«Կեցցե՛ Հանրապետական կուսակցությունը, որ ինձ ազատություն պարգևեց»
Հովիվը դաշտից մի նապաստակ է որսում, բերում տալիս է կնոջը, որպեսզի մորթեն, մսով ճաշ պատրաստեն: Կինն ասում է. «Ա'յ մարդ, ինչո՞վ պատրաստեմ, էլեկտրաէներգիան թանկ ա, ձեռք չի տալիս»: Ամուսինը փորձում է այլընտրանք գտնել` ասելով, թե՝ օջախ արա, փայտ վառիր: Կինը դարձյալ դժգոհում է, թե «անտառներից չեն թողնում ծառ կտրենք, եթե բռնեն, կդատվենք»: «Գազով պատրաստիր»,- պնդում է ամուսինը: Կինը դարձյալ բողոքում է` «բնական գազ չունենք, բալոնով գազն էլ թանկ ա, ձեռք չի տալիս»: Ամուսինը բարկանում է եւ նապաստակին բաց թողնում: Ազատությունը վայելող նապաստակը թռչկոտելով բարձրանում է սարը եւ բղավում. «Կեցցե՛ Հանրապետական կուսակցությունը, որ ինձ ազատություն պարգեւեց»:
Անձրեւ էր: Կապանից ոտքով դեպի Գեղանուշ քայլող Արմենին ճանապարհից վերցրեցինք: Մի քանի րոպե լուռ գնալուց հետո նրան հացրի, թե ինչպե՞ս են ապրում, ի՞նչ կա իրենց գյուղում: «Սպասի ասեմ»,- հարցը լսելուց հետո ասաց գեղանուշցի Արմենը եւ պատմեց այս անեկդոտը, իսկ գյուղի սկզբում ավտոմեքենայից իջնելուց հայացքը գցեց մեր կողմը եւ ասաց. «Հիմա ջոկեցի՞ր, թե ոնց ենք ապրում: Դե, Ձեզ բարի ճանապարհ»:
Ժպտացող կանաչ լճակը
Գեղանուշի ճանապարհի երկու կողմերում ծառեր են, կանաչ, իսկ գյուղի ձախ հատվածում «ժպտում» է թույնով լցված կանաչ լճակը՝ «Դանդի Փրիշս Մեթալս Կապան» ՓԲԸ-ի պոչամբարը: Համայնքի տարածքի մեջ է մտնում նաեւ Գոմարան գյուղը, որտեղ հիմնականում փախստականներ են բնակվում: Երկու գյուղերում միասին վերցրած ապրում է 374 մարդ:
Գեղանուշի համայնքապետ Իվան Կոստանդյանն անցյալ տարի Կապանի բժշկական կենտրոնից պահանջել է տեղեկություններ, թե համայնքից քանի հիվանդ է հաշվառված: Պարզվել է, որ 374 բնակչից 144-ը տարբեր հիվանդություններ ունեն՝ արյան ճնշումից մինչեւ քաղցկեղ: Մեզ հետ զրույցում Ի. Կոստանդյանն ասած, որ միայն իրենց համայնքի տվյալներն ունեն, եթե այլ համայնքներում էլ հիվանդների թիվը պարզ լիներ կկարողանային եզրակացություն անել, թե ինչու են իրենց գյուղում հիվանդները շատ:
Գյուղացիները հիվանդությունների աճը կապում են պոչամբարի հետ, սակայն համայնքապետը ապացույց չունի եւ չի կարողանում այդ կապը պնդել:
«Եթե բապահպանները տալիս են թույլտվություն, եթե առողջապահության նախարարությունն ասում է, որ ոչ մի վնաս չկա, տարբեր կազմակերպություններ տալիս են, որ պոչամբարը ոչ մի վնաս չի տալիս, ստորագրում ու պեչատում են, դրանից հետո ինչո՞վ կարող եք ապացուցել, որ վնաս է: Չեմ ասում, որ պոչամբարը առողջությանը օգուտ է, բայց չեմ էլ կարող ասել, որ վնաս է, եթե առողջապահության նախարարն ասում է, որ վնաս չի»,-նշում է Իվան Կոստանդյանը:
Համայնքապետնի խոսքերով, մի քանի անգամ գյուղում հավաքվել լսումներ են անցկացրել, բնակչությունը պոչամբարի վերաբերյալ արտահայտել է իր դժգոհությունը, սակայն արդյունք չկա: «Եթե ոչ մի արդյունք չես ստանում, պարզապես գալու ես խոսես, խոսես, խոսես ու վերջում նստես կոտրած տաշտակի առաջ, արդեն հոգնում ես խոսելուց: Եթե երեք անգամ ժողովրդին հավաքում ես լսումների ու էլի նույն բանն են ասում, արդեն ժողովրդի մեջ հավատը կորում է: Մեր գյուղից տասնը քանի հոգի մարդ է աշխատում կոմբինատում, որ իրենց ընտանիքը, երեխաներին պահեն: Կոմբինատի փոխարեն թող այլ արտադրամաս լիներ, կգնային այնտեղ կաշխատեին»,-ասում է համայնքապետը:
Իվան Կոստանդյանը տեղեկացրեց, որ տարիներ առաջ գյուղի հողերից 21 հա սերվիտուտի պայմանագրով 99 տարի ժամկետով տրամադրվել է «Դանդի Փրիշս Մեթալս Կապան» ՓԲԸ-ին, որի դիմաց համայնքային բյուջե է մուտք արվում 3 մլն դրամ: Այդ հողից 4.6 հա-ը պոչամբարի տակ է արդեն, իսկ մնացած մասը պաշտպանիչ հատվածն է զբաղեցնում: «Եթե որոշողը ես լինեի, ընդհանրապես չէի համաձայնվի»,-ասում է համայնքապետը:
Փոքր Գեղանուշի մեծ խնդիրները
Արթուր Կոստանդյանը մշակույթի տան պատշգամբում նարդի էր խաղում ընկերոջ հետ: Ասում է՝ պարապ են, անելիք չունեն: «Դուրս ենք գալիս, նարդի ենք խաղում ու գնում տուն: Հողն էլ եկամուտ չի բերում, որ հող մշակենք: Պոմիդորը դառնում ա 30-40 դրամ, մեր մոտ նոր կարմրում ա, մենակ մի լոբի ա, էլի: Էս տարի էլ ցուրտը ծառերը տարել ա՝ հոն, թութ, սալոր, ընկույզ, ոչ մի բան չկա»,- ասում է Արթուր Կոստանդյանը եւ շրխկացնում նարդու քարը:
Գեղանուշում առավոտը շատ հանգիստ էր, աղմուկ չկար, չէին լսվում երեխաների ձայներ, փողոցներում էլ հազվադեպ էին մարդիկ երեւում:
Գյուղացիները հիմնականում զբաղված են անասնապահությամբ, քանի որ սեփականաշնորհված հողամասերում հացահատիկ կամ այլ մշակաբույսեր ցանելու փոխարեն խոտ են աճեցնում: Համայնքապետ Կոստանդյանը, ցույց տալով համայնքապետարանի դիմաց կայանած գյուղի միակ տրակտորը, պատմում է, որ այն 1970 թվականի արտադրության է: Բազմիցս փորձել են «շունչ» տալ տրակտորին, սակայն չի ստացվել: Տրակտորն անսարք է, եւ մարդիկ մնացել են առանց վարուցանքի: Գյուղացիները մշակում են միայն տնամերձ հողամասերը. գոնե այնտեղ կարողանում են բահով փորել:
Թեեւ գյուղը հայտնի է ավելի շատ անասնապահությամբ, սակայն այստեղ էլ արտադրանքի իրացման խնդիր կա: Գյուղացիները չեն կարողանում վաճառել կաթն ու պանիրը: Ով հնարավորություն ունի, տանում Կապանում վաճառում է, իսկ մյուսները սպասում են, որ մի օր կաթի մթերման ավտոմեքենան իրենց գյուղ էլ կգա ու իրենցից կաթ կգնի:
Գեղանուշում սպասում են ոչ միայն կաթի ավտոմեքենային, այլեւ կապույտ վառելիքին: Գյուղը գազիֆիկացված չէ, իսկ համայնքի բյուջեով հնարավոր չէ դա իրականացնել:
Գյուղի բյուջեն ընդամենը 9 մլն 60 հազար դրամ է, որից 3.5 մլն-ը դոտացիան է, իսկ 220 հազար դրամը գոյանում է հողի հարկից, 250 հազարը՝ հողի վարձավճարներից, 98 հազար դրամն էլ՝ գույքահարկից: Մնացածը գոյանում է «Դանդի Փրիշս Մեթալս Կապան» ՓԲԸ-ի վճարած 3 մլն դրամից եւ բջջային օպերատորների տեղադրած ալեհավաքների վճարներից:
Իվան Կոստանդյանը նշեց, որ Գեղանուշում առաջնայինը խմելու ջրի հարցն է, հետո` գազն ու ճանապարհները: Մարդիկ խմում են հենց ակունքներից հոսող ջուրը, որը ոչ ֆիլտրացվում է, ոչ էլ` քլորացվում: Նույն ջուրն օգտագործում են եւ՛ ոռոգման եւ՛ խմելու համար: Համայնքապետը ջրի որակից չի դժգոհում, թեեւ եղանակով պայմանավորված` երբեմն ջրի գույնը փոխվում է:
«Ինձ համար ավելի լավ է անձրեւաջուրը, քան քլորաջուրը: Արդեն 80 տարի է` այդ ջուրն ենք խմում, ի՞նչ է եղել: Մեր միակ խնդիրը ներքին ցանցի խողովակաշարերի վերանորոգումն է»,-ասում է համայնքապետը: Բնական է, որ 9 մլն դրամ բյուջեով հնարավոր չէ լուրջ ներդրումներ իրականացնել եւ միակ հույսը պետական աջակցությունն է:
Բյուջեով հազիվ կարողացել են 12 աթոռ համայնքապետարանի, 13-ը՝ մշակույթի տան համար գնել: «Կենցաղի տան» համար էլ են աթոռներ գնել՝ 180 հատ: Համայնքապետը հիշեց նաեւ, որ Ամանորին 105 տոպրակ է բաժանվում ընտանիքներին, որի պարունակությունն արժե 2000 դրամ:
Գյուղի դպրոցում սովորում է 41 աշակերտ: Ավագանու որոշմամբ համայնքային բյուջեից վճարվել է բոլոր աշակերտների գրքերի գումարը: Ըստ Իվան Կոստանդյանի՝ կան երեխաներ, որոնք Կապանի դպրոցներ են հաճախում, այդ քայլով փորձում են շահագրգռել, որ ծնողները երեխաներին պահեն գյուղում:
«Հիմա որ ասեմ, էլի կասեք ձեր առողջության հաշվին եք անում: Կոմբինատը բանավոր պայմանավորվածություն ունի համայնքի հետ եւ արդեն 3 տարի է` տարեկան 10 մլն դրամի բարեգործություն է անում: Գյուղի դպրոցում զինանոց է կառուցվել, բեմ, բակում նստարաններ են տեղադրվել, գյուղամիջում խաղահրապարակ է կառուցվել: Անցյալ տարի մշակույթի շենքի տանիքն է փոխվել, որի սենյակներից մեկը զբաղեցնում է համայնքապետարանը: Այս տարի էլ նախատեսված է, որ շենքը կապիտալ վերանորոգեն»,-ավելացրեց համայնքապետը:
Օրն արդեն ճաշ էր դարձել, Գեղանուշում աշխուժություն էր նկատվում: Համայնքապետն ասաց, որ գյուղում մարդ է մահացել, մարդիկ շտապում են հոգեհացի:

“Да здравствует Республиканская партия, даровавшая мне свободу!”
Пастух принес домой пойманного в поле зайца и попросил жену приготовить вкусный обед. Жена сказала: “На чем мне приготовить? Электроэнергия стоит дорого, невыгодно”. Муж предложил развести во дворе огонь. Жена опять возразила: “Рубить в лесу деревья запрещено, могут поймать и отдать под суд”. “Приготовь на газе”,- продолжал настаивать муж. “У нас нет природного газа, а сжиженный очень дорогой”,- опять пожаловалась жена. Муж рассердился и отпустил зайца на волю. Обрадованный заяц, убегая обратно в лес, закричал: “Да здравствует Республиканская партия, даровавшая мне свободу!”.
Шел дождь. По дороге мы взяли попутчика – Армена, направлявшегося пешком из Капана в Гехануш. После недолгого молчания завязалась беседа. Я начал интересоваться у нашего нового пассажира, как жизнь в их селе. “Подожди, сейчас расскажу”,- сказал наш новый знакомый и рассказал этот анекдот. Когда же мы подъехали к деревне, Армен, выходя из машины, сказал: “Теперь понял, как мы живем? Счастливого пути!”.
“Улыбающееся” зеленое озерцо
По обе стороны дороги, ведущей в село Гехануш, растут деревья, много зелени, а слева от села “улыбается” заполненное ядовитыми отходами зеленое озерцо. Это хвостохранилище ЗАО “Данди Пришс Металс Капан”. Территория общины охватывает также село Гомаран, где живут в основном беженцы. В обоих общинах вместе взятых живет 357 человек.
В прошлом году староста Гехануша Иван Костандян затребовал в капанском медцентре данные о том, сколько человек из их общины состоят на учете как больных. Оказалось, что из 374 человек 144 имеют то или иное заболевание – от гипертонии до рака. В беседе с нами Костандян сказал, что располагают данными только по своей общине, вот когда получат информацию о больных из других общин, тогда можно будет сделать вывод о том, почему у них в селе так много больных.
Рост заболеваний сельчане связывают с хвостохранилищем, но поскольку сельская администрация не имеет доказательств, то не может настаивать на этой связи.
“Если экологи дают разрешение, если министерство здравоохранения говорит, что никакой опасности нет, если представители различных организаций утверждают, что хвостохранилище никакого вреда не причиняет, то как мы можем доказать обратное”,- отметил Иван Костандян.
По его словам, в селе несколько раз проводились слушания, население высказывало недовольство наличием хвостохранилища, но никакого результата не достигали.”Если результатов не добиваешься, то через какое-то время устаешь жаловаться. Три раза людей собирали на слушания и каждыйраз говорили одно и то же. После этого люди потеряли веру. Десять человек из нашего села работают на комбинате, чтобы содержать свои семьи. Почему бы вместо комбината не открыть какой-нибудь цех, люди будут там работать”,- сказал староста.
Костандян сообщил, что несколько лет назад по договору ЗАО “Данди Пришс Металс Капан” было выделено больше двадцати гектаров сельских земель. За это компания перечисляет в общинный бюджет 3 млн драмов. 4,6 га из этих земель занимает хвостохранилище, а на остальной территории создан защитный слой.”Если бы я принимал решения, то никогда бы не дал на это согласие”,- заверил староста.
Большие проблемы маленького села
На балконе Дома культуры Артур Костандян вместе с другом играют в нарды. Параллельно он ведет с нами беседу: “Землю не обрабатываем, так это не приносит доход. А в этом году из-за заморозков еще и пострадали тутовые, сливовые деревья, орешины. Ничего нет”.
В Гехануше крестьяне заняты в основном животноводством и вместо зерна или овощей сажают кормовые культуры. Иван Костандян, показав на единственный в селе трактор, сообщил, что он произведен в 1970 году. Трактор неисправен, поэтому геханушцы не могут провести посев и обрабатывают только свои приусадебные участки.
Несмотря на то, что в селе занимаются в основном животноводством, здесь существует и проблема реализации. Сельчане не могут продавать молоко и сыр.У кого есть возможность, отвозит продукты в Капан, остальные ждут приезда машины для заготовки молока. Гехануш не газифицирован, осуществить эти работы за счет общинного бюджета невозможно. Местный бюджет составляет всего 9 млн 60 тысяч драмов, из которых 3,5 млн – дотация, 220 тысяч драмов образуются за счет налога на землю, 250 тысяч – за счет платежей за землю, 98 тысяч – за счет налога на имущество. 3 млн драмов выплачивает компания ”Данди Пришс Металс Капан”, перечисляются также платежи за установленные здесь антенны операторов сотовой связи.
По словам Ивана Костандяна, первоочередным является вопрос питьевой воды, а потом уже газ и дороги. Староста на качество воды не жалуется, хотя в зависимости от погоды вода может менять цвет. ”По мне лучше дождевая вода, чем содержащая хлор. Эту воду мы пьем уже 80 лет, и ничего. Единственная наша проблема – ремонт внутренней водопроводной сети”,- сказал староста, добавив, что в этом вопросе единственная надежда на помощь государства.
В сельской школе учится 41ученик. Решением совета старейшин учебники для всех школьников были оплачены из бюджета общины. Есть дети, которые учатся в Капане, и этим шагом администрация попыталась заинтересовать родителей водить детей в местную школу.
“У общины есть устная договоренность с комбинатом, который уже три года оказывает нам благотворительную помощь в размере 10 млн драмов в год. В школе построили сцену, во дворе установили скамейки, в центре Гехануша появилась детская игровая площадка. В прошлом году комбинат отремонтировал крышу Дома культуры, в одной из комнат которого располагается сельская администрация. В этом годупредусмотрено капитально отремонтировать здание”,- сообщил Иван Костандян.
Наступил полдень. В Гехануше было заметно оживление. Староста сказал, что в селе умер человек, и люди спешат на поминки.