Սեյրան Օհանյանը խոսել է սահմանի դեպքերի մասին
Այսօր սահմանին տեղի ունեցած հերթական միջադեպի հետևանքով մարտական հենակետում հակառակորդի գնդակից վիրավորվել է զինծառայող։ Լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով միջադեպին, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հայտարարեց. «Պաշտպանության բանակում հակառակորդի կրակոցից մեկ զինծառայող է վիրավորվել. գնդակը դիպել է պատին, այնուհետև անդրադաձ կատարելով կպել զինվորի ձեռքին»։
Դիտարկմանը, թե սահմանին իրավիճակը լարված է, հաշվի առնելով այն, որ մի քանի օր առաջ էլ ադրբեջանական զինուժը դիվերսիոն գործողություններ էր իրականացրել, Սեյրան Օհանյանն արձագանքեց այսպես. «Ընդհանուր առմամբ, պետք է մենք հասկանաք, որ այս իրավիճակը պարբերաբար կրկնվում է, այսինքն՝ լարվածություն միշտ էլ կա, քանի մենք խնդիր ունենք հակառակորդի հետ, նրա հետ անմիջական շփման մեջ ենք, պարբերաբար լարված իրավիճակ է լինում»։
Նրա խոսքով՝ ԼՂՀ պաշտպանության բանակի հատվածում փորձ է եղել դիվերսիոն գործողություն իրականացնելու, բայց մեր դիրքապահները կանխել են այն։ «Խիստ կերպով պատժել են հակառակորդին, հակառակորդն ունեցել է կորուստներ և վիրավորներ ու հետ է շպրտվել»,-նշեց պաշտպանության նախարարը։
Հարցին, թե արդյոք նման հաճախակի միջադեպերը հետևանք չե՞ն նրան, որ Ադրբերջանն իր սպառազինությամբ առավելություն ունի ՀՀ-ի նկատմամբ, Ս. Օհանյանը պատասխանեց, թե Ադրբեջանի հնարավորությունները մի քիչ ավելի շատ են, բայց դա չի նշանակում, որ նրանք առավելություն ունեն հայկական զինուժի նկատմամբ։
«Անկասկած հասկանալի է, որ Ադրբեջանի հնարավորությունները մի քիչ ավելի շատ են, այն մեր կողմից վերահսկվում է։ Սպառազինությունը հակառակորդի կողմից պարբերաբար գտնվում, թարմացվում է, բայց մենք պետք է հասկանանք, որ բանակները չեն գնահատվում միայն սպառազինության քանակով։ Այդ սպառազինությունը պետք է նախևառաջ յուրացել, պահել, շահագործել, և նաև պետք են մարդիկ, որ կարող են պատշաճ կերպով այն սարքին պահել և նաև շահագործել։ Այդ առումով պաշտպանության նախարարությունը և ԼՂՀ պաշտպանության բանակը ուժերի հավասարակշռությունը առանց որևիցե երրորդ ուժի պահպանում են և ինքներդ եք դա տեսնում մեր զինծառայողների որակական պատրաստվածության և մարտական ոգու հաշվին»,-նշեց նա։
Իսկ թե ինչպե՞ս կբացատրի ՀՀ պաշտպանության նախարարը Ռուսաստանի հերթական գործողությունը՝ զենք, մասնավորապես տանկեր վաճառել Ադրեբջանին, զինված ուժերին, Սեյրան Օհանյանն ասաց, թե յուրքանչյուր պետություն ռազմատեխնիական համագործակցություն իրականացնում է իր պլանների, իր քաղաքականության շնորհիվ։ «Մենք այսօր, իհարկե, հասկանումե նք , որ ՌԴ-ն լինելով մեզ համար որպես ռազմավարական գոծընկեր, անկասկած, առաջին հերթին ուշադրություն է դարձնում մեր ռազմատեխնիական խնդիրներին։ Բայց միևնույն ժամանակ նա իրավունք ունի իքնուրույն քաղաքականություն վարելու որպես ռազամական գերատեսչության ղեկավար: Ես դա լավ աչքերով նայել չեմ կարող, բայց, համեյանդեպս, տվյալ դեպքում իրավունք էլ չունեմ արգելել։ Դա մեզ չի խաթարում առաջին հերթին շփման գծում և մեր սահմանների վրա հավասարակշռության պահել՝ պատրասատակամության շնորհիվ»,-նշեց նա։

Сейран Оганян коснулся случаев на границе
Вследствие произошедшего сегодня на границе очередного инцидента от пули противника на боевом посту был ранен армянский военнослужащий. Министр оборноны РА Сейран Оганян, касаясь в беседе с журналистами этого случая, сообщил: “От выстрела противника был ранен солдат Армии обороны. Пуля попала в стену и срикошетила, ранив солдата в руку”.
Касаясь мнения о том, что с учетом диверсионных действий, осуществленных несколько дней назад азербайджанской стороной, на границе сохраняется напряженная ситуация, Сейран Оганян сказал: “Мы должны понять, что такая ситуация периодически возникает, то есть напряженность существует всегда, поскольку мы имеем дело с противником, мы непосредственно соприкасаемся с ним”.
По словам министра обороны РА, на участке Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики была предпринята попытка осуществления диверсионных действий, однако наши военнослужащие предотвратили ее. “Они сурово наказали противника, который, понеся потери, был отброшен назад”,- отметил министр.
На вопрос, не являются ли столь частые инциденты следствием того, что Азербайджан имеет преимущество перед Арменией своими вооружениями, глава минобороны РА сказал, что у Азербайджана чуть больше возможностей, но это не значит, что они имеют преимущество перед армянскими вооруженными силами. “Мы должны понять,что армии оценивают не только по количеству вооружений. Это вооружение нужно освоить, содержать, эксплуатировать. Также нужны люди, которые могут этим заниматься. В этом плане министерство обороны РА и Армия обороны НКР сохраняют баланс сил без какой-либо третьей силы”,- заверил С.Оганян.
На вопрос, как он объяснит очередную продажу Россией оружия и в частности танков Азербайджану, глава минобороны ответил, что каждое государство осуществляет военно-техническое сотрудничество в соответствии со своим планами, своей политикой. “Мы сегодня, конечно, понимаем, что РФ, будучи нашим стратегическим партнером, в первую очередь обращает внимание на наши военно-технические задачи. Но в то же время эта страна имеет право вести самостоятельную политику. Я как руководитель оборонного ведомства не могу относиться к этому полжоительно, но и не имею право запретить. Это не мешает нам сохранять баланс на линии соприкосновения и на наших границах”,- сказал Сейран Оганян.