Գագիկ Խաչատրյան. «Ես բիզնես չունեմ, որ հրաժարվեմ»
ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը հերքում է այն տեղեկությունները, որ իրեն են պատկանում «Յուքոմ», «Միտսուբիշի», «Մեգասպորտ» ընկերությունները: ԱԺ-ում, պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե արդյոք չի պատրաստվում հրաժարվել այս ընկերություններից, երբ նշանակվել է նախարար, Գ. Խաչատրյանը պատասխանեց. «Ինչի՞ց հրաժարվեմ, ես բիզնես չունեմ, որ հրաժարվեմ: Դուք կարող եք կարդալ, կան համապատասխան ապացույցներ, որ դրանք իմը չեն, դրանով զբաղվել է նաև Էթիկայի հանձնաժողովը: Ի՞նչի եք գերագնահատում իմ ուժերը»:
Քանի որ ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը խորհրդարանում խոսեց Գագիկ Խաչատրյաի բիզնեսի մասին` նրան անվանելով «սուպեր նախարար», ֆինանսների նախարարը նշեց. «Հիմա եթե Լևոն Զուրաբյանի նման քաղաքական ճանապարհ անցած գործիչը չի կարողանում ճշտել ու հավատում է լրատվամիջոցներին, որ սուտ լուրեր են տարածում, 52 հոգուն Գագիկ Խաչատրյանը ո՞նց կկարողանա ապացուցել, որ չկա նման բան»: Ամեն դեպքում, Գ. Խաչատրյանը ասաց, թե հպարտանում է «Յուքոմ» ընկերությամբ, որովհետև այն հարյուր տոկոսանոց մաքուր աշխատող ձեռնարկություն է:
«Ես հակված եմ նրան, որ ցանկացած մարդ, ով ունի բիզնես, ծրագրեր, մենք չհետաքրրքվենք` ումն է բիզնեսը: Եթե հետաքրրքվենք, կիջնենք սուբյեկտիվ դաշտ ու չենք կարողանա այդ դեպքում ազատ աշխատել: Դրա համար էլ մեր ՀՆԱ- հարկերը բարձրացել են»,- պարզաբանեց նախարարը:
Լրագրողներից մեկի հարցին, թե ինչու հենց իր բիզնեսի մասին խոսվեց ԱԺ-ում, երբ ինքը միակ գործարար-նախարարը չէ, Խաչատրյանն ասաց. «Ես բարձր կամային հատկություններ ունեմ ու իմ վրա դա չի ազդում: Եթե ուզում եք, որ ես որպես սուպերնախարար հետևեմ գործին, դուք հետևեք իմ գործին, իսկ եթե ուզում են որպես պաշտոնյա ինձ դարձնել խոցելի, ապա չի հաջողվի, Հայաստանում ինձ լավ ճանաչում են, ես դրանով հպարտանում եմ»:
Անդրադառնալով ՊԵԿ-ի ու ֆինանսների նախարարության միավորմանը` Գ. Խաչատրյանն ասաց, աշխարհում օպտիմալացման նման ծրագրեր միշտ էլ արվում են: Իսկ «սուպերնախարար» որակումից, որը ստացել է Խաչատրյանը, իր հավաստմամբ, իրեն այդքան շատ չի ոգևորում, բայց չի էլ անհանգստացնում: «Սուպերնախարար նշանակում է սուպեր պատասխանատվություն... Կառավարությունն օպտիմալացման ծրագրեր է իրականացնում և հարկային ու մաքսային մարմինները Ֆինանսների նախարարությունում հո միայն Հայաստանում չե՟ն միացրել: Առաջ էլ էր օպտիմալ, բայց երբ որ կառույցներն աշխատանքի ընթացքում կայանում են, արդեն անհրաժեշտություն է առաջանում, որ ավելի էֆֆեկտիվ կերպով աշխատանքը կազմակերպվի»:

Гагик Хачатрян: “У меня нет бизнеса, чтобы я от него отказался”
Министр финансов РА Гагик Хачатрян опроверг сведения о принадлежности ему компаний “ЮКОМ”, “Мицубиши”, “Мегаспорт”. Отвечая в Национальном Собрании на вопрос журналистов, не собирается ли он отказаться от этих компания в связи с назначением министром, Хачатрян заявил: “От чего я должен отказаться? У меня нет бизнеса, чтобы я от него отказался. Есть соответствующие доказательства, вы можете ознакомиться с ними, это не мои компании. Этим вопросом занималась также Комиссия по этике. Почему вы переоцениваете мои возможности”.
В связи с тем, что руководитель фракции Армянского национального конгресса Левон Зурабян, выступая в парламенте, коснулся бизнеса Гагика Хачатряна, назвав его “суперминистром”, последний отметил: “Если такой деятель, как Левон Зурабян, прошедший большой политический путь, не может уточнить этот вопрос и верит СМИ, которые распространяют дезинформацию, то как Гагику Хачатряну доказать 52 лицам, что ничего подобного у него нет”. В любом случае Г.Хачатрян заявил, что гордится компанией “ЮКОМ”, потому что это предприятие, работающее “чисто на все сто процентов”.
“Я сторонник того, чтобы не интересоваться, кому принадлежат проекты, бизнес. Если начнем интересоваться, то перейдем в субъективное поле и не сможем работать свободно. Поэтому наши налоги по ВВП выросли”,- отметил министр.
На вопрос, почему в Национальном Собрании речь зашла именно о его бизнесе, если он не единственный министр-предприниматель, Хачатрян сказал: “Я обладаю высокими волевыми качествами, и на меня это не действует. Если хотите, чтобы я работал как суперминистр, следите за моей деятельностью. Если же вы хотите сделать меня уязвимым как чиновника, то не получится, в Армении меня хорошо знают, и я этим горжусь”.
Касаясь объединения Комитета госдоходов и министерства финансов, Гагик Хачатрян сказал, что программыпо оптимизации осуществляются во всем мире. Что касается полученного им определения “суперминистр”, то, по словам главы ведомства, это его не воодушевляет и не волнует. “Суперминистр означает и суперответственность. Правительство осуществляет программы по оптимизации, и налоговые,таможенные органы объединены с министерством финансов не только в Армении. Когда в процессе деятельности происходит становление структур, то возникает необходимость в более эффективной организации работы”,- заявил Г.Хачатрян .