Նիկոլ Փաշինյան. «Պետությունն առաջնորդվում է «ինձանից հետո թեկուզ ջրհեղեղ» սկզբունքով»
«ՀՀ 2013թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, թե 2013 թվականն աննախադեպ տարի էր արտաքին պարտքի համար՝ 861 մլն դոլար, այն դեպքում, երբ 2012 թվականին արտաքին պարտքը կազմել է 139 մլն, 2011 թվականին՝ 101 մլն։
«Միանգամից այսպես կտրուկ աճ, որը բյուջեի 33 տոկոսն է կազմում... Ինչքանո՞վ է նպատակահարմար նման պիկը, չարժե՞ բանակցել պարտքի սպասարկման հարցում, որ ավելի սահուն լինի ընթացքը։ Հարթ գրաֆիկն ավելի օգտակար չէ՞ տնտեսության համար, ադրյոք կտրուկ վերելքները վատ չե՞ն տնտեսությանը»,- հարցրեց ՀԱԿ պատգամավորը՝ կանխատեսելով, որ 2020 թվականին էլ նման պիկ է սպասվում:
Պատասխանելով պատգամավորի հարցերին, Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը նշեց, որ 2009 թվականին ռուսական 500 մլն դոլար վարկը վերցնելուց հետո ընդունվել է քաղաքական որոշում՝ ռուսական վարկը սպառել 10 տարում։
«500 մլն-ով ավելացավ վարկերի սպասարկումը, մեծ տատանումը կապված է սպառման հետ։ 2019-20թթ., իհարկե, որոշակի պիկ ունենք, բայց մեր արտաքին ռեզերվների կառուցվածքը, արտաքին պահուստների կառուցվածքը համահունչ են պարտքի կառուցվածքին թե արտարժույթի տեսակարար կշիռներում, թե ժամկետների։ Դրանք հաշվի են առնվել, և բոլոր տիպի պիկերը հաշվի ենք առնում»,-վստահեց ԿԲ նախագահը:
Ա. Ջավադյանի խոսքով՝ 2013թ. մենք ավարատելու ենք արտաքին ռեզերվների սպասակման ամենաբարձր մակարդակը:
Նիկոլ Փաշինյանի հարցին պատասխանեց նաև ՀՀ ֆինանսերի փոխնախարար, գլխավոր գանձապետ Արտոմ Ջանջուղազյանը՝ նշելով, որ պատգամավորի հարցն ավելի շատ կառավարությանն է հասցեագրված: Ջանջուղազյանն ասաց, թե 2013-ին պարտքի սպասարկման թիվն այդքան մեծ է ստացվել, որովհետև այն մարվել է վաղաժամ: «Մենք ստանձնել ենք վաղաժամ մարում, 10 տարվա ընթաքցում պետք է մարվեր ռուսական վարկը։ Իսկ իրականացվել է մարումն ի հաշիվ մեկ այլ արտաքին պարտքի, բայց ոչ պարտքի տեսքով, այլ արտաքին շուկայում պետական պարտատոմսերի վաճառքով»,-ասաց ֆինանսների փոխնախարարը:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ արձագանքեց, թե նրանց պատասխաններն իրեն հիշեցրեցին Պարույր Սևակի «Առաջադրանք բոլոր հաշվիչ մեքենաներին» բանաստեղծությունը։ «Փաստորեն պարոն Ջավադյանի պատասխանն ավելի հասկանալի էր։ Հասկացանք, որ կայացվել է քաղաքական որոշում և արտաքին պարտքի սպասարկման բարդությունները քցվել են 2020 թվականի վրա։ Ասաց, որ եթե այսպես չանեինք, պիկը կլիներ 2014-15թթ.։ Եթե ճիշտ հասկացա, պետությունն առաջնորդվում է «ինձանից հետո թեկուզ ջրհեղեղ» սկզբունքով։ Չեմ կարծում, որ այսօրվա իշխանությունները կլինեն իշխանության 2020 թվակականին, և սրանով որոշվել է պարտքը հեռացնել, որ բարդություն չլինի»,-նշեց Ն. Փաշինյանը։

Никол Пашинян: “Государство руководствуется принципом “после нас хоть потоп”
В ходе обсуждения в Национальном Собрании ежегодного отчета “О выполнении госбюджета РА 2013 г.” депутат парламентской фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян заявил, что 2013 год был беспрецедентным для государственного долга, который составил 861 млн долларов, тогда как в 2012-ом внешний долг составлял 139 млн, а в 2011-ом – 101 млн долларов.
“Рос очень резкий, составил 33 процента от госбюджета. Насколько целесообразен такой пик? Не следует ли провести переговоры вокруг вопроса об обслуживании долга, чтобы добиться большей плавности процесса?” – спросил депутат, высказав предположение, что такой же пик ожидается и в 2020 г.
Отвечая на эти вопросы, председатель Центрального банка РА Артур Джавадян отметил, что после получения в 2009 году российского кредита в 500 млн долларов было принято политическое решение израсходовать эти кредитные средства в течение 10 лет.
“Этой суммой в 500 млн долларов обслуживание кредитов увеличилось. В 2019-2020 гг., конечно, ожидается определенный пик, но структура наших внешних резервов созвучна структуре долга и в плане удельного веса валют, и в плане сроков. Мы учитываем все типы пиков”,- заверил председатель ЦБ.
Никол Пашинян отметил, что ответ г-на Джавадяна означает следующее: “Было принято политическое решение и сложности обслуживания внешнего долга оставлены на 2020 год. Он сказал, что если бы так не сделали, то пик пришелся бы на 2014-2015 гг. Если я правильно понял, государство руководствуется принципом “после нас хоть потоп”. Не думаю, что сегодняшние власти останутся до 2020 года, поэтому было решено устранить долг, чтобы сложности не возникли”.