Փաշինյանը վարչապետի համար մեջբերում է անում բառարանից. «Պարտադիր նշանակում է պարտադրված»
«Դուք բոլորդ այս ողջ ընթացքում եղել եք պետական պաշտոնյաներ։ Հիմա, եթե բիզնեսով չեք զբաղվել, ո՞նց եք վաստակել այդ գումարները, թե՞ պաշտոնավարմանը զուգահեռ բիզնեսով եք զբաղվել, ո՞նց կմեկնաբանեք այս փաստը»,- Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին հարց ուղղեց պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ գործարարությունը պետք է տարանջատվի պետական համակարգից։ Նա հիշեցրեց, որ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, թե գործարարությունը պետք է տարանջատվի պետական համակարգից, ապա նշեց, որ Հովիկ Աբրահամյանը 2013 թվականին հայտարարգրել է 5.5 մլն դոլար, ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը՝ 6.5 մլն դոլար, կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը հայտարարագրել է 6 բնակարան, 1 առանձնատուն, 1 ամառանոց, 1 հողամաս:
Անդրադառնալով Հովիկ Աբրահամյանի հայտարարությանը՝ կենսաթոշակային համակարգը պետք էլ լինի պարտադիր, բայց ոչ պարտադրված, Ն. Փաշինյանը հարցրեց, թե ինչ է դա նշանակում: «Պարոն Աբրահամյան, կա Էդուարդ Աղայանի հայերենի բացատրական բառարանը․ այդ բառարանի երկրորդ հատորի 1207 էջում գրված է պարտադիր բառի հայերեն բացատրությունը, և նշված է, որ պարտադիր նշանակում է պարտադրված։ Հիմա Դուք ասում եք պարտադիր, բայց ոչ պարտադրված: Հայերենում այս նախադասությունը իմաստ չունի, եթե պետք է հատուկ կոնդակով կամ հրովարտակով նոր իմաստ հաղորդեք այս բառին, խնդրում եմ ասեք, բայց հայերենում պարտադիր նշանակում է պարտադրված»։
Հովիկ Աբրահամյանն էլ պատասխանեց, թե շատ լավ է, որ Ն. Փաշինյանը բառարան է ընթերցում, ապա հավելեց. «Ես ինքս էլ կընդօրինակեմ ու կսկսեմ ընթերցել: Հասկանում եմ, որ դա Ձեր ձեռագիրն է՝ ինչ-որ բաներ գտնել, բայց կարևորը, որ չի հուսալքում։ Ես իմ գործն եմ անում: Գիտեք՝ շատ մեծ տարբերություն կա խոսողի ու գործ անողի մեջ»:
Խոսելով գործարարության մասին՝ վարչապետը կոչ արեց նեգատիվ չվերաբերվել գործարարությանը։ «Գործարարների շնորհիվ է, որ Դուք այսօր այստեղ նստած եք, աշխատավարձ եք ստանում, թոշակ ենք բարձրացնում, հարկերի վճարման մասով ենք մենք վերանորոգել Ազգային ժողովի այս գեղեցիկ դահլիճը։ Որոշ մարդկանց մոտ ավանդույթ է ձևավորվել գործարարին վատ ներկայացնել, բայց նրանց շնորհիվ է չէ՞, որ մարդիկ աշխատում են, տնտեսությունը աճում է: Ես կոչ եմ անում, որ գործարարներին բոլորը վերաբերվեն շատ հարգանքով. նրանք երկիր են փորձում զարգացնել: Ինչ վերաբերում է իմ ունեցվածքին, ես երբեք չեմ թաքցրել, որ ունեմ ունեցվածք, մանրամասն օրենքի տառին համահունչ ես ներկայացրել եմ հայտարարագրում։ Աշխատել եմ այն տարիներին, երբ որ ես հողագործությամբ եմ զբաղվել, այն ժամանակ, երբ թույլատրվում էր։ Իմ պաշտոնների ընթացքում, երբ եղել եմ կառավարությունում, Ազգային ժողովի նախագահ, չեմ վաստակել ունեցվածք, ոչ էլ կոռուպցիայի միջոցով եմ այդ գումարները դիզել. երբ օրենքը թույլ է տվել, զբաղվել ենք, երբ ոչ, ոչ»։
ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն էլ արձագանքեց․ «Ես զարմանում, թե ինչու եք գործարարներին ինձնից պաշտպանում, ես գործարարների անուն չեմ տվել, ես տվել եմ կառավարության երեք անդամի անուն, և հենց դա եմ ուզում հասկանալ՝ դուք գործարա՞ր եք, թե՞ կառավարության անդամ։ Ամբողջ Հայաստանի գյուղացիությունը հող է մշակում, տոկոսների տակ է ընկնում, դուք հող եք մշակում, միլիոնավոր դոլարներ եք աշխատում, ձևը ասեք, իրենք էլ անեն»։
Հովիկ Աբրահամյանն էլ Փաշինյանին հորդորեց հանգիստ մնալ, չլարվել. «Ես խնդրում եմ Ձեզ հանդարտություն, ինչո՞ւ եք լարվում, մի լարվեք։ Դուք պատկերացում էլ չունեք՝ ինչ է նշանակում գործարարություն, չեք էլ կարող գործարարությամբ զբաղվել, հող էլ տան Ձեզ մշակել, չեք էլ կարող մշակել։ Դուք գործարարներին հասարակության մեջ փորձում եք սարքել թշնամի, որոնք հազարավոր ընտանիքներ են պահում, Դուք մի ընտանիք չեք պահել Ձեր կյանքում՝ բացի քննդատելուց»։

Пашинян: “Не надо защищать от меня предпринимателей”
“Все это время вы были государственными чиновниками. И если бизнесом вы не занимались, то как заработали эти деньги? А может, параллельно выполнению своих обязанностей вы занимались бизнесом? Как прокомментируете этот факт?”- обратился к премьер-министру Овику Абрамяну во время обсуждения в Национальном Собрании программы правительства депутат фракции Армянского национального конгресса Никол Пашинян. Он подчеркнул, что предпринимательство необходимо разграничить от государственной системы, напомнив аналогичное высказывание президента Сержа Саргсяна. Депутат также отметил, что в 2013 г. Овик Абрамян задекларировал 5,5 млн долларов, министр финансов Гагик Хачатрян – 6,5 млн долларов, а министр-руководитель аппарата правительства Давид Арутюнян – 6 квартир, 1 особняк, 1 дачу, 1 земельный участок.
Касаясь заявления премьера о том, что накопительная пенсионная система должна быть “обязательной, но не принудительной”, Никол Пашинян сказал: “Г-н Абрамян, есть толковый словарь армянского языка Эдуарда Агаяна, на 1207-ой странице которого дано следующее объяснение: обязательный означает принудительный. А сейчас Вы заявляете: обязательный, но не принудительный. В  армянском языке это предложение не имеет смысла”.
В ответ Овик Абрамян похвалил Никола Пашиняна за то, что тот читает словарь, и добавил: “Главное – не впадать в отчаяние. Я делаю свое дело. Знаете, существует большая разница между тем, кто говорит, и тем, кто занимается делом”.
Комментируя высказывания Пашиняна о предпринимательстве, премьер призвал не относиться к предпринимательству отрицательно.”Именно благодаря предпринимателям Вы сегодня сидите здесь, получаете зарплату, повышаем пенсии, отремонтировали этот красивый зал Национального Собрания. Я призываю всех с уважением относиться к предпринимателям, потому что именно они пытаются развивать страну. Что касается моего состояния, то я никогда его не скрывал и все по закону декларировал. Я заработал в те годы, когда занимался земледелием, тогда, когда это было разрешено. Свое состояние я нажил не тогда, когда занимал посты в правительстве и Национальном Собрании, и заработал эти суммы не в результате коррупции”.
В ответ депутат от АНК сказал: “Я удивляюсь, почему вы защищаете от  меня предпринимателей. Я на предпринимателей не ссылался. Я назвал имена трех членов правительства и хочу понять: вы предприниматель или член правительства? В Армении все крестьяне обрабатывают землю и берут кредиты под высокие проценты, а вы, занимаясь тем же, зарабатываете миллионы долларов. Скажите, в чем секрет, чтобы они тоже последовали Вашему примеру”.
Премьер призвал Пашинян успокоиться, не нервничать. “Вы представления не имеете, что значит предпринимательство. Вы не можете заниматься бизнесом, обрабатывать землю. Но пытаетесь представить в обществе предпринимателей как врагов. Между тем они содержат тысячи семей, а Вы только критиковать умеете”.