Դավիթ Հարությունյանի հայտնի ու անհայտ տները. ներկայացնում է հենց ինքը
ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը հավաստիացնում է` իր ունեցվածքը չի կուտակել գործադիր մարմնում աշխատելու տարիներին:
Պատասխանելով «Հետքի» հարցին, թե որտեղից Ձեզ 6 բնակարան, 1 առանձնատուն, 1 ամառանոց, որը հայտարարագրել եք, Դավիթ Հարությունյունյանը նշեց, թե որևէ գաղտնիք, թե ինչպես է ձեռքբերել ունեցվածքը, չունի: Նա նշեց, որ եթե հայտարարագրել է, նշանակում է` բացարձակ վստահություն ունի, որ որևէ խնդիր չկա: «Հայտարարագրել եմ ամեն ինչ, բացարձակապես ամեն ինչ»,- նշեց նա:
Ապա Դավիթ Հարությունյանը մանրամասն պատմեց. «Չեմ ուզում թվարկել Մոսկվայի կոմունալ բնակարանի մեկ սենյակը, որը ինձ բաժին է հասել հորեղբորիցս, նա ինձ կտակել է ու այնտեղ մինչև հիմա ապրում է իմ հորեղբոր կինը: Կարծում եմ, որ ձեզ հավանաբար չի հետաքրքրի տատիկիս տունը, կիսավարտ տունը, որը դարձյալ կտակված է ինձ: Տատիկս այդ տունը ձեռք է բերել 70-ականներին, իսկ ինձ կտակել են տունը մինչև քաղաքականությամբ զբաղվելը: Երևի ձեզ չի հետաքրքրի նաև այն սենյակը, որտեղ ես ապրել եմ 8 տարեկանից սկսկած, որը ևս համարվում է իմ սեփականությունը: Վստահ եմ, որ չի հետաքրքրի նաև հողատարածքը, որը ես ունեմ Դիլիջանում, ձեռք եմ բերել աճուրդի ժամանակ, երբ մի քանի հարյուր քաղաքացի էր մասնակցում դրան:
Ձեզ հավանաբար կհետաքրքրի երկու տարածք` այն տունը, որտեղ ես հիմա ապրում եմ, և բնակարանը, որտեղ ես տեղափոխվեցի նախարար եղած ժամանակ: Այդ տունը եղել է իմ հոր` Էդոնիս Հարությունյանի տունը, և բոլորը գիտեն, որ այն գտնվում է Թումանյան փողոցի վրա` Անուշ գաստրոնոմի դիմաց, ու հորս մահից հետո մենք որոշեցինք վաճառել ու ինձ համար բնակարան գնել: Մենք վաճառեցինք այդ տունը ու տեղափոխվեցինք, իսկ այն տունը, որտեղ ես հիմա ապրում եմ, գտնվում է Դավիթաշենում, ձեռք եմ բերել մինչև նախարար դառնալը, դարձյալ աճուրդով` այն էլ չնչին գումարներով, որովհետև այդ տարածքը համարվում էր ամենաանհետաքրքիր տարածքներից մեկը: Հողամասը գնել եմ երեք ընկերներիս հետ միասին. մի հարևանս մի ընկերս է, մյուսը` մյուս ընկերս:
Այդ ամենը գնել եմ, երբ ես պետական աշխատանքի գործադիր մարմնում չէի անցել»:
Ինչ վերաբերում է լուրերին, թե Հարությունյանը անշարժ գույք ունի նաև Հյուսիսային պողոտայում, ապա նախարարը հերքեց այդ լուրերը` նշելով, թե որևէ սեփականությունում Հյուսայիին պողոտայում չունի:

Chief of Government Staff Davit Harutyunyan Comes Clean on Properties He Owns
Minister, Chief of RA Government Staff Davit Harutyunyan (pictured) says that he didn't accumulate his properties during the years he worked in the executive branch of government.
Responding to a question by Hetq on how he accumulated 6 apartments, 1 house, and 1 dacha, which he declared, Harutyunyan said he has no secrets on how he acquired his properties. He said, if he declared them, it means he has absolute confidence that there's no problem. "I declared everything — absolutely everything," he said.
Then, he described in detail: "I don't want to enumerate the one room of the communal apartment in Moscow, the share of which I received through my uncle. He bequeathed it to me and living there till now is my aunt [the wife of his uncle]. I think that you probably won't be interested in my grandma's house, the unfinished house, which again was bequeathed to me. My grandma acquired that house in the 70s, and it was bequeathed to me before I got into politics. Probably also won't interest you is the room where I lived since I was 8 years old, which is also considered my property. I'm sure, also not of interest to you is the plot of land that I have in Dilijan: I acquired it at an auction, when a few hundred citizens were participating in it.
"Probably of interest to you are two properties: the house I currently live in and the apartment where I moved to when I was a minister. That house was my father, Edonis Harutyunyan's house, and everyone knows that it's located on Tumanyan St., across from Anush deli, and after my father's death, we decided to sell it and buy an apartment for me. We sold that house and moved, and the house where I live now, is in Davtashen. I acquired it before I became a minister, again through an auction — and for a trifling amount because that area was considered one of the most uninteresting areas. I bought the land with three of my friends: one of my neighbors is my friend; the other, my other friend.
"I purchased all this when I had not made the move to the executive body of state service."
As for rumors that Harutyunyan has property also on Yerevan's Northern Avenue, he denied this, saying he has no property on Northern Avenue.