides.