Դավիթ Հարությունյանի հայտնի ու անհայտ տները. ներկայացնում է հենց ինքը
ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը հավաստիացնում է` իր ունեցվածքը չի կուտակել գործադիր մարմնում աշխատելու տարիներին:
Պատասխանելով «Հետքի» հարցին, թե որտեղից Ձեզ 6 բնակարան, 1 առանձնատուն, 1 ամառանոց, որը հայտարարագրել եք, Դավիթ Հարությունյունյանը նշեց, թե որևէ գաղտնիք, թե ինչպես է ձեռքբերել ունեցվածքը, չունի: Նա նշեց, որ եթե հայտարարագրել է, նշանակում է` բացարձակ վստահություն ունի, որ որևէ խնդիր չկա: «Հայտարարագրել եմ ամեն ինչ, բացարձակապես ամեն ինչ»,- նշեց նա:
Ապա Դավիթ Հարությունյանը մանրամասն պատմեց. «Չեմ ուզում թվարկել Մոսկվայի կոմունալ բնակարանի մեկ սենյակը, որը ինձ բաժին է հասել հորեղբորիցս, նա ինձ կտակել է ու այնտեղ մինչև հիմա ապրում է իմ հորեղբոր կինը: Կարծում եմ, որ ձեզ հավանաբար չի հետաքրքրի տատիկիս տունը, կիսավարտ տունը, որը դարձյալ կտակված է ինձ: Տատիկս այդ տունը ձեռք է բերել 70-ականներին, իսկ ինձ կտակել են տունը մինչև քաղաքականությամբ զբաղվելը: Երևի ձեզ չի հետաքրքրի նաև այն սենյակը, որտեղ ես ապրել եմ 8 տարեկանից սկսկած, որը ևս համարվում է իմ սեփականությունը: Վստահ եմ, որ չի հետաքրքրի նաև հողատարածքը, որը ես ունեմ Դիլիջանում, ձեռք եմ բերել աճուրդի ժամանակ, երբ մի քանի հարյուր քաղաքացի էր մասնակցում դրան:
Ձեզ հավանաբար կհետաքրքրի երկու տարածք` այն տունը, որտեղ ես հիմա ապրում եմ, և բնակարանը, որտեղ ես տեղափոխվեցի նախարար եղած ժամանակ: Այդ տունը եղել է իմ հոր` Էդոնիս Հարությունյանի տունը, և բոլորը գիտեն, որ այն գտնվում է Թումանյան փողոցի վրա` Անուշ գաստրոնոմի դիմաց, ու հորս մահից հետո մենք որոշեցինք վաճառել ու ինձ համար բնակարան գնել: Մենք վաճառեցինք այդ տունը ու տեղափոխվեցինք, իսկ այն տունը, որտեղ ես հիմա ապրում եմ, գտնվում է Դավիթաշենում, ձեռք եմ բերել մինչև նախարար դառնալը, դարձյալ աճուրդով` այն էլ չնչին գումարներով, որովհետև այդ տարածքը համարվում էր ամենաանհետաքրքիր տարածքներից մեկը: Հողամասը գնել եմ երեք ընկերներիս հետ միասին. մի հարևանս մի ընկերս է, մյուսը` մյուս ընկերս:
Այդ ամենը գնել եմ, երբ ես պետական աշխատանքի գործադիր մարմնում չէի անցել»:
Ինչ վերաբերում է լուրերին, թե Հարությունյանը անշարժ գույք ունի նաև Հյուսիսային պողոտայում, ապա նախարարը հերքեց այդ լուրերը` նշելով, թե որևէ սեփականությունում Հյուսայիին պողոտայում չունի:

Известные и неизвестные дома Давида Арутюняна: представляет сам министр
Министр-руководитель аппарата правительства РА Давид Арутюнян уверяет, что накопил свое состояние не в годы работы в исполнительном органе.
Отвечая на вопрос Hetq, откуда у него 6 квартир, 1 особняк, 1 дача, которые указаны в его декларации, Давид Арутюнян отметил, что ничего тайного в том, как он приобрел эту недвижимость, нет. По словам министра, если он задекларировал свои дома, значит абсолютно уверен в отсутствии какой-либо проблемы.
“Не хочу говорить об одной комнате в коммунальной квартире в Москве, которая досталась мне от брата отца. Он завещал ее мне, и там до сих пор живет жена моего дяди. Вас, думаю, не заинтересует и недостроенный дом моей бабушки, который она тоже завещала мне. Этот дом бабушка приобрела в 70-х годах, а мне его завещала до того, как я начал заниматься политикой. Вас, наверное, не заинтересует и та комната, в которой я жил с 8 лет и которая считается моей собственностью. Уверен, что не заинтересует и земельный участок в Дилижане, который я приобрел на аукционе с участием нескольких сотен человек.
Вас, по всей видимости, заинтересуют две недвижимости: дом, в котором я сейчас живу, и квартира, в которую я переехал, когда был министром. Это дом моего отца, Эдониса Арутюняна. Все знают, что он находится на улице Туманяна,напротив гастронома “Ануш”. После смерти отца мы решили продать эту квартиру и купить для меня другую квартиру. Мы ее продали и переехали, а тот дом, где я сейчас живу, находится в Давидашене. Я приобрел его до того, как стать министром, и опять-таки на аукционе, к тому же за ничтожную сумму, поскольку этот участок считался одним из самых непримечательных. Участок я приобрел вместе с двумя своими друзьями,и теперь они оба мои соседи.
Все это было приобретено еще тогда, когда я не работал в исполнительном органе”.
Что касается слухов о том, что Д.Арутюнян владеет недвижимостью также на Северном проспекте, то министр опроверг эти сведения, отметив, что никакой собственности на Северном проспекте не имеет.